przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

nunu85    499

zyto ma dobre korzenie siegajace bardzo głęboko.

JA w tym roku, pomimo duzej suszy nie zauważyłem jakiegos znaczacego spadku plonu w porównaniu do średniej wieloletniej, a hybryde sieje tylko na V praktycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Witam agrofotowiczow :) mam kilka pytań odnośnie hybrydy :) a wiec tak pracuje na glebie 5 i 4 ale 4 bardzo mało i tu rodzi sie pytanie jakie jest plonowanie na takich polach gdy wystepuje taka susza jak w tym roku ile ton wychodzi z ha? Na pola idzie co roku godna ilośc obornika bydlecego oraz wiosna nawóz. Na polach sa kamienie tylko drobne czasem trafia sie max jak pięść dzięki z góry za info :)

W tym roku w tej suszy na 5kl miałem 7.7t/ha nawożenie i ochrona wszystkiego dużo. Na 6rz miałem 5.1t/ha :) Odmiany to bono i trochę Visello :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Na chwasty raz, skracanie minimum raz najlepiej dwa. Na grzyba ja daję raz albo 2 razy zależy od roku. Dolistne odżywianie dałem 2 razy. Nawożenie przedsiewne. A wiosną nawożenie azotowe 2 dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz342    90

A gdybym zrobił to tak nie pryskal niczym tak jak robię to teraz bo w zbożu nie ma chwastów oraz zrobił tak: jesień obornik orka siew i bez żadnych nawozów oraz oprysków i wiosna nawóz 2 dawki? Obornik wożony jest na każde pole co roku w dość słusznych dawkach. :) jaki efekt byłby z tej hybrydy po takiej uprawie jak mowię? Dzięki za odpowiedz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

czemu? może sypnie mu z 10 ;) jak mówi stare przysłowie Jak dbasz tak masz. :P


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz342    90

Hmm to zwykle zyto sypie mi 3 tony lub wiecej a za nakład oraz nasiona jakie musiałbym kupic to kupie gotowe zboże + ziarno jakie mi uleci ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Hybrydę sieję się rzadko i zanim zasłoni ona glebę to mnóstwo chwastów na polu urośnie więc beż oprysku bym nie próbował. 

Jak dobrze zadbasz to bez problemu 6t omłócisz i więcej. Haczyk jest tylko w opłacalności czy lepiej zebrać 3t przy skromnej agrotechnice czy 6t i więcej przy bogatej. To już każdy sam sobie powinien odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz342    90

Trzeba spróbować zasiać bo nie moge dac sobie z tym spokoju :) dam z 2ha na przyszły rok na testy o jeden zadbam a o drugi nie i zobaczę jaki bedzie efekt tego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Hybrydę sieję się rzadko i zanim zasłoni ona glebę to mnóstwo chwastów na polu urośnie więc beż oprysku bym nie próbował. 

Jak dobrze zadbasz to bez problemu 6t omłócisz i więcej. Haczyk jest tylko w opłacalności czy lepiej zebrać 3t przy skromnej agrotechnice czy 6t i więcej przy bogatej. To już każdy sam sobie powinien odpowiedzieć.

 

Ja zasiałem teraz hybrydę po ugorze, który przed siewem był traktowany glifosatem. Ogólnie na chwilę obecną pole jest w 95% czyste i nie widać chwastów oprócz skrzypu polnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

To że jest czyste nie znaczy że będzie takie do zbiorów. Dwa lata temu raz pryskałem jesienią i wiosną jeszcze poprawka na dwuliścienne była konieczna. Zachwaszczenie zależne jest od kilku czynników. Sucha jesień na pewno ograniczyła chwasty. Pewne jest też że im szybciej roślina uprawiana zasłoni glebę tym jest mniej chwastów. We wsi żyta też nikt nie pryska ale jak zasieje 300kg ha to już na jesieni ziemi nie widać bo żyto jak szczotka. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sól zostanie w jakiś sposób wykorzystana jesli rozsiejesz ją styczeń luty oczywiście bez pokrywy śnieżnej jeśli posiejesz NPK nawoz to żyto też z niego skorzysta ale dopiero to które we wrześniu zasiejesz jeszcze raz na tym stanowisku- nie bez powodu tego rodzaju nawozy należy wymieszać z glebą- po za tym sama sól potasowa jest nieporównywalnie tańszą opcją od amofoski

 

yhym... Dzięki chłopaki za porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

jestem juz po sprzedaży wiec czas na podsumowanie:

Odmiana rubin (4,5ha) i bono(0,5ha) z 5ha dało łączny plon 23,5t przy czym bono plonowalo ok  10% wiecej niz rubin. Biorąc pod uwage susze oraz to, że żyto miałem na V klasie to wynik zadowalający. Dodam jeszcze że przedplonem były ziemniaki a siew bezorkowy

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów :)

Mam dwa pytanka... kiedy planujecie ruszać z azotem na swoje hybrydy? Bo ja tak myślałem, że może pod koniec tego tygodnia gdyż zapełniają mi się zbiorniki na gnojowicę i nie wiem czy nie za wcześnie na azot. A co byście polecili na wczesne i niedrogie odgrzybianie? Bo widzę w swoim, że tak jak by mączniak coś je brał :/

Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

mam takie pytanko, czy ktos z was probowal siac np hybryde f2 ale na kiszonke jako poplon ozimy i potem w maju przychodziłaby na to kukurydza? kiedys sie nad tym zastanawialem czy bylaby jakas roznica w stosuku do wzywklego zyta sianego na kiszonke, pozdr:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

a jakiej różnicy sie spodziewałes ? żyto jest żyto siejesz jak zwykłe i zbierasz jak zwykłe.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj