przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomi1349    8

Do siewu, hybryda kosztuje ok. 440 zł na hektar.

Edytowano przez tomi1349

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Odmiana Palazzo, ziemia 4b/5 klasa, 7-8t/ha, nawożenie 140-160kgN/ha, oprysk na grzyba Capalo, na kłos Duet Ultra, dwa razy skracane (tam gdzie 8t/ha 30% leżało, na szczęście udało sie zebrać prawie wszystko), na chwasty Huzar. Rok był bardzo dobry, pogoda sprzyjała. Jeszcze dużo do poprawy u mnie jeżeli chodzi o 'technologie' uprawy żyta hybrydowego. Jak na pierwszy raz to uważam, że plony były Bardzo Bardzo dobre, nigdy takich nie miałem. W tym roku znacznie zwiększam areał żyta hybrydowego. Zamówłem już Palazzo i jeszcze Brasetto na 10ha na próbe, ceny jeszcze nie znam.

Mam jeszcze pytanie: Chce jesienią wykonać oprysk na chwasty przedwschodowo. Czy sam Glean wystarczy, czy dodać jeszcze inny (jaki???) środek, żeby zabieg był bardziej efektywny??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Kiedyś zastosowałem około 4-5 dni po siewie ten środek na jednym polu. Miałem wtedy dwie odmiany Fernando i Picasso. Fernando niestety nie zniosło tego dobrze - liście zrobiły się fioletowe (nie miało to nic wspólnego z zabarwieniem antocyjanowym młodych roślin żyta), plantacja stanęła. Od tej pory stosuję herbicydy tylko powschodowo. Uwaga również na środki zawierające DFF i flufanacet - przy tych środkach należy głębiej siać.

Pendimetalina + IPU + 5-6 g / ha tego środka na "G" i z reguły wystarczy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na Twoim miejscu nie pisał bym takich informacji na forum. To jest karalne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

W mojej krótkiej karierze rolnika - te żniwa były pierwszymi, uzyskałem 4 tony/ha. Odmiana Viselo, klasa 4-5. Plon mógł być większy, jednak biorąc pod uwagę mroźną zimę, brak zabiegu na grzyba ( pojawiła się rdza, ale na oprysk było już za późno ) oraz brak doświadczenia jestem zadowolony. W tym roku zwiększam uprawę do 12 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Przymierzam się do posiania żyta visello. Mam dwa pytania do bardziej doświadczonych osób:

1 Czy możecie polecić jakieś herbicydy oraz insektycydy ogólnodostępne do stosowania jesienią

2 Czy NPK na jesień rozsiać przed orką czy może lepiej przed siewem - będzie siane siewnikiem z agregatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Insektycyd jesienią? Na co? Herbicyd najlepiej zwalczający miotłę zbożowa, mogę polecić expert met. NPK to zależy od gleby, głębokości orki itd. Jak nie boisz się wypłukania potasu to możesz śmiało dać pod pług. Cześć potasu podałbym także wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

W książce z KWS odnośnie uprawy żyta hybrydowego wyczytałem, że przy wczesnych siewach jesienią, mogą wystąpić: mszyce, ploniarek, rolnica. Oprysk ma robale nie jest bardzo drogi, więc chciałbym profilaktycznie prysnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Dodajecie w tym roku do mieszańca dodatek populacji ?? ;) Czy warto wysiać więcej mieszańca niż zaleca KWS ? Chodzi mi dokładnie o zasiew Visello na 5 - 6 klasie ziemi ;)

visello czy jakaś nowsza odmiana na słabe ziemie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Dodajecie w tym roku do mieszańca dodatek populacji ?? ;) Czy warto wysiać więcej mieszańca niż zaleca KWS ? Chodzi mi dokładnie o zasiew Visello na 5 - 6 klasie ziemi ;)

visello czy jakaś nowsza odmiana na słabe ziemie ??

Visello nie wymaga dodatku populacyjnej odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

A brasetto ??? bo też zamówiłem tylko że na 3 klasę ziemi ;) Mam nadzieję że nie przejadę się na tych żytach a później na cenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

W książce z KWS odnośnie uprawy żyta hybrydowego wyczytałem, że przy wczesnych siewach jesienią, mogą wystąpić: mszyce, ploniarek, rolnica. Oprysk ma robale nie jest bardzo drogi, więc chciałbym profilaktycznie prysnąć.

 

I jest w tym wiele racji. Jak jest ciepła jesień to zawsze jest problem. Przy rzadkich siewach należy dbać o każdą roslinę, bo straty powodowane przez insekty (ploniarki, mszyce, rolnice - ale na to jest inny patent, etc..) jesienią mogą być znaczne. Ja zawsze dodaję insektycyd do herbicydu - wszystko za jednym przejazdem. Dlaczego? bo kalkuluję. Jak wejdę na polę i stwierdzę, że mam np. ploniarkę to oznacza, że ploniarka już swoje zrobiła i oprysk po tym fakcie nie będzie skuteczny, dlatego łączę oba zabiegi. Drugi powód to koszty. Każdy jakieś koszty oprysku 1 ha ma (chyba , że robi to w gratisie), więc jak ma załadować do opryskiwacza tylko oprysk z insektycydem po stwierdzeniu występowania np. ploniarki (która już swoje zrobiła) za 40 zł/ha to chyba lepiej zrobić to prewencyjnie i za jednym przejazdem i mieć lepszą skuteczność.

Najlepszym i w zasadzie najtańszym rozwiązaniem jest zaprawa z insektycydem, lecz taki materiał u nas chyba nie jest oferowany (ja się nie spotkałem) bo ochrona ponoć jest skuteczna do pełni krzewienia.

Tak ja podchodzę do sprawy i oczywiście szanuję też inne podejścia do tego tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

U mnie w okolicy będzie dostępne tylko hellvus i Gonello. Która z tych odmian jest lepsza, według was. Sieje żyto pierwszy raz, na IV klasie

 

Tak w ogóle ma ktoś może charakterystykę odmiany hellvus. Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć, gonello jest a tej nie ma.

Edytowano przez ursus1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Jak szukasz informacji o tej odmianie to możesz poczytać na niemiecki stronach internetowych bo na polskich brak - nie ma oficjalnej rejestracji w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A którą z tych odmian byście polecili. Dostępne będę miał tylko tego hellvusa, gonello, no i ewentualnie z internetu Brasetto. Sieję na IV klasie o odczynie 5,2, no i ziemia ma bardzo małą zawartość fosforu i potasu ( dzierżawa). Chcę dać pod żyto wapno i sól potasową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

To nie siej 2 jednostek tylko 1,8 w optymalnym terminie, wykręć dobrze siewnik, zasiej na 2 -3 cm i będzie gitara. Herbicyd z insektycydem na 1 liść i niech rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Pod siew żyta najlepiej orkę zrobić z dwa tygodnie przed siewem, aby ziemia trochę siadła.

Pytanie do PiastOracz: czy możesz polecić jakąś mieszankę herbicydowo-insektycydową, którą stosujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj