szymon3

Jak szybko rosna wam tuczniki?

Polecane posty

Forum schodzi na psy, jeszcze trochę i po odsadzeniu w 4 tyg będą miały 50 kg.

Żal.pl

 

Przeprawiłem już z 6 tyg na 16 tyg 

Sorki ale jedynka nie weszła :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Witam :) Jakiego czasu tuczu spodziewać się po Warchlakach z hodowli ( 150 macior, producent Warchlaka wlasnie), linia PIC o ile wiem. Średnia masa 25-27kg, wysoki status zdrowotny (myko, odrobaczenie, żelazo itd itp.). Chodzi mi o osiągnięcie 115-120kg. Żywienie na sucho pszenżyto około 10% białka, jęczmień z wysokim białkiem + koncentrat prawdopodobnie WT Mocny Maślan z EuRolPolu podany wg. zalecen producenta (mieszalność 10-15%)., tuczarnia gleboka sciółka, tubomat ?  

Zamówilem je, ale zastanawiam sie czego sie po nich spodziewac :)


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
lukaczmarek liczysz od odsadzenia czy średnia  od urodzenia?

Grupa 21szt w jednym kojcu, własne prosięta,

6 miesięcy licząc od urodzenia waga 130kg - polowa

7 miesięcy pozostałe waga podobna

własna mieszanka na premiksach SANO Forte oraz Premium

 zużycie paszy 310kg/szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

lukaczmarek liczysz od odsadzenia czy średnia  od urodzenia?

 

raczej od odsadzenia a jeszcze pewniej od wagi 25-27 kg tak jak podałeś.

partia tydzień temu 23 szt. 170 doba, zużycie 2,69  średnia waga 128 kg

 

 

Oczywiście odsadzanie w ósmym tygodniu jak to sporo "chłopów" robi. Często brałem 20-25 kilogramowe prosiaki spod lochy

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Warto zainwestować w tubomaty w żywieniu na sucho z dodatkowym zraszaczem paszy? 

Obecnie mam zwykłe karmiki skrzyniowe  i oddzielnie poidła. Czy można poprawic nieco wyniki produkcyjne?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

u mnie najszybciej urosły w 3 miesiace i 2 tygodnie na wage srednio 117 kg ,cały miot 11 sztuk sprzedałem za nim maciora sie ponownie oprosiła a była zaproszona na trzeci dzien po odasdzeniu prosiat wiec to sukces .A tak to srednio mieszcze sie w 4-4,5 miesiaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Jak to zrobiłeś?

Używając właśnie Tubomatów?

Odsadzałeś w 5 tygodniu? 

Możesz sie pochwalić na czym i jaka mieszanka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kula88    2

Witam,panowie, kupiłem 10 prosiaków o wadze 20-21 kg. w najbliższy piątek będą miały 12 tygodni jak są u mnie. 6 sztuk ma od 102-106 kg, 4 sztuki 80-90kg. Czy to normalne ze są az takie różnice? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

to nic dziwnego rzadko się zdarza żeby równo wszystkie urosły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Nie wiem czy wiecie ale ostatnimi czasy w Dani i Holandi zmienia się troszkę podejście do tuczu świń mianowicie mają oni już tam tak wyjałowiona ziemię że mogą tam już siać żyto i inne mniej wymagające uprawy (bądź tony NPK i saletry). Mając tak duże ilości zbóż ktore specjalnie nie nadają się do intensywnego tuczu podchodza do tego jak w drobiu czyli uzyskać kg masy ciała śiwni w jak najtańszy sposób. Świnia wtedy zużywa znacznie więcej paszy, rośnie dłużej, jednak końcowy efekt ekonomiczny jest dla nich lepszy niz ostre pakowanie nawozów w ziemię i ostre pakowanie białka, wszelakich stymulatorów, leków itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Piotr0224 trochę polemizowałbym z Twoją teorią, takie podejście występuje raczej w ameryce północnej, i tam też nie liczy się tak bardzo jak w Daniii czy Holandii liczba prosiąt odsadzonych a ich masa ciała. Duńczycy coraz bardziej (już w bardzo dużym stopniu) nastawiają się na eksport prosiąt, bo nie mają gdzie hodować.co do jałowienia ziemii to raczej odnosi się to do zakwaszenia, ale nie są na tyle głupi by dopuścić do "wyjałowienia" bo wapno jest zbyt "tanie"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

W przypadku wapna cenę robi lokalizacja czyli transport. Jak w waszych okolicach wygląda sprawa wapnowania pól ilu rolników wapnuje, w naszej wiosce na 12 aktywnych wapnujemy My od X lat wapnujemy, sąsiad od kilku lat i kolejny w tym roku przywiózł "łódkę" na 30 ha.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

wapnowanie to standard od >15 lat, w moich okolicach zostali sami duzi rolnicy i to jest standardowy zabieg, mapa pH, makro i mikro składników robiona jest co 4-5 lat... no i dawka to 3-4 tony, oczywiście zależy czy dodatkowo stosuje się granulowany węglan  wapnia pogłównie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Piotr0224 trochę polemizowałbym z Twoją teorią, takie podejście występuje raczej w ameryce północnej, i tam też nie liczy się tak bardzo jak w Daniii czy Holandii liczba prosiąt odsadzonych a ich masa ciała. Duńczycy coraz bardziej (już w bardzo dużym stopniu) nastawiają się na eksport prosiąt, bo nie mają gdzie hodować.co do jałowienia ziemii to raczej odnosi się to do zakwaszenia, ale nie są na tyle głupi by dopuścić do "wyjałowienia" bo wapno jest zbyt "tanie"...

Źle mnie zrozumiałeś, duńskie rasy są nastawione głównie na plenność, mam sąsiada który posiada loszki duńskie (nie pamiętam dokładnie rasy) które w ponad 50% porodów ilość osesków wynosi ponad 20 sztuk rekord to 30 a 17-18 prosiąt to standard, sam juz wyzywa na te lochy i więcej ich nie kupi bo locha standardowo posiada ok 14 sutków a gdzie reszta prosiąt? Zabic czy karmić co 2 godz?

Jeśli chodzi o jak to określiłem wyjałowienie to nie chodziło o zakwaszenie bo obecnie to nie problem chodzi mi o to żeby np pszenica dała 10-12 ton z ha (niższe wartości uznają za marny bądź fatalny plon) to muszą tyle w tą ziemię wsypać że im to po prostu sie nie opłaca. Porównując do Polski to aby dała taki plon trzeba się bardzo mocno starac ale jest to do wykonania i ładny zysk zostaje w kieszeni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Zgadzam się @Piotr0224 , ale w tak wysokoprodukcyjnych fermach odstawia się "nadmiar" prosiąt do mamek... fakt że ciężko jest już, ale oni są w tym specjalistami... ;) Myślę że w odniesieniu do wydajności plonów to zaczyna się u nas robić podobnie, większe gospodarstwa osiągają swoiste maksimum ,ale pozostają nadal  gospodarstwa ekstensywne, co znacząco zaniża statystyki, a jak wiadomo są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyki dlatego do takich doniesień podchodzę chłodno i z dystansem.Pewnie przez statystyki jesteśmy gdzieś w tyle za zachodem, ale myślę że realnie gdyby na to wszystko spojrzecz to nie mamy się czego wstydzić ;)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

mam pytanie, gdzie kupujecie te dodatki do pasz po których świnie schodzą w 5 miesięcy od urodzenia? Kieruję to pytanie głównie do "fermowców" którzy wiedzą o jakie dodatki chodzi a nie chciałbym wymieniać tu ich nazwy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

mam pytanie, gdzie kupujecie te dodatki do pasz po których świnie schodzą w 5 miesięcy od urodzenia? Kieruję to pytanie głównie do "fermowców" którzy wiedzą o jakie dodatki chodzi a nie chciałbym wymieniać tu ich nazwy...

U mnie nie stosujemy dodatków. Kiedyś kupowalsmy i dodawalismy ale te czasy minęły jak jeden z hodowców został zatrzymany za przeładowania auta dodatkiem no i trzeba było zaprzestać. Poza tym myślę że stosowanie jakichkolwiek dodatków dziś nie jest tak bardzo konieczne jak masz dobrze zbilansowana pasze. Jak chcesz to odezwij się na priv to podeślę ci receptury od warchlaka do 120 kg m. C.

W razie pytań służę pomocą.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj