przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Pawel2678    56

mam pytanie do piastoracza lub kogoś równie dobrze zorientowanego w uprawaie żyta na żyto zastosowałem na początku marca 150 kg saletry amonowej tydzień temu 100kg też saletry na jesieni 150 kg soli potasowej i 100 kg superfosfatu potrójnego gleby mam słabe 4b,5 ,6 żyto z centrali dańkowskie diament na 5 ha żyto na moje oko okey ale na 1,5 ha chyba zbyt okey i właśnie chodzi mi o te 1,5 ha. W sobote dałem na całość po 0,3 modusa + fungiucyd. Wcześniej niczym nie sracałem bo pogody nie były za ciekawe i ccc ze wzgledu na słabe gleby nie chce stosować-choć może nie słusznie. Jak pisał wcześniej piastoracz na tym moim 1;5 ha właśnie znajdują się łukowate dolne cześci żdzbła -oczywiście nie wszystkie roślinki tak mają poza tym żyto jak malowane i nie wiem jak długo działa modus i kiedy należałoby dać etefon bo na moie oko bez drugiego zabiegu będzie cienko- na domiar złego w tym kawałku sarny zrobiły sobie pastwisko a zające i bażanty hotel. Z góry dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david    0

czym najlepiej skrócić żyto w fazie liścia flagowego? 0,15 modusa czy 0,3 etefonu? dodam,że na 2 kolanko dostało 0,3 modusa oraz nawożenie azotowe zamknęło się w dawce 130N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

mam pytanie do piastoracza lub kogoś równie dobrze zorientowanego w uprawaie żyta na żyto zastosowałem na początku marca 150 kg saletry amonowej tydzień temu 100kg też saletry na jesieni 150 kg soli potasowej i 100 kg superfosfatu potrójnego gleby mam słabe 4b,5 ,6 żyto z centrali dańkowskie diament na 5 ha żyto na moje oko okey ale na 1,5 ha chyba zbyt okey i właśnie chodzi mi o te 1,5 ha. W sobote dałem na całość po 0,3 modusa + fungiucyd. Wcześniej niczym nie sracałem bo pogody nie były za ciekawe i ccc ze wzgledu na słabe gleby nie chce stosować-choć może nie słusznie. Jak pisał wcześniej piastoracz na tym moim 1;5 ha właśnie znajdują się łukowate dolne cześci żdzbła -oczywiście nie wszystkie roślinki tak mają poza tym żyto jak malowane i nie wiem jak długo działa modus i kiedy należałoby dać etefon bo na moie oko bez drugiego zabiegu będzie cienko- na domiar złego w tym kawałku sarny zrobiły sobie pastwisko a zające i bażanty hotel. Z góry dzięki za odpowiedzi

 

Jestem świadomy, że nie widząc pola nie dam ci recepty i gwarancji, że ten zabieg, który wykonałeś spełni twoje oczekiwania tzn. że utrzyma roślin do żniw. Powiedziałbym tak: Azotu zbyt dużo nie zastosowałeś i jak ten zabieg skracania byłby wykonany wcześniej, sytuacja z pewnością byłaby lepsza, bo wykonując pierwszy zabieg w sobotę, który miał regulować wzrost twojego żyta w dolnych odcinkach źdźbła to dla mnie za późno z powodów, które wcześniej opisałem.

trineksapak etylu działa do około 10 -12 dni, etefon 3 - 5 dni, ale jest bardziej agresywny w porównaniu do tego pierwszego ( w znaczeniu silny i dlatego nie bardzo go preferuję a już stanowczo nie w dawkach z etykiety bo może być z tego więcej szkody niż pożytku). Jeżeli widzisz już ości w twoim życie to bezpieczny czas na stosowanie środków (według etykiety) niestety minął i nikt nie weźmie odpowiedzialności za zabieg. Wszystko co jest robione po tym czasie niestety niesie za sobą pewne ryzyko uszkodzenia roślin. Oczywiście znajdzie się zawsze ktoś, co powie stosowałem 2 razy i nic nie było. Pytanie co byłoby za 3 razem. Należy być tylko świadomym ewentualnego ryzyka.

CCC ma jedną zaletę - działa najlepiej z dostępnych środków w niższych temperaturach (a w Polsce niestety jest często problem z temp. jak jest czas na wykonanie pierwszego zabiegu skracania na BBCH 30/31) i ja stosuję te preparaty w zależności od fazy rozwojowej solo lub z trineksapakim etylu aby zabezpieczyć newralgiczny element źdźbła. Jak mam żyto ze wczesnych lub optymalnych terminów siewów to efekt oddziaływania na korzenie jest znikomy.

Oceń łan i ryzyko wylegania i jeżeli masz obawy należy wykonać oprysk bardzo szybko i najlepiej wieczorem mocno zredukowaną dawką preparatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaarassK    0

Dzis poobchodzilem wszystkie pola i zobaczylem, ze moje zyto hybrydowe Brasetto jest pokryte bialym nalotem i liscie sie skrecaja. Zastanawiam się czy to maczniak czy tez efekt uboczny pryskania atlantisem tydzien temu? Pewnie jednak mączniak bo u sąsiada na zycie syntetycznym tez jest cos podobnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Jeśli liście się skręcają w "rurkę" tzw. "liście cebulowe" to masz raczej do czynienia z uszkodzeniem po zastosowaniu herbicydu. Mączniak to powszechna choroba i łatwo ją rozpoznać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Ja stosowałem antywylegacz w dawce 1l plus modus 0.2l .

 

1 zabieg wystarczy ? Jak u Was ?


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Gospodarujemy w większosci na żwirach klasy VI . Wody brak zawsze, jednak kiedy jest, to wszystko rośnie rewelacyjnie wydając dobry plon w stosunku do klasy gleby i niskich nakładów uprawowych. Zasiałem jesienią, 25 wrzesnia,10 ha żyta hybrydowego Palazzo po raz pierwszy w życiu. 300 kg amofoski 4/16/18 jesienią, 27.02.2012 -150 kg Canvilu, 28.03.-100kg saletry amonowej. 20.04 - 1,3 Stabilanu(CCC) i 1 l Cappalo , 27.04 -0,25 Moddusa . Do obu zabiegów po 5 kg mocznika,5 kg siarczanu magnezu , 1 l Grinlist Max,1l Grinlist Mn,1l Grinlist Cu. Dzisiaj ostatni zabieg 15 kg mocznika, 5kg siarczanu magnezu, 1 l Grinlist Max, 0,4L Duet Ultra, Sumi Alpha 0,25 l. Wszystkie dawki na 1 ha.

Żyto wygląda przepięknie, równa wysokość,brak chorób, ładnie zagęszczone,grube łodygi zielone od dołu, sztywne.

W połowie kwietnia było wyższe od populacyjnych, dzisiaj na odwrót. pełna długość populacyjnego 80 cm, moja hybryda 57 cm. Z porównania populacyjnego u innego rolnika wynika że atakuje je mączniak i ma objawy septeriozy, łodygi są wiotkie jak liscie sałaty i do około 30 cm żółkną.Korzeń jest stosunkowo mały. W moim życie korzeń jest bardzo rozrośnięty i jak wspomniałem łodyga w pełni ciemno zielona. Nie przesadzam z azotem bo zagrożenie suszą moze wszystko popsuć. Chętnie pokazałbym to na zdjęciach jednak nie wiem jak się je zamieszcza na agrofoto.

Na chwilę obecną zauważyłem dwa błędy w mojej uprawie które mogłyby zwiekszyć spodziewany plon. Pierwszy to opóżniony siew jesienny- 7-10 dni wcześniej to dużo, chociaż jesienna wegetacja 2011 roku była długa. Drugi błąd polegał na zastosowani Canvilu jako pierwszego kiedy temperatury nie były zbyt wysokie. Saletra w dawce 150 kg jako pierwsza byłaby na mojej VI klasie jako startowa lepsza. Śmiało też mogę w przyszłości obniżyć Stabilan do 1-1,1 l i Moddus do 0,2 l/ha. Interesuje mnie ziarno a nie słoma dlatego stosuję dokrzewienie i skrócenie żyta. Cała słoma i tak zostanie pocięta i zaorana po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

witam mam problem z miom zytem hybrydowym a mianowicie na czubkach widac cos takiego bb5e3d905a.jpg

 

 

Czy to wina wciornastka? na lisciach moge spotkac gdzie niegdzie lednice zbożową czy to moze jej wina?

Jakim opryskiem mozna to zwalczyc prosze o odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

To co widać na zdjęciu jest przyczyną najczęściej dwóch rzeczy:

1. Wciornastek

2. Przymrozek

Niestety jak już to jest to niczym w tej chwili nie poprawisz bo jest to uszkodzenie. Pozostaje wyciągnąć wnioski na przyszłość i przypilnować wciornastka w następnym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Ok czyli on juz nie bedzie zerowac ? i czym zwalczyc lednice zbozową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukosz1352    0

Pierszy ras siałem zyto hybrydowe vissello i dałem pod orkę 15 obornika na ha i150 polifoski 6 ,na wiosnę pierwsza 100 saletry druga 80 . VI klasa ziemi i słabo zawilgocona . Jaki może byc plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Jak nie skracałeś i będą do tego odpowiednie warunki to łan może się przewrócić, czego nie życzę. Zobacz jak rośliny się zachowują jak je "wygniesz, dogniesz" do ziemi na polu. Może twojego przypadku to nie dotyczy - każdy przypadek jest indywidualny.

 

Jaki plon? Zabierz kilka roślin do domu, skalpel do ręki wypreparuj kłos policz piętra w kłosie, pomnóż przez liczbę ziarniaków w kłosie (które oczywiście może się zmienić jeszcze - mogą wystąpić redukcje), oblicz masę 1000 ziarn. Jak obliczysz plon z jednego kłosa to dokonaj pomiaru obsady kłosów na m2 twojego pola (w kilku miejscach) i po tych zabiegach możesz coś wiedzieć. Piszę, że "coś można wiedzieć" bo z masą 1000 ziarn ciężko jest trafić i rozbieżności w wyliczeniach są zawsze duże.

Powodzenia

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Jak tam Wasze żyto ?? Ja dziś byłem na polu i łan wygląda elegancko , skracane raz, antywylegacz dolistnie itd , roślina ma wysokość ok 80cm , może ciut więcej , ostatnie wiatry przewróciły tylko na uwrociach kilka źdźbeł...

 

Zobaczymy jak będzie dalej.


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Skoro z wciornastkiem juz po ptokach to tak na przyszłośc w jakim terminie wykonuje sie pylenie na tego robala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Ja zazwyczaj (czasem odpuszczam ze względu na temperatury) do drugiego skracania dokładam insektycyd, a wykonuje go okolicach BBCH 37. Pośrednim rozwiązaniem jest oprysk 4 ścieżek technologicznych wokół "obwodu" pola - mniej skuteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Panowie pogoda moje żyto rozpieszcza.

Żyto so bie rośnie...

Skracałem je dwa razy. niestety obawima się że zabiegi były za późno wykonane. pierwszy spóźniłem bo było zimno.

drugi bo czekałem na deszcz.....

poszło 0,7 ccc i 0,2 modusa na drugi zabieg 0,2 modusa. Ale ono nadal rosnie miescami ma około 100cm

średnio ma 85cm. Kłosi się. Można to skracać jeszcze? czym? Dodam że od jesieni dostało około 130-140 kg azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

No właśnie rośnie rośnie , też mam obawy czy doczeka w pionie do żniw.


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jeżeli się wykłosiło to po ptakach, jeżeli nie to tylko etefon np retar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

sa tacy ktorzy pryskaja po przekwitnieciu moddusem , na ile bezpieczny i skuteczny zabieg nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Rozmawiałem z doradcą z KWSu. wygląda na to że nie mają doświadczenia z takimi zabiegami po czy w trakcie kłoszenia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor1980    0

Ja zastosowałem na skracanie pierwsza dawka 2l antywylegacz drugi raz 0,3 modus

a żyto i tak mocno goni do góry,już sie kłosi i mysle dac mu jeszcze etefon

CZY JEST SZANSA ŻE ZADZIAŁA JESZCZE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250
Napisano (edytowany)

jakbym sie spodziewał teraz że się żyto wyłoży to po kwitnieniu dalbym ~0,10-,15 trineksapaku etylu rano , w dzien ktory bedzie sloneczny ale nie upalny. Oczywiscie plon zetnie ale może ustoi. i oczywiście każdy robi to na swoje ryzyko.

A na przyszłość skracajcie kiedy jest na to czas

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj