przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

krychu    152

20CBR12 dzięki za cenną uwagę. Z pośpiechu zapomniałem dodać że reszta ekipy wniosła również wiele wiedzy do tematu za co przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

jak u Was z rozkrzewieniem żyta hybrydowego? tzn. na jaki termin siewu ile ma rozkrzewień? moje siane bodaj 24.09 ledwo rozpoczęło fazę krzewienia, nie wygląda to dobrze i dobrze nie rokuje tego się obawiałem. Jak jest z krzewieniem wiosennym hybryd, potrafią nadrobić opóźnienie jesienne choć po części?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

U mnie termin siewu podobny z krzewieniem LYPA za sucho od 2 miesięcy praktycznie nie padało.

Gdzie na polu troche brył t w ogóle nie wykiełkowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

u mnie zasiane 22 września odmiana KWS Bono na dzień dzisiejszy 5 rozkrzewień, ale u mnie na razie warunki idealne do wzrostu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

wiosną- pierwsza dawka azotu zwiększona jeśli będzie to żyto sporo ci nadrobi tego co nie zdążyło jesienią pokrzewić..oczywiście możliwie jak najwcześniej w pole z nawozem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Azot wcześnie podajemy nawet w dobrze rozkrzewionym życie. U mnie visello siew 10 września ma w granicach 10 rozkrzewień i więcej (oczywiście po 6 też się trafia bo wiadomo że nie każda roślina jest jednakowa). Siew 1,8 jednostki/ha. Jedynie czego żałuję, że po żniwach nie sypnąłem trochę mocznikiem na słomę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja siałem 13.IX Viselio na VI klasie i wysiałem 62kg/ha 1,58jednostki i jak narazie jest ładne ma po 8-12 rozkrzewień, oby tak dalej, i na wiosnę wczesna dawka N i może uda się wyciągnąć 6t bez ochrony fungicydowej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

bez ochrony fungicydowej nie masz szans na 6 ton, zanim się wykłosi wpierdzieli ci je mączniak a jeżeli jakim cudem dotrwa do tego czasu to resztę roboty zrobi rdza brunatna. Jak uzbierasz 3 tony będzie cud

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Nie przesadzaj u mnie bez ochrony dawało 5 ton w tym sezonie z ochrona taka trochę nie trafioną na niektórych kawałkach gdzie dzicz nie wpadła dało po ok 7. 

Fakt nie była to VI klasa tylko V z niewielka domieszką IV

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

bez ochrony fungicydowej nie masz szans na 6 ton, zanim się wykłosi wpierdzieli ci je mączniak a jeżeli jakim cudem dotrwa do tego czasu to resztę roboty zrobi rdza brunatna. Jak uzbierasz 3 tony będzie cud

 

Masz rację kolego .Może ze 4 tony wyda ,ale na 6 klasie to i tak bym wątpił ! .Mam taką ziemię to wiem co to znaczy jej uprawa i walka o jakikolwiek plon .Też mam hybrydowe żyto od sąsiada w prawdzie nie w orginale ,ale żyto wyrosło jak las .Pozdrawiam .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

moje słabo wygląda jak na siew 24.09 siałem 2j także najgorzej to nie wygląda a warunki ma idealne od wschodów wilgoci mnóstwo aż za dużo w pewnych miejscach co spowalnia wzrost, teraz nie było deszczu już z ponad tydzień w tym tez nie głoszą coś końcem tyg. dopiero na razie słonecznie to trochę podgoni zobaczymy, końcem tyg. lub początkiem przyszłego się wybiorę to porównam.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Nie przesadzaj u mnie bez ochrony dawało 5 ton w tym sezonie z ochrona taka trochę nie trafioną na niektórych kawałkach gdzie dzicz nie wpadła dało po ok 7. 

Fakt nie była to VI klasa tylko V z niewielka domieszką IV

 

Ważyłeś? :) Bez ochrony nie ma sensu jakakolwiek uprawa, no chyba, że po dobrym płodozmianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

moim zdaniem nie  należy  liczyć przyszłego plonu tylko i wyłącznie w  kategoriach  słupków  matematycznych tj. nawozu tyle ochrona taka i taka klasa ziemi taka i taka tu + tam + i jeszcze  gdzieś z jakiś odżywek no i  w zasadzie  plon musi być gwarantowany! Dla  mnie  to bzdura- trudno  mi powiedzieć ,czy  można  uzyskać 5 ton bez ochrony  grzybowej  bo sam  stosuję  i to  czasem  wydaje  mi się  ,że  aż  przesadzam - ale  pytam dlaczego u mnie   takie  wachania  plonu między np.  działkami oddalonymi o kilkanaście  km- różnice  potrafią sięgać 1,5tony na ha? Dla  mnie  odpowiedź dość jasna niby  wszystko   robi się  tak  samo  ale  zawsze minimalnie  coś  gdzieć  się  różni- to  dlaczego ktoś  nie mógł mieć 5 ton bez  ochrony jeśli  zbieramy po 8 z takową? Ktoś  powie  niemożliwe!?- nie  możliwy to jest  mój wynik w  tym roku w  kukurydzy, gdzie  nawożenie i ochrona  były zaplanowane na 18ton z ha a zebrałem  tu bagatela średnio 7,5 tony ot  to dopiero wynik :D- ale  jakoś  w tą  stronę  to jest przyjęte  ,że  może iść plon ale  już  w drugą  - czyli że  może  zaskoczyć  to nie? nie  stawiałbym  aż tak  odważnie takiej tezy,że  uprawa bez ochrony grzybowej nie ma żadnego sęsu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

To żyto niby hybrydowe od sąsiada  to z  hybrydą ma niewiele wspólnego.

 

Dlaczego ? U nas sieją ludzie 2 razy takie zboże i zbierają też :)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

1 oprysk Menara wystarczy na ochrone fungicydowa ? :)

Nie zawsze. O ile żyto przy odpowiedniej obsadzie zazwyczaj jest w stanie poradzić sobie z mączniakiem to zabieg na rdzę na liść flagowy i po kwitnieniu jest niezbędny. Menara ma w składzie 2 triazole co oznacza jest w stanie ochronić nam łan na ok 3 tyg. Jeżeli dasz menarę na liść flagowy ok 15 maja to przestanie działać do ok 2 tyg czerwca, wtedy kiedy żyto przekwitło a liść flagowy jest odpowiedzialny za odpowiednie wypełnienie kłosa. A opadający pyłek jest doskonałą pożywką dla rdzy. W tym roku dodałem do menary amistar to działanie było rewelacyjne, a wzrost plonu 1t w stosunku do pól traktowanych samą menarą. Tyle że amistar to znaczny koszt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

 

1,65j ale w jakim terminie siałeś? Ja zasiałem 24.09 wcześniej nie dało rady- deszcze :( 2j/ha zobaczymy co z niego bedzie tak późno jeszcze żyta mieszańcowego nie siałem.

 

 

 

Poźno powiadasz ? Ja w 2013 zasiałem 1.10 po strączkowym przedplonie, a w 2014 ponownie na tym samym stanowisku 9.10. Powód ? VI klasa ziemi, drapię na raz gruberem i max za 3 dni sieje. Oddało 5,2 t/ha z jednym herbicydem i dwoma N w małyh dawkach. Na fungicyd brakło czasu z powodu innych zajęć.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ważyłeś? :) Bez ochrony nie ma sensu jakakolwiek uprawa, no chyba, że po dobrym płodozmianie.

Trudno aby ważyć każde pole oddzielnie, cały plon dopiero przy sprzedaży ważę. A wydajność za danego pola obliczam tylko orientacyjnie przeliczając m razy gęstość która wychodzi przy sprzedaży. wiadomo każdy kawałek pola może się charakteryzować ziarnem o innej gęstości więc to są tylko przybliżone wyniki.

Ale nie przesadzajmy to nie apteka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

 

 

 

Poźno powiadasz ? Ja w 2013 zasiałem 1.10 po strączkowym przedplonie, a w 2014 ponownie na tym samym stanowisku 9.10. Powód ? VI klasa ziemi, drapię na raz gruberem i max za 3 dni sieje. Oddało 5,2 t/ha z jednym herbicydem i dwoma N w małyh dawkach. Na fungicyd brakło czasu z powodu innych zajęć.

 

 

 

przedplon zrobił swoje :)

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
button89    2

Nie zawsze. O ile żyto przy odpowiedniej obsadzie zazwyczaj jest w stanie poradzić sobie z mączniakiem to zabieg na rdzę na liść flagowy i po kwitnieniu jest niezbędny. Menara ma w składzie 2 triazole co oznacza jest w stanie ochronić nam łan na ok 3 tyg. Jeżeli dasz menarę na liść flagowy ok 15 maja to przestanie działać do ok 2 tyg czerwca, wtedy kiedy żyto przekwitło a liść flagowy jest odpowiedzialny za odpowiednie wypełnienie kłosa. A opadający pyłek jest doskonałą pożywką dla rdzy. W tym roku dodałem do menary amistar to działanie było rewelacyjne, a wzrost plonu 1t w stosunku do pól traktowanych samą menarą. Tyle że amistar to znaczny koszt.

 

A mógłbyś podać dawkowanie tej mieszaniny bo rozumiem że je zmieszałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Czy stosować teraz jakieś fungicydy jeśli w życie zauważyłem pojedyncze ślady rdzy i mączniaka? Większość środków jest od fazy strzelania w źdzbło i teraz się zastanawiam co zrobić. Co można zastosować?

Zauważyłem też na tym samym polu sporą ilość mszyc. Czy pyretroidy w tych temperaturach można stosować?

No i kolejna bolączka chwasty. Zabieg robiony Kompletem 1l/ha ale chyba zupełnie nieskuteczny na złocień. Rośnie równo z żytem kiedy pozostałe chwasty zżółkły. Zostawić do zwalczenia na wiosnę czy jeszcze jesienią poprawiać?
(Wyczytałem że złocień polny jest rośliną jednoroczną jarą. Czy to oznacza że nie zimuje i mróz ją zniszczy?)

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To że dane środki są od fazy strzelania w źdźbło to nie oznacza że tam najlepiej sie sprawdzają, ale dlatego że wtedy porażenie jest największe i temperatura pozwala na zastosowanie tych środków. Jak jest dużo mącznika możesz pryskając leanderem ale musi być powyżej 8 stopni. Insektycydy to już zazwyczaj ponad 12 stopni musi być.

Chyba 0,5l/ha kompletu.

 

A mógłbyś podać dawkowanie tej mieszaniny bo rozumiem że je zmieszałeś

Tak stosowałem razem w dawkach takich jak zaleca etykieta 0,4l menary i 0,6l amistaru. Koszt wyszedł chyba ponad 180zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

milanreal1 wszystkie  działki  pryskałeś  tą drogą  mieszaniną , czy część może czymś innym -masz  jakieś porównanie  z tego  sezonu co do jakiś  tańszych środków? Ciekawi mnie , czy w  twoim odczuciu było zasadne inwestowanie w aż tak drogą mieszaninę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

 

Chyba 0,5l/ha kompletu.

 

Tak, dokładnie 0,5l/ha. Czyli sugerujesz zostawić ten złocień na wiosnę? Dwukrotne stosowanie herbicydów w odstępie kilku tygodni chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Co do fungicydu. Leander widzę ma rejestrację jedynie na mączniaka. Moge liczyć że te początki rdzy również załatwi? Myślałem nad Tiltem ale już drożej i chciałem go wykorzystać na wiosnę przy T1.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj