przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

proxy8441    245

wg mnie tak, te dwa nawozy nie "gryzą" się chemicznie to nie powinno być problemu kiedyś nawet mieszałem saletre z siarczanem tylko jeśli chodzi o krystaliczny nie uzyskasz jednakowych szerokości roboczych obu nawozów.

 

Jak przezimowały Wasze zyta, ktoś już zasilił azotem?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moje wygląda całkiem dobrze tylko widzę że mączniak i rdza występuje trzeba będzie dobrze ochronić. a azot podałem 23 lutego 100 seletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcingzmc    1

A kiedy rozsiewacie drugą dawke i pierwszy raz fungicydami pryskacie ?

Edytowano przez marcingzmc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QuQurydza    125

Rdza jest w życie, mączniaka nie widziałem. Niestety na zachodzie Polski sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

jaka dajecie ochrone fungicydowa ? :) bo nie stosowalem nigdy zadnych fungicydow a wiem, ze jest to konieczne, licze na wasza pomoc xD prosze o nazwy swodkow i terminy stosowania xD z gory dzieki xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Napisz jaki miałeś przedplon, jakie nawożenie planujesz i najważniejsze ile chcesz wydać na środki? Wtedy coś wymyślimy, a terminy zabiegów to zależą  od wielu czynników np.pogody czy nasilenia chorób.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

A jakie zabiegi profilaktyczne są konieczne do zrobienia, aby nie było spadku plonu?

Jak na razie plantacja wygląda zdrowo, a to charakterystyka uprawy:

- V klasa

- niskie ph

- brak przedplonu (ugór)

- przedsiewnie 400kg NPK(S) 6-20-30-(7) oraz obornik koński

- gęstość siewu 80kg/ha

- termin siewu 20.09

- planowane nawożenie: około 180kg saletrosanu, później 180kg saletry amonowej 32%

- zdjęcie: LINK

 

Za wszelkie rady dziękuję z góy, bo nie mam pojęcia o zabiegach fungicydowych. :)

 

I jeszcze jedno pytanie: jak można dokrzewić żytko? Na innym polu bardzo słabo się rozkrzewiło i zastanawiam się czy zwykłe nawożenie azotem pomoże.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

 Z zabiegów to napewno oprysk herbicydem.Tu musisz sam wiedzieć z jakimi chwastami masz do czynienia i wtedy dobrać odpowiedni środek. 

 Proponuje 2 zabiegi fungicydowe,  ugór to nie jest najlepszy przedplon ale chodziaż ochrona będzie troche tańsza. Na pierwszy zabieg 1l Duett star, myśle ze podstawa żdzbła powinna być zdrowa wiec dodatek prochlazu zbędny. Drugi zabieg: acanto/reveller+safir albo amistar+artea. Do fungicydów możesz dodać jakieś makro/mikroskładniki. 

 A dokrzewić zytko to mozesz stosując jak najwcześniej 0,5-0,7 CCC , (wcześniej nawożenie azotem) . Tylko CCC wchłania sie do rosliny od 8 stopni wiec musisz patrzec na pogode. 

 Możesz też je jeszcze usztywnić/skrócić ale stosując takie czy nawet wieksze nawozenie N u nas nie leżało, jedynie w kilku miejscach sie troche pochyliło wiec to kwestia wyboru, chodziaż napewno lepiej gdyby nie leżało. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

a na T2 może Falcon podobne działanie ale cena nie ta.

 

A do CCC proponuje modus lub zamiennik olimpus, zawsze lepiej zapobiegać bo jak się wyłoży to lipa...................

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

 Z zabiegów to napewno oprysk herbicydem.Tu musisz sam wiedzieć z jakimi chwastami masz do czynienia i wtedy dobrać odpowiedni środek. 

 Proponuje 2 zabiegi fungicydowe,  ugór to nie jest najlepszy przedplon ale chodziaż ochrona będzie troche tańsza. Na pierwszy zabieg 1l Duett star, myśle ze podstawa żdzbła powinna być zdrowa wiec dodatek prochlazu zbędny. Drugi zabieg: acanto/reveller+safir albo amistar+artea. Do fungicydów możesz dodać jakieś makro/mikroskładniki. 

 A dokrzewić zytko to mozesz stosując jak najwcześniej 0,5-0,7 CCC , (wcześniej nawożenie azotem) . Tylko CCC wchłania sie do rosliny od 8 stopni wiec musisz patrzec na pogode. 

 Możesz też je jeszcze usztywnić/skrócić ale stosując takie czy nawet wieksze nawozenie N u nas nie leżało, jedynie w kilku miejscach sie troche pochyliło wiec to kwestia wyboru, chodziaż napewno lepiej gdyby nie leżało. 

Żyto krzewi się wyłącznie jesienią. Teraz pozostaje zrobić wszystko aby taka obsadę utrzymać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

przedplon owies, klasa ziemi IVa, V, nawozenie 300 kg NPK (8-20-30), zabieg herbicydowy wykonany jesienia, pierwsza dawka azotu juz poszla, 150kg saletry amonowej/ha , teraz moje pytanie do skracania chcialem wykonac jeden zabieg 1l/ha cerone i nie wiem czy to bedzie dobre ? chce dodac mikroskladniki takze podajcie jakies nazwy niedrogich fungicydow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Wojtek nie uda się utrzymać żyta w pionie stosując tylko cerone - pomyśl o antywylegaczu+moddus.

ile planujesz dać azotu w czystym składniku na 1ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Panowie wysialem pierwsza dawke N w saletrze amonowej, zyto nie bylo pryskane na jesien poniewaz byl opuzniony termin siewu i bylo za pozno na oprysk. Pytanie kiedy i jakim srodkiem opryskac? Zyto populacyjne ziemia V klasa przedplon ugor 2letni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

pytanie czy masz wogóle jakiekolwiek chwasty? Chociaż na 2 letnim mogą być jeżeli wcześniej było tam pole orne w przeciwnym razie tylko wieloletnie.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Nie ma duzego zachwaszczenia, ugor byl zrandapowany przed uprawa, teraz widze pojawily sie rozetki i mlode siewki chwastow ale nie wiem jakie to sa. Przed uprawa ugoru wieloletnich uciazliwych nie zauwazylem duzo. Wiec jakie srodki beda odpowiednie na to? Tylko n dwuliscienne pryskac czy na miotle zbozow tez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

herbicydów wiosennych jest sporo ale na miotłę byś musiał coś dać pewnie bedzie np. Huzar powinien się z większością chwastów rozprawić w tym z miotłą.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

ale dawka azotu nie bedzie strasznie duza .. jeszcze pewnie 100 kg saletry na hektar i wszystko xD a cerone kiedy musze stosowac ? przed lisciem flagowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Cerone od początku pojawienia się liścia flagowego do pełni jego wykształcenia.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj