Skocz do zawartości

Ustawienie łącznika centralnego podczas orki


dariusz86

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nigdy się w temat nie zagłębiałem jakoś mocno. Chciałbym się Was zapytać, jaki wpływ na orkę i na ciągnik (czy ma np. ciężej), ma ustawienie łącznika centralnego? Nie chodzi mi o jego wkręcenie czy wykręcenie bo to indywidualna sprawa. Chodzi o to, że łącznik centralny nie jest idealnie równo z wieżyczką pługa. Patrząc na pług z perspektywy operatora siedzącego w ciągniku to wieżyczka jest odchylona podczas orki na prawo. I to całkiem sporo. Nie jest to centymetr ani dwa tylko myślę że ponad 5cm to spokojnie. Rzecz jasna mogę to wyregulować. Muszę odkręcić wieżyczkę i przesunąć ją na mocowaniach w lewo. Tam jest opcja regulacji. Wtedy łącznik się wyrówna. Wiecie, nowy pług dopiero się go uczę. Natomiast tak dla swojej wiedzy pytam, czy taki przekoszony łącznik ma jakiś wpływ na orkę, na jej jakość lub na to czy ciągnik ma wtedy ciężej czy nie ma to żadnego wpływu :). Załączam zdjęcie jak to mniej więcej wygląda. Łącznik centralny po zagłębieniu się pługa, nie jest ładnie w jednej linii z ciągnikiem tylko ucieka dość mocno na prawo. Z góry dzięki za odpowiedź. 

plug-unia-grudziadz-ug-4-skibowy-plugi-osieciny-sprzedam-534588136.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie z pierwszego posta to przekoszony łącznik centralny ma wpływ, oczywiście negatywny, na przebieg orki. 

Na zdjęciu pług ustawiony jest na maks w stronę oranego.

Ważne są luźne odciągi boczne podczas orki bo w przeciwnym razie każdy ruch kierownicą powoduje skrzywienie bruzdy.

Kluczowe jest ustawienie lini ciągu lecz na zdjęciu nie widać tej regulacji. No i w jakim stanie są płozy boczne na korpusach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze aby oceniać co kolwiek pług musi być zagłębiony w ziemi a nie wisieć w powietrzu czy stać na powierzchni bo to nic nie mówi. 

Po drugie ten pług orze w zasadzie za ciągnikiem więc łącznik będzie praktycznie prosto. Skrzywienie łącznika w kierunku calizny tutaj w lewo jest obserwowane w pługach które orzą szerzej. Wtedy tgz linia ciągu się zmienia i mamy to wszystko lekko po skosie odchylone w kierunku calizny łącznie z ramionami podnośnika które nie są wtedy prosto.

Odnośnie skręcenia i rozkręcenia łącznika jeśli mamy problem z trakcją w jakiejś siuntce możemy wyrzucić kółko z pługa i głębokość ostatniej skiby wyregulować łącznikiem wtedy ciężar pługa będzie bardziej dociskał oś napędową. Tj kółko może zostać dla ciężaru ale ma nie dotykać ziemi.

Edytowane przez hubertuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ja cały czas piszę o zagłębionym pługu. Zdjęcie które załączyłem nie jest moje. Posłużyłem się tylko nim aby pokazać o co chodzi. Pług nie jest szeroki. To zwykła 3 skibówka zagonowa 14 cali, czyli po 35cm na skibę. Dziś przestawię wieżyczkę o jedno oczko i wtedy po zagłębieniu, łącznik będzie idealnie na wprost. Chodzi mi tylko o wyjaśnienie, na co może mieć wpływ taki zeskosowany łącznik. Bo poza tym pług jest ustawiony poprawnie. Pierwsza skiba bierze tyle ile ma być czyli 35cm. Po puszczeniu kierownicy ciągnika nie ściąga ani w prawo ani w lewo, idzie prosto. A zatem cała reszta moim zdaniem jest ok. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamęt robisz , wstaw jak już zdjęcie swojego pługo a nie robisz zamieszanie , zdjęcie wstawiłeś gdzie pług jest sunięty na maxa w prawą stronę (w stronę orki ) a ty piszesz że masz ustawione na maxa w lewo , a mimo to wieżyczka jest na prawo względem ciągnika ,

Po drugie jak ci dobrze orze tak jak jest to orz jak jest i tyle , łącznik przy prawidłowej orce powinien znajdować się w pozycji pływającej i chodzić sobie luzno , więc wpływu raczej nie ma na nic , co innego jak by to był obrotowy , to trzeba ustawić idealnie prosto , bo inaczej w jedną stronę by orał ok. a w drugą stronę nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Noszę się z zamiarem zakupu agregatu talerzowego i jaki wygrać wał na dość ciężką ziemię żeby rozbijał dobrze bryły. Może polecicie coś?
    • Przez PiotrW96
      Witam, w przyszłym roku chce posadzić około 20 arów ziemniaków obecnie jest łąka 4 klasa ziemi  ostatni raz przeorywana w 2016 roku i plan na przygotowanie mam taki o razu zaznaczam że raczej nie chcę się bawić się w glifosaty itp tym bardziej że będą ziemniaki dla siebie.
      W sierpniu gdy zbiorę 2 pokos to talerzówka/gruber, siew na poplon rzodkwi oleistej i bronowanie. W listopadzie talerzowanie rzodkiewki obornik i orka. Jak wy to widzicie czy to dobry pomysł? I na sam pierw po zebraniu 2 pokosu lepsza będzie talerzówka czy gruber ?
    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v