Askaniusz92

Założenie plantacji wierzby energ.

Polecane posty

Askaniusz92    0

Witam

 

Chciał bym założyć plantację wierzby . Na własny użytek tj. nie na sprzedaż tylko do opalania domu. Chciał bym się dokładnie dowiedzieć kilku rzeczy:

 

1. Czy ziemia urodzajna , gliniasto-lekko piaszczysta , chyba III kl. będzie odpowiednia , nie jest to ziemia "podmokła" , lekko idzie pod górę , na łące(sad , nie przeznaczone pod wierzbę) w najniższym miejscu , gleba jest bardzo mokra , w najwyższym miejscu , pola przeznaczonego pod wierzby jest ok 1m wyżej niż na w/w łące . Mogę dodać ze jest to ziemia zaciężka np. pod ziemniaki.

 

2. Czy ok. 340 m2 wystarczy na opał ? w odstępach 40-50 X 100 cm

 

3. Jaka odmiana wierzby będzie dobra , proszę o nazwę i ew. link/tel. miejsca gdzie takową sprzedają .

 

4.Czy piec CO bez dmuchawy sobie poradzi , czy szybko się spala (czyt. czy trzeba często dorzucać do ognia)

 

5. Czy będzie to opłacalne , teraz na opał wydaję ok. 5 tys zł . Chciał bym zredukować tą sumę jak najbardziej , a najlepiej do 0

 

6. Jak jest ze suszeniem , czy potrzebuje przewiewu czy może leżeć gdzieś w suchym pomieszczeniu . Czy to prawda co do samozapłonu?

 

Dużo czytałem na różnych str. chciał bym teraz coś przeczytać od os. które mają takową plantację i ich wskazówki i odczucia

 

Pozdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drax    1

ja jesienią 2009 posadziłem wierzbę, w odstępach 20-30 cm między sadzonkami (na oko, nie biegałem z linijką etc.) i 70 cm między rzędami, mi zdusił ją perz i do tego doszła 2 tygodniowa susza, teren jest podobny jak u Ciebie, na górce (tu gdzie teraz jest wierzba) i niżej bardzo morko, na 200m2 powierzchni grzewczej planuje posadzić około 1.5 ha, jak na razie dom nieocieplony, na taki potrzebowałem 10t węgla, dlatego napisz jaką masz powierzchnię.

Ja tym jeszcze nie paliłem i nie zbierałem, na razie i tak będzie to co jest na materiał nasadzeniowy ( mam posadzone 36000m2, z tego na przyszły rok pójdzie na sadzonki, żeby obsadzić reszte z tych 1.5 ha), z hektara podobno zbiera się koło 30-40 t mokrej wierzby co daje 10-15 t, (podobno realnie 20+t przy suchym terenie to jest dobry wynik) suchej masy czy cos takiego, a podobno 1 t wegla to 1,5 t wierzby

 

jak masz jakieś pytania to co mogę pomóc to moge pisać tu lub pisz na gg 9934840

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co do wierzby to ona nie lubi stać w wodzie co prawda nie mam plantacji ale kołki :) to jak mają dostęp do wody to puszczają korzenie ale jak stoją na wodzie np torf to nie rosną w przeciwieństwie do olch które lubią takie tereny

 

Co do pieca to wierzba będzie właśnie jaka zrębkami Masz zamiar palić to do nich jednak nadmuch potrzebny bo chyba nie patykami :D

 

Co do samozapłonu to naprawdę muszą być odpowiednie warunki a raczej niedbalstwo podobnie jak przy samozapłonie siana :)

 

Miskantus podobno niezła alternatywa dla wierzby bo mniej odparuje przy suszeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Askaniusz92    0

Nie zauważyłem i zapomniałem dopisać jedno 0 , a więc mam do obsadzenia 3400m2 . Dom ma pow. ok 100m2 . Chciał bym palic zrębkami ,albo po prostu pociąć je na kawałki które da się wsadzić do pieca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja wierzby nie mam ale dookoła mnie w promieniu 5 km jest ze 300 ha.wszystko rolnicy z warszawy.posadzona na 5-6 klasie ale cały czas mokro.do maja albo czerwca zawsze wszystko w wodzie.część nigdy nie zbierana więc przez 10 lat jest już spora.a ci co zbierają to dwuletnia.w zeszłym roku hałdę ułożyli z 500 ton świeżego ale się nie zapaliło.ale ryzyko duże.poleżało rok i większość zgniło w środku.a sprzedają do jakiejś kotłowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Nagira
      Dzień dobry, czy ktoś zamierza uprawiać lub ma już doświadczenie z Gipsówką (Łyszczec wiechowaty)? Taka sama wartość ekonomiczna jak słonecznik, różnica ta że to wieloletnia bylina.
      Proszę o odpowiedź osoby posiadające doświadczenie z tą rośliną.
    • Przez kodzi
      Ktoś chętny do remontu skrzyni biegów Mtz82 1997r. Woj lubelskie okolice Piask 21-050.
    • Przez Rafalsk
      witam
      mam ziemie gliniaste slabo przepuszczalne, czasem jest tak jak duzo deszczu spadnie to dluzszy czas nie mozna wejsc w pole, co byscie podpowiedzieli zrobic zeby jakos ulepszyc ta ziemie, jakis czas temu bylem na targach i proponowali mi jakies granulki ze ziemia sie uzyzni bardziej i bedzie bardziej przepuszczalna ale niewiem czy to wogle ma sens i dziala
    • Gość wolf19
      Przez Gość wolf19
      Jak zaszkodzić brzozie(drzewo), żeby uschła?
       
      Opis sytuacji:
      Otóż na cmentarzu koło grobu rośnie dosyś duża brzoza (~50cm średnicy) i gołebie, które siedzą na niej w nocy paskudzą ( wiadomo o co chodzi?) pomnik...
       
      No wyciąć zdrowego drzewa zarządowi cmentarza nie wypada... także musi uschnąć..
    • Przez Adrian111192
      Witam,
      zwracam się z prośbą do osób doświadczonych w szkółkarstwie, ewentualnie sadownictwie. 
      Posiadam większą ilość świeżo zaszczepionych jabłoni i grusz, sadzonki maja goły korzeń i ok. 50 cm wysokości. Nie chce sadzić ich do gruntu. Moje pytanie brzmi następująco czy mogę je wsadzić w donice, jeżeli tak to w jaki sposób.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj