dralo5

Problem z Poznaniakiem

Polecane posty

dralo5    27

Witajcie

 

Posiadam siewnik Poznaniak 6 SO43/3b o szer 2,7 metra z 2003 roku. Mój problem z tym siewnikiem polega na tym że zawsze ustawiałem według tabeli i było wszystko dobrze w tym roku siewnik zaczął mniej wysiewać zboża i łubinu. W czym może być problem? Czy w przekładni? Na jakiej zasadzie działa i komu jak coś oddać do remontu? Przekładnia jak na załączonym zdjęciu

post-19341-058348200 1285568184_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

A może sprawdź ciśnienie w kołach - ja jestem po siewie pszenżyta i właśnie też dużo mniej wysiał niż by wynikało z tabeli, ale po zasianiu okazało się że powietrze z koła napędowego prawie zeszło....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

a w tabeli masz wagę podaną średnią i czy się zgadza z Twoim zbożem lub czy robiłeś próbę kręconą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Wszystko się zgadza z waga. Ta sama odmiana była siana w zeszłym roku i wszystko było dobrze. Ciśnienie również jest w oponach.

 

Czy mogło by coś popsuć się w przekładni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Czy koło napędowe obraca się lekko i czy nie ma luzów? W ustawieniach kół zmianowych nic nie zmieniano. Mam taki siewnik z poprzedniego wcielenia i tam ustawia się koła na siew normalny i średn. Czy masz takie coś w tym siewniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Wszystko się zgadza z waga. Ta sama odmiana była siana w zeszłym roku i wszystko było dobrze. Ciśnienie również jest w oponach.

 

Czy mogło by coś popsuć się w przekładni?

A czasami nie osigałeś nim duzych prędkości? Olej w skrzyni jest?

 

 

Ma dwa lata pod rząd fuszerę w polu mieliśmy, nie dosiewał bardzo duzo, regeneracja skrzyni i jest ok :D


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

u mnie 1siew mieszanki na wiosne to był ustawiony dobrze w prubie kręconej a wysiał o 50kg nasion mniej, ale plon mieszanki był zajefajnisty B)

później gryka, to juz dobrze wysiał :D

teraz pszenica to tez ok, ale zauważyłem przy próbie kręconej nie było szybko kręcone, to nasiona wystrzelaja przez te dziurki w aparatch do góry, moze dobrze nie wygarnują ziarna :) a i korbą się nie opyla kręcić wogule nie to co powinno wychodzi ;) albo coś jest z ta przekładnia B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Olej jest, Prędkość ok 7 km/h tak jak zawsze. Luzów nie ma. Nic nie było remontowane przy nim.

 

Jak jest zrobiona w nim skrzynia bo jest śruba zaplombowana i nie wiem czy rozbierać.

 

@Marcin974 masz siewnik z taką samą skrzynią przekładniową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę tylko nie wmawiajcie sobie ze nie warto kręcić korbą bo to jakieś głupie gadanie jest ja zawsze robię próbę i zawsze wyjdzie mi tyle samo na polu co na próbie omyli może o kilka kilo ale wiadomo zawsze wyjdzie troszkę więcej na ha niż się planuje bo tu masz z klina a tam jest słup i poprzeczniak musisz zrobić... jeżeli masz siewnik na gwarancji to Boże bron zrywać a raczej nie masz wiec zerwać możesz... Takie moje zdanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Olej jest, Prędkość ok 7 km/h tak jak zawsze. Luzów nie ma. Nic nie było remontowane przy nim.

 

Jak jest zrobiona w nim skrzynia bo jest śruba zaplombowana i nie wiem czy rozbierać.

 

@Marcin974 masz siewnik z taką samą skrzynią przekładniową?

Tak to są takie same skrzynie, nasz jest z 1996r i ma w żeliwnej obudowie, Twoj juz w zwykłej :)

 

 

W bezstopniówce sa takie plastiki i brak oleju czy nadmierna prędkosc sprawiaja ze one się wycierają i wysiew jest inny :D


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@marcin974 A gdzie kupowałeś części i ile kosztowały? A czy tą górną śrubą na skrzyni plombowaną się tylko przykręca pokrywkę czy również coś reguluje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BaKoS    1

zacznijmy od tego ze ta tabela co jest w siewniku na klapie to jest tabelą przypuszczalną bo co roku ziarno którym siejesz jest innych gabarytów czyli jest cieńsze lub grubsze krótsze lub dłuższe inaczej mówiąc jest inna Masa Tysiąca Ziaren i po to sie robi te próbę kręconą by sobie ustawić te ramie na skali w tym miejscu ile chcesz posiac + poślisk koła napędowego. Ja mam w tym roku kupiony siewnik poznaniak 3,0T (talerzowy) i do rzepaku robiłem kilka prób kręcenia i przy kazdej odmianie (robie szkolenia więc mam tych odmian kilka)wychodziło różnie. A pszenice siałem w tym roku na 18-19 i na 20 ale i tak troszkę za rzadko na tych 18 i 19 wyszło zobaczę jak bedzie wyglądało na 20 po wzejściu pszenicy na polu.

 

Sadze ze w Twoim przypadku to chyba miałeś denka źle ustawione lub zastawki w aparatach wysiewających ale jak ziarenka wystrzelają z aparatów to musiał byś zobaczyć ze jak pokręcisz kołem to czy płynnie kręca sie te kółeczka wysiewające czy tak przerywają bo albo sie cos zaciera albo serio masz cos ze skrzynią albo sworzeń gdzieś się ściął.

I sądzę ze PAMIĘTASZ o tym ze jak ustawiasz na skali nowy wysiew to sie te ramie(dzwignię)przy przekładni najpierw przesuwa w maxymalną stronę czyli na (40) a potem sie ustawia na przykładowe (19) czy inny numerek bo jak robisz z 16 na 19 to będzie źle siało nie równo bądź wiecej lub mniej.

 

Ps. co do kręcenia korbą to trzeba wiedziec jak nią kręcić i ile obrotów, a jak nie myslisz to kręć kołem o 10 lub 100 razy więcej ja na rzepak kręciłem korbą 18 razy licząc juz poślisk koła.

 

 

a jeśli masz gwarancje na ten siewnik jeszcze to dzwoń do firmy gdzie kupiłeś nie ktoś przyjedzie i to sprawdzi doradzi jak cos a plomby nie zrywaj chyba ze stać Ciebie na pokrycie kosztów naprawy na gwarancji a tą śrubą to raczej jest przykrecony dekiel skrzyni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Już nie mam gwarancja na niego, a poza tym nie mam żadnych papierów do niego bo dostaliśmy go w spadku za spłacenie kredytu który poręczyliśmy. Wszystko ustawiałem jak co roku i zawsze było dobrze.

 

Czyli jak w tabeli pisze 1900 kila obrotów koła na hektar to przekręcić kołem 19 i trochę kołem żeby obliczyć na 1 ar wagę pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

@marcin974 A gdzie kupowałeś części i ile kosztowały? A czy tą górną śrubą na skrzyni plombowaną się tylko przykręca pokrywkę czy również coś reguluje?

Cos okolo 400zł regeneracja w kutnie :)

Sam nic nie wyregulujesz


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Wszystko się zgadza z waga. Ta sama odmiana była siana w zeszłym roku i wszystko było dobrze. Ciśnienie również jest w oponach.

 

Czy mogło by coś popsuć się w przekładni?

 

To że rok temu było dobrze, nie znaczy ze w tym musi być tez. Ja tam zawsze robie próbe kręconą. Bo rok rokowi nie róny choć ziarno przez wialnie przepuszczone ale jeden rok będzie więcej drobniejszego drugi rok grubszego i lipa nie ustawisz trzeba kręcić.


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A czasami nie osigałeś nim duzych prędkości? Olej w skrzyni jest?

 

 

Ma dwa lata pod rząd fuszerę w polu mieliśmy, nie dosiewał bardzo duzo, regeneracja skrzyni i jest ok cool.gif

 

 

Sory za odgrzanie kotleta... ale duża prędkość dla poznaniaka do jaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerzy1960    0

Witajcie

 

Posiadam siewnik Poznaniak 6 SO43/3b o szer 2,7 metra z 2003 roku. Mój problem z tym siewnikiem polega na tym że zawsze ustawiałem według tabeli i było wszystko dobrze w tym roku siewnik zaczął mniej wysiewać zboża i łubinu. W czym może być problem? Czy w przekładni? Na jakiej zasadzie działa i komu jak coś oddać do remontu? Przekładnia jak na załączonym zdjęciu

 

też mam ten problem i chętnie przejrzę ten wątek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piter161    3

Witam a mam takie pytanie jak sprawdzić poziom oleju w tej przekładni? Bo jest tylko śruba zaplombowana, korek spustowy i korek wlewowy a nie ma wskaźnika poiziomu oleju.

Z góry dzięki za pomoc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poziom oleju sprawdzasz przez korek wlewowy jeśli nie masz wskaznika to poziom oleju jest 11 cm od dekla skrzynki przekładniowej , ja natomiast mam pytanie jak w waszych poznaniakach obracają się kółka wysiewające ,kupiłem w tym roku nowy siewnik i podczas próby kręconej zauważyłem ze kółka nie kręcą sie jednostajnie tylko mają drobne stałe zacięcia przy obrocie a podczas kręcenia korbką słychać jak gdyby przeskakującą zapatke w skrzynce

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Tak i u mnie jest przy próbie kręconej. A w tym roku to już całkiem lipa. Nie dało się ustawić wgl siewnika na rzepak. Co druga leja na zatyczce z podwójnym przecięciem maks 3 kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tamtor    0

Panowie dralo5 i andrzej261082 u mnie jest tak samo, na dodatek próba kręcona przy rzepaku znacznie odbiegła od tej na tabeli wysiewu. Czy to może oznaczać walniętą skrzynię?

Edytowano przez Tamtor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tabela wysiewu jest podawana tylko orientacyjnie w celu wstępnego ustawienia i nie należy się nią zbytnio sugerować, nasiona danej odmiany różnią się MTZ, nawet zaprawa nasienna już zmieni ilość wysianego materiału i dlatego za każdym razem należy robić próbę kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

NO dobra @MAT912 w tamtym roku sialem rzepak co 3 leje na pojedynczym tym przecięciu i paczka ważyła z 1,5 mln nasion 12 kg. w tym roku co duga leja na podwójnym tym przecięciu co powinno w porównaniu z tamtym rokiem dużo więcej wysiać ponieważ paczka ważyła 9 kg czyli drobniejsze ziarno między innymi ktorego powinno lecieć więcej, na dodatek co druge leje i na dwa rzędy tych ząbków w kółkach a on w tym roku dużo za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj