przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

krychu    153

Ma ktoś opanowane skracanie żyta przy plonie 8 ton wzwyż? Jeszcze nigdy nie ustało w 100 %. Natomiast gdy w tym roku wydało nieco ponad 5 ton spokojnie dało radę stać pionowo, aż do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Wg mnie jeśli trafisz idealnie w faze do skracania i pogoda też będzie pasować to wtedy ustoi, u mnie różnie w zależności od roku stoi lub leży plackiem standardowo 0,3 moddusa i 1l ccc- rok temu udało mi się na jednej działce położyć żyto już w maju z kolei na innej plon jakoś 7.5 t i stało w 99%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrokamil    3

przy takich plonach musimy skracać dwa razy. U mnie w tym roku udało się uzyskać 8 ton, fakt pogoda bardzo pomogła :-)
Polozylo mi się w lipcu ale tylko jakieś 20% przez silne deszcze i wiatry. pierwsze skracanie bbch 31 pierwsze kolanko ccc, drugie 38-39 trineksapak etylu lub etefon.
Bono dostało całe bo jest niższe, Daniello tak jak wcześniej pisałem.
w tym roku sprawdzę na jednym polu przy pierwszym skracaniu samo ccc kontra ccc+trineksapak i zobaczę jaka różnica, czy warto zainwestować w żyto. Dodam, że w tym roku mam odmiany kws i su.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Zawsze dawałem na T1 0,3 modusa + 1 l stabilanu 2 dawka 0,3 modusa szła przed fazą liścia flagowego bądź w fazie flagówki. Zapisałem tylko datę bez fazy BBCH. Zastanawiam się czy nie zastosować w tym roku medaxu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Porównywałem medax i modus + ccc i w życie lepiej wypadał modus a w przenżycie lepiej działał medax

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

@Pawel2678 jaką dawkę Medaxu dawałeś na to pszenżyto ?

 

Z tego co pamiętam to 0,6 litra + 1- 1,2 ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Co proponujecie na pierwszą dawkę? Na zime przed siewem pod korzeń nie było nic dawane 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Pod korzeń nic to po co na wiosnę coś? A tak serio to co straciłeś jesienia wiosną już nie nadrobisz no chyba że PK w glebie na wysokim poziomie to sypnij od 40 do 90kg N w zależności od kondycji w saletrze amonowej najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Co proponujecie na pierwszą dawkę? Na zime przed siewem pod korzeń nie było nic dawane 

zależy jak z rozkrzewieniem i ile planujesz dać azotu ogólnie. Saletrosan 26(13) polecam na I strzał.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Dlaczego saletrosan na pierwszą dawkę- przecież żyto nie potrzebuje siarki? Możesz uzasadnić swoją wypowiedź kolego masio513?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Żyto z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 22 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 23 kg potasu (K2O), 5 kg wapnia (CaO), 4 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5,5 g boru ( B), 8,5 g miedzi (Cu), 250 g żelaza (Fe), 120 g manganu (Mn), 0,8 g molibdenu (Mo) i 79 g cynku (Zn). Wykazuje małą wrażliwość na niedobór mikroskładników.

 

Im słabsze i bardziej suche stanowisko, tym większa dawka azotu powinna być stosowana dość wcześnie wiosną. Wczesną wiosną wskazane jest zabezpieczenie zboża w siarkę, szczególnie jeśli chce się osiągnąć plon ziarna powyżej 4 t/ha. Bez siarki efektywność nawożenia azotem, a w związku z tym intensywna uprawa żyta jest praktycznie niemożliwa. Wskazane jest więc stosować wczesną wiosną SALETROSAN [N(S) 26-(13)] lub POLIFOSKĘ 21 [N(MgS) 21-(4-35)] w dawce 150-200 kg/ha. Z dawką 200 kg/ha SALETROSANU wprowadza się 26 kg S/ha a z 200 kg POLIFOSKI 21 70 kg (SO3), czyli 28 kg S oraz 8 kg łatwo przyswajalnego magnezu.

 

FAKTYCZNIE, NIE POTRZEBUJE.

 

 

Edytowano przez kabus55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Niewątpliwie żyto potrzebuje siarki, ale co zrobić w sytuacji gdy ja chciałbym na początku wegetacji mocno pobudzić je do krzewienia, bo na jesieni nawet tej fazy nie osiągnęło? W tym wypadku należy podać azot w formie saletrzanej, a w saletrosanie azotu w tej formie nie ma zbyt wiele. I tu bym się skłaniał ku opcji z czystą saletrą amonową 34%, no ale co z siarką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

@klimek - W pszenżycie czy pszenicy wiosenne dokrzewianie jak najbardziej. Niestety w życie to się nie udaje. To co wytworzysz na jesień jest już pewną wytyczną plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Żyto z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 22 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 23 kg potasu (K2O), 5 kg wapnia (CaO), 4 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5,5 g boru ( B), 8,5 g miedzi (Cu), 250 g żelaza (Fe), 120 g manganu (Mn), 0,8 g molibdenu (Mo) i 79 g cynku (Zn). Wykazuje małą wrażliwość na niedobór mikroskładników.

 

Im słabsze i bardziej suche stanowisko, tym większa dawka azotu powinna być stosowana dość wcześnie wiosną. Wczesną wiosną wskazane jest zabezpieczenie zboża w siarkę, szczególnie jeśli chce się osiągnąć plon ziarna powyżej 4 t/ha. Bez siarki efektywność nawożenia azotem, a w związku z tym intensywna uprawa żyta jest praktycznie niemożliwa. Wskazane jest więc stosować wczesną wiosną SALETROSAN [N(S) 26-(13)] lub POLIFOSKĘ 21 [N(MgS) 21-(4-35)] w dawce 150-200 kg/ha. Z dawką 200 kg/ha SALETROSANU wprowadza się 26 kg S/ha a z 200 kg POLIFOSKI 21 70 kg (SO3), czyli 28 kg S oraz 8 kg łatwo przyswajalnego magnezu.

 

FAKTYCZNIE, NIE POTRZEBUJE.

 

kolega wszystko pięknie wytłumaczył, nie muszę się produkować:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Jeszcze nigdy nie dawałem siarki pod żyto w zadnym nawozie mineralnym prócz tego co jest w polifosce jedyna siarka jaką dostarczam to w siarczanie magnezu i to max dwa zabiegi na sezon a plon u mnie jeśli chodzi o żyta- nie tylko hybrydowe jest zawsze bardzo dobry, dlatego nie widzę żadnej potrzeby dostarczania ekstra roślinie siarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj