agrofoto

Późny siew rzepaku i co dalej...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agrofoto    90

Jeśli zainteresował Cię temat, masz pytania, chcesz porozmawiać z ekspertami i innymi hodowcami zapraszamy do dyskusji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja czesc rzepaku sialem jeszcze raz 20 wrzesnia no i 2,5 ha posialem bo dopiero w pole dalo sie wjechac nie pryskalem na chwasty aby nieograniczac rozwoju rzepaku i planuje sypnac po 100 kg saletry jak da sie w pole wjechac bo pada od niedzieli a rzepak zaczal wschodzic

dobrze zrobilem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

U mnie rzepaki wyglądają bardzo zróżnicowanie. Teoretycznie powinienem ten areał zasiać w dwa dni, lecz praktycznie zrobiłem to w ponad 2 tygodnie. Siew nastąpił w terminie od 1 do 18 września. Wschody są zadawalające (wilgoć robi swoje). Wysiewałem aż 2,5 kg/ha z powodu wielu czynników, takich jak: opóźniony wysiew, ślimaki, myszy itd. Nawożenie to 450 kg Tarnogranu na ha. Zastosowany oprysk to Fuego + Command.

Mam pytanie do ekspertów. Czym można zasilić rzepak, aby trochę podrósł i kiedy można ten zabieg wykonać (mowa o jakichś odżywkach) ??? Czy lepiej zastosować saletrę ??? Nie chciałbym przy tym przesadzić z nawożeniem, gdyż z pogodą różnie bywa i zima może być dopiero w styczniu...

Oraz, jak duży powinien być rzepak na zimę ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem    37

moim zdaniem stosowanie chlomazonu przy tak obfitych i często bardzo intensywnych opadach to błąd, a informacja z etykiety że przebarwienia i zachamowanie wzrostu nie maja wpływu na plon to oszustwo, w tym roku widać wiele plantacji które ledwo dysza po chlomazonie, a duzy procent roślin najzwyczajniej obumiera po zastosowaniu tej substancji aktywnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki550e    1

ja mam takie pytanie, kupiłem materiał kwalifikowany rzepaku, 3,5 kg na ha, ustawiłem siewnik, ale o jednej żeczy zapomniałem a mianowicie to byłem pewny że przełożyłem koła zębate z przyspieszonego siewu na normalny, jednak nie, i wysiał mi ok 6 kg na ha, czy coś z tego będzie, teraz po wschodach narazie nie wydaje się żeby było za gęsto, co otym myślicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Są u mnie artyści co co roku sieją po 6kg/ha i zbierają w miare normalnie. Czemu tak? Nie wiem... Ale nie przetłumaczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piochu    8

Witam, mam zasiany rzepak po jęczmieniu ozimym, udało się go zasiać 25 sierpnia więc jeszcze w miarę optymalnym terminie, niestety nie zdążyłem zastosować herbicydu. Pytaniem moje jest następujące: czym zwalczyć samosiewy jęczmienia ozimego, w jakim terminie przeprowadzić zabieg?


http://www.youtube.com/user/Piochu2 - moje filmy na YT. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Zabieg pzreprowadź jak rzepak osiągnie fazę dwóch liści, polecam preparat Pantera (jeżeli jest dostępna) lub Leopard, koszt 64 zł/ha.pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzela    0

Witam! Udało mi się zasiać rzepak planowo 25 sierpnia, ma teraz 2-3 liście i mam pytanie co lepiej zastosować tej jesieni Horizon 250 czy Asahi Sl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja na tomiast wysiałem rzepak 25 sierpnia, na drugi dzień opryskałem Commandem Top 375 CS. Rzepak powschodził z minimalna ilością przebarwień, na jednych kawałkach (brak przebarwień). Wschody były opóźnione ale rzepak dobrze sobie radzi jest pełen wigoru jak na dzień dzisiejszy, ma on 4-6 liści zdażaja się nawet o 8 liściach te które wzeszły jako pierwsze.

 

Moje pytanie brzmi: czym pryskac od samosiewów i w jakim terminie myślałem o poczatku pażdz. żeby zwalczyć konkurencję o skł pokarmowe i jakim środkiem Panterą, Leopardem jak już kolega jerzy wspomniał czy też Selectem 0,6l/ha? Oraz jaki środek przeciw perzowi właściwemu?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

od perzu pryskałem gramanem dzisiaj byłem na polu i działa na 4h zurzyłem 12l cos chyba koło 500 zł. A co do tematu .....dalej nalezy cierpliwie czekać jaka będzie zima no i oby jesień była ciepła po kilku ostatnich ciepłych dniach zauważyłem że rzepak bardzo się poprawił jak to mówia w oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

hubertuss czyli 3l/ha stosowałeś a w jakich jest ten Graman bańkach po ile ltr? To jest wazne że działa. No zeszły tydzień przeszedł do historii jako ciepły i mój też nieźle podskoczył.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Brałem 2x 5l i 2x 1l pryskane było w środe tydzień temu nazywa się graman 050 ec tu masz karte charakterystyki. Jak narazie działa jak bedzie potem nie wiem hehe. Wkażdym razie na jednym polu miałem sporo trawy i perzu i jakoś to bierze.

 

http://www.agropak.com.pl/foto/foto/ochrona_roslin/GRAMAN~1.PDF

 

W piatek chce jeszcze dać dolistnie ekolist mam takie pytanie rozpuszczal ktoś z was nawozy typu polifoska można to stosowac dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

on bierze nawet samosiewy, dzieki za info. A co do dolistnego nawożenia polifoską to nie jestem pewien czy wykazuje ona odpowiednią higroskopijnosć, a mianowicie w jakim stopniu Ci się rozpuści. Np. mocznik zalecają stosowac w roztworze 5-20%. Czyli doniemam iz chcesz dokarmic go wieloma składnikami skoro Polifoska? A może daj Ekolist Mikro RB lub cos innego z rodziny ekolistów dobierz.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Z tym ekolistem jest taki problem że w sklepie w którym kupuje środki nie mieli już prawie nic kobieta dzwoniła do hurtowni aby zapytac własnie o rb i tam też nie mieli oni chyba za bardzo nie są zainteresowani składowaniem takich rzeczy na zimę. kupiłem ostatki ekolistu standard i ekolist mikro k co prawda jest pod kukurydze ale ma w sumie te same składniki co rb z kilkoma wyjatkami stąd moje zainteresowanie rozpuszczeniem polifoski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

Mam zamiar przy nadchodzących (oby) cieplejszych dniach prysnąc dwa razy rzepak. Mianowicie hebricyd Targa 10EC (0,3l/ha) + Terra Sorb (1,6l/ha), powschodziło sporo samosiewów, stanowisko po pszenicy (pryskane wcześniej Fuego (1,5l/ha)+ ButisanStar (0,7l/ha)+ Comannd 400EC (0,25l/ha) oraz drugi zabieg fugnicydowy Tebu 250EW (0,75l/ha) + Solubor (1,6kg/ha). Czy to będzie dobre rozwiązanie.? Licze na odpowiedz.

Ps. Dodam iż po pierwszym zabiegu, który wykonalem zaraz po siewie rzepak maiał znikome ilości przebarwien, siany 25.08.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

Witam! Mam wieli problem ponieważ rzepak posiałem po pszenicy około 28 sierpnia i do teraz na polu widać tylko place pszenicy a rzepak co nie gdzie tylko i do tego malutki okolo 3-4 cm. Dodam ze pod korzeń sypnąłem tarnogran r a ziemia była bez grud. odmiana Californium 3,5kg/ha. Proszę o szybka i fachowa pomoc bo nie wiem co robić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Popryskaj czymś na jednoliścienne pisano o tym powyżej Ta pszenica zagłuszyła rzepak. Potem pozostaje czekać na cieplejsze dni aby rzepak się wzmocnił. Nic więcej nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalu    0

witam stan rzepaków jest jaki jest mam pytanie tylko czy stosował ktos ten asashi w tym roku teraz jesienia i czy wiadac jaksi efekt? bo ja wysialem juz dosyc sporo nawozów azotowych i rzepak nadal stoi w miejscu;/ pozdrawiam i czekam na odp bo z tego co wiem nie jest to tani zabieg a przy duzym areale wyjdzie spora sumka...jesli dawało by pozytywny rezultat mozna sprubowac pozdrawiam licze na Waszą odp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stalin1    0

miesiąc temu zasiałem rzepak i opryskałem go metazem i commandem zaraz po siewie. rzepak ładnie powschodził ale przypaliłem go.co teraz mogę zrobić ma place na liściach żółte i białe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

objawy niedoboru Magnezu to marmurkowatośc liści a mianowicie liście fioletowieją prócz nerwów głównych. U mnie jest sytuacja taka iż na uwrociach rzepak przyjmuje kolor fioletowy tylko że wraz z nerwami czy to brak Magnezu? Siarczan Magnezowy dolistnie to dobry pomysł?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj