zibi102

Polska kosiarka rotacyjna. Remont.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
czesio35    1

Właśnie sąsiad zwrócił mi na to uwagę. Jest trochę wyrobiony ale nie ma tragedii.

Ale dzięki za podpowiedź.

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Witam, ostatnio maiłem okazję widzieć kosiarkę Krone 1,35 po 4 nożyki na bęben bez pasków tylko na przekładnie, rok ok.1985 i najbardziej mnie zaciekawił sposób montażu nożyków, nożyki były przykręcane śrubami do górnego talerza i od wierzchu nakrętka.

Teraz mam dylemat czy można tak zrobić w polskiej kosiarce (Z-180) 1,65m, trzeba by kupować te śruby/bolce i nakrętki i wiercić dziury pod nie w bębnach i w dolnym talerzu aby móc wysuwać bolce przy wymianie nożyka. Denerwuje mnie sposób montażu nożyków w polskich kosiarkach - jest za słaby i wypadają nożyki i nawet te bolce z trzymaków, w tej Krone jest tylko śruba i nic więcej, jedyna wada to czas wymiany łożyska, bo trzeba będzie odkręcać nakrętkę.

Ciekawi mnie jeszcze czy można by zrobić tak na 4 nożyki na bęben, było by wtedy lżej ciąć i na wolniejszych obrotach i co się stanie jak natrafi na kamień, bo talerz się chyba nie zegnie, co o tym sądzicie, bo muszę wymienić wszystkie 6 trzymaków i nie wiem czy jest sens??

Zaraz podam zdjęcie moich wypocin jak to ma wyglądać...

f0c732bf3443dc98m.jpg

Edytowano przez Junkers

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Bo łapy trzeba po producencie poprawić. Przyspawaj bolca który trzyma nożyk. Samo zanitownie nie trzyma na dłuższą metę. Jak będziesz je montował to sprawdzaj czy te bolce wchodzą w otwór w górnym talerzu. Jak nie to skróć dwa krótkie bolce ktoóre to ustalają. Gwarantuję ci że nożyk urwie a bolec zostanie cały.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Jednak rozwiązanie na przykręcany sam bolec do górnego talerza wydaje mi się lepsze, poza tym bolec z kosiarki polskiej ma u góry poszerzenie szersze niż 16mm, a mi potrzebne jakiekolwiek przykręcane bolce mogą być na 16mm jak nie to się stoczy, bo akurat mam ok 30 nożyków ze złomu, okoliczna fabryka je wywaliła, są bardzo twarde że nawet młotkiem je ciężko skrzywić, a w zakładzie powiedzieli ze nie będą ich roztaczali, bo są za twarde.

Ma ktoś może jakąś kosiarkę z takimi przykręcanymi bolcami do górnego talerza, np. Krone albo inną??


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1000    1

panowie jak sie dobrać do łożyska w z-173 od strony tależa czy słupicy tj cała słupice odkrecic? pytam bo robię 1 razz a sprawa jest nagła potrzebyję szybkiej odpowiedzi z góry dziękuję :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Ale do którego łożyska??


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Mam kosiarkę Famarol Meduza 1,65 m, super sprzęt, ale zajechałem ją z 20 lat temu jak byłem młody i głupi - nie wiedziałem że do skrzyni się leje olej i się rozleciała i od tego momentu już nigdy tak dobrze już nie chodziła. Miała już kilka remontów, ostatni rok temu i w sobotę znowu mi siadła, tylni bęben nie chodzi - pewnie poszły koła zębate - jak je ustawiacie "na papier" aby przy obrocie nie cięło???? I drugie pytanie od zawsze cieknie mi pierwszy bęben od góry, rok temu wymieniłem simering ten przy tym małym kole pasowym i simering pod 1 kołem zębatym w skrzyni - myślałem że nie będzie już ciekł, a tu dalej cieknie - co wyjazd muszę dolewać z litra - cieknie po bębnie - co źle złożyłem, czy jest tam jeszcze coś ?????

 

Można zastosować mix olej + smar, ale to wpływa na trwałość kosiarki - opiłki nie osiadają na dnie skrzyni tylko piłują łożyska i koła zębate.

Edytowano przez tracker

Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Witam

 

Dziś byłem na okolicznym skupie złomu i tam jest do sprzedania kosiarka rotacyjna polska 1,65m starego typ do remontu, chcą za nią 600 zł , czy warto kupić ? I podjąć się remontu ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodar55    13

Masz jakąs fotke jak wygląda w jakim jest stanie?Według mnie warto jeszcze się trochę potarguj.Ja kupiłem za 1100zł taką famarol z105/1 z 1990 roku i dołożyłem że 500 zł w nowe talerze ,trzymaki jedna piaste itp i od wiosny wykosiła już 35ha bez żadnej awari tylko nożyki zmieniałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za 500 zł tyle części do kosiarki nakupiłeś ?:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodar55    13

No tak.Jeden talerz roboczy i 1 górny, piasta, łożyska, pokrywa przekładni (nie wiem jak to możliwe ale była zgnita),uszczelniacze,nożyki ,trzymaki i coś jeszcze ale już nie pamiętam .A co?

Edytowano przez Gospodar55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To jakoś mało . Mariko - jaki stary typ ? Normalnie to się nie różnią , chyba że to kosiarka Mesko to szkoda kasy , bo raczej może być kłopot z częściami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napisałeś "talerze" - wyobraziłem sobie 4 , a to już powyżej tej sumy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodar55    13

No tak nie spojrzałem na to :).Kupiłem tylko te 2 bo reszta była wymienona rok wczesniej

 

 

Edytowano przez Gospodar55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niczym się nie różni od teraźniejszych takich , nie wiem czemu piszesz "starego typu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

bo jakość materiałów inna ,te nowe to delikatne takie ,

ja farmarola kupiłem z SKR w cenie złomu  200zł ,brakowało osłony ,fartucha i jednego dolnego talerza ,cała mnie wyszła ok 600zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodar55    13

No to warto to jest kosiarka famarol słupsk zo 36 meduza pancerne kosiarki dziadek kupił taka z skr za 450 zł kosi około 30-50 ha w sezonie same usługi więc rózne łaki czasem ugory to co ona wykosiła to ta nowa teraz kupiona nawet 1/3 nie wykosi sprzęt nie do zajechania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Ta też jest bez osłon a także do remontu, Pogadam na złomowisku może coś jeszcze opuszczą z ceny.

A jaki jest całkowity koszt wyremontowania kosiarki ??


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Nikt Ci tego nie powie bo nie wie co wyjdzie w praniu.

Jak kiedyś kupiłem swoją Z105/1 to o ile pamiętam to poszły nowe łożyska na duże koło pasowe i na wałek WOM do tego uszczelniacze na bębnach bo ciekła, trzymaki nożyków, nowe paski napędowe, olej reszta jak przekładnia, talerze było ok. Osłon nie miała czyli tego całego oblachowania. Nie chciało mi się tego robić z blachy to wyciorem z płyty osb idealnie pasuje na około na wkręty poszedł fartuch i jest ok. W galerii masz foto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Panowie mam problem z kosiarka rotacyjna podobno to z105/1 ale pewny nie jestem jest to kosiarka identyko jak z tego linku 

Problem polega na tym ze na duzym kole pasowy rozlecialo sie lozyslo i nijak nie mozna tego sciagnac bo nie widze zabezpieczen a bicie w walek nie przynosi efektow jak probuje to kolo sciagnac sciagaczem to kolo sie zgina i nie wiem co juz robic.

Wszystko wyglada jak na tym filmiku a w katalogu z internetu niesety jest zupelnie co innego niz w realu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274

Gdybyś zrobił zdjęcie swojej było by prościej. Zabezpieczenia w tych kosiarkach to segery i kliny ,( w mojej na pewno ). Na tym kole chyba nawet dwa powinny być. Poza tym klina masz w środku ,także jeżeli to nie było rozbierane od nowości ,musisz dać odrdzewiacz lub naftę bo jest zapieczone. Można też spróbować grzać palnikiem.  Ja w tej chwili walczę w innej maszynie z łożyskami,które są od nowości i pomaga jedynie szlifierka ,młot i przecinak. Ty masz to koło pełne czy przelotowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Kolo jest pelne ma zaslepke z tylu jak widac na tym filmiku co dalem link dzis dalo sie wyjac zaslepke pozdejmowalem segery i jak uderzam w walek to ani drgnie nic nie chce isc i nie wiem jak to ruszyc i najgorsze ze nie ma jak zalozyc sciagacza myslisz żeby udrzac dalej w walek przez jakis pobijak zeby go nie rozbic?? Czy jakis inny sposob grzac zbytnio nie chce bo i tez musialbym pozyczyc sprzet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274

To koło trochę  sprawę komplikuje. W środku został klin i wygląda na to ,że całość jest zapieczona. Lej na to odrdzewiacz lub naftę tak ,żeby no może nie dosłownie ale pływało. Ściągacza nie zakładaj na frezy bo urwiesz ,ja tak wykończyłem nie dawno podobne koło. W między czasie jak się będzie moczyć ,możesz zrobić coś na zasadzie odklejacza ,jeżeli podejdzie. Dajesz dwa płaskowniki z dwóch stron wałka ,na przykład zużyte strzały od pługa. Są dość twarde. Końce z dwóch stron połącz-zespawaj i na to ściągacz dwuramienny ,który ciągnie za te płaskowniki a nie za końce koła. Ewentualnie można by wywiercić blisko wałka ,trzy otwory ,nagwintować ,pod spód, pod otwory podłożyć płaskowniki i wkręcić śruby. Powinno to działać na zasadzie ściągacza. Uderzanie w wałek to chyba ostateczność,bo możesz go właśnie rozbić/spęcznieć.

Zapomniałem o najważniejszym ,gdybyś spawał to uważaj aby Ci się to nie zapaliło i nie poparzyło.

Edytowano przez dsbh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez teybe
      Witam. 
      Czy ktoś mi podpowie jaka nakrętka jest na tej osi. Kupiłem nową, ale ci co to sprzedają nie dają nakrętki w zestawie. 
      Pozdrawiam 

    • Przez mlodykom1
      Witam przymierzam się do zakupu kosiarki dyskowej mam na uwadze dwie firmy SAMASZ i VICON. Waszym zdaniem która lepsza??? Obie na centralnym zawieszeniu. Będę wdzięczny za opinie
    • Przez miteszko123
      Witam, potrzebuje namiaru do osoby ktora zajmuje sie plandekami do kosiarek. Chodzi mi o model fella sm320. Na necie sa ale strasznie drogie 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś z Was używał kosiarki firmy TORO model REELMASTER 108?
      Prośba o opinie
      Dziękuję

    • Przez michaluspl
      Hej, 
      mam pytanie czy do kosiarki Wirax Z-069 165cm (starszy model bo z osłonami na ramce rurkowej)  pasują części od kosiarek jakiegoś innego producenta bo dedykowanych do tego modelu jak na lekarstwo. Czeka mnie odszykowanie takiej przed sezonem na siano a stała kilka lat na dworze bez przykrycia. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj