Krakers16

UBEZPIECZENIE RZEPAKU

Polecane posty

Gość lukejro   
Gość lukejro

Dzwoniła do mnie moja agentka z PZU. Wprowadzili obowiązek lustracji kondycji rzepaku przed podpisaniem polisy. Z tego co się orientowałem Concordia nie ma takiego obowiązku, przeprowadzają tylko wyrywkowe kontrole. Zastanawiam się czy PZU wprowadziło ten obowiązek ze względu na suszę w moim regionie czy taki obowiązek jest w całym kraju. Jak to wygląda u Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

czy może ktoś dać porównanie PZU i Concordii??

w PZU coś sie chyba drogo robi,nowa klauzula o nie poniesionych kosztach zbioru i cena rynkowa do wypłaty szkod:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek lustracji wprowadzili wszędzie. Teraz na weekend były szkolenia agentów jak to robić. Nawet mój zaprzyjaźniony ubezpieczyciel powiedział, że tym razem bez zdjęć się nie da. Boję się, że rolnicy ubezpieczą lipę, która kiepsko przezimuje. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja ubezpieczyłem w concordi bez problemu i nie było żadnej lustracji - w polisie masz wpisane ile liści powinien mieć rzepak i poszczególne gatunki zbóż jak się nie mylę na 01.11.2015


 

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Czy następujący zakres:

 

Grad, Ujemne skutki przezimowania i Przymrozki wiosenne

 

+

 

- włączone ryzyko ognia,

- gwarancja stałej sumy ubezpieczenia,

- ryczałt dla ujemnych skutków przeziomowania - 25%

- franszyza integralna 8% (zamiast10%)

- udział własny w szkodzie 5% (zamiast 10%)

 

ze składką 142zł/ hektar rzepaku i 47zł/ hektar zbóż dla łódzkiego, pomorskiego, zach-pomorskiego, podlaskiego

 

i ze składka 165zł/ hektar rzepaku i 69zł/ hektar zbóż dla wielkopolski, kujaw-pomorskiego, śląskiego, lubelskiego

 

byłby atrakcyjny?

 

Jeśli tak proszę o wiadomość. Podam namiary na brokera.

Minimalny obszar do ubezpieczenia - 50ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwiol    2

Michas2015 przedstawiony pakiet nie będzie  atrakcyjny.

Podstawa: wydajność i stawka za hektar- nie podajesz.

 

druga sprawa- po jakie licho wyprowadzać pieniądze do Brokera?

Zostawisz kasę na miejscu- wróci do Ciebie, odrobina lokalnego patriotyzmu i będzie OK .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Wwiol,

rzeczywiście pominąłem istotną kwestię - już uszczegóławiam.

 

Rzepak ozimy

wydajność - 4t/ha

cena - 1.500 zł/t

Suma ubezpieczenia 1ha rzepaku - 6.000 zł

 

142zł/ hektar dla łódzkiego, pomorskiego, zach-pomorskiego, podlaskiego

 

165zł/ hektar dla wielkopolski, kujaw-pomorskiego, śląskiego, lubelskiego

 

 

 

Zboża - tutaj przykład na:

 

Pszenica ozima

wydajność - 6,5t/ha

cena - 600 zł/t

Suma ubezpieczenia 1ha pszenicy - 3.900 zł

 

47 zł/ hektar dla łódzkiego, pomorskiego, zach-pomorskiego, podlaskiego

 

69 zł/ hektar dla wielkopolski, kujaw-pomorskiego, śląskiego, lubelskiego

 

 

 

Jeżeli jest to jest mało atrakcyjne przy włączeniu ryzyka ognia, zmniejszeniu franszyzy integralnej i udziału własnego, stałej sumie ubezpieczenia, likwidacji z częsci pola - to co jest bardziej atrakcyjne?

 

Podaj składki przy takich sumach ubezpieczenia i zakresie wówczas porównamy. Przykład rolnika, który lokuje cały majątek w danym Towarzystwie i ubezpiecza uprawy przy maksymalnych zniżkach będzie mało miarodajny.

 

 

W jaki sposób pieniądze zostają na miejscu, skoro każde Towarzystwo ubezpieczeniowe posiada centralę i udziałowców (często zagranicznych)?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwiol    2

Michas2015

 

Mój model lokalnego patriotyzmu:

Agent ubezpieczeniowy podobnie jak rolnik, żyje na TEJ ziemi, płaci podatki, ZUS, kupuje u lokalnych producentów, inwestuje Tu i TERAZ z tego co zarobi. Również daje pracę.

Wyprowadzanie składek do Directowych TU, brokerów z siedzibami w dużych miastach prowadzi do zaniechania ochrony własnego rynku , w ślad za tym pójdzie Agent na: chorobowe,  bezrobocie itp.

Generujemy straty, za które zapłacimy - z odpowiedzialności zbiorowej?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Michas podaj jak masz stawki dla lubuskiego, bo widzę że dość atrakcyjne. Mi lokalny przedstawiciel dał takie stawki bez zniesienia udziału własnego. Z udziałem własnym dodał 80% co już atrakcyjne nie jest, a ubezpieczyciel to PZU. Co do popierania lokalnych to sorry ale taki   mamy klimat. Liczy się cena.

 

 

Wwiol,

rzeczywiście pominąłem istotną kwestię - już uszczegóławiam.

 

Rzepak ozimy

wydajność - 4t/ha

cena - 1.500 zł/t

Suma ubezpieczenia 1ha rzepaku - 6.000 zł

 

142zł/ hektar dla łódzkiego, pomorskiego, zach-pomorskiego, podlaskiego

 

165zł/ hektar dla wielkopolski, kujaw-pomorskiego, śląskiego, lubelskiego

 

 

 

Zboża - tutaj przykład na:

 

Pszenica ozima

wydajność - 6,5t/ha

cena - 600 zł/t

Suma ubezpieczenia 1ha pszenicy - 3.900 zł

 

47 zł/ hektar dla łódzkiego, pomorskiego, zach-pomorskiego, podlaskiego

 

69 zł/ hektar dla wielkopolski, kujaw-pomorskiego, śląskiego, lubelskiego

 

 

 

Jeżeli jest to jest mało atrakcyjne przy włączeniu ryzyka ognia, zmniejszeniu franszyzy integralnej i udziału własnego, stałej sumie ubezpieczenia, likwidacji z częsci pola - to co jest bardziej atrakcyjne?

 

Podaj składki przy takich sumach ubezpieczenia i zakresie wówczas porównamy. Przykład rolnika, który lokuje cały majątek w danym Towarzystwie i ubezpiecza uprawy przy maksymalnych zniżkach będzie mało miarodajny.

 

 

W jaki sposób pieniądze zostają na miejscu, skoro każde Towarzystwo ubezpieczeniowe posiada centralę i udziałowców (często zagranicznych)?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Cześć Adamj24,

 

stawki analogiczne do stawek dla województwa łódzkiego, pomorskiego, ...

 

tj.

RZEPAK - 2,37% od sumy ubezpieczenia

ZBOŻA - 1,205% od sumy ubezpieczenia

 

Zakres taki jak opisany powyżej - z ogniem, stałą sumą ubezpieczenia, itd.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

druga sprawa- po jakie licho wyprowadzać pieniądze do Brokera?

 

warto rozglądać się po rynku, aby agent bardziej się starał,

 

w jakiej wysokości PZU wypłaca odszkodowanie za szkody zimowe? czy PZU ma takie opcje jak ograniczenie franszyzy, udziału własnego, stałą SU i likwidację z części pola? jeśli tak to ile one kosztują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

PZU za szkody spowodowane ujemnymi skutkami przezimownia proponuje dwa warianty/ryczałty: 17% oraz 25% sumy ubezpieczenia.

 

Oznacza to, że zawierając ubezpieczenie np. na rzepak z sumą ubezpieczenia 1ha - 6000zł, otrzymamy za szkodę na 1ha:

 

RYCZAŁT 25%

- z udziałem własnym 10% - 1.350 zł

- z udziałem własnym zniesionym - 1.500 zł

 

 

RYCZAŁT 17%

- z udziałem własnym 10% - 918 zł

- z udziałem własnym zniesionym - 1.020 zł

 

 

Stała suma ubezpieczenia i likiwdacja z częsci pola (jeśli ubezpieczenie zawarte na Ogólnych Warunakch z 2015) jest w standardzie.

PZU bada jedanak rzeczywistą wydajność na polu i tutaj może nastąpić redukcja odszkodowania.

 

 

Można zmniejszyć franszyzę integralną do 8% oraz można wykupić udział własny - koszt uzależniony od rolnika, areału, zniżek, itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWI    11

Pamiętajmy , że  z tej samej oferty Brokera może skorzystać Agent.

Dobra rada: Nauczcie się walczyć z firmami o warunki. Ja dla swoich klientów zawsze rozgrywam między firmami walkę o niższe stawki. kto teraz się zgadza na wyjściowe stawki:) A agent który nie próbuje niczego dla klienta wywalczyć to nie jest dobry Agent. Brokerzy zawsze obiecują złote góry. Śpiewka o specjalnej zniżce, którą niby tylko brokerzy mogą dać to wielka kpina. Jak rolnik potrzebuje pomocy w razie szkody to wtedy Broker  odsyła go  do Agenta.

kolejna rada: proście o oględziny jeżeli macie wątpliwości jakiekolwiek lub czytajcie dobrze  OWU ! napisałabym więcej ale nie wypada na tym forum. Dobry Agent dba o swoje i klienta interesy. Chcąc spać spokojnie powinien sam udzielać swoim klientom istotnych porad.

 

 

 

Do Michas2015

 

3900 zł/ha pszenicy???? troszkę jestem w szoku jak widzę takie SU.

5/% udziału własnego zamiast 10%???? pierwsze słyszę o takiej opcji.

50 ha minimum do ubezpieczenia...szkoda , że nie napisałeś, że rolnik musi posiadać 20 nowych duuużych maszyn rolniczych i na wszystko podpisać pełnomocnictwo w przeciwnym razie brokerowi się nie opłaca...

 

 

Do Adamj24

powinien się liczyć raczej zakres i warunki:) Wciąż jestem zdumiona , że nikt nie walczy o lepsze warunki, np zerową franszyzę , tylko wciąż o najniższą cenę.

Edytowano przez EWI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwiol    2

Michas2015 poproszę o wzór pełnomocnictwa udzielanego Brokerowi przez rolnika.

 

Evi- niestety.. właśnie siedzę nad szkodą z polisy brokera , ciekawe klauzule ... poemat... czort wie jak to ugryźć :(

(nie mam dobrego serca, nic za darmo ;) chyba że ...  polisa kuzyna.  dla swoich zawsze)

 

Edytowano przez wwiol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWI    11

O właśnie też bym chciała taki wzór:)

Nie zazdroszczę.

Miałam już parę sytuacji niemiłych z brokerami, którzy podstępem dawali do podpisu pełnomocnictwa itp.

Oferty z nieba, gruszki na wierzbie i takie tam:)

 

 

Wwiol

 

Ja niestety mam dobre serce:) taka moja mała wada;)

Edytowano przez EWI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

3.900 zł/ha pszenicy to jedynie przykład. Do polisy można zgłosić nawet 8.000 zł/ha - stawki zostały podane i można sobie przeliczyć.

 

Pomoc brokera w przypadku szkody jest już ujęta w składkach. Jak agent może pomóc w przypadku szkody skoro to Zakład Ubezpieczeń go zatrudnia? - jest to jawny konflikt interesów.

 

5% udziału własnego ponieważ został wynegocjowany program dla dużej grupy. Prawo negocjacji ma broker, agent sprzedaje to co dał mu Zakład ubezpieczeń i czasem wystąpi o obniżkę i na tym się kończy.

 

Oferta jest bez gwiazdek czy ukrytych zapisów - nie trzeba ubezpieczać żadnego dodatowego mienia czy OC.

 

W ofercie nie ma mowy o żadnej dodatkowej zniżce - stawki są takie jak zaprezentowane powyżej, już bez negocjacji. Jeśli komuś odpowiadają - zapszamy. Jeśli ktoś ma lepsze warunki i taniej - gratulujemy.

 

 

Żadna z Pań nie przedstawiła jeszcze stawek jakimi dysponują. Dużo krzyczeć każdy może a powinna liczyć się merytoryka.

 

Zapewne wielu rolników chciałoby poznać stawki przy takim zakresie jak powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWI    11

Przepraszam bardzo ale nie krzyczę tylko wyrażam swoją opinie.

 

 

Przecież odpowiedziałam już , że na tych samych stawkach mogę zrobić ja to ubezpieczenie w PZU. Takie same warunki i stawki dostanę:) Widzę, że Pan nie orientuje się za  bardzo na zasadach jakie panują w firmach co do ofertowania. 

Przedstawiając taką ofertę w Concordii jestem w stanie zejść jeszcze ze stawki. Nie prawdą jest, że agent nic nie może. Co za bzdury. Jestem w stanie negocjować dla klienta wszystko tak jak broker.

 

Proszę oferta dla pomorskiego:

Concordia:

rzepak 2,36 , brak udziałów własnych, franszyza 8% + ogień  za 0,04%

zboże 1,175, brak udziałów, franszyza 8%+ ogień za 0,04%

wypłata odszkodowania za ujemne skutki przezimowania ryczałt 25%

grad 95% / SU

przymrozki 95%/SU - niezależnie od daty powstania szkody.

ogień 85% su - niezależnie od przyczyny powstania szkody.

Likwidacja szkody na polu lub jego części od 8% ubytku w plonie.

Dwuetapowa likwidacja szkód .

Niestety moja pomoc klientowi nie jest wliczona w składkę:) robię to za darmo.

Miałam już ofertę dla grupy Producenckiej w PZU za 2,3% bez udziałów, z ogniem i franszyzą 0%. Więc przychylam się do zdania Wwiol, że przedstawiona przez Pana Oferta nie jest tak bardzo atrakcyjna jak się Panu wydaje.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Czyli każdy rolnik może z tego skorzystać? Nawet jeśli posiada jedynie rzepak do ubezpieczenia?

Czy jedynie kwotacja dla najlepszego klienta? Bo to już robi różnicę.

 

 

Rozumiem, że z ogniem, dobry klient z pomorskiego:

- rzepak łącznie to 2,4%

- pszenica łącznie 1,215 %

 

A kujawsko-pomorskie, wielkopolskie?

 

 

Nie zapominajmy, że w Concordii likiwdacja po częsci pola nie dotyczy ujemnych skutów przezimowania.

Ujemne skutki przezimowania mają też franszyzę integralną 10% niezależnie od klauzuli.

 

I co z enigmatycznym zapisem CONCORDII:

 

w przypadku powstania szkody całkowitej w uprawach:

- jeśli terminy agrotechniczne wskazują na to, iż możliwe jest założenie uprawy alternatywnej (zastępczej), wysokość szkody określa się w sposób zryczałtowany w kwocie odpowiadającej 25% sumy ubezpieczenia – stanowiącej szacunkowy przybliżony koszt założenia uprawy alternatywnej

 

OWU nie definiują uprawy alterantywnej, że dla pszenicy ozimej będzie to pszenica jara - znaczna uznaniowość.

 

 

Co jeszcze robisz za darmo oprócz pomocy rolnikom?

To może ujawnisz jaki pobierasz procent od zapłaconej składki przez rolnika? 20%, 24%??

 

Edytowano przez Michas2015

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWI    11

 

 

 

 

Co jeszcze robisz za darmo oprócz pomocy rolnikom?

To może ujawnisz jaki pobierasz procent od zapłaconej składki przez rolnika? 20%, 24%

 

Żenujące zapytanie. Nie będę z Panem dłużej dyskutowała i zniżała się do Pana Poziomu.

Chamstwa nie znoszę i takich brokerów jak Pan.

Te stawki o których napisałam są dla nowego klienta , który posiada 15ha rzepaku i 20 pszenicy.

Taką prowizję to chyba mają brokerzy. Nie wiem skąd taka sugestia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwiol    2

Michas2015 poproszę o wzór pełnomocnictwa udzielanego Brokerowi przez rolnika.

 

 

Michas2015 jeśli pełnomocnictwo nie jest objęte klauzulą tajności- ponawiam prośbę o dołączenie treści do dyskusji .

 

Dodatkowe zainteresowanie moje wzbudza oferta, konkretnie:

czy Broker przygotuje ofertę ubezpieczenia upraw  bez podpisania pełnomocnictwa?

opcje:

Tak/ Nie - mile widziane uzasadnienie

 

 

Moje zainteresowanie wynika z analizy pełnomocnictw, jakie otrzymują klienci oraz orzeczeń sądowych:

 

"Przykładowo w jednym z orzeczeń sądowych analizowano przypadek, gdy umowa brokerska została zawarta na okres obowiązywania umów ubezpieczenia zawartych za pośrednictwem brokera; sęk w tym, że ten pośredniczył przy zawarciu umów ubezpieczenia na życie pracowników klienta na czas nieoznaczony.

 

Inaczej mówiąc często redakcja umów brokerskich pozostawia wiele do życzenia. Być może ubezpieczający nie przywiązują wielkiej wagi do ich analizy prawnej na etapie ich zawierania, wychodząc z (błędnego) założenia, że są to przecież umowy jednostronnie zobowiązujące.

 

Autor jest radcą prawnym, doradcą w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 

Odpowiadając na podstawowy błąd jaki popełniasz w zdaniu "Pomoc brokera w przypadku szkody jest już ujęta w składkach. Jak agent może pomóc w przypadku szkody skoro to Zakład Ubezpieczeń go zatrudnia? - jest to jawny konflikt interesów."

 

Agent prowadzi własną działalność gospodarczą, tak jak rolnik, jest sam u siebie, od siebie samego nikt nas nie zwolni .

Vide: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i podstawy KP.

 

Czym się wiec różni umowa

Broker- TU

Agent prowadzacy działalność gospodarczą- TU

Niczym?

Edytowano przez wwiol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Pełnomocnictwo brokerskie to nie to samo co umowa brokerska - błąd logiczny. Pełnomocnictwo można wypowiedzieć w dowolnym momencie i nie zobowiązuje do niczego.

 

Bez pełnomocnictwa broker nie przygotuje ofert ubezpieczenia. Może natomiast przedstawiać szczegóły wynegocjowanego programu. Aby do niego przystąpić potrzebne jest pełnomocnictwo.

 

Broker zawsze reprezentuje klienta. Agent reprezentuje zakład ubezpieczeń, sprzedając ich produkty bez dodatkowych negocjacji merytorycznych. Czy ktoś widział aby agent ubezpieczeniowy pisał w imieniu klienta odszkodowanie? Czasem zdarza się, że doradza jak coś opisać, jednak nigdy nie firmuje tego swoją marką.

 

Broker nie posiada z Towarzystwem umowy, nie jest niczym związany - jest bezstronny.

A ty Wwiol posiadasz umowę z Towarzystwem, odbyłaś szkolenia z obsługi?

 

Stawki prezentowane tutaj są co najmniej niepoważne - też mam przykład, że w wiekopolsce ubezpieczenie rzepaku w pełnym pakiecie to 2,1%. I co z tego? Opisuje ogólny program dla zainteresowanych, a nie wybieram klienta który dostanie dodatkową zniżkę bo będzie świeżo pozyskany (nowy dla danego Towarzystwa).

 

Ten wątek miał dotyczyć ubezpieczenia rzepaku, stawek ubezpieczeniowych a nie żalów jacy to brokerzy są źli.

Brokerzy są dla was tymi złymi, bo prezentują inny poziom obsługi, oferują dodatkowe usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWI    11

Rzeczywiście poziom obsługi inny:) z tym się zgodzę.

Broker pojawia się raz w roku u klienta, zaznaczę, że u takiego co ma powyżej 50ha. Daje do podpisania pełnomocnictwo i przygotowuje ofertę.

Gdy nie udaje mu się przebić ze swoją ofertą ubezpieczenia upraw lub swoją osobą nie przekona rolnika powinien poinformować rolnika o wycofaniu pełnomocnictwa. Ale tak się nie dzieje, bo przecież to czysty zysk. Niech Agent obsługuje sobie dalej klienta a prowizja i tak będzie  dla brokera. Czy to jest uczciwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwiol    2

Michas2015 jak na załączonym obrazku- moja twarz,  umowa , pełnomocnictwo są do wglądu

kod miejsca zamieszkania 58-130

rodzice, rodzeństwo, krewni są rolnikami

 

Michas2015  po raz trzeci proszę o wzór pełnomocnictwa, skoro jest związany z ofertowaniem,  jest to element dyskusji , który zaczyna mnie martwić- szczerze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michas2015    0

Prowizja jest należna pośrednikowi który doprowadził do zawarcia umowy ubezpieczenia. To klient decyduje kto go obsługuje. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

 

 

treść pełnomocnictwa

 

Rolnik

zleca

Brokerowi

świadczenie na jego rzecz usług brokerskich, polegających w szczególności na prowadzeniu w imieniu Klienta negocjacji z Ubezpieczycielami w sprawie dotyczących warunków umów ubezpieczeń, pośredniczeniu przy zawieraniu nowych umów ubezpieczenia, obsługi i wykonywania już zawartych umów ubezpieczenia, reprezentowania Klienta w bieżących kontaktach z Ubezpieczycielami.

Pełnomocnictwo może zostać odwołane w dowolnym czasie.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym zleceniem mają zastosowanie przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy o ochronie danych osobowych, Kodeksu cywilnego oraz inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

 

 

Ja, jak i inni rolnicy, również nie otrzymali stawek dla województw. To mnie ogromnie martwi.

 

Ewi - jaki zatem masz kurtaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj