Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Darekpol    13

wręcz przeciwnie rolnictwo rozwija się bardzo dobrze. Kiedyś mało kto miał 6ton pszenicy czy 4tony rzepaku a teraz mało kto zbiera mniej.

Damian zgodze sie z Tobą, ale jeśli mówimy o plonach na 1-3 klasie ziemi. Sam mam 3 klase, a niewiele 4 klasy i zawsze pszenice mi tam wypali na tym piachu ( co dopiero na 5 i 6 klasie ) 6 ton pszenicy na 5 klasie ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wręcz przeciwnie rolnictwo rozwija się bardzo dobrze. Kiedyś mało kto miał 6ton pszenicy czy 4tony rzepaku a teraz mało kto zbiera mniej.

 

Jak masz od 3 klasy wzwyż do można się mądrzyć. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Nawet jak zbierze ktoś 10ton, to 6 ton od razu oddaje na czynsz a 4 tony na koszty produkcji, jeśli uprawa była prowadzona intensywnie. Gdzie tu zysk?

 

No może jak się samemu zużyje to zboże na tucz, to jakoś przy korzystnych cenach :wacko: ... Bo w przypadku produkcji roślinnej to pozostaje tylko przyjemność narobienia się :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Jak masz od 3 klasy wzwyż do można się mądrzyć.

ja akurat mam więcej 6 jak 3 a głównie 4-5 i ani zboża ani rzepaku nie sprzedaje tylko hodowla. Ale patrząc po sąsiadach widać że dbają lepiej niż kiedyś i sprzątają też więcej. A te czynsze po 5ton i więcej to chodzi tam o prawo pierwokupu. 3 lata dołoża a potem kupią po cenie agencyjnej która jest sporo niższa niż rynkowa. A nawet jak by była równa rynkowej to chodzi tam o równe duże kawałki a nie o 2ha wkoło budynków z 5 słupami i 3 studniani albo rowem w środku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

No nie wiem czy sobie wykupia, najczesciej jest to dzierzawa na gora 2 lata, a zreszta ich kasa i niech szaleja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

ja akurat mam więcej 6 jak 3 a głównie 4-5 i ani zboża ani rzepaku nie sprzedaje tylko hodowla. Ale patrząc po sąsiadach widać że dbają lepiej niż kiedyś i sprzątają też więcej. A te czynsze po 5ton i więcej to chodzi tam o prawo pierwokupu. 3 lata dołoża a potem kupią po cenie agencyjnej która jest sporo niższa niż rynkowa. A nawet jak by była równa rynkowej to chodzi tam o równe duże kawałki a nie o 2ha wkoło budynków z 5 słupami i 3 studniani albo rowem w środku.

 

zapominasz o jednym szczególe , że wycena takiej dzierżawy do wykupu to minimum 15-krotna wysokość czynszu dzierżawnego.

sam to przechodziłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

Panowie gdzie można znaleźć umowę dzierżawy ziemi do pobrania na stronie Agencji nie mogę się doszukać takiego dokumentu, i druga sprawa sąsiad chce oddać ziemię w dzierżawę 2,5h z tym że ziemia jest wystawiona na sprzedaż- brać i spisać w umowie że zwraca nakład w przypadku sprzedaży (przed żniwami) czy odpuścić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

te dzierżawy z ANR jak kolega pisał wyżej są przeważnie na rok, u nas tak samo. Najgorsze, że są w terminie zimowym i zostają tylko zasiewy na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tetsuya    13

Ja mam ok. 40ha dzierżaw i za wszystkie płace doplaty plus podatek.Ziemia 3-4 klasa. Rekordziści głupoty płacą u nas dopłaty+podatek+1200zl od każdego ha i sami tyle oferują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Panowie gdzie można znaleźć umowę dzierżawy ziemi do pobrania na stronie Agencji nie mogę się doszukać takiego dokumentu, i druga sprawa sąsiad chce oddać ziemię w dzierżawę 2,5h z tym że ziemia jest wystawiona na sprzedaż- brać i spisać w umowie że zwraca nakład w przypadku sprzedaży (przed żniwami) czy odpuścić?

Trochę to pokrętne rozwiązanie, uważaj żebyś się w razie sprzedaży nie licytował z właścicielem ile dałeś za co. Poza tym jaki masz sposób realnej i uczciwej wyceny swojej pracy ?? Ceny usług w twoich stronach ?? Twój czas+amortyzacja maszyn ale bez paliwa?? Jak już to bierz ten kawałek TYLKO z zapisem w umowie, że w razie sprzedaży kupujący dotrzymuje warunków dzierżawy i jednocześnie bierze czynsz. Ja tak kupiłem kiedyś 2ha, była dzierżawa RSP jeszcze na dwa lata, wszystko czarno na białym.

Umowę można znaleźć nie tylko na stronie Agencji ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

A czy to już nie wynika z samych przepisów, że do momentu zebrania plonu dzierżawca ma prawo korzystać z gruntu?

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Jeżeli właściciel chce to sprzedać w przyszłości to umowa tylko potwierdzona notarialnie na czas określony. Inaczej, nowy właściciel wypowie Ci dzierżawę zgodnie z ustawowymi terminami czyli rok naprzód.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

A czy to już nie wynika z samych przepisów, że do momentu zebrania plonu dzierżawca ma prawo korzystać z gruntu?

Nie wynika, musi być określona konkretna data końca dzierżawy. Kiedy Ja poszedłem z zaświadczeniem do KRUS-u, gdzie był wpisany termin "po zbiorach" ( bo RSP zebrała już o tym czasie swoją pszenicę, był to ostatni rok dzierżawy wynikający z umowy), to mi tego nie przyjęli. Termin "po zebraniu plonów" nie jest terminem w świetle prawa, aczkolwiek jest to zwyczajowo szanowany okres do którego trwa dzierżawa.

 

Jeżeli właściciel chce to sprzedać w przyszłości to umowa tylko potwierdzona notarialnie na czas określony. Inaczej, nowy właściciel wypowie Ci dzierżawę zgodnie z ustawowymi terminami czyli rok naprzód.

TYLKO notarialnie i TYLKO na czas określony, choćby to miał być tylko jeden jedyny rok. Papiery muszą być "jak złoto" przy takiej zabawie w dzierżawę z ewentualną zmianą właściciela. Nic na gębę.

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Dobrze wiedzieć, bo ja też chciałem wziąć w dzierżawę ziemię od gościa, który już uprzedzał mnie, że jeśli znajdzie się kupiec to tą ziemię sprzeda. I nie wiem właśnie jak taką umowę dzierżawy sporządzić, żebym nie wyszedł jak Zabłocki na mydle.

 

A co w przypadku, jeśli wezmę grunt w dzierżawę a podczas trwania umowy właściciel sprzeda część tej ziemi, to znaczy małą działkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Zasady te same jak przy sprzedaży całości. Oczywiście podstawą jest, jak pisał wyżej Krassus, umowa na jasnych zasadach u notariusza. Prawo stanowi prosto, wszystkie obciążenia spoczywające na nieruchomości (umowy najmu, hipoteki, służebności) w momencie zmiany właściciela przechodzą na kupującego, przy czym jest wymagane, aby kupujący o tych obciążeniach wiedział w momencie zakupu (akt notarialny). Każda, nawet najmniejsza działeczka jest odrębną nieruchomością.

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim rejonie właściciel płaci sobie podatek i bierze dopłate. Obie strony są zadowolone, ja mogę wyprodukować, a właściciel zadowolony że pole nie zostanie zarośnięte krzakami. Co prawda działki po 1...2ha, ale o jakimś czynszu nie ma mowy;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

A mało to ludzi ma dzierżawy "na gębę". I to nie takie fantazyjne układy wchodzą w rachubę :blink: . Kto komu zabroni, jego pole. Bezpieczeństwo takich układów to już inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

ja mam pytanie odnośnie umowy dzierżawy która podpisałem na okres 10 lat z rocznym wypowiedzeniem i jestem ciekaw czy dzierżawiący ma obowiązek mnie o tym jakoś powiadomić czy porostu idzie do gminy składa papier i po zamiatane czy jakoś to inaczej wygląda proszę o poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale jest podany powód wypowiedzenia jaki musi zaistnieć? Żeby wypowiedzieć dzierżawę na czas określony muszą w umowie być wskazane przyczyny tego. I to ważne. I tak, musi Cię rok wcześniej poinformować o tym.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Dziwna ta umowa, niby na okres określony a z rocznym wypowiedzeniem, czyli możliwością zakończenia. Chyba że jest zapis informujący o automatycznym przedłużeniu umowy, po podstawowym okresie jej trwania, na kolejny określony w umowie okres czasu bądź na czas nie określony i owo wypowiedzenie dotyczy tego "nowego" okresu (widziałem już na własne oczy taką umowę). Druga rzecz, rozróżniasz pojęcia dzierżawca i wydzierżawiający ?? Bo z twojego postu nie wynika jasno kto jest kim. Na początek radzę poczytać bodaj to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzier%C5%BCawa . W każdym wypadku wydzierżawiający ma obowiązek poinformować dzierżawcę o wypowiedzeniu umowy dzierżawy, chyba że w umowie zapisano inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek-360    47

Mój dziadek i 3 inne osoby są właścicielami 2,5ha ziemi, a każdy ma po 1/4 powierzchi tego pola. Dziadek 10 lat temu podpisał umowę o dzierżawę, która skończyła się w październiku, nie przedłużał umowy tylko podpisał jakiś papier aby ten gościu dostał zwrot za paliwo. Czy mogę odebrać to pole temu gościowi?

Dziadek nie bierze dopłat tylko ten gościu, dostaje tylko 200 kg pszenicy (chyba tam jest 2 klasa ziemi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Na początek radzę dokładnie przeczytać dobrze tą umowę, najprawdopodobniej umowa dzierżawy wygasła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Nie wygasła. Żeby wygasła to dziadek musiałby domagać się zwrotu pola. Jeżeli czegoś takiego nie było, pole dalej jest uprawiane to umowa dalej jest ważna tylko wtedy na czas określony. Żeby ja wypowiedzieć musisz pilnować terminów ustawowych czyli rok wcześniej.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj