przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

cichy26    4

a czy siać hybryde na V klasie o ph 4,8-5,1 myślałem o BRASETTO a może polecicie inną odmianę(może populacyjne HORYZO będzie lepsze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Cena na ha pewnie wyjdzie taka sama - o ile siejesz kwalifikat.

Więc siej hybrydę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Za rok sieję żyto i zbieram informację :)

Ziemie V i VI klasy,stanowisko po łubinie (poplon),będzie dane przed orką wapno bo na tej ziemi od lat go nie było,zniszczę perz (roundup).

Nie zamierzam nawozić dużo,gdyż nie mam na to funduszy....Myślę ,że 150 polifoski 6,100 saletrzaku w pierwszej dawce, a w drugiej to chyba już zrobię roztwór z mocznika i opryskam, to wszystko co zdołam na to pole wyłożyć.

I teraz pytanie...Czy żyto hybrydowe w znaczącym stopniu przewyższy plon nad populacyjnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Mam problem który wygląda następująco zasialiśmy żyto hybrydowe PALAZZO i wszystko by było fajnie tylko że siewnik mamy jaki mamy i ni jak nie udało sie utrzymać dawki około 80 kg na ha tylko na 1,2ha zostały wysiane 4 jednostki. i moje pytanie co teraz z tego może wyjśc i czy można coś zaradzić ewentualnym szkodom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kilusiekk    0

Zakupilem nasiona zyta hybrydowego z kws odmiana Gonello i Brasetto jestem zielony w sprawach zboz hybrydowych

Doradzcie mi jak zaisaic zeby bylo 8t/ha jak mowil przedstawiciel kws na jakiej klasie ziemi siac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

sory ale rozwalają mnie pytania typu: Jak siać żeby plon był 8 ton. Albo: Jak ustawić siewnik żeby dobry plon był. No to są pytania na które praktycznie nie ma odpowiedzi.

 

jedyne co mogę doradzić to to, żebyś żyto siał nie głębiej niż około 2 cm.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Mam problem który wygląda następująco zasialiśmy żyto hybrydowe PALAZZO i wszystko by było fajnie tylko że siewnik mamy jaki mamy i ni jak nie udało sie utrzymać dawki około 80 kg na ha tylko na 1,2ha zostały wysiane 4 jednostki. i moje pytanie co teraz z tego może wyjśc i czy można coś zaradzić ewentualnym szkodom?

Mocniej dokarmisz wiosną i będzie ok. Posiałeś dość wcześnie i będzie miało dość czasu na krzewienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    90

zorzyk2 tylko że tu mamy sytuację przeciwną, KWS zaleca 2 jednostki na ha janusz20 wysiał 4 na 1,2 ha więc najlepszym wyjściem byłoby opóźnienie pierwszej dawki azotu.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Rzeczywiście, zrozumiałem odwrotnie. Dodałbym bronowanie, jeśli jest możliwość spasanie i to jesienią, bo ta murawa nie dotrwa do wiosny.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Raczej zaryzykuje i zobacze co z tego wyjdzie azot dam później niż zwykle no i na przyszłość zainwestuje w siewnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie, nigdy nie miałem do czynienia z żytem. Jak się odbije późny termin siewu żyta hybrydowego i populacyjnego na plonie ?

Region Podlasie

Planowany termin siewu 15 październik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

żyto krzewi się tylko jesienią, więc jest bardziej wrażliwe na opóżniony siew niż pszenica czy pszenżyto

a jak taki późny termin wpłynie na plon? Będzie zależało, jaka będzie jesień, ale rewelacji bym się nie spodziewał, chyba lepiej posiać pszenżyto, a jeśli ziemia za słaba, to owies wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Niechce zakładać nowego tematu wiec napisze tu.

Siałem żyto 15 września popołudniu, następnego dnia chciałem zabronowac pole bo za siewnikiem niemam zagartaczy, ale traf chciał że miałem mały wypadek i trafiłem do szpitala <_< i pole zostało niezabronowane, dopiero dziś zajechałem na pole i te ziarno co było pod ziemia ładnie powschodziło natomiast tam gdzie idą slady koł ziemia była ubita i redlica nie wchodziła całkowicie po podłoże to ziarno leżało pół na pół przysypane i nie i do dziś te ziarno tam leży i nie wzeszło ;[ . Widoczne są gołe paski pola tam gdzie idą slady ciągnika, tak jakby były ścieżki technologiczne. Co z tym teraz zrobić juz nie zabronuje bo uszkodze tamto co wzeszło bo ma juz wysokość paru cm <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Kolego Roki tu pomogą chyba grabie metalowe takie z ogródka ale najlepiej nocą żeby nie było obciachu ,ewentualnie konik i lekka brona po śladach ciągnika może to głupie ale proste rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Cena na ha pewnie wyjdzie taka sama - o ile siejesz kwalifikat.

Więc siej hybrydę.

 

Mylisz się, że cena wyjdzie taka sama. Przykładowo zalecana dawka siewu żyta populacyjnego Dańkowskie Diament wynosi (90-110kg/ha). Obecne w mojej okolicy żyto populacyjne sprzedają po 200zł/100kg, czyli na zasianie 1ha trzeba zapłacić 220zł. Żyto mieszańcowe (hybrydowe) sprzedawane jest w jednostkach na 0,5ha, na hektar trzeba wysiać dwie jednostki. Cena jednej jednostki żyta mieszańcowego (w mojej okolicy) oscyluje na 213zł. Czyli na hektar 2x213zł= 426zł. Podsumowując żyto mieszańcowe 426zł - żyto populacyjne 220zł = "206zł" mniej za żyto populacyjne, czyli prawie połowę taniej. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Witam macie jakis srodek na perz wlasciwy w zycie ozimym visello. Wiadomo nie zwalczy go od srodka ale chociaz zeby zachamowac rozwoj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    232

Proponuje zlustrować pola bo pojawiły się rolnice .Po wczorajszym oprysku dzisiaj leży 5-6szt/m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam macie jakis srodek na perz wlasciwy w zycie ozimym visello. Wiadomo nie zwalczy go od srodka ale chociaz zeby zachamowac rozwoj?

 

Nie ma, ew oprysk glifosatem ok 2 tyg przed omłotem. A najlepiej po żniwach na ściernisko. Zyto jest z tej samej rodziny co perz wiec to co zniszczy perz, żyto tez.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

Apyros bierze perz ale nie wiem czy można go w życie stosować. stosuje się go raczej wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

jak już posiałeś żyto to nic nie zrobisz, opryskasz to spalisz wszystko chyba nie ma środka co by żyto zostawił a perz wzioł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Witam macie jakis srodek na perz wlasciwy w zycie ozimym visello. Wiadomo nie zwalczy go od srodka ale chociaz zeby zachamowac rozwoj?

 

na wiosne atributem potraktować, skutecznie ogranicza rozwój, ale nie zwalcza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

A attribut nie spali żyta?


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Attribut nie spali żyta, jeśli oprysk wykona się w odpowiedniej fazie rozwojowej, warunkach pogodowych i dawce. Jak dobrze pamiętam to producent zaleca stosowanie z adiuwantem. Jeśli się mylę poprawcie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Mylisz się, że cena wyjdzie taka sama. Przykładowo zalecana dawka siewu żyta populacyjnego Dańkowskie Diament wynosi (90-110kg/ha). Obecne w mojej okolicy żyto populacyjne sprzedają po 200zł/100kg, czyli na zasianie 1ha trzeba zapłacić 220zł. Żyto mieszańcowe (hybrydowe) sprzedawane jest w jednostkach na 0,5ha, na hektar trzeba wysiać dwie jednostki. Cena jednej jednostki żyta mieszańcowego (w mojej okolicy) oscyluje na 213zł. Czyli na hektar 2x213zł= 426zł. Podsumowując żyto mieszańcowe 426zł - żyto populacyjne 220zł = "206zł" mniej za żyto populacyjne, czyli prawie połowę taniej. :mellow:

 

Racja materiał siewny hybrydowego żyta zawsze był droższy. Ja w tym roku dorwałem żyto z lochow po 192 zł jednostkę i siałem 1,7 jednostki na ha (328 zł na ha) , więc u mnie wyszła mniejsza różnica. Uprawiam mieszańca od kilku lat i mi się opyla. Może kwestia kalkulacji. Kiedyś robiłem porównania populacja i hybryda na jednym polu i zawsze hybryda była w plonie lepsza od 1 t do 1,8 t/ha. Ja patrzę na to tak. Czy uprawiam populację czy hybryda to czasowo na przygotowanie pola czy kombajn identyczny czas trzeba poświecić, lemiesze identycznie stępię przy orce dla populacji jak i mieszańca. Ja tam liczę swoją robotę. Lepiej jest mi zgolić więcej ziarna z pola przy tej samej robocie bo i tak przy tym muszę chodzić a w tym roku liczbę opadania miałem 163 a rolnicy w okolicy z populacji to 90 sekund i mniej i obcięli im ostro ceny w skupie. W tym roku miałem 6,8 t żyta z ha na IVb i jestem zadowolony.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj