przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Peron    369

U mnie też posiane populacyjne i mieszańcowe celem porównania,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Skoro przynosza lepszy plon to nad czym sie zastanawiasz? I co znaczy "prowadzic tak samo"? Obydwie odmiany trzeba zasiac w terminie, odpowiednio nawiezc, ochronic, skrocic. A jesli tobie lepiej wychodzi populacja to nie ma co gdybac :) Kazda uprawa wymaga odpowiedniego podejscia.

Prowadzić tak samo- czyli wszystkie zabiegi w tym samym czasie i ilości włącznie z siewem, wszystko robione jak da mieszkańca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Przyznasz rację że populacje można z powodzeniem uprawiać z lepszym skutkiem niż hybrydowe? Wiem że to mało popularna teoria ale u mnie wyniki już 4 rok pokazują że populacje lepiej plonuja, pod warunkiem że uprawia się je dokładnie tak samo jak hybrydowe...

Z lepszym to nie wiem ale z porównywalnym na pewno . Jedyny minus jaki u siebie zaobserwowałem to to że populacja jest sporo wyższa i wymaga lepszego skracania.

U mnie od wielu lat nie uprawialismy populacji a tylko mieszańcowe, jednak w tym roku na bardzo słabym polu zasiałem ze względu na niższą cenę nasion i przyznam szczerze to jeśli w żniwa da porównywalny lub nieznacznie niższy plon do mieszańcowego to mieszańcowego jesienią nie sieję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792
Napisano (edytowany)

A ile koszt zasiania jest niższy, niecałe 100zł?

 

U was też żyta takie niskie w tym roku? U mnie pełnia kłoszenia i sięga mi może do kolan tam gdzie był skracany CCC a tam gdzie nie skracany to gdzieś do pasa, nie więcej. Pamiętam, że w tamtym roku jak się wykłosiło to na skracanej plantacji żyto sięgało mi do szyi a na mocniejszych kawałkach mogłem się schować w nim bez schylania (mam 188cm wzrostu).

Zjawisko to dotyczy każdego żyta niezależnie od odmiany, u sąsiadów też niskie.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Pisałem już hydbryda niska populacja wyższa.....

Co do kosztu nasion to  trochu ponad 100 różnicy ale populacja to 3 lata swój materiał a hybryda jednak tylko 2 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

U mnie też niskie, ale było skracane raz moddus 0,3 + ccc 0,5 litra (trochę za pózno, ale aura nie sprzyjała) a drugi raz cerone dobry tydzień temu. Tam, gdzie nie zajęła lanca, jest wyraźnie wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499
Napisano (edytowany)

jak to hybryda dwa razy swoje nasiona to można siać z własnego zbioru ? 

 

 

juz było wieloktotnie w tym temacie pisane.

 

Najlepszy plon da wysianie f1, a wiec materiału zakupionego z centrali.

Siew F2, a wiec drugiego pokolenia, to jeszcze nie bedzie źle. Ot, z pół tony niższy plon plus troche mniejsze wyrównanie roślin.

Zasianie F3 natomaist, to juz głupota, bo plon bedzie wyraźnie niższy, a rośliny bardziej podatne na choroby.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja zasiałem 20a swoim materiałem bo na tyle zabrakło mi kwalifikatu. Zasiałem o jakieś 50kg gęściej z tytułu słabego kiełkowania (wyszło mi około 70%) i żałuje teraz. W tamtym miejscu zrobiła się szczota, rośliny porobiły dużo pędów, które później poodrzucały i teraz zostały same słabe. Nie zdziwie się jak mi ten pasek 20a całkiem wylegnie.

Dwa razy niby można siać ale ja jakoś nie potrafię się za to zabrać i wolę celować w kwalifikat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Osobiście uważam, że wkładam tyle pracy,pieniędzy i nerwów w uprawę, że ryzykowanie siania słabym materiałem to ryzyko/głupota :) Warto dołożyć te 2-3 stówy na ha i mieć pewność co do siły kiełkowania/zaprawy i że nie urośnie jakieś hawno.Jak ktoś uważa że hybryda i tak za drogo to niech sieje co rok dobrą populację.

Ja przeszedłem na hybrydy ze względu na mniejszą wysokość gatunkową i dorodniejsze kłosy.Chorują tak samo jak (albo bardziej) jak populacja i t1/t2 warto zrobić.

Poczekamy do żniw ale celuje w te +/- 7t na IVklasie z KWS Daniello.


Ja zasiałem 20a swoim materiałem bo na tyle zabrakło mi kwalifikatu. Zasiałem o jakieś 50kg gęściej z tytułu słabego kiełkowania (wyszło mi około 70%) i żałuje teraz. W tamtym miejscu zrobiła się szczota, rośliny porobiły dużo pędów, które później poodrzucały i teraz zostały same słabe. Nie zdziwie się jak mi ten pasek 20a całkiem wylegnie.

Dwa razy niby można siać ale ja jakoś nie potrafię się za to zabrać i wolę celować w kwalifikat.

Sam sobie odpowiedziałeś - posiałeś hybrydę o 50kg za dużo.Wariat z Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Tak ale mówiłem o własnym materiale, zrobiłem próbę kiełkowania z której wyszło około 70%, do tego brałem pod uwagę prawdopodobną słabszą krzewistość i produkcyjność pędów. Czyli wszystko o kant d*py potłuc, nie znam się na sztuce rolniczej tak bardzo aby zasiać dobrze własnym niepewnym materiałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Ja robilem wczoraj, poszlo oszczednie 0.6 falconu

kasa wywalona w błoto - pryskałem tym środkiem 3 lata temu - grzyby bujały w najlepsze.

 

ja dzisiaj zrobiłem T2 (początek kłoszenia - osiris 1,1 + tebu 0,8 + korazzo 0,2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przez tegoroczną wiosnę ja w swoim życie ani jednego zabiegu w terminie nie mogłem wykonać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

t2 zrobione w czwartek troche kłosków było widać poszło sokół 0,6 l .a co do siewu pokolenia f2 to jestem zdania jak kolega Boniar napisał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja też w tym roku nie zrobiłem żadnego zabiegu na grzyba a już żyto się wykłosiło i czy jest sens jeszcze prysnąć T3 na kłos np. tebu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687
Napisano (edytowany)

ja chcę psiknąć na w pełni wykłoszone

tylko zastanawiam się co dodać do epoksynazolu

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

ja chcę psiknąć na w pełni wykłoszone

tylko zastanawiam się co dodać do ksynazolu

Ja wlasnie lece samym epoksynazolem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jakie stężenie moczniku na kłos idzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marley313    2

ja chcę psiknąć na w pełni wykłoszone

tylko zastanawiam się co dodać do epoksynazolu

Dodaj Tebukonazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj