Zaloguj się, aby obserwować  
pawlo16

Trzoda chlewna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawlo16    0

Mam pytanie. Czy opłaca się hodować trzodę chlewną? Czy lepiej kupować zboże i paszę robić samemu czy kupować gotową paszę?

Mam małą hodowle (2-4 lochy) a chciałbym rozkręcić hodowle tylko nie wiem od czego zacząć....

Jeśli możecie to piszcie, bardzo mi pomożecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotras    2

Jak masz zamiar jeszcze zboże kupować to lepiej daj sobie spokój do interesu dołożysz.

Edytowano przez Nikita_Bennet
ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@pawlo16

a masz budynki??

cykl otwarty czy zamknięty.

napisz jak ty to widzisz te hodowlę to sie coś doradzi.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

no............ ha to nie dużo bo prawie 10. maszyny to jeden u2812 i najpotrzebniejsze maszyny. Budynki to nie za duża obora (na około 60 tuczników, ale jeszcze jest stodoła. Trzeba będzie ją remontować bo ma swoje lata. jeżeli by mi się opłaciło to bym zbudował jakąś chlewnie bo mam gdzie.... Paszę bym kupował. Myślałem o cyklu zamkniętym lecz na to potrzeba budynków....... a u mnie tego nie za dużo. Więc jak już coś to cykl otwarty. Co wy o tym myślicie.. Jeżeli mój biznesplan jest do d***y to powiedzcie co powinienem zrobić żeby

mi się opłacało i jaka jest cena paszy za q. Z góry dzięki.. Pozdro pawlo16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek10    1

wg mnie, przy obecnych cenach zboza (bo zakladam, ze bedziesz kupowac zboze i bedziesz srutowac sam), to kupowanie go i karmienie nie bedzie sie oplacalo. najlepiej (no moze nie najlepiej, a dobrze) jest jak sie ma swojego zboza jak najwiecej. co do cyklu otwartego czy zamknietego - mi sie wydaje (to wcale nie jest potwierdzone badaniami), ze cykl otwarty jest dobry na start, a potem stopniowo powinienes przechodzic na cykl zamkniety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

A ile kosztuje tona paszy gotowej???? ile tej paszy potrzeba na wykarmienie 50 sztuk tuczników przez miesiąc???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
A ile kosztuje tona paszy gotowej???? ile tej paszy potrzeba na wykarmienie 50 sztuk tuczników przez miesiąc???

 

Tona kosztuje około 800 zł. Na 50 szt przez miesiąc musisz mieć ok 4 ton paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

A przez ile trzeba tuczyć na gotowej paszy od 20kg do 100kg???? bo jak ja robię pasze z własnym zakresie to w cyklu zamkniętym ok. 7miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

To coś długo u ciebie to trwa. U mnie od urodzenia do odstawy (120kg) jest jakieś 5-6 miesięcy.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0
To coś długo u ciebie to trwa. U mnie od urodzenia do odstawy (120kg) jest jakieś 5-6 miesięcy.

tyle trwa jak w skład paszy wchodzi: pszenżyto, owies koncetrat. Teraz jak nie siejemy owsa tylko jęczmień to trochę krócej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34
tyle trwa jak w skład paszy wchodzi: pszenżyto, owies koncetrat. Teraz jak nie siejemy owsa tylko jęczmień to trochę krócej.

Ja owies też daję około 100 kg na tonę. Proponował bym ci jeszcze dać trochę kukurydzy (jakieś 20%)


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267
ja nigdy nie siałem kukurydzy

Kukurydzę kupuje się na liczbę nasion (we worku jest zazwyczej 50 000/80 000 nasion).

Chyba, że masz na myśli kupić kukurydzę na targu (nie polecam :P ).

 

Na stronie Piooneer'a znajdziesz info o odmianach kukurydzy, cenach, porady, wskazówki itp.

 

Chyba, że masz na myśli kupić kukurydzę na paszę to inna sprawa. Ceny możesz usłyszeć w Agrobiznesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek10    1

u mnie na paszy wlasnej z koncentratem tuczniki tucza sie 6 m-cy. jak sa male, to jeczmien z pszenica, a pozniej, jak maja ok 25-30 kg jada juz na pszenzycie i mieszance (jeczmnien, pszenica, owies) w stosunku 50:50.

 

EDIT:

wieksze tuczniki dostaja jeszcze troche grochu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

u mnie żywienie świnek wygląda następująco - jedzą 3 różne mieszanki i :

 

prosięta - pszenica, jęczmień (1:1) + 30 % koncentrat,

warchlaki - pszenica (ewentualnie otręby) pszenżyto jęczmień 0,5:1:1, koncentrat 15-17 %,

tucznik - pszenica, pszenżyto, jęczmień, bobik, (na mieszanie 800kg gotowej mieszanki 100 kg pszenicy, 100 kg bobiku, uzupełniam soją i premiksem + worek koncentratu) wypełnienie stanowi 2:1 pszenżyto i jęczmień

 

tuczniki są sprzedane (ok 110 kg) zanim ich matka urodzi następny miot

ostatni wynik z 11 sprzedanych: 3 w klasie S, 8 w E.

 

owies czy żyto zużywam na maciory


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

a jest tak że jak ceny paszy są wysokie a cena żywca niska to jakie duże straty ponosicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
a jest tak że jak ceny paszy są wysokie a cena żywca niska to jakie duże straty ponosicie??

 

Wszystko zależy jaki masz koszt wyprodukowania tucznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

chyba nic z tego nie będzie...... Już przeliczałem wszystkie koszty i bym musiał do tego interesu jeszcze dołożyć. Tata myśli na zrezygnowaniu z hodowli na jakieś 5 lat. Przez tyle bez gnoju coś urośnie. Potem może coś się zacznie opłacać. Ostatnio myślałem także o bykach ale nie mam warunków na ich trzymanie..... Dzięki za wszystkie rady. pozdro pawlo16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj