przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

przemo93pl    29

cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?

Edytowano przez AF_Mirek
  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

Hybrydowe czyli mieszańcowe. Lepiej plonuje ale i jest trochę bardziej wymagające odnośnie nawozów i ochrony. Po łubinie to będzie ładne B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Jeżeli chcesz uprawiać żyto intensywnie, to na pewno warto hybrydy, ja sieję je od kilku lat właśnie na ziemiach 4 i 5 klasy i średni plon wychodzi mi ok. 8t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

NPK nie żałować, 80kg na ha nasion, trzeba je płytko posiać, wsadzisz za głęboko to gówniano się rozkrzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

W przypadku hybryd wysiewanie swojego materialu to totalny bezsens. Hybrydy oparte sa na efekcie heterozji, dzieki ktoremu pokolenia F1 charakteryzuje sie największą wybujałością. Tak wiec kolejne pokolenia przyniasa mizerene korzyści. Czy sieje ktos zyto mieszancowe na V i VI klasie?? Jak to wychodzi i jak wyglada agrotechnika by uzyskiwac plony o ktorych piszecie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

A a drugi rok posiał bym je zmieszane ze wzykłym żytem populacyjnym to się uda może ktoś tak siał???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

napisze tak, są u mnie jedni co sieją hybryde ale kupują nasiona co roku :)

raz kupili inni od nich żyto na siew to nawet na słomę było tego żyta, ale jeśli chodzi o ziarno to porażka..

redek jeśli uprawiać intensywnie to hybryda, ale trzeba pamietac też o antywylegaczu(skrócanie) bo żyto swoja wysokość ma B)

Co prawda nasiona są droższe od odmian populacyjnych, ale się ich mniej sieje B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

oczywiście, że antywylegacze też muszą iść i to chyba jest najtrudniejsza część uprawy - skrócić tak, żeby się nie wyłożyło,ale żeby nie obniżyć plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Posiej do końca września 2 jednostki na hektar.

Nie utop nasion - 3 cm głębokości max

Podsyp na jesień trochę NPK - np 300 kg 5-10-15

Daj na wiosnę azot bardzo wcześnie - nawet po zmarzniętej ziemi

 

Jak coś to pytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
franky69    1

Jaką odmianę Hybrydy polecacie na słabsze stanowisko, ale w dobrej kulturze


Kupię literaturę do starych ciągników i maszyn rolniczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duszekl    4

cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?

ja sieje 60 kg krzyrzowego lub hybrtdy + 40 kumulacyjnego (zwykłe)na ha sypało ok 6 na 5/6 klasa sasiadom sypało 8 tez na piasku ale inne nawozenie ja tylko obornik i saletra na wiosne samej hybrtdy jakoś nie mam odwagi zasiać jednak 60 kg na hektar to troche.... mało i zawsze mieszam

 

Posiej do końca września 2 jednostki na hektar.

Nie utop nasion - 3 cm głębokości max

Podsyp na jesień trochę NPK - np 300 kg 5-10-15

Daj na wiosnę azot bardzo wcześnie - nawet po zmarzniętej ziemi

 

Jak coś to pytaj

ja sieje 60 kg krzyrzowego lub hybrtdy + 40 kumulacyjnego (zwykłe)na ha sypało ok 6 na 5/6 klasa sasiadom sypało 8 tez na piasku ale inne nawozenie ja tylko obornik i saletra na wiosne samej hybrtdy jakoś nie mam odwagi zasiać jednak 60 kg na hektar to troche.... mało i zawsze mieszam

co ty na to???

 

A a drugi rok posiał bym je zmieszane ze wzykłym żytem populacyjnym to się uda może ktoś tak siał???

ja sieje 60 kg krzyrzowego lub hybrtdy + 40 kumulacyjnego (zwykłe)na ha sypało ok 6 na 5/6 klasa sasiadom sypało 8 tez na piasku ale inne nawozenie ja tylko obornik i saletra na wiosne samej hybrtdy jakoś nie mam odwagi zasiać jednak 60 kg na hektar to troche.... mało i zawsze mieszam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6
ja sieje 60 kg krzyrzowego lub hybrtdy + 40 kumulacyjnego

 

A po co dodajesz zwykłe żyto?

Kasy masz za dużo?

 

60kg nic mi nie mówi - liczy się rośliny na metr.

 

 

I mówi sie populacyjne - nie kumulacyjne. Kumulacyjne to są pociski przeciwpancerne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

witam orientujecie sie może jakie są ceny tego żyta i gdzie je można kupić w obrębie północnej wielkopolski ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Chcę sie tylko dowiedzieć gdzie można je dostać w jakich centralach teraz to do niczego mi nie potrzebne ale na następny sezon mam zamiar troche tego posiać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

poczekaj do jasieni, będą nowe odmiany,świeży materiał ;)

Edytowano przez miszka31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro914    0

Podpinam się pod temat...

Mianowicie mam pytanie Moje gospodarstwo ma głównie dobre i b.dobre gleby, ale mam kawałek 5ha gleby słabej głównie V klasa miejscami jest trochę lepiej IVb ale znów z drugiej strony gdzieś 0,8 VI. Sieję tam pszenżyto, na przemian z jęczmieniem jarym, ale wtedy na tej VI owies, nie mogę wsiać owsa na całości bo jest bardzo dużo głuchego owsa. plony wahają się od 3-4t z ha, z racji takiej że to pole jest mozaikowate miejscami poprzez chwilowe susze zborze jest po prostu w tych słabszych miejscach wypalone, i na dodatek rośnie tam taka jakaś dziwna trawa w tych miejscach.I dość często muszę stosować glifosat po żniwach. Zastanawiam się nad rezygnacją z orki może by to poprawiło gospodarkę wodną gleby, bo to już jest udowodnione nawet w Australii w ten sposób walczą z suszą.

Mianowicie czy jakbym wsiał tam żyto hybrydowe w systemie bezorkowym to bym osiągnął lepsze plony....???

I czy warto...???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Owszem posiej hybrydowe żyto.

 

System bezorkowy również trafny wybór.

Zastosuj metodę uproszczoną, zrezygnuj z siewu bezpośredniego.

Talerzówka dwukrotnie, bądź gruber.

Na rżysko ze 100 kg saletry albo 70-80 mocznika.

Pierwszy raz do 10-12cm, za drugim przejazdem 15-18cm.

Siew najkorzystniej siewnikiem talerzowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro914    0

ale ciekawy jestem jak to będzie z plonowaniem tej hybrydy i czy te wypaleniska będą też w rym zbożu występować....????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

hybryda lepiej plonuje od populacyjnego żyta i lepiej sobie radzi z okresowym nie doborem wody,jeżeli te wypalanki są spowodowane niskim ph, to tak, przy niskim ph słabo rozwija się system korzeniowy, a co za tym idzie, brak możliwości pociągnięcia wody z głębszych warstw ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj