przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Tomek90    2248

Ale o czym tu rozmawiać jak nawet jednego pędu nie ma? Chłopaki mają problem wyciągnąć plon z pszenicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

krilan, jeżeli miałbym gwarancję, że ta hybryda sypnie nawet te 3,5-4 tony to byłbym zadowolony bo chociaż koszta by się pokryły i ta nauczka byłaby mniej bolesna. Chodzi o to, że obawiam się czy ta plantacja sypnie cokolwiek z takiego stanu jaki jest teraz. Tak jak już mówiłem, wszyscy wkoło trąbią, że wiosenne pędy są nieproduktywne a więc jeżeli jeszcze jesienią żytko nie dotrwało nawet do początku fazy krzewienia i zacznie się krzewić dopiero teraz to czy te rośliny wyprodukują jakiekolwiek dobre ziarno?

 

piertucha - to nie wygląda na brak pH. Na chorobe to też nie wygląda, moim zdaniem jak zaserwujesz azot to roślina powinna się sama zregenerować. :)

KlimekPL mnie natomiast ciekawi ten artykuł, zobacz: http://www.kws-zboza.pl/en/kontakt/doradztwo-w-regionie/region-5/demo-farmy-w-regionie/25032011-stan-plantacji-po-zimie-w-wojewodztwie-zachodniopomorskim-i-pomorskim.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

Moje zyto też jest slabo rozkrzewione i ma małą obsadę ale chciałbym o nie powalczyć. Temperatura utrzymuje sie w granicach 6 stopni w dzień i potrafi w nocy spaść do 0 a nawet i -1. Przyszly tydzien zapowiada sie podobnie. Planuje dac pod koniec lutego czyli za jakiś tydzien 200kg saletry żeby juz miała na szybki start. Czy to nie będzie za wcześnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

A jak wychodzą wam parametry w hybrydzie. Bo mi w visello wyszła za duża liczba opadania i nie chcą tego przyjmować większych ilości tylko tak po 3tony żeby zmieszać z populacją. I ogólnie we młynie powiedzieli że hybrydowe tak mają. Jak to się przedstawia z innymi odmianami? Miał ktoś taki przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Np. w 2016 roku w moim rejonie zwykłe żyta miały niskie opadanie i wręcz szukali żyta mieszańcowego do domieszania aby się wyrównało. Ja miałem akurat odmiany Daniello, Bono, Palazzo liczba opadania średnio miałem gdzieś 220 dokładnie nie pamiętam ale coś koło tego. 

A z KWS-u chyba Bono ma najmniejszą liczbę opadania, ale wszystko zależy od roku :)

 

W internecie znalazłem tabelkę i podają chyba najkorzystniejszą do wypieku liczbę opadania: -->

Mąka pszenna: Liczba opadania(s) 170-480

Mąka żytnia: Liczba opadania(s) 129-253

http://mistrzbranzy.pl/artykuly/pokaz/Ocena-aktywnosci-enzymow-amylolitycznych-maki-961.html

 

 

A co myślicie o takim artykule KWS-u: http://www.kws-zboza.pl/kontakt/doradztwo-w-regionie/region-3/aktualnosci/demo-farma-gr-daleszynek-20112012.html

Edytowano przez michal1014

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja bono sprzedawałem z liczbą opadania 221. Nikt problemów nie robił. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

moje zawsze szło też bez większych problemów nawet takie ponad 220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

sial juz ktos na żyto nawóz typu kizeryt w tym roku? wiosna mnie zaskoczyła :) za tydzien jak nie bedzie przymrozku to blizniaki do duzego konia i w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja bede stosowal taka uzupelniajaca dawke 50kg.

Dzwonilem do doradcy KWS i powiedzial, zeby jeszcze nie podejmowac decyzji o likwidacji. Mowi, ze wszystko zalezy czy wegetacja bedzie szybko przebiegac, aby tylko rosliny zdazyly sie pokrzewic przed faza dnia dlugiego czyli jeszcze w marcu bo jak pozniej to juz nic z tego nie bedzie. To i tak lipa, bo jak bede musial to zaorac w kwietniu to co ja wtedy posieje?
Jak snieg juz zniknie z pola to policze obsade, mowil aby bylo co najmniej 150 roslin. Czyli jeszcze trzeba walczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Żyto rubin ma 7-12 rozkrzewien chyba jet niezle? mysle teraz nad azotem saletra150kg/ha czy saletrosan 200kg/ha 

która obcja jest lepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

miałem raz opadanie żyta 300 i nikt nie robił problemów, może jak młyn na bieżąco przerabia to problem. Jeśli ktoś nie wierzy że hybrydy dużo lepszy plon dają to niech zajrzy do po rejestrowego doświadczalnictwa odmianowego  i popatrzy jakie tam są różnice :) Tylko hybryda wymaga przynajmniej jednego zabiegu wiosennego na grzyba ( atack i tilt tubo dawałem w obniżonych dawkach i ok było) no i trochę modusa 0,2- 0,3 i piękne stoi. Są u mnie jeszcze rolnicy co populacyjnego sieją 200 kg/ha i nawet jak nie dają nawozu żadnego to leży bo jest gęste i drobne i sypie tone. 

Edytowano przez kryssr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Żyto rubin ma 7-12 rozkrzewien chyba jet niezle? mysle teraz nad azotem saletra150kg/ha czy saletrosan 200kg/ha 

która obcja jest lepsza?

 

Jeżeli jest tak mocno rozkrzewione i masz dużą obsadę to powinieneś raczej unikać formy azotanowej, a więc taki saletrosan, który ma tej formy mniej niż saletra powinien spełnić swoje zadanie. Ponadto jeżeli masz bardzo dużą obsadę to pomyśl nad opóźnieniem nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Jeżeli jest tak mocno rozkrzewione i masz dużą obsadę to powinieneś raczej unikać formy azotanowej, a więc taki saletrosan, który ma tej formy mniej niż saletra powinien spełnić swoje zadanie. Ponadto jeżeli masz bardzo dużą obsadę to pomyśl nad opóźnieniem nawożenia.

obsada tez jest durza bo wysiało mi się 110kg ha ta plantacja czuje ze bedzie drogo mnie kosztowała aby ją nie połozyc

Dzieki za posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crickmaverick    104

siema co polecacie na wiosenne odchwaszczanie zyta hybrydowego, w dobrym stosunku cena - jakosc, na jesieni pogoda była paskudna i nie zdazyłem na chwasta prysnac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

Dziś wysialem na żyto 200kg saletry. Jest słabo rozkrzewione i planuje w sobote bądź w przyszłym tygodniu opryskac ccc na rozkrzewienie bo nadają 10° na plusie . Czy to jest dobre rozwiazanie? i czy te pryskanie ccc nie uszkodzi roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Dzisiaj byłem zobaczyć moje żyta i to słabo rozkrzewione zaczyna puszczać nowe pędy. Jeszcze tydzień temu nic nie ruszało a dzisiaj tak, w czwartek pojadę z saletrą amonową i siarczanem magnezu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

siema co polecacie na wiosenne odchwaszczanie zyta hybrydowego, w dobrym stosunku cena - jakosc, na jesieni pogoda była paskudna i nie zdazyłem na chwasta prysnac.

 

W zeszłym roku Lancetem pryskałem żyto było czyściutkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli w glebie ubogo magnezu to siarczan magnezu i saletra pózniej czy saletrosan od razu dodam że słabo rozkrzewione to zyto jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Dziś próbowałem rozsiewać nawozy na żyto hybrydowe... Na początek wjechałem na kawałek 2.7ha klasy 6rz i tam szło idealnie rozsiewać, nawet przedniego napędu nie musiałem włączać. A na inne 12.3ha wjechałem na początek pól a jak przyszła glina to wpadł jak w masło, całe szczęście sam dałem radę wyjechać :):(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Ta glina taka właśnie jest :D u mnie podobnie na całym polu idzie jechać aż tu na glinie chlup i ryje koleiny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

U mnie tylko na najgorszym piachu szło dobrze, a już na takim troche "lepszym" piachu to już ciągnik rył. A na gliniastym to już szkoda gadać - jak rozsiewałem ręcznie to podnosząc nogę kalosz zostawał w ziemi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj