Zaloguj się, aby obserwować  
przemo93pl

wyka ozima

Polecane posty

przemo93pl    29

witam

mam pytanie czy ktoś sieje z was gryke niem doświadczenie w tej uprawie bo nigdy jej nie siałem i tu moje pytanie kiedy ją siać ile siać kg na h i wiele innych prosze o pomoc każda informacja jest dla mnie ważna ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli o grykę to ci coś mogę napisać bo uprawiam tę roślinę od dawna na pow. ok 6ha rocznie.

A więc sieje się ją na wiosnę początek I lub II dekady maja można wcześniej ale jest ryzyko wystąpienia przymrozków i wtedy może przemarznąć. Norma wysiewu to 70 do 100kg/ha nawożenie to N 50-100kg/ha przy wysokich dawkach N roślin lubią wylegać i później jest problem ze zbiorem P 60kg/ha K 80kg/ha na dobrych stanowiskach można zmniejszyć ilości nawozów. Zwalczanie chwastów jest ograniczone bo gryka jest bardzo wrażliwa na herbicydy ja stosuję Chwastox Exstra w dawce 1,5-2L/ha tuż przed wschodami roślin trzeba tego pilnować bo jak wzejdzie to wtedy oprysk wypali ale ten oprysk stosuje się szczególnie przeciwko rzepakowi innych chwastów ten środek raczej nie weźmie a inne chwasty tej roślinie nie zagrażają bo szybko rośnie i zagłusza chwasty lub lub Fusilade Forte w dawce 1,5L/ha po wschodach na chwasty jedno liścienne. Do zbioru przystępuje się w czasie gdy rośliny dojrzeją mają kolor czarny lub brązowy. Czasami jest tak że rośliny nierównomiernie dojrzewają wtedy stosuje się desykację preparatem Reglone w ilości ok 4L/ha (ja osobiście nie stosuję desykacji czekam aż rośliny dojrzeją) zbiór wykonuje sie pod koniec sierpnia a początkiem września zależy od dojrzewania roślin. Po wymłóceniu należy nasiona przemłynkować na wialni bo po zbioże kombajnem jest trochę zanieczyszczeń, potem można składować na pryzmach kontrolując wilgotnośc aby gryka się nie grzała wtedy trzeba ją cienko rozsypać i przerzucać lub wysuszyć w suszalni do ok 15% wilgotności lub w specjalnych piecach do suszenia gryki. A plon z hektara waha się między 1 -2,5T. Odmiana jaką sieję to Kora.

Myślę że trochę pomogłem jakbyś chciał coś więcej to pisz postaram się odpowiedzieć :P


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Sorki za odkopanie tematu nie chcę zakładać nowego bo po co jeśli chodzi o tę samą roślinę ;)

Do rzeczy więc czy gryka nadaję się na mieszankę kiszonkową np z owsem lub innymi roślinami przedplonem będzie żyto bo właśnie nie wiemy jaką mieszankę zasiać po życie ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pozwolę sobie odświeżyć temat, jako iż temat bardzo mi odpowaiada - otóż interesuje mnie jak kształtują się plony mieszanek zboża z wyką ozimą oraz w jaki sposób oddziela się nasiona (grawitacyjnie?) zastanawiam się czy można wysiać wykę ozimą z pszenicą jako rośliną podporową i jaki będzie to miało wpływ na plon pszenicy? wskażcie mi również proszę ile kosztują nasiona wyki ozimej oraz do jakich celów, poza mieszankami poplonowymi, można je wykorzystać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj