przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

nunu85    498

w taki mokry rok?

po co?

to tylko moze szaszkodzic

 

Się wałuje, jak masz suszę i chcesz, zeby woda trochę podsiąkała.

A nie w takich warunkach jak teraz.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Patrząc za okno to i ja będę hybryde siał w październiku albo i wcale Szkoda tylko ze nasiana pojda do wyrzucenia. Od 5 dni leje dzień w dzień a tak to średnio co 3 dni. Nawet jakby zasiał wcześniej to by szpilki zalalo i wygnilo.

Ja w tamtym roku siałem koło 10 pażdziernika i warunki średnie, troche mokro. Zasiałem w mieszance z pszenżytem tulus bo to bardzo wysoka odmiana. Kolega co mi siał śmiał się że będzie 10 ton, 5 z żyta i 5 z pszenżyta. Nie wiem ile czego było ale napewno przewaga żyta, ale pomylił się o niecałą tonę. Plon ponad 9 ton z ha.Siałem 1,8 jednostki żyta + 50 kg pszenżyta na ha.Polecam taki eksperyment..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Kolego nie powiem myślę o tym a może żyta zwykłego dodać hmm. Pogoda ma się poprawiać termin siewu u mnie do 25 września może 3 dni jak się przesunię wielkiej straty nie zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Każdy dzień może być na wagę złota.

 

Ja w sobotę w nocy kończyłem siewy i miałem w niedzielę kontynuować bo była ładna pogoda. Ale nie pojechałem bo ludzie by na mnie wsiedli, że jakiś antychryst jestem i tak dalej. No i jak w niedzielę wieczorem zaczęło padać tak pada do tej pory, na jednym polu buty gubię bo nogi wpadają po kolana a to V klasa ziemi lity piach. I przez to, że przejmowałem sie gadaniem ludzi to teraz nie wiem czy obsieję w terminie wszystkie oziminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Chłopy już tak nie panikujcie, że jest późno na siew. W mojej okolicy tylko jeden się wyrwał i posiał żyto 15 września i na tą chwilę wygląda beznadziejnie. Sam będę siał Tur-a pod koniec września bo jeszcze gryka stoi na polu. Pogody długoterminowe wypadają całkiem bardzo obiecująco i nie martwię się o to, że posieję po terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Jeśli przebieg pogody będzie korzystny to te siane w październiku mogą być ładne.

Na wiosnę niektórzy siali owsy koło 15 maja i były ładniejsze jak te siane w kwietniu, bo te kwietniowe na mokrzejszych kawałkach wymiękły i co niektórzy musieli przesiewać jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ja w zeszłym roku siałem SU Performer dopiero początek października. A dlatego, że tak jak w tym roku nie dało się wjechać szybciej w pole nawet na piachach. Fakt do zimy nie rozkrzewiło się za dużo, tak od 1-2 rozkrzewienia max, ale wiosną to nadrobił i powychodziło nawet za dużo rozkrzewień. Plon wyniósł od 5.2t/ha na nowej słabej dzierżawie 5-6kl do 6.7t/ha na 4b do 6kl w dobrej kulturze. (wszystko szło prosto do skupu więc ważone dokładnie). U mnie na ten tydzień zapowiadają słońce więc mam nadzieję, że ziemia obeschnie i uda się zasiać jeszcze w tym tygodniu :) Jestem z Pomorskiego więc u mnie według terminów żyto powinno siać się do 25 września ale natura pokazuje coraz więcej ciekawostek w rolnictwie, np każdy mówił że żyto krzewi się tylko jesienią i wiosenne rozkrzewienia to tylko na słomę a sam się przekonałem tej wiosny, że jednak to nie prawda. Szybka (a w sumie nie aż taka szybka bo około 12 marca) dawka azotu i magnezu i jakiś w miarę dobry przebieg pogody dał multum rozkrzewień plennych tak jak wyżej pisałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Dokładnie, wszyscy pisali, że się krzewi tylko jesienią, a wiosenne rozkrzewienie są nieproduktywne. A prawda jest taka, że krzewi się jesienią, jeśli ma warunki, a jak nie ma, to się krzewi wtedy, kiedy warunki są odpowiednie. Przytaczałem tutaj też przykład znajomego, który kilka lat temu miał zasianą hybrydę, na wiosnę pole było czarne, jakby nic nie było zasiane, bo po zimie wysmaliło prawie wszystkie oziminy, a ta hybryda dostała azot i oddała bardzo przyzwoicie w żniwa, nawet część nie ustała. Więc przyroda wszystko reguluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

a mi się zrobił psikus ze względu na awarię siewnika na jednym kawałku wysiałem tylko ok jednostki na ha........na drugi dzień poprawiłem cały kawałek też jednostka na hektar bedzie coś z tego?Miał ktoś podobne doświadczenia??Dodam,że siane zestawem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ja tak raz miałem z pszenżytem, źle ustawiłem omyłkowo. Zorientowałem się, jak całe prawie pole było zasiane. Poprawiłem jeszcze raz i na pierwszy rzut oka nie było widać, że siane drugi raz:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

a mi się zrobił psikus ze względu na awarię siewnika na jednym kawałku wysiałem tylko ok jednostki na ha........na drugi dzień poprawiłem cały kawałek też jednostka na hektar bedzie coś z tego?Miał ktoś podobne doświadczenia??Dodam,że siane zestawem

 

Poprawiać mogłeś samym siewnikiem bez agregatu. Ja zanim doznałem oświecenia czyli poznania terminu "próba kręcona" często jeździłem po polach dwa razy bo ustawiało się siewnik na oko i zawsze wychodziło za rzadko czyli trzeba było poprawiać. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków takiego powtarzania, obsada była zawsze w normie. Nie wiem jak to będzie w twoim przypadku siania z agregatem, ale powinno być ok.

 

Serafino siane 16 września ma już u mnie 5 centymetrową szpilkę nad ziemią.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

po fakcie to i ja pomyślałem..............

boję się właśnie o ten zestaw czy nie będą za głęboko ziarniaki z pierwszego siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Jak agregat robił płytko to i ziarniaki nie powinny jakoś głęboko się utopić, najlepiej będzie jak pogrzebiesz w ziemi i sprawdzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lexiflexi    20

Zyto 3 liscie nie zaszybko to ?

spokojnie moje tez juz 3 puszcza 1 cm ma juz w sumie październik zaraz ... A tu moje gatano

post-212997-0-83237900-1506454122_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Jedni mówią ze zielsko na zimę nie straszne bo zyto i tak zadusi je, lepiej pryskać na wiosne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lexiflexi    20

Ja powiem tak ... W tamtym roku nie robiłem herbicydu w helltopie tylko skupilem się na grzybie i miałem racje bo Zyto było gęste i czyste zero praktycznie zielska. .. Nie wiem od czego to sie ma ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wasyl11    0

Czy dawka 0.35kg ekspert met i 0.2l legato będzie odpowiednie do odchwaszczania żyta kws Serafino?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Czy dawka 0.35kg ekspert met i 0.2l legato będzie odpowiednie do odchwaszczania żyta kws Serafino?

Jak masz na polu chabra to dalej bedziesz miec sprawdzone na pszenicy z zeszlej jesieni identyczna dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

Jest sens pryskac od chwastów teraz jesienia czy lepiej wiosna ? Miał ktoś porównianie tak i tak, i co poleca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

spokojnie moje tez juz 3 puszcza 1 cm ma juz w sumie październik zaraz ... A tu moje gatano

Rozstaw redlic z 17-19cm masz? Jak z plonami przy takiej szerokosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

spokojnie moje tez juz 3 puszcza 1 cm ma juz w sumie październik zaraz ... A tu moje gatano

 

Kiedy siałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj