przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Maly86    18

Również na próbę zasiałem żyto Brasetto, wyszły mi 2 jednostki czyli 80kg/ha! Cena za jednostkę 225zł. Dałem pod korzeń 200kg amofoski! Klasa ziemi IVa po jęczmieniu j.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

po ziemniakach(V, VI klasa)zasiałem 2,3jednosi/hektar czyli prawie 95kg/hektar a po kukurydzy planuję 2 jednostki hektar-82,6kg/hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Te 2,3 jednostki to dosyć gęsto, będziesz musiał pilnować z antywylegaczem bo inaczej może leżeć plackiem. Swoją drogą to ciekawe jaką cenę za jednostkę mają nasi sąsiedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Witam zasiałem żyto visello 17-18 wrzesień pierwszy raz zawsze było siane zwykłe populacyjne nazwy nikt nie znał plonowało średnio 2-3 tony z 1ha przekonało mnie do tego czytając to forum podobają mi się wypowiedzi PiastOracz widać gość zna sie na rzeczy i fajnie że pomaga mam pytanie ponieważ co roku było pryskane na wiosne aczkolwiek chce to zmienić i pryskać teraz chwasty jakie występuja to miotła zbozowa przytulia czepna wyka gdzieniegdzie skrzyp bławatek myślałem o środku legato plus 600 sc doradzcie czy on wystarczy lub jakis dobry inny chciałbym również nim prysnąć pszenice nazwy nie znam dośc niska i pszenżyto grenado z góry dziekuję za odpowiedzi pod korzeń poszło tak jak podajecie 300kg polifoska 4 i 6 w zależnośći jaka była żyto 4 pszenica 6 dodam jeszcze żyto siane na piaskach 5 i 6 kl pszenica 4 niestety lepszej nie posiadam na razie

Edytowano przez Jony0913

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Żyto było odkupione od BAUERA.Nie bardzo rozumiałem co mi niemiecki BAUER mówił ale to co zdołałem zrozumieć to tyle,że im państwo od razu dopłaca do materiału siewnego i to sporo.....

 

 

U nas tylko 100 do ha, niestety... a i dopłaty bezpośrednie mają większe :(

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Czytam tak wypowiedzi co niektórych na forum, którzy stosują setki różnych środków, specyfików niewiadomo ile razy. A ja powiem tak. Mój znajomy sieje żyto hybrydowe już wiele lat pryska tylko na wiosnę ha chwasty, grzyba oraz regulatorem wzrostu i plony uzyskuje zawsze w granicach 8 ton.

Ja w tym roku zasiałem po raz pierwszy ale też zamierzam pryskać dopiero wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja nie wiem wszyscy mają powyżej 7-8t/ha, a ja się dwoje i troję i do 6t nie mogę dobić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

taa..tutaj to kazdy rewelacyjne 8t wysiaga...wszystko zalezy od nawozenia,gleby,przedplonu,agrotechniki...ale 8t hybrydy to tez łatwo nie jest wyciagnac...chociaz plon rzedu5-6t nie jest złym plonem wiec e1leex nie dołuj sie;)

no i oczywiscie duza role odgrywa ph gleby:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może kiedyś i mi się uda :)

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Witam zasiałem żyto visello 17-18 wrzesień pierwszy raz zawsze było siane zwykłe populacyjne nazwy nikt nie znał plonowało średnio 2-3 tony z 1ha przekonało mnie do tego czytając to forum podobają mi się wypowiedzi PiastOracz widać gość zna sie na rzeczy i fajnie że pomaga mam pytanie ponieważ co roku było pryskane na wiosne aczkolwiek chce to zmienić i pryskać teraz chwasty jakie występuja to miotła zbozowa przytulia czepna wyka gdzieniegdzie skrzyp bławatek myślałem o środku legato plus 600 sc doradzcie czy on wystarczy lub jakis dobry inny chciałbym również nim prysnąć przenice nazwy nie znam dośc niska i przenżyto grenado z góry dziekuję za odpowiedzi pod kożeń poszło tak jak podajecie 300kg polifoska 4 i 6 w zależnośći jaka była żyto 4 przenica 6 dodam jeszcze żyto siane na piaskach 5 i 6 kl przenica 4 niestety lepszej nie posiadam narazie

 

I dobrze, że chcesz to zmienić, bo jesienią jest skuteczniej i chyba taniej (według mnie) a jak ktoś ma doswiadczenia lepsze z wiosennym odchwaszczaniem to też fajnie aby skutek oczekiwany był zadowalający, ale jest demokracja i ja idę inna drogą. Nawet tościowi nie polecam odchwaszczania na wiosnę, ale każdy ma innego teścia a jak "gad" to niech robi chwasty na wiosnę w życie. Ten preparat jest przyzwoity, ma kilka "luk" - chaber, tasznik, ostrożeń, ale z pozostałymi to OK. Oczywiście można go podrasować inny preparatem znany sulfonylomocznik do stosowania wiosennego. Zastosuj najniższą rekomendowana dawkę 1,25 bo masz słabe gleby (możliwość przemieszczenia do korzeni) + 200 litrów wody/ha, wilgotna gleba i powinno być OK. Zabieg wykonać szybko - bo temperatury spadają i będą chlorozy na nakładkach. Można dodać insektycyd. Uwaga na formę "EC"

Dlaczego warto wyrywać chwasty jesienią w oziminach?

Środki wiosenne najczęściej sa komponowane o sulfonylomoczniki, regulatory wzrostu (mam na myśli herbicydy a nie retardanty) albo obie grupy w paku, potrzebują odpowiednich temperatur, których jest najczęsciej brak a przynajmniej nocą w Polsce spadają ponizej 0 stopni. Efekt jest taki, że sulfonylomocznik nie dział poprawnie na chwasty a i często przy tych temperaturach jest fitotoksyczny dla zbóż (niektórzy sie dziwią: A dlaczego te rośliny nagle po oprysku wiosennym stoją w miejscu?; regulator wzrostu (2,4 D, MCPA itd) jak nie ma 12 stopni to niestety na chwasty też nie działa. Efekt taki, że zboże rosnie i chwasty sobie rosną i trudniej je zwalczyć w późniejszym terminie. Nie piszę o tym dalej bo chyba juz to komuś tłumaczyłem.

A teraz idę napić się czegoś z butelki z czerwoną kuropatwą, bo sie chyba należy za dobre korepetycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego oczywiście że należy. Przy najbliższej okazji wypije Twoje zdrowie, a jakbyśmy mieli okazać co znaczą Twoje porady to do końca życia tego byś nie spożył.

 

Wracając do tematu to mam 1 dość ważne pytanie w przypadku żyta. Masz jakiś sprawdzony sposób aby zniszczyć bądź przynajmniej ograniczy.c ilość sporyszu? Bo z tego co szukam fungicydów z rejestracja na sporysz brak. Walczyć można tylko stosując zdrowe ziarno?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedyś czytałem, że żyto hybrydowe (nie wiem czy wszystkie odmiany) jest mniej podatne na sporysz bo wytwarza więcej pyłku i szybciej zachodzi do zapłodnienia. To miało jakąś swoją nazwę, ale musiałbym poszukać.

 

Znalazłem i cytuje:

"W wyścigu między pyłkiem żyta a zarodnikami sporyszu, bardzo dużą rolę odgrywa mechanizm działania systemu POLLENPLUS®. Poprzez wytwarzanie dużych ilości pyłku, kwiatki zostają szybciej zapylone, co prowadzi do natychmiastowego zwarcia plew i odcięcia drogi dostępu zarodnikom sporyszu."

Edytowano przez e1leex
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

a ja mam jeszcze jedno pytanie odsnosnie maratonu...zastosowac moge go w fazie 2-3 lisci..gleba jest wilgotna...a ziarno posiane nie głebiej niz 1,5-2cm..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@ przemek,mozesz dodać 10-15g grandstaru,poprawi skuteczność maratonu w przypadku nasilenia przytuli np.lubi przepuścić to dziadostwo.

Widzę że nie którzy koledzy chłoną wiedze aż miło,bardzo fajnie jestem przekonany iż przeloży się to na wyniki produkcyjne.Gratulacje kolego e1leex.[bonusik obowiązkowo]

 

Może zrobić imprezę integracyjną,kwestia organizacji.Nie które firmy np.BASF organizują spotkania.Forumowicze plus przedstawiciele,wymiana doświadczeń[tym razem w realu],przy okazji reklama.Warto pomyśleć,a przy okazji parę kuropatw by się zarżnęło ;) Pozdrawiam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Panowie podajcie jakieś linki do sklepów int. ze środkami ochrony roślin gdzieś to było ale nie moge znajść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Kolego oczywiście że należy. Przy najbliższej okazji wypije Twoje zdrowie, a jakbyśmy mieli okazać co znaczą Twoje porady to do końca życia tego byś nie spożył.

 

Wracając do tematu to mam 1 dość ważne pytanie w przypadku żyta. Masz jakiś sprawdzony sposób aby zniszczyć bądź przynajmniej ograniczy.c ilość sporyszu? Bo z tego co szukam fungicydów z rejestracja na sporysz brak. Walczyć można tylko stosując zdrowe ziarno?

 

 

Na dzień dzisiejszy nie ma takiego środka. Jak walczyć? Używać dobrego materiału siewnego, dbać o miedzę (kosić miedzę), zakładać ścieżki technologiczne (jak ktoś tego nie robi to ma problem), nawozić odpowiednio azotem (zadbać o to aby najsłabsze pędy zostały zredukowane) ograniczyć pędy wiosenne w życie, które są mało produktywne lub płonne i wchodzą w kwitnienie później niż reszta kłosów (brak pyłku), zadbać o wyrównany łan. Czynnik odmianowy w tym temacie odgrywa również istotną rolę, więc monitorować wyniki.

Ale sporysz to również źródło kwasu lizergowego, ale to chyba nie na temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1957    0

Witam!Czytając tutaj pochlebne opinie na temat żyta hybrydowego postanowiłem go zasiać,wcześniej nigdy nie siałem ani tego ani populacyjnego.Mam 4 km od domu 4.50 ha ziemi niby 4 klasy ale bardzo lekkiej gleby siałem tam mieszankę jęczmienia z owsem to jęczmień prawie zawsze wysechł po wschodach i został sam owies i na przemian pszenżyto ale plon też nie był rewelacyjny,nigdy nie przekroczył 5 t/ha.Teraz żyto to posiałem 14 września,odmiana brasetto kupiłem 9 jednostek po 40 kg w cenie 225 zl za jedn.Chciałem wysiać 80 kg na ha ale mimo próby kręconej wyszło mniej bo jednostka mi została.Dziś przejechałem się zobaczyć jak to wygląda i byłem zaskoczony bo bardzo ładnie powschodziło i nie jest takie rzadkie jak mnie sprzedawca przestrzegał.Że na początku będzie brzydko wyglądało bo bardzo rzadkie będzie.Na razie jest ładnie,zobaczymy co będzie dalej,na pewno podzielę się wiadomościami tutaj.Dziękuję za uwagę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Mam 4 km od domu 4.50 ha ziemi niby 4 klasy ale bardzo lekkiej gleby siałem tam mieszankę jęczmienia z owsem to jęczmień prawie zawsze wysechł po wschodach i został sam owies i na przemian pszenżyto ale plon też nie był rewelacyjny,nigdy nie przekroczył 5 t/ha.

 

 

5T/ha na IV klasie ziemi to mało,to ile byś chciał ?

U nas ludzie na takiej ziemi mają 2,5T i są bardzo zadowoleni.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

U Mnie jest podobnie jak maja 2 T - 2,5 T na takiej ziemi jak piszesz są mega szczęśliwi no ale w pole nie inwestują tylko z niego chcą czerpać same korzyści gleba ci nie odda jak jej nie dasz no ale nie którzy tego nie rozumieją. Myślę że jak masz plon 5t to nie masz co narzekać. Pozdrawiam

Edytowano przez TomaszNowak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Masz rację - czasy się zmieniły. Kiedyś ważny był plon, bo to miało bezpośrednie przełożenie na zyski. Dziś jest inaczej - liczy się to co zostaje w kieszeni... . Co z tego, że masz wysoki plon skoro koszty jego uzyskania są tak duże.

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziki20    0

Co do plonowania potwierdzam. Nawet przy niewielkich nakładach na nawożenie (100 kg/ha Tarnogramu i 100kg/ha saletra+mocznik) w moim gospodarstwie osiągnięto plonowanie na poziomie 6 t/ha. Co do ochrony herbicydowej żyto Gradan było pryskane Lentipurem jesienią jednak na efekty musiałem czekać do wiosny. Obecnie proponuję Expert Met+Glean...wycina wszystko w ciągu 2 tygodni:) Widzę, że stosujecie nasiona z KSW Lochow, ja posiadam jak nadmieniłem Gradan z PHR. Odmaiany nie znajdziecie w rejestrach badań, ponieważ dopiero 2 lata jest uprawiana więc ciężko cokolwiek o niej powiedzieć. W kwalifikacie była wysiewana w dwóch normach: 80kg/ha i 90kg/ha. O dziwo lepiej plonowało przy niższej normie (o ok. 400 kg/ha). Obecnie posiałem drugi raz w normie ok.110kg/ha. Liczę na podobne plonowanie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1957    0

Zależy jak na to patrzeć,ja uważam że nie opłaci się uzyskiwać niskich plonów przy wysokich cenach skupu.Oczywiście nie przesadzam z nakładami ale to minimum musi być by zebrać te 5-6 T.Część koszów jest stała,jak podatek,orka,siew,zbiór jak płacimy za kombajn od ha a nie za godz pracy,więc czy plon jest 2 tony czy 7 koszty są a zyski mizerne.Policzcie Panowie 7 t razy 700zl za zboże a 2 tony razy 700 i to nie wiem czy ktoś da za te 2 tony tyle bo jeżeli pole zaniedbane ze tylko tyle dało to i jakość tego ziarna będzie kiepska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziki20    0

Przeglądając inne tematy dotyczące głównie siania po raz drugi hybrydy chciałbym powiedzieć, że kilka lat temu tak zrobił mój ojciec i niesamowicie się zdziwił pokolenie F2 sypneło przeszło 6t/ha.Więc nie mówcie, ze się nie da dwa razy siać tego samego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

ja posiadam jak nadmieniłem Gradan z PHR. Odmaiany nie znajdziecie w rejestrach badań, ponieważ dopiero 2 lata jest uprawiana więc ciężko cokolwiek o niej powiedzieć. W kwalifikacie była wysiewana w dwóch normach: 80kg/ha i 90kg/ha. O dziwo lepiej plonowało przy niższej normie (o ok. 400 kg/ha). Obecnie posiałem drugi raz w normie ok.110kg/ha. Liczę na podobne plonowanie:)

Tylko małe sprostowanie do powyższego tekstu.

Odmiana ta została zarejestrowana 2003 roku, więc nie jest prawdą, że jest w uprawie dopiero od 2 lat (chyba, że u kolegi na polu jest dwa lata) jest już leciwa, ale na swój sposób przyzwoita. Również nie jest prawdą, że brak na jej temat informacji. Wystarczy odwiedzić tylko strone internetową i jest. Dodatkowe informacje ode mnie. Jest to hybryda/mieszaniec liniowo-populacyjny, który z natury plonuje niżej od hybryd trójliniowych co jest widać w wynikach. Niestety tej odmiany już nie ma w badaniach - a był i plonował średnio z 5% lepiej od populacji.

Jeśli zasiałeś nasiona, które zebrałeś z pola to według prawidła Grzegorza Mendla (zakonnik, który zajmował się hobbystycznie grochem) i na podstawie własnych obserwacji opracował pierwsze prawa dotyczące genetyki, czeka cie rozszczepienie cech w stałych stosunkach liczbowych, więc i oczekiwania plonu jak w przypadku siewu żyta F1 zapomnij. Dla ambitnych informacji na temat sympatycznego zakonnika jest sporo w internecie lub w książce od biologii z szkoły średniej.

 

Nie no za ten post przyznaję sobie sam na dziś wieczór APSYNT.

 

Przeglądając inne tematy dotyczące głównie siania po raz drugi hybrydy chciałbym powiedzieć, że kilka lat temu tak zrobił mój ojciec i niesamowicie się zdziwił pokolenie F2 sypneło przeszło 6t/ha.Więc nie mówcie, ze się nie da dwa razy siać tego samego:)

A może lepiej postawic pytanie. A ile Ojciec zebrałby gdyby zasiał F1? W prawa Grzegorza Mendla też nie wierzono jak je ogłosił a teraz stanowią podstawy nauk o genetyce.

 

Kolego Mineral jesteś moze jesteś swieżo po genetyce to wytłumacz bardziej obrazowo dziedziczienie i rozszczepienie cech w pokoleniu F2.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj