Zaloguj się, aby obserwować  
amanlostinlife

Dobry używany ciągnik 150 - 180 KM

Polecane posty

Witam.

Posiadam gospodarstwo o powierzchni prawie 30 ha, oprócz tego mam jeszcze 10 ha dzierżaw. Około 70% gleb gospodarstwa to gleby ciężkie w uprawie (gleby gliniaste), praca na niej nie jest łatwa, zwłaszcza że trudno zdążyć z orką i uprawą w momencie gdy warunki są optymalne. Do tej pory pracowałem U1222 z 5 skibowym pługiem zagonowym z "polskimi" skibami. Ciągnik się męczy, ja też...

Poszukuje więc ciągnika o mocy 150 - 180 KM, pługa obrotowego dopasowanego do niego do pracy na cięzkich glebach, agregatu uprawowo siewnego biernego oraz agregatu ścierniskowego. Oczywiście nie kupie tych maszyn od razu ;D poprostu chcę "złapać" roazeznanie w tej sprawie. Najlepiej gdyby sprzęt nie był młodszy niż z 2005r, najlepiej nie starszy niż z 2000r. Pierwszy mam zamiar kupić ciągnik. Na ten cel mam zamiar przenaczyć 110 - 130 tys zł. Następnie zależałoby mi na agregacie uprawowo-siewnym. Pług mam chociaż nie w stanie idealnym:D a uprawy pożniwne wykonuje albo talerzówką albo 7 skibowym podorywkowym pługiem.

Proszę o Wasze rady, opinie, opisy osobistych doświadczeń związanych z takimi maszynami :D

Z góry dzięki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Proponuje porzucić myśl o agregacie biernym nie zda egzaminu lepszy na ciężkie gleby jest np. brona wirnikowa.

 

Co do ciągnika to polecam JD 8100(niestety starszy bo od 1994 do 1999 roku ale godny sprzęt) trochę mocniejszy bo 185kM ale w tej cenie kupisz zadbaną sztukę z dobrymi oponami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Pomyśl od razu o pługu bo jak kupisz duży ciągnik i będziesz orał polską piątką to się będą ludzie śmiać z garbów i brózd na twoim polu, przydadzą ci się duże odkładnice chyba min. 40cm bo inaczej nie zasypie za kołem nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz racje aktywny jest na pewno lepszy :)zastanawiałem się nad aktywnym jednak po doświadczeniach sąsiada trochę się boje :D co prawda pracuje on Zetorem 12145 z amazonką 3m aktywną a nie zachodnim ciągnikiem, ale ma nieustanne problemy z WOM. Nie wiem jak jest z ciągnikami innej produkcji ale mam pewne obawy...

Co do ciągnika, dzięki. Na pewno większa moc by się przydała, zapoznam się z tym modelem

 

Pomyśl od razu o pługu bo jak kupisz duży ciągnik i będziesz orał polską piątką to się będą ludzie śmiać z garbów i brózd na twoim polu, przydadzą ci się duże odkładnice chyba min. 40cm bo inaczej nie zasypie za kołem nawet.

fajnie by było kupić od razu pług tylko troche problem z kasą... a jaki byłby dobry 4-5 skib obrotowych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Mam trochę doświadczenia z uprawą gleb tzw. "minutowych" i wiem że nie warto przesadzać z szerokością korpusu. Potem takie wielkie kęsy ziemi jest bardzo ciężko uprawić. Ale 40cm na korpus jeszcze ujdzie.

 

Na pewno przydadzą ci się bardzo ciężkie brony i nie ma co się śmiać że to przeżytek.

 

Co do agregatów i WOM to warto z agregatem pracować na 1000obr/min o ile agregat ma możliwość zastosowania takich obrotów ponieważ wtedy obroty WOM ciągnika są wyższe ale moment obrotowy działający na elementy WOM jest mniejszy. Oczywiście przy zachowaniu takich samych obrotów elementów roboczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę doświadczenia z uprawą gleb tzw. "minutowych" i wiem że nie warto przesadzać z szerokością korpusu. Potem takie wielkie kęsy ziemi jest bardzo ciężko uprawić. Ale 40cm na korpus jeszcze ujdzie.

 

Na pewno przydadzą ci się bardzo ciężkie brony i nie ma co się śmiać że to przeżytek.

Tak te gleby są cudowne :/ czyli najelepiej więcej skib mniejsza szerokość? czyli przed siewem jeszcze przejazd ciężką broną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Ja bym proponował 5x40cm w obrocie.

 

Po orce, ciężka brona( zależy od warunków 1 lub 2 razy) i wtedy agregat uprawo-siewny.

 

Można też po orce przejechać raz samym agregatem a potem agregatem z siewnikiem.

Generalnie wszystko zależy od warunków pogodowych. Na przykład 2 lata temu w czasie tej pamiętnej suszy uprawa gleb gliniastych była stosunkowo łatwa :D , ale zdarzały się takie lata gdzie uprawa dawała w kość; bronowanie, talerzowanie, wałowanie, bronowanie a na polu dalej grudy ziemi wielkości kapusty :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku jest z kolei za mokro, skiby się wcale nie kruszą... czyli 5 skibek po 40 cm :D A jaka firma?

Edytowano przez robertbara
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Do marki pługa to nie wiem co polecić ja przetestowałem tylko 4x30 PHX i 4x40 Unia TUR S. PHX nie zdawał egzaminu był za lekki wypychało go z gleby no miał zabezpieczenia śrubowe które się nie sprawdziły ze względu na dużą ilość kamieni, za to TUR o wiele lepszy; cięższy, zabezpieczenia sprężynowe(świetna sprawa),lepiej odkłada, nie traci głębokości tak łatwo, ale te pługi są za małe do ciągnika 150kM-180kM. Nie wiem co polecić ludzie chwala sobie KUHN`a i Kvernelanda o Ibisa można by tez popytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej 4*50, taniej utrzymać pług 4 skibowy niż 5 o tej samej szerokości roboczej :D

hmm nie da się zaprzeczyć że tu jest 10 korpusów a tu 8... tylko jak to wpłynie na jakość orki? więcej ziemi przypada na korpus, a ta ziemia niestety się nie kruszy, wprost przeciwnie :) to ma plusy i minusy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do marki pługa to nie wiem co polecić ja przetestowałem tylko 4x30 PHX i 4x40 Unia TUR S. PHX nie zdawał egzaminu był za lekki wypychało go z gleby no miał zabezpieczenia śrubowe które się nie sprawdziły ze względu na dużą ilość kamieni, za to TUR o wiele lepszy; cięższy, zabezpieczenia sprężynowe(świetna sprawa),lepiej odkłada, nie traci głębokości tak łatwo, ale te pługi są za małe do ciągnika 150kM-180kM. Nie wiem co polecić ludzie chwala sobie KUHN`a i Kvernelanda o Ibisa można by tez popytać.

Ja słyszałem że są przypadki urywania się pługu od mocowania siłownika, czy coś w tym stylu i to własnie przy ibisach, ale nie mam pojęcia czy to prawda. Wymiana zabezpieczeń śrubowych na polu jest pewnie bardzo czasochłonna ;) no własnie liczy się dobry obrót skiby. chciałem przedpłużki? Ty masz scinacz czy przedpłużek przy Turze? Jak się sprawuje? przykrywa dobrze resztki np .po kukurydzy?

 

Kroji się jak ser, nie prawda amanlostinlife?

jak ser, plastelina itp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Jak pług to jak mówią wyzej 5x40 I coś z zachodu. Kverneland, Overum. Kolegak upił overuma tylko żen owego 5x40. Naprawde pięknie kryje, leciutko idzie ;)


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pług to jak mówią wyzej 5x40 I coś z zachodu. Kverneland, Overum. Kolegak upił overuma tylko żen owego 5x40. Naprawde pięknie kryje, leciutko idzie ;)

ale ma przedpłużki czy języki (ścinacze, zgarniacze)? Przedpłużki pewnie lepiej kryją...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Przy TURZE nie mam nic ani przedpłużków a ni łamacza. Uprawiam zboża i rzepak potem talerzuje ściernisko więc resztki są już wstępnie wymieszane i na polu nic nie zostaje.

 

Co do przypadków "rozciągnięcia" to się w okolicy zdarzały przeważnie pługi obrotowe( zachodnie też) ;). Najczęściej sworzeń obrotnicy nie wytrzymywał i pług zostawał na polu ;).

 

Więc może lepiej wziąć też pod uwagę pług zagonowy. Oczywiście jeśli pola są równe i w miarę długie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy TURZE nie mam nic ani przedpłużków a ni łamacza. Uprawiam zboża i rzepak potem talerzuje ściernisko więc resztki są już wstępnie wymieszane i na polu nic nie zostaje.

 

Co do przypadków "rozciągnięcia" to się w okolicy zdarzały przeważnie pługi obrotowe( zachodnie też) ;). Najczęściej sworzeń obrotnicy nie wytrzymywał i pług zostawał na polu ;).

no własnie tego chce uniknąć:D bo jednak taki pług po zespawaniu już nigdy nie będzie takim samym pługiem... chciałem kupic solidny pług, ale też taki przy obrocie którego ciągnik nie będzie "cierpiał" ale też nie taki którego część pozostanie mi na polu:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Solidniejsze od pługów zawieszanych obrotowych są obrotowe półzawieszane. W tym typie pługów belka z korpusami jest jakby przerzucana z jednej strony na drugą. Niedaleko za miedzą pracował taki Overum 5-skibowy z JD 4755 na glinie to nic z pługiem się nie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Solidniejsze od pługów zawieszanych obrotowych są obrotowe półzawieszane. W tym typie pługów belka z korpusami jest jakby przerzucana z jednej strony na drugą. Niedaleko za miedzą pracował taki Overum 5-skibowy z JD 4755 na glinie to nic z pługiem się nie działo.

tylko że ja mam bardzo rozdrobnione pola. Największy kawałek ziemi to 10 ha, pozostałe mają do 4 ha i praca półzawieszanym jest uciążliwa...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

JD 6930 za jakieś 100 tyś kupisz z 2000 roku i większego ci nie trzeba.Ma on 155 km.Zapniesz 5 pług odwrotka.Kolega ma 6800 130 km pług 4 skibowy i agregat aktywny z siewnikiem D8 i nie ma problemu z uciągiem i podniesieniem.On ma tez parę ha bardzo ciężkich ziemi gliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JD 6930 za jakieś 100 tyś kupisz z 2000 roku i większego ci nie trzeba.Ma on 155 km.Zapniesz 5 pług odwrotka.Kolega ma 6800 130 km pług 4 skibowy i agregat aktywny z siewnikiem D8 i nie ma problemu z uciągiem i podniesieniem.On ma tez parę ha bardzo ciężkich ziemi gliny.

Sprawdzałem i ten akurat model 6930 jest troche młodszy, ale jego starsi bracia JD 6910 i 6920 spełnialiby moje oczekiwania ;) Tyle samo KM ma Zetor 16145, a ja znam przypadki że te 155 KM nie daje rady z 5 obrotową. Puszcza smuge dymu a nawet przygasa... Musiałbym widzieć tego John'ka w pracy w ciężkiej glebie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Zetor 16145 czy Ursus 1614 mogą konkurować mocą z John deere`m ale o mocy ok 120kM ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zetor 16145 czy Ursus 1614 mogą konkurować mocą z John deere`m ale o mocy ok 120kM ;)

chyba że tak ;) To może Ursus 1934 może konkurowć z John'ami o mocy 150 KM :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

a ja uważam że 130-150KM DLA TWOJWGO GOSPODARSTWA TO TROCHE ZADUZO sam mam 44ha pod uprawe i mam fendta 125km i takiego bym ci polecił pług 4*44 i spokojnie i 100 ha bym obleciał


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez katopo
      Jaki nowy tani ciągnik polecacie w mocy około 35km?
    • Przez molibden01
      Witajcie.
      Na wstępie chciałbym się przywitać z Wami. Odnoszę się z problemem wyboru traktoru (zaznaczam, że nowego, ponieważ sytuacja na rynku używanych ciągników mnie do tego zmusiła). Stoję przed wyborem modelu. W pierwszej kolejności od czego to się zaczęło to promocja na serię 5D i 4E w Deutz Fahre: 5080d w cenie 158 tys. zł netto.  Traktorem miałem przyjemność jeździć, fajny, zwrotny, nie głupi. Macie jakieś opinie na jego temat bo już jest kilka lat po premierze a w poprzednich postach żadnych opinii z użytkowania.
      Tylko co jak co, ma tylko 3 cylindry i turbo. Dlatego w głowie chodzi, a może wybrać co innego. Myślę o Kubocie serii M4-073. Moc podobna, ale 4 cylindry i wyższa pojemność. Jeżeli znacie obecnie ceny Kuboty (z dilerem w tym wypadku sie jeszcze nie kontaktowalem) lub polecacie inne ciagniki w podobnej mocy to będę wdzięczny za pomoc.
       
      Dodam że ciagnik ma głównie pracować w gospodarstwie przy opryskiwaczu ciąganym z nadmuchem, sadzarką karuzelowa, do jakiś prac pomocniczych ale zapewne czasem i jakiś pług 3 skibowy się zapnie lub mniejszy agregat.
       
      Pozdrawiam serdecznie.
    • Gość murtek
      Przez Gość murtek
      Witam szanownych kolegów.
      Z racji faktu, iż zbliża się nieubłaganie kolejny nabór PROW, chciałbym zasięgnąć opinii (TYLKO) użytkowników kilku marek i wersji ciągników rolniczych. Interesują mnie tylko trzy firmy, tj. John Deere, Deutz Fahr oraz ewentualnie Fendt. Mam dylemat również jakiej mocy ciągnik wybrać.
       
      W sumie 120 czy 160 KM i tak będzie raczej ciągnął 4 skibowy pług obrotowy (chyba że się mylę). Skłaniam się raczej do kupna trochę większego ze względu na moją bronę talerzową, która ma nie małe zapotrzebowanie mocy (obecnie współpracuje z Ursusem 1634 i niekiedy brakuje mocy, a raczej tej talerzówki nie sprzedam tak szybko).
       
      Ciągnik ma być z przednim TUZem wraz z obciążnikiem, raczej z resorowaną osią i kabiną. Zastanawiam się również nad TURem.
       
      Co do JD to jaką wersję proponujecie: classic, comfort czy może premium. Jakie są między nimi różnicę (oprócz oczywiście ceny)
       
      Aha jeśli ktoś się orientuje i dostał świeżą ofertę to proszę się nią pochwalić (mam co prawda cennik lecz bodajże z zeszłego roku). Dużo droższy jest JD od DF ?
       
      Dlatego proszę użytkowników tych maszyn o poradę. Proszę również o wypowiedzenie się w sprawie awaryjności, serwisowania, spalania, komfortu jazdy itp.
    • Przez bortys2001
      Witam. 
      Ktoś się pokusi o porównanie,np Deutz 5080keyline, new Holland T4/t4s
    • Przez Krzyszt0f
      Witam planuje podnieś moc w moim massey ferguson 5445 dyna 4 i teraz pytanie co sądzicie o tym podnoszeniu mocy i czy jest to bezpieczne czy nie za bardzo?
      ciągnik ma niby 90km a chce podnieś tak do 110/115km 
      a i jaka firmę polecacie do podniesienia mocy? 
      -agrotronic
      v-tuning
      -Agroecopower
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj