przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

tobago    351

A słyszeliście że Niemcy w hybrydzie stosują dużo wyższe dawki startowe (do 120kgN/ha) twierdząc że dopiero wtedy wykorzystany jest pełen potencjał hybrydy?
Nie mogę teraz znaleźć artykuły w którym o tym czytałem..

Ja na w miarę rozkrzewione, jednak siane na koniec wrzesnia daje 230-250kg Extranu27 z Yary.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zalecenia producenta odmiany Performer (mieszaniec)

Suche stanowiska

krzewienie BBCH 21-25 90-100 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 0-30 cm) + 10-15 kg S przed rozpoczęciem wegetacji
strzelanie w źdźbło BBCH 32-39 70-80 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 30-90 cm)


Lepsze stanowiska

krzewienie BBCH 21-25 80-90 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 0-30 cm) + 10-20 kg S przed rozpoczęciem wegetacji
strzelanie w źdźbło BBCH 30-31 50-70 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 30-90 cm)
dawka późna BBCH 39-49 40-50 kg N/ha

 

Jak zatem to się ma do dawek startowych na poziomie 40-50kgN/ha?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2418
40 minut temu, tobago napisał:

A słyszeliście że Niemcy w hybrydzie stosują dużo wyższe dawki startowe (do 120kgN/ha) twierdząc że dopiero wtedy wykorzystany jest pełen potencjał hybrydy?
Nie mogę teraz znaleźć artykuły w którym o tym czytałem..

Ja na w miarę rozkrzewione, jednak siane na koniec wrzesnia daje 230-250kg Extranu27 z Yary.

Kula w zeszłym roku podał wszystko w jednej dawce w hybrydzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

wg mnie nie jest to dobre rozwiązanie

42 minuty temu, tobago napisał:

A słyszeliście że Niemcy w hybrydzie stosują dużo wyższe dawki startowe (do 120kgN/ha) twierdząc że dopiero wtedy wykorzystany jest pełen potencjał hybrydy?
Nie mogę teraz znaleźć artykuły w którym o tym czytałem..

Ja na w miarę rozkrzewione, jednak siane na koniec wrzesnia daje 230-250kg Extranu27 z Yary.

a Wiesz co tam idzie najczęściej na I dawkę? Mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Przekopuje internet by znaleźć ten artykuł ale za nic nie moge się doszukać więc nie powiem Ci dokładnie.



Z doświadczenia sam też co roku na start pomimo 250kg Ultra8 dawałem około 300kg Extranu co łącznie wychodziło jakies 100kgN. I to nie na przetrzepanych po zimie plantacjach a ładnych. Plon z gleb lekkich 4 i 5 klasy to 7-8t. Owszem, czasami miejscami poległo ale to już raczej kwestia skuteczności regulatorów i ochrony fungicydowej niż gęstości łanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75
3 godziny temu, tobago napisał:

Zalecenia producenta odmiany Performer (mieszaniec)

Suche stanowiska

krzewienie BBCH 21-25 90-100 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 0-30 cm) + 10-15 kg S przed rozpoczęciem wegetacji
strzelanie w źdźbło BBCH 32-39 70-80 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 30-90 cm)


Lepsze stanowiska

krzewienie BBCH 21-25 80-90 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 0-30 cm) + 10-20 kg S przed rozpoczęciem wegetacji
strzelanie w źdźbło BBCH 30-31 50-70 kg N/ha (uwzględniając N mineralny 30-90 cm)
dawka późna BBCH 39-49 40-50 kg N/ha

 

Jak zatem to się ma do dawek startowych na poziomie 40-50kgN/ha?

 

 

180 na żyto to zdecydowana przesada , przy takim nawożeniu pszenica oddaje powyzej 7 t a żyto przy 120kg oddało 2 lata temu mi po 9-10 t z ha  . Nie sztuką jest dać 180 kg n i zebrac 10 t , sztuką jest dac 120 i tyle zebrać tak jak u mnie :) poza tym sam widzisz że trzeba uwzględnic azot mineralny na słabym stanoiwsku to -20 / -30 kg  a na lepszej to co najmniej -40 kg . Sprawdzcie katalog kws żyta , tam fajnie opisane co i jak a ten z SU to bujda :) Uprawiajcie racjonalnie , jak jest 5 -6 klasa to żyto nie da 15 t z ha choć  byście dali po 250 n 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Ja chyba ubogo w tym roku żyto dostało pleśnią mocno.nie chce kosztów roboć. Plan jest na tiofanat metylowy + prochloraz i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikos25    14

A wykonywał ktoś zabieg na kłos przed kwitnieniem albo po żeby zmniejszyć występowanie sporyszu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek4    3

Witam. Pany czym i kiedy pryskać od ziela w życie? Na jesieni niestety nie mogłem z przyczyn niezależnych... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uszek1988    107
Maniek4 napisał:

Witam. Pany czym i kiedy pryskać od ziela w życie? Na jesieni niestety nie mogłem z przyczyn niezależnych... 

Jak temperatury pozwolą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

z mocznikiem na N 2 w zycie jedziecie juz?? 3 marca dostalo 80 N w saletrosanie i teraz mocznik chce sypnac bo zostalo mi na zapasie i mysle dac ok 50N z mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1994    43

Jeszcze chwilę zaczekaj, ja najczęściej N2 w postaci mocznika podawałem w zależności od pogody około 25 marca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nie chcę zaśmiecać tematu pszenicy fungicydami na żyto.
Macie jakies sprawdzone w hybrydach mieszanki czy lecicie tym samym co pszenice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielursus3p    5231

Niestety to prawda. Oszukać hybrydy się za bardzo nie da. Mam ciekawe obserwacje. Nowa działka i mam posiane berado i populację agat niestety ale agat lepiej wypada. Lepiej pokrzewiony itd. Ciekawe co kombajn pokaże.  

Edytowano przez danielursus3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lexiflexi    20

U mnie azot rozsiany 10 marca, do tej pory efektów nie ma,.Bo cały czas zimno... ponoć od wtorku ma być cieplej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889
15 godzin temu, danielursus3p napisał:

Niestety to prawda. Oszukać hybrydy się za bardzo nie da. Mam ciekawe obserwacje. Nowa działka i mam posiane berado i populację agat niestety ale agat lepiej wypada. Lepiej pokrzewiony itd. Ciekawe co kombajn pokaże.  

Tez mam berado i jethro, berado dużo gorzej wyglada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek4    3

I u mnie hybryda dużo gorzej wygląda jak populacja puki co. Azot poszedł 9 marca, ale przez pogodę zero efektu więc i N 2 pewnie trzeba będzie przesunąć na w okolice świat... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

U mnie hybryda dużo lepsza niż populacja mimo że siana 30 września , azot jeszcze nie poszedł  . Przedwczoraj próbowałem wjechać to ciągnik 110km przejechał tylko w jedną stronę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj