przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

20CBR12    209

Sieje od wielu lat lubin żółty na poplony i nie obserwuje czegos podobnego w tym roku na zazielenianie mam lubin z rzepakiem na V i VI klasie i tez nic się nie stało choć prawdą jest że nigdy łubin pod kolana mi nie wyrósł a sieje zawsze stosunkowo wcześnie jak na mój region

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazzzzi    0

Wczoraj zasiane 3ha żyta tur, przedsiewnie po 200kg polifoski 8 i 50kg siarczanu amonu na hektar. Teraz czas na oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawlomekZ-et    21

aktualnie pada leje i siąpi od 5 h z przerwami, we wtorek zasiałem zobaczymy za ile sie dni się pokaże :D generalnie na brak wody nie narzekam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

ciesze sie ze nawoz pod orke dalem bo gdybym teraz rzucil i z agregowal a potem sial to sam popiol bylby. widze jak sasiedzi sieja co tez niemaja duzych ciagnikow i agregatow upr-siewnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jak to jest z tym zytem hybrydowym czy faktycznie daje 8 ton z ha i nawet na gorszych ziemiach ? i jakei naklady sa na zyto hybrydowe czy trzeba walic tyle nawozu czy bez nawozow rosnie bo keidys zyto roslo na najgorszych ziemiach i bez nawozow ajk jest z tym hybrydowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

musiałęś popełniac jakies blędy w uprawie (albo nie zmieniany przynajmniej co 2 lata materiał siewny, albo za późno siane, albo ziemia mocno zakwaszona, albo cos jeszcze innego)

 

u mnie na V hybryda daje minimum 6,5t, zwykle koło 7, a jak przekropny rok to i pod 8

 

Nie ma niczego lepszego, zeby posiac na słabych ziemiach.

 

ale nawozu trzeba posypac. Jesienią przynajmniej ze 40kg P2O5 i ze 60kg K20 (a jak przedtem tez było zyto i sie zebrało słome to jeszcze wiecej), ponadto wiosna minimum ze 300-350kg saletry w 2 dawkach. plus 2 razy na grzyba (moze byc po taniosci z wiosny prochloraz a potem na flagowy tebukonazol). I najwazniejsze- dobrze skrócic, coby sie nie połozyło.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A w jaki sposób można uzupełnić nawożenie NPK? Z przyczyn organizacyjnych nie wysiałem pełnej zakładanej dawki przed siewem, kiedy i w jaki sposób można to uzupełnić? Dożywianie dolistne coś pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

W ubiegłym roku osiągnęliśmy  na VI klasie 6,8 tony, w obecnym tylko 5,2 na podobnym gruncie (susza). Ziarna w sztukach jest rekordowo dużo lecz jest najmniejsze od kilku lat. IV i V klasa to dla nas marzenie , a tam właśnie można zbliżyć się do 8 ton.

Co do uzupełnienia NPK to N dajesz na wiosnę w dwu lub trzech dawkach więc nic straconego . Co do fosforu i potasu to mieszanka fosforanu amonu  z solą potasową , kizerytem ( lub siarczanem amonu jeśli pole jest dobrze zwapnowane) zastosowana wczesną wiosną ( koniec lutego do połowy marca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja powiem tak czy to hybryda czy populacja uprawiam wedlug programu kws który bez problemu znajdziesz w necie z jedna różnica że populację sieje 7-10dni później od hybryd ale w bardzo wczesnym dla mojego regionu terminie i nie jest trudno osiągnąć plon na poziomie 8t/ha, w zależności od przebiegu pogody raz lepiej planuje hybryda a innym razem populacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ba ale hybryde to trzeba by bylo c oroku nasienie brac i warunki tez duze czyli na 4 klasie to lepiej oplacalneij pszenice siac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

co ty kolego wypisujesz.

przeczytaj pare postów wyzej to sie przekonasz, ze hybryda jest w stnaie dac 8t na V klasie, wiec ja nie wiem jak to mozna nazwac wygórowanyi wymaganiami.

 

ps

jak masz 4a to z pewnoscia lepiej pszenice.

A jak mozajke 4b i 5 ze sporym udziałem piatej to tylko i wyłacznie hybryda.

Na samej 5 tez hybryda.

Nie wiem jak z 6, bo nie próbowałem

 

a ha

i co roku materiału kupowac nie trzeba.

Raz mozna zasiac z własnego zbioru i spadek plonu jest nie wiekszy niz jakies 5% (wiem bo tak robiłem dopóki sie nie przyczepiła agencja nasienna)

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to hybrydowymi mozna siac jeszcze raz ? ale to pewnie tylko zytem a jak to jest z tym zapylaniem hybryd jak orginalne sie bierze hybryde to trzeba jakos obsiewac zwyklym zytem by sie zapyliło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

kiedys tak było, ze trzeba było dodawac zwykłego zyta.

teraz to jakos udoskonalili i zyto hybrydowe juz sie samo zapyla bez omocy z zewnatrz (i to bardzo dobrze, szczególnie z KWS, tam maja jakis system pollen plus i zyto tworzy na serio duuzo pyłku)

 

jedyne co trzeba zrobic przy powtórnym siewie to zwiekszyc nore z +/- 70kg na jakies 110 i jest git.

Trzeci raz siac nie olecam bo wówczas juz spadek plou jet bardzo wyraźny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Raz mozna zasiac z własnego zbioru i spadek plonu jest nie wiekszy niz jakies 5% (wiem bo tak robiłem dopóki sie nie przyczepiła agencja nasienna)

 

Jak to przyczepiła się? Skąd mogli wiedzieć, co siejesz?

 

 

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

ot o prostu zaczeli do mnie dopiero w zeszłym roku wysyłac te prosby o wypełnienie dokumentów. Wczesniej, choc miałem sporo ha, to jakims cudem mnie zawsze pomijali i nic nie płaciłem za wysiew materiału z własnego zbioru.

A teraz, skoro i tak musialbym płacic, to zaiast im dawac kase wole co roku kupic to minimum czyli 1,7 jednostki na ha zyta, 150kg pszenicy etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

koło 8-10groszy od kilograma wysianych ziaren.

wiec niespełna stówka na tonie

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

ja dopiero dzis zasiałem hybryde. czekałem tak długo bo siałem po poplonie, który wg agencji musiałem do konca września trzymać. Jestem ciekaw jak sie zdązy rozkrzewic, bo termin jak na żyto juz dosc mocno opóźniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Ja w tamtym roku sialem 5 wrzesnia ale z 3 lata temu takze posialem wczesnie i bardzo dlugo nie bylo deszczu w sladach po ciagniku to lezaly do poznej jesieni ziarka .A poplon duzy Ci wyrosl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

ładny łubin po kolana. Na początku września 2 razy dosc dobrze zlało (i od tamtej pory do dzis juz nic), niemniej wyraźnie ten deszcz uratował sytuacje.

Bo gdyby nei on, to by w moich stronach zaden rzepak nie wzeszedł (albo by ludzie go wcale nie zasiali, bo niktórzy nie sieli w popiół, tylko czekali na ten deszcz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj