agrofoto

Późny siew rzepaku i co dalej...

Polecane posty

proxy8441    245

raczej bym stawiał na brak czegoś, ponieważ staram się nie nakładać dawek nawozów na siebie :lol: juz sam niewiem :D


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati1990    0

Czy to asahi sl zadziała w takich temperaturach jakie teraz panują?? Mój rzepak nie wygląda za ciekawie i się obawiam że nie przetrwa tej zimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

jaki preparat grzybobójczy? był opóźniony siew 10 września proszę o odpowiedź z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

sarfun 0,4l najtaniej wyjdzie i wystarczająco pozamiata choroby nie wstrzymując wzrostu rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Witam, również mam probme pomózcie mi zalezy mi na czasie i na efekcie. Otóz wysiałem rzepak 20 sierpnia, siewnikiem poznaniakiem (stary typ) i niestety podczas pracy nawaliła mi najwyrazniej przekłądania, i rzepak wygląda jak poplon, miejscami jest ładny, miejscami kilka roślin a miejscami gołe pole, to nie duza działka bo tylko hektar. Mam pytanie wiem ze siew powinien byc wykonany do 20 września ale czy jeszczę moge dosiać ? Jestem z Dolnośląskiego, i licząc unas to zima przychodzi bardzo pózno wiec czy jeszczę będzie szansa? czy tylko zostało mi zaorać pole?

bardzo proszę o zetelną odpowiedź


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie taki dosiew już nic nie pomoże, w połowie października programuje się plon rzepaku niezależnie od fazy rozwojowej w której się znajduje, łatwo się domyślić jaki jest efekt późniejszego siewu. Po drugie rzepak zimuje odpowiednio w fazie 8-12 liści. Tak, wiem że ten rok jest specyficzny i nie udało się w większości zasiać w terminie, ale mimo wszystko odradzam. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalu    0

liscie sa fioletowe bo albo masz niskie ph i przy takim roslina nie pobiera fosforu albo masz brak tego skladnika ,siarczam magnezu 7xh20 to dobry pomysł ale nie zmieni to do konca barwy lisci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
liscie sa fioletowe bo albo masz niskie ph i przy takim roslina nie pobiera fosforu albo masz brak tego skladnika

 

Według mnie anie jedno ani drugie. Cały wrzesień jest zimno, a rzepak przy niskich temperaturach nie pobiera fosforu. Taki obiaw w tym okresie nie oznacza że niema tego składnika w ziemi, te przebarwienia same miną jak będzie cieplej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Marek ma racje, ja robiłem badania gleby w tym roku i ph jest uregulowane, fosfor na wysokim poziomie, a od czasu jak sie zrobiło się zimno rzepak zrobił sie fioletowy.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Patryk3802

Raczej już nie siej (jest już za późno). Ponad to jest zimno, więc raczej nie zdąży urosnąć. Na twoim miejscu poczekałbym do wiosny. Mój w zeszłym roku również wyglądał tragicznie, a po zimie tak jakby się polepszył (pewnie przez dużą warstwę śniegu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/247354-rzepak-ozimy/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/247353-rzepak-ozimy/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/247351-rzepak-ozimy/ załączam grafikę byście sami ocenili co mam zrobić.... liczę na żetelne odpowiedzi... pierwszy raz posiałem rzepak...


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Zostaw do wiosny, jeśli przezimuje to powinien dać jako taki plon.

Przy cenach, jakie się zapowiadają wystarczy 2-2,5 t/ha, żeby mieć zysk, a taki plon potrafi dać rzepak przy obsadzie 10szt./m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Zostaw do wiosny, jeśli przezimuje to powinien dać jako taki plon.

Przy cenach, jakie się zapowiadają wystarczy 2-2,5 t/ha, żeby mieć zysk, a taki plon potrafi dać rzepak przy obsadzie 10szt./m2

żeby chociaż tone dał bede zadowolony... dużo raczej nie da bo to jest rzepak nie kfalifikowany... kupiony w sklepie ogrodniczym ...


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie narzekaj, nie jest najgorszy.Zostaw na wiosnę w czas saletry i będzie dobrze.Ale nawozu nie możesz pożałować.W tych gorszym miejscach jak będzie 10- 15 szt na metrze to jest dobrze.

Mi na 2 kawałkach deszcz zabił i jest gorszy i zostawiam do wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

A mam takie pytanie czy ktos doradzi mi jakie nawozy stosować i środki ochrony, jak juz pisałem prędzej jestem świerzy w tym... a w okolicy nikt tym się nie zajmuje.... w domu przez to u dziadka mam przekichane bo co dnia mi nie daje za niego spokój... ze głupote zrobiłem ze posiałem.... :blink: ;[

 

Nie narzekaj, nie jest najgorszy.Zostaw na wiosnę w czas saletry i będzie dobrze.Ale nawozu nie możesz pożałować.W tych gorszym miejscach jak będzie 10- 15 szt na metrze to jest dobrze.

Mi na 2 kawałkach deszcz zabił i jest gorszy i zostawiam do wiosny.

dziś akurat byłem w Wałbrzychu i przejeżdzałem przez Strzegom i widziałem jakie macie tam rzepaki, te co zasiane były wcześnie to jest na czym oko zawiesić... bo niektóre to tragedia...


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam rzepak siany 26 -08 i 03-09.to są różne.gdzie mocniejsza ziemia to przyklepane a gdzie słabsza to ładne.Na pierwszy rzut daj 300-350 kg saletry drugi raz trochę mniej.Prysnąć borem i siarką.W tym roku zastosowałem od Osadkowskiego Terra sorb na części pola.Efekt teki że w tym roku biorę go na wszystkie pola.Dawałem go po 1 litr a zalecają 1,5-2 litry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

tomek73

A jak cenowo to wygląda ??? Mój rzepak jest strasznie mały, więc nie wiem czy się opłaca to stosować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

mój rzepak był siany 7-10 września,zobaczymy co z niego bedzie ,jedno jest pewne 4 ha Slimaki mi zjadły ale to norma w moich stronach w tym roku.ale wracając do tematy to zastosowałem agroleaf total w ilości 2kg na ha.a jak bedzie miał4-6 liści i będą warunki to dostanie saletrę.także czekam na rozwój sytuacji <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko nawożenie azotowe obniża zimowanie roślin, także uważaj. Chyba że tak jak mówisz będą dogodne warunki. Lepiej dokarmić go dolistnie, będzie to mniejsze zło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

kalu marekgizio lukas21 Pod ługim namysle wraz z ojcem dosliśmy do wniosku że to właśnie niskie temeratury doprowadziły do fioletowienia rzepaku, fosforu powinno mu nie brakować, odczyn gleby mysle że jest w normie, co jakiś czas stosuję nawozy wapniowe i wapno, jeżeli jest to spowodowane temperaturą to pewnie juz tej jesieni barwy nie zmieni sądząc po prognozach.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Teerasorb na mały rzepak to nie jestem pewny? 10 litrów kosztowało w kwietniu 390 zł brutto.Ja kupiłem na rzepak ale dałem na pszenice bo była beznadziejna.Zaskoczyłem się bardzo efektem bo nawet nie spodziewałem się że aż tak ruszy.

Była to pszenica siana 3 listopada C1 Bomer i C2 Premio z Dalgety po 230 kg/ha.Przedplon rzepak..Na wiosnę była beznadziejna.

Chciałem dać na nią wapno po głowie bo w jesieni nie zdążyłem ale nie chciałem wjeżdżać bo bym ją całkiem zdeptał.Plon nie wyszedł duży bo nie całe 7,5 tony ale z tego co się zapowiadało o dobrze wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

spokojnie nic mu nie bedzie dostanie co najwyżej 30kgN i przy takiej obsadzie jaką mam to na pewno nie wybuja a po za tym przy tak póżnym siewie musi miec azotu żeby choć troche nadrobił straty bo nie ma sie co oszukiwać że bedzie taki plon jak by był posiany optymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj