janczar810

Ściąganie łożysk

Polecane posty

janczar810    302

Witam

A więc proszę o podpowiedzi wynalazki jakieś udogadnienia podczas ściągania łożysk

Czyli krótko mówiąc WASZE sposoby

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TBhog    14

Po prostu dobry ściągasz do łożysk. Mam mniej więcej taki , no troszkę lepszy. Jak nie ma dojścia to nie ma wyjścia, w ruch idzie młotek i wybijak z jakiejś miękkiej stali- dla domowych zastosowań wystarcza :). Duże łożyska ładnie schodzą ale małe to czasem masakra.


Traktor :), Bóg, Honor, Ojczyzna, Górale, Linux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
undergrand    0

przyspawanie śrub i coś żeby zaprzeć o ośkę, no nie wiem jak to napisać ;p

Ja mam to tak zrobione że z płaskownika ramkę zrobiłem, w środku nakrętka przyspawana, śrubę w nakrętkę tą przyspawaną wkręcam i zapieram o ośkę, śruby są w tej ramce, jak naciągnę to uderzam w śrubę...

Oczywiście piszę o ściąganiu jak nie ma podejścia na ściągacz...

 

Albo jeszcze łożysko owijam szmata, bo lubi odprysnąć i oko można stracić, walę przecinakiem aż pęknie...

 

Znacie lepsze sposoby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Ściągacz i młotek do pomocy, a w skrajnym przypadku połamanie pierścienia zewnętrznego i podgrzanie(palnik lutlampa, elektroda) lub przecięcie wewnętrznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.

1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję:))

2 Maczamy w wodzie i wkładamy przez łożysko do szczeliny między wałem a łożyskiem.

3 Musimy mieć wybijak który pasuje do średnicy wewnętrznej łożyska.

4 Ubijamy gazete.

5 Dokładamy gazety namoczonej w wodzie.

6 Powtarzamy czynność aż nasza gazetka zacznie wypychać nasze łożysko.

7 Jak wybijemy je całe to czyścimy otwór z gazety i zakładamy nowe łożysko.

I tak wybijałem łożysko z wału w c360 kto tam zaglądał wie o co kaman.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdanek    0

Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.

1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję:))

2 Maczamy w wodzie i wkładamy przez łożysko do szczeliny między wałem a łożyskiem.

3 Musimy mieć wybijak który pasuje do średnicy wewnętrznej łożyska.

4 Ubijamy gazete.

5 Dokładamy gazety namoczonej w wodzie.

6 Powtarzamy czynność aż nasza gazetka zacznie wypychać nasze łożysko.

7 Jak wybijemy je całe to czyścimy otwór z gazety i zakładamy nowe łożysko.

I tak wybijałem łożysko z wału w c360 kto tam zaglądał wie o co kaman.

Nieźle to wykombinowałeś. Twój sposób spodobał mi się najbardziej. Sam to zrobiłeś, czy ktoś Ci podpowiedział?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Sposób znam od mechanika. Gazeta nie pęcznieje tylko staję się twardą masą która wypycha łożysko. Wyobrażcie sobie na rysunku powyżej ten środkowy czop to nasz wybijak (w rzeczywistości to wałek sprzęgłowy) Dobijając coraz więcej gazety ciśnienie wypchnie łożysko.

Janczar a która część jest ruchoma na twoim rysunku bo nie moge sobie wyobrazić jak to łożysko ma pracować? OD czego to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

@janczar810

 

Są specjalne ściągacze do takich trudnych zadań ;) Nie mogę teraz znaleźć w necie takiego ściągacza ale mniej więcej wytłumaczę jak to wygląda.

Trzeba rozciąć koronkę łożyska i przesunąć kulki tak aby po przeciwległych stronach można było włożyć dwie dodatkowe kulki.

Bierzemy ściągacz, dwa pręty które na końcach mają kulki dokładnie takiej samej średnicy jak kulki w łożysku tyle, że są zeszlifowane na płasko z dwóch stron żeby dało się je włożyć w łożysko, przekręcamy pręt aby kulka nie wyskoczyła. Wkładamy dwa takie pręty na przeciw siebie, spinamy je płaskownikiem i wyciągamy wkręcając śrubę w płaskownik i zapierając o ośkę lub używamy dodatkowego ściągacza udarowego.

Wyciągałem tak łożysko ze skrzyni i poszło bez problemu ;)

Niestety koszt takiego ściągacza to 2-3 tysiące bo ma kulki do prawie każdego łożyska ale jak ktoś ma trochę fantazji to można taki ściągacz dorobić domowym sposobem. trzeba tylko znaleźć łożysko z kulkami o takiej samej średnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duszekl    4

Znam dobry sposób na wyciągnięcie łożyska z wału korbowego. Bardzo prosty i w miare szybki.

1 Bierzemy gazetę z szarego papieru (nie ze ślizgiego bo taki to wiecie że do niczego się nie nadaję;))

2 Maczamy w wodzie i wkładamy przez łożysko do szczeliny między wałem a łożyskiem.

3 Musimy mieć wybijak który pasuje do średnicy wewnętrznej łożyska.

4 Ubijamy gazete.

5 Dokładamy gazety namoczonej w wodzie.

6 Powtarzamy czynność aż nasza gazetka zacznie wypychać nasze łożysko.

7 Jak wybijemy je całe to czyścimy otwór z gazety i zakładamy nowe łożysko.

I tak wybijałem łożysko z wału w c360 kto tam zaglądał wie o co kaman.

nie kumam 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
undergrand    0

@janczar810

 

Są specjalne ściągacze do takich trudnych zadań :) Nie mogę teraz znaleźć w necie takiego ściągacza ale mniej więcej wytłumaczę jak to wygląda.

Trzeba rozciąć koronkę łożyska i przesunąć kulki tak aby po przeciwległych stronach można było włożyć dwie dodatkowe kulki.

Bierzemy ściągacz, dwa pręty które na końcach mają kulki dokładnie takiej samej średnicy jak kulki w łożysku tyle, że są zeszlifowane na płasko z dwóch stron żeby dało się je włożyć w łożysko, przekręcamy pręt aby kulka nie wyskoczyła. Wkładamy dwa takie pręty na przeciw siebie, spinamy je płaskownikiem i wyciągamy wkręcając śrubę w płaskownik i zapierając o ośkę lub używamy dodatkowego ściągacza udarowego.

Wyciągałem tak łożysko ze skrzyni i poszło bez problemu :)

Niestety koszt takiego ściągacza to 2-3 tysiące bo ma kulki do prawie każdego łożyska ale jak ktoś ma trochę fantazji to można taki ściągacz dorobić domowym sposobem. trzeba tylko znaleźć łożysko z kulkami o takiej samej średnicy.

Dlatego ja robię podobnie, tylko za miast pręta z kulką przyspawuję pręta gwintowanego, albo zwykłego pręta :D

no ale sposób zaprezentowałeś 5/5 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Lożysko po tym sposobie do wywalenia, a jak łozysko do zniszczenia to mam inny sposób: dobieram rury ok 0,5 do 1m o średnicy odpowiedniej albo wew. albo zew. pierścienia łożysk przyspawuję rurę do tego pierścienia a na końcu rury kawał płaskownika albo ajzola (:D ) żeby było po czym bić młotkiem i zbić łożysko.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale jeśli łożysko jest głęboko osadzone w obudowie tak jak na rysunku janczara to nie da rady przyspawać rury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

zaraz ale łopatologicznie to gdzie pachasz tą gazetę miedzy kulki do kosza ? bo przecież miedzy czop wału a bieżnię wewnętrzną to nic nie wepchasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
255    95

Ja to zwykle czymś natłuszczam i próbuje ściągaczem albo młotkiem i wybijakiem a jak to nie skutkuje to, jeżeli jest możliwość to wbijam drewniane kołki, po czym polewam je wodą, kołki pęcznieją i powodują przesunięcie łożyska.

post-31174-0-44526100-1301221769_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Fajnie że kombinujecie i dajecie sobie jakoś rade ale poco cofać się do epoki kamienia łupanego wbijać drewienka gazety, może jeszcze przelać jajko nad zapieczonym łożyskiem ... :P od tego są sciągacze a jak nie mamy w domu to można dorobić dokupić pożyczyć itp. a jak ja mam problem z naprawdę upartą piastą czy łożyskiem to go podgrzewam rozcinam itp


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

można posmarkać elektrodą po pierścieniu łożyska,wykorzystać rozszerzalność cieplną-na osi ściągamy jak najszybciej żeby oś się nie rozgrzała,w piaście czekamy aż ostygnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizar    15

Odświeżę temat, panowie a jakie byście polecali ściągacze do łożysk ? dobre i tanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

http://www.beta-tool...beta/__filters_

 

A to jest ściągacz o którym pisałem wcześniej. Niezastąpiony bez ściąganiu łożysk głęboko osadzonych w obudowach bez możliwości wyjęcia obudowy ani wałka.

 

 

Są jeszcze wersje udarowe, w których nie trzeba kręcić kluczem.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kakus19
      witam chcialbym kupic klucz udarowy na baterie i mam pytanie do uzytkowników jaka moc musi miec taki klucz zeby odkrecic np. dluta od pluga czy elementy robocze od grubera?
      https://domitech.pl/product-pol-20466-Klucz-udarowy-DeWALT-DCF892P2T.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlZXS05rMhAMVF6hoCR16sgcOEAQYBCABEgK9tvD_BwE
      czy takie cos jest za duze/za male?
    • Przez Ziemas
      Jakie buty ocieplane polecacie do pracy w gospodarstwie. Chodzi mi o buty do pracy w zimie i w oborze. któe wg was są nacieplejsze. mam problem z krążeniem i marzną mi stopy.
    • Przez kingway
      Witam , w racji tego , że mam parę rzeczy pordzewiałych maszyn i wypadało by  je odświeżyć wpadłem na pomysł , żeby je wypiaskować . I tutaj właśnie myślę czy nie zaopatrzyć się właśnie w takie urządzenie albo coś takiego zrobić . Nie  mam o tym pojęcia żadnego także liczę na wasze odpowiedzi . Jedyne co posiadam to sprężarka Van - kompresor i ciekawe czy ciśnienie nie będzie za mało do piaskowania jak coś ? . Widzę , że można kupić sam pistolet do sprężarki , ale czy warto ?  Mam też karchera na zimną wodę , ciśnienie 230 bar. - może dokupić pistolet do tego ?   Dzięki za odpowiedzi .
    • Przez majes
      Witam
      Jak rozebrać lewarek hydrauliczny ze zdjęcia (skamet 16T)? Odkręciłem 6 śrub od odołu ale podstawa nie chce zejść coś ją jeszcze trzyma.


    • Przez Nikkallo
      Jaki polecacie KLUCZ dynamometryczny 1/4" i 1/2"
      do amatorskiego mechanikowania, czasem jakiś rozrząd itp.
      Coś żeby działało i nie zabiło ceną...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj