wrobelek02

Buraczki ćwikłowe

Polecane posty

lulak    6

czy po wykopaniu bądź wyrwaniu buraczków, można je zostawić przez jakis czas z liśćmi, czy trzeba je obciąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

taka jak i pod buraki cukrowe/pastewne. ja siałem na 3 i 4 klasie , a wychodziło rożnie, warto czymś zaprawić od robala, najlepiej mesurolem jak ktoś ma dostęp, czasami śmietka potrafi zniszczyć 50% plantacji w 2 dni, ja raz tak miałem :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chopin    3

Witam... w tym roku planuję zasiać 1-2ha buraczków.Chciałbym się coś dowiedzieć odnośnie optymalnego terminu siewu na zbiór jesienny(do przechowywania). U mnie sytuacja wygląda tak że chciałbym go zasiać pod koniec czerwca(jako poplon) po kalafiorze spod płaskich przykryć. Co myślicie o takim terminie?Słyszałem że niektórzy sieją w sierpniu.Jak wygląda plonowanie? Siałbym siewnikiem punktowym,pneumatyk.Nie wiem... nie znam się na buraczkach..Więc proszę kogoś o poradę.. kogoś kto siedzi w tym temacie i ma doświadczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Pod koniec sierpnia możesz śmiało siać buraczki ja co roku sieję jako poplon po bobie nawet pod koniec września ale to już ryzyko zależy od pogody.Z odmian to raczej wodan jest drogi ale o krótkim terminie wegetacji do przechowywania raczej go nie polecają ale u mnie leży nawet do marca.Jeśli chodzi o siew lepiej zasiać go w większych odstępach żeby w tak krótkim czasie zdążył urosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41
Napisano (edytowany)

Haha pod koniec wrzesnia, masz fantazje chlopie.

To zbierasz pewnie w lutym ...

Ja sieje w czerwcu na zimowy zbior, mozna wtedy o wiele gesciej zasiac, ponad 600tys/ha i wszystko zdazy urosnac.

Czym pozniej tym mniej nasion na ha i plon mniejszy.

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

co ile siejecie buraczki, chodzi mi o odległość między rzędami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja siałem co 62 cm 2 rzędy pomiędzy którymi było 7 cm, w rzędzie bodajże co 5 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

no to troche sporo, zastanawiam się czy system pasowy co 20 cm. by się sprawdził, może ktoś tak sieje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

poczytaj sobie piorin.gov.pl/cms/upload/akt/ipburakicwiklowe2005.pdf dość stare i środki już nie aktualne ale jest też o rodzajach siewu.

a czym byś to zbierał z takich pasów? ja z rządków zbierałem kombajnem ziemniaczanym

Edytowano przez malkolm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

w takim przypadku to jedynie ręcznie musiałbym zbierać, inaczej raczej nie ma szans.

a jeśli chodzi o środki, co polecasz przed siewem, można randupem prysnąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ręcznie to chyba że na botwinkę , inaczej się nie opłaci.

ja co roku pryskałem inaczej i kombinowałem z rożnymi środkami, randap się nie nadaje, buraczek wschodzi po tygodniu, a to za szybko, są dwa środki betanal elite sisco i ich zamienniki, wybierasz według tego jakie masz chwasty, z tym drugim trzeba uważać bo potrafi małe roślinki przypiec,

ja bym gdy chwasty mają 2 listki prysnął betanalem, a gdy nowe wzejdą poprawka, i na 3 zabieg betanal w mieszance z sisco, po 50% dawki. do drugiej dawki można trochę buracylu dosypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

no tak, ale randapem jakby prysnął z 2 tyg. przed siewem to chyba nic by im nie było, wszak działa tylko nalistnie.

a czemu twierdzisz, że późnego się ręcznie nie opłaca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodak11    0

Pryskałem dezpośrednio przed siewem tzn. umówiłem sie na siew danego dnia to o 5 rano w ciągnik z agregatem, uprawiłem oryskałem chyba Betapem wymieszałem lekkimi bronkami i około 9 rano zaczeliśmy siać. robimuy tak od 3 lat i wschody są całkiem niezłe

:rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

Jak tam u was ceny buraczka w hurcie?

Edytowano przez prezesmax

Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

Pryskałem dezpośrednio przed siewem tzn. umówiłem sie na siew danego dnia to o 5 rano w ciągnik z agregatem, uprawiłem oryskałem chyba Betapem wymieszałem lekkimi bronkami i około 9 rano zaczeliśmy siać. robimuy tak od 3 lat i wschody są całkiem niezłe

:rolleyes:

nie dziwię się, ten środek po wymieszaniu z glebą nie działa ani na chwasty ani na buraki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

No ja akurat nie odpowiadam za dawkowanie środków, ale co do siewu to wrześniowy to chyba taki żart. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możliwy jest siew początkiem lipca, ale to już jest ryzyko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam15333    0

Ja bym wam koledzy polecił "safen compact" tani środek około 32zl litr, i skuteczny zwalcza najbardziej uciążliwe gatunki chwastów dwuliściennych (gorczyca, gwiazdnica, jasnoty, tasznik, żółtlica) w tym szarłata szorstkiego i komosę białą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodak11    0

@ nie dziwię się, ten środek po wymieszaniu z glebą nie działa ani na chwasty ani na buraki

sory mój błąd to był Pyramin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

Ja bym wam koledzy polecił "safen compact" tani środek około 32zl litr, i skuteczny zwalcza najbardziej uciążliwe gatunki chwastów dwuliściennych (gorczyca, gwiazdnica, jasnoty, tasznik, żółtlica) w tym szarłata szorstkiego i komosę białą.

przecie to to samo co betanal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj