przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

to po co orać??!!!! nie będzie osiadać :)

W sumie można i tak przy dobrze zaopatrzonym parku maszynowym.

polecicie jakis herbicyd który jesienia nie hamuje krzewienia zyta i pszenzyta??

Znajda się spokojnie. Wlałbys zastosowac gotowe preparaty, czy chcesz się pobawić w mieszanie?

Naskom-przypomnę tylko ,że to jest to samo pole i zawsze myślałem że wczesna orka na mniej więcej 3 tyg przed siewem powoduje większą wilgoć gleby przy wschodach jak orka zaraz przed siewnikem,po za tym wody napewno nie brakowało bo kilka dni wcześniej spadło jednego dnia 80l wody na 1metr kw a pole raczej płaskie jest....co do pakomatu czy cambeli to to pole nigdy nie widziało takiego sprzętu,bo go po prostu nie mam ^^

Generalnie jest taka zasada ze uprawa na daną głębokość powoduje wysuszenie gleby na taka sama głębokość.

Mimo sporej wilgotności gleby w czasie siewu to na piasku żyto zdecydowanie lepiej sobie radzi niż na glinie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

wole gotowe preparaty.

Jeden z forumowiczów powiedział ze legato plus 600 sc zahamowało na tydzien zachamowało mu wzrost pszenzyta.....zboze mam w fazie 2-3 lisci i na 1 ha zostało mi legato a na reszte co proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z gotowych herbicydów może być snajper, maraton czy komplet. Tanio nie wychodzą, a skład maja taki że można stosować solo. Mieszaniny wychodzą taniej a są też skuteczne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Czy żyto można pryskać od chwastów gdy się już krzewi. Miałem stosować na 3 liść lecz było zbyt sucho. Wczoraj bardzo mocno popadało i chciałbym zastosować herbicyd tylko czy nie zaszkodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Nie wiem co chcecie od Legato plus ?

U mnie nie zauważyłem przyhamowania a pole pięknie wyczyściło i obyło się bez wiosennych poprawek.

 

A jeśli chodzi o spowolnienie wzrostu to myślę że KAŻDY herbicyd na jesień spowolni wzrost i wigor - cudów nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy żyto można pryskać od chwastów gdy się już krzewi. Miałem stosować na 3 liść lecz było zbyt sucho. Wczoraj bardzo mocno popadało i chciałbym zastosować herbicyd tylko czy nie zaszkodzi?

Jaki herbicyd chcesz zastosować?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

JA dzis zacząłęm pryskać żyto i siane 14.09 juz zaczeło sie krzewic. pryskam miesznka tolurexa 1,5l i gleanu 15g. Powinno byc ok :) Jutro mysle skonczyc z żytem.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

 

Jaki herbicyd chcesz zastosować?

Jutro chcę wykonać zabieg. Glean 5 g/ha, lentipur 1 l/ha, expert met 200 g/ha, diflufenikan 150 ml/ha.

 

bialy2005 czym lecisz żyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

przeciez napisałem :) A ty ostra miksture dajesz :) W jakim celu az 4 środki mieszasz i jak wychodzi całkowity koszt ? bo moja mieszaniana niecałe 70zł brutto


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Ale ze mnie ślepota sorki :D W celu czystego pola. Dokładnie mówiąc od dwóch lat mieszanina ta mnie nie zawodzi. Glean bym odpuścił ale rzepak jest którego musi wziąść. Nie liczyłem dokładnie ale myślę że zmieści się w przedziale 90-95 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jutro chcę wykonać zabieg. Glean 5 g/ha, lentipur 1 l/ha, expert met 200 g/ha, diflufenikan 150 ml/ha.

 

bialy2005 czym lecisz żyto?

Konkretna mieszanina. Ale myślę że nie powinno się nic stać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam problem w swoim życie, opryskałem po siewie 0,75l Legato Plus 600SC + 15g Glean 75WG i teraz żyto się krzewi i widzę, że jest na jednym polu sporo chabra bławatka a na innym kawałku jest tomka wonna czym można to teraz poprawic czy lepiej wiosną ? Pilne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teraz jak widzisz i masz pewność że to chaber to najlepiej daj nalistny środek np triberunon metylu, a może być nawet granstar czy chwastox bo jest ciepło i nalistny zadziała. Doglebowe środki słabo biorą chabra. A z tomką może być problem, bo ja trudno zwalczyć podobnie jak stokłosę i wiele substancji aktywnych zwalcza ją tylko ze skutecznością w granicach 60%.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

czyli z tomką wonną przegrałem a co do chabra to lepiej na wiosnę czy teraz na jesień, w tamtym roku pryskałem powschodowo to sobie Legato Plus 600SC poradziło z chabrem a jeżeli granstar jesienią to w normalnej dawce czy w zmniejszonej ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie daje pewności że przegrałeś. Może dilufenikan, pendimetalina czy boxer by ja zwalczyły, pewności nie daje.

A granstar lepiej w zalecanej dawce, a czy warto teraz czy wiosna to zależy od pogody, jak dalej będzie tak ciepło to lepiej już teraz, a jak przyjdzie ochłodzenie to lepiej wiosną, bo jak będzie chłodno to środki nalistne słabo działają.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Witam

 

Żyto Hybrydowe uprawiam dopiero drugi rok i stąd moje pytanie.

Jak wpłynie na plon tak długa i ciepła jesień.

KWS pisze o 55 dniach wegetacji, o u mnie już dostało, a pogoda na najbliższe 16 dni nie zapowiada zimy.

Zyto opryskane, pięknie wy krzewione, czy nie przerośnie????

Nie przemarznie, a może wręcz odwrotnie im dłużej tym lepiej

 

Proszę o wasze opinie i doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie powinno być źle, bardziej się rozkrzewi, a zimę powinno wytrzymać. 2 lata temu kiedy w grudniu była lekko zimowa aura żyto u mnie przeszło jarowizacje, bo w połowie stycznie jak przyszłą prawdziwa zima to cześć roślin zaczęła wchodzić w fazę strzelania w źdźbło i super przezimowało, tyle że to była odmiana populacyjna.

Wiosną musisz sprawdzić obsadę i w razie zbyt dużej obsady umiejętnie nawozić azotem w 1 dawce aby żyto odrzuciło najsłabsze pędy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Mam sprawę dość pilną. Dziś popołudniu miałem czas spokojnie obejrzeć pola. Wszystko ok, no może poza tym ze rzepak jest spory i nie wiem czy jeszcze urośnie jak ma być tak ciepło.

Ale temat dotyczy żyta hybrydowego i z nim mam problem. Miejscami przyżółkło, szczególnie w okolicach miedz, daleko od miedzy wygląda wszystko ok. Przedplonem był rzepak, pH ok, uregulowane. Ok 3 tyg temu zastosowany boxer+legato+glean ale to raczej wykluczam bo te przebarwienia chyba by się wcześniej pojawiły. Czy to jakieś robale? A może skutek zeszłorocznego odchwaszczania rzepaku colzorem trio i fusilade?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Colzor odpada mimo że zawiera napropamid i chlomazon to nie powinien mieć negatywnego wpływu na zboże wysiewane ponad rok od zastosowania. Fusilade faktycznie zboża zwalcza ale to typowy środek nalistny nie doglebowy. Poza tym gdyby to była wina któryś z tych środków to by występowało na całym polu. A te objawy które przedstawiłeś to typowy objaw występowania ploniarki tym bardziej że problem nasila się przy miedzach gdzie pewnie znalazła swój "dom" a obok ma pokarm w postaci żyta. Daj karate zeon lub inny tani insektycyd to się ploniarki pozbędziesz. Koszt niewielki ok 20zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Koledzy a u mnie mam podobne objawy tylko że na środku pola, żyto przyżółkło, od miedzy ładne zielona a środku plamy żółte.

Nie będzie to wina herbicydu bo dopiero co pryskałem i zobaczyłem to z traktora podczas oprysku, na poprzeczniakach w porządku a na środku pola plamy. Pole po pszenżycie jarym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Colzor odpada mimo że zawiera napropamid i chlomazon to nie powinien mieć negatywnego wpływu na zboże wysiewane ponad rok od zastosowania. Fusilade faktycznie zboża zwalcza ale to typowy środek nalistny nie doglebowy. Poza tym gdyby to była wina któryś z tych środków to by występowało na całym polu. A te objawy które przedstawiłeś to typowy objaw występowania ploniarki tym bardziej że problem nasila się przy miedzach gdzie pewnie znalazła swój "dom" a obok ma pokarm w postaci żyta. Daj karate zeon lub inny tani insektycyd to się ploniarki pozbędziesz. Koszt niewielki ok 20zł/ha.

 

Jak to jest ploniarka, to niestety reakcja w tej chwili będzie miała bardzo małą skuteczność. Dlaczego? To co zostało teraz zaobserwowane to już efekt po robocie wykonanej po jej ataku. Larwy są w środku źdźbła i zajadają się wnętrzonościami rosliny uszkadzając wezeł krzewienia, co będzie objawiało się silniejszym nieefektywnym krzewieniem roślin oraz braku kwiatostanu (kłosa) na zaatakowanym źdźble. Aktualnie temperatury sie obniżają co ogranicza aktywność tego szkodznika.

Wniosek: Isektycyd stosujemy prewencyjnie w tym przypadku lub zamawiamy materiał zaprawiony odpowiednią zaprawą -> teraz chyba ustawa już zabrania takich rozwiązań, więc pozostaje stosowanie prewencyjne odpowiednich preparatów tzn. przed nalotem bo "po" zabieg jest bardzo mało skuteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin39    0

Ja także zaobserwowałem coś podobnego jak kolega rapscase, z tym że na populacji. Żyto ma jaśniejszy kolor na poprzeczniakach i uważam, że jest to wina zbyt zagęszczonej, a nawet zbitej gleby. Dalej wygląda ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak to jest ploniarka, to niestety reakcja w tej chwili będzie miała bardzo małą skuteczność. Dlaczego? To co zostało teraz zaobserwowane to już efekt po robocie wykonanej po jej ataku. Larwy są w środku źdźbła i zajadają się wnętrzonościami rosliny uszkadzając wezeł krzewienia, co będzie objawiało się silniejszym nieefektywnym krzewieniem roślin oraz braku kwiatostanu (kłosa) na zaatakowanym źdźble. Aktualnie temperatury sie obniżają co ogranicza aktywność tego szkodznika.

Wniosek: Isektycyd stosujemy prewencyjnie w tym przypadku lub zamawiamy materiał zaprawiony odpowiednią zaprawą -> teraz chyba ustawa już zabrania takich rozwiązań, więc pozostaje stosowanie prewencyjne odpowiednich preparatów tzn. przed nalotem bo "po" zabieg jest bardzo mało skuteczny.

No tu się zgadzam że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć to co już zrobione zostało. Ale mimo wszystko wg mnie warto dać, może zwalczyć się da przynajmniej częściowo. Mimo że nie da się wrócić do stanu poprzedniego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefjurolnik    10

czyli z tomką wonną przegrałem a co do chabra to lepiej na wiosnę czy teraz na jesień, w tamtym roku pryskałem powschodowo to sobie Legato Plus 600SC poradziło z chabrem a jeżeli granstar jesienią to w normalnej dawce czy w zmniejszonej ?

z tomką powinien dać sobię radę tolurex 500sc lub lentipur flo

Edytowano przez mefjurolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj