przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ponawiam pytanie o cenę jednostki, dzisiaj przyszło brasetto, 230zł brutto za jednostkę, drogo, do tego kiełkowanie tylko 86%, MTZ niski, 33g, zaprawione celest trio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

może banalne pytanie ,ale pierwszy raz chcę spróbować hybrydy, na 1 ha ile trzeba dawek? klasa 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Panowie jakie ceny macie za jednostke żyta?

220zł/jed. bruttto

 

może banalne pytanie ,ale pierwszy raz chcę spróbować hybrydy, na 1 ha ile trzeba dawek? klasa 6

jakich dawek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Lintur ze względu na niewielką zawartość substancji z grupy sulfonylomoczników stosowany w dawce 150g/ha zwalcza 20% miotły zbożowej, w dawce 180g/ha zwalcza 40% miotły. Ale o tomce nie wiem, zresztą chyba nie ma herbicydu poza glifosatem który ma rejestracje na zwalczanie tomki wonnej. Może axial by sobie poradził, w końcu bardzo dobrze zwalcza owies głuchy, wyczyniec czy miotłę.

A jak wygląda u Ciebie ochrona herbicydowa?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Ja w tym roku będę siał żyto hybrydowe odmiana Visello . Co sądzicie o tej odmianie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Stara odmiana ale jara:-) zachowuje sie podobnie do reszty żyt chybrydowych. Różnice w plonowaniu żyt mogą zobaczyć tylko wytrawni śpiewy i znawcy tematu żyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro1991    237

czy ktoś siał hybrydę ze swoich nasion? jak duży był spadek plonu i czy w ogóle się opłacało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro1991    237

prawdę mówiąc to sianie każdego "swojego" zboża jest nie zgodne z prawem, ponawiam wcześniejsze pytanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Jest zabronione ale znam osoby, które drugi raz siały. Wszystkie te osoby mówią zgodnie, że nie miało to sensu. Nawożenie spore a plon słaby. Widziałem kilka takich plantacji. Wszystko zrobione tak jak byc powinno no ale ziarnem się nie odwdzięczyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

tak na serio to po tym co zaobserwowałem u sąsiada,który posiał hybrydę drugi raz to szczerze odradzam,- szkoda pola,paliwa ,czasu i pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

a ja widziałem hybrydy siane drugi rok i wydaje mi się że wyglądały bardzo dobrze. Nie wiem ile sypały ale wyglądały spoko, ciężkie do odróznienia. Sam nigdy nie próbowałem siać drugi raz. Plon w granicach 7-7,5 ton/ha wystarcza mi aby zachęcić mnie do ponownego kupowania kwalifikatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KiQ    14

ja sialem kiedys 2 raz i powiem tak. Zwiększyłem dawkę wysiewu bo normalnie hybrydy bardzo malo sie wysiewa i plon był bardzo zadowalający. Dwóch znajomych też odemnie brali i mówili, że tyle jeszcze zadnego roku nie zebrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Co myślicie o siewie żyta hybrydowego Visello 70kg/ha w terminie 04.09.2013 między 05.09.2013 . Chciałbym zasiać tak 2 hektary . Czy to nie będzie za wcześnie . PROSZĘ O RADY !! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Co myślicie o siewie żyta hybrydowego Visello 70kg/ha w terminie 04.09.2013 między 05.09.2013 . Chciałbym zasiać tak 2 hektary . Czy to nie będzie za wcześnie . PROSZĘ O RADY !! Pozdrawiam

 

Ja siałem 5.09 rok temu (śląsk) i nic złego się nie stało. 70kg to może być za dużo, duża obsada może spowodować gorsze przezimowanie przy tak wczesnym siewie (czym bardziej wybujałe rośliny -> mocniejsze oddychanie roślin -> większe ryzyko wyduszenia i zjedzenia przez pleśń). Wystarczy dla takiego terminu spokojnie 140-170 (czym mniej wilgoci i czym lepsza gleba tym więcej) żywych nasion na metrze, oczywiście w warunkach przesuszonej gleby lepiej taką ilość stosownie zwiększyć. Aha, i dokładnie ustaliłeś dzień siewu, pogoda juz zamówiona? :)

 

Jeżeli chcecie siac po raz drugi hybrydę, to lepiej wymieńcie swoje nasiona na populacyjne sąsiada, większa pewność ('hybryda' F2 może da tyle samo co populacja, a może i nie da - po co ryzykować) i w dodatku dzięki wymianie będziecie mogli odnawiać materiał do woli, o ile woli uchodzi to, że to nieopłacalne (żyto jest obcopylne, czasami przepyla się nie z tym, co nie powinno i z roku na rok jest coraz gorzej). Kompletnie nie rozumiem siewu żyta 200kg/ha z własnego zbioru, jeżeli dopłata do materiału siewnego sprawia, że koszt zasiewu hybrydy wynosi 150zł/ha (dla 1,5 jednostki hybrydy). Te 150zł moga zrobić różnice, ktoś wcześniej pisał, że populacji miał 2,5t a hybrydy 5t, to chyba robi różnicę nawet przy tej żałosnej cenie, a jeśli ktoś ma czym te żyto spaść to chyba lepiej mieć więcej paszy na podorędziu?

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie żebym się czepiał ale po raz 2 trochę zaniżasz wartość. Jednostka żyta hybrydowego to koszt ok 220zł, czyli 1,5 jednostki to ok 330zł, dopłata do materiału siewnego to 100zł do 1ha więc koszt na ha wychodzi ok 230zł/ha. Chyba że kupujesz nasiona za granicą, tam podobno nasiona hybryd są tańsze.

O ponownym siewie hybrydy pisałem już wielokrotnie, ale napisze jeszcze raz. Następuje zanik efektu heterozji-wybujałości czyli tracimy to co jest daje ten wyższy plon. Plon jaki zebramy będzie podobny do zwykłych odmian populacyjnych albo i niższy, nigdy nie wiadomo które geny się połączą...

Ludzie jak zwykle kombinują, przyjmują ze najlepiej posiać swoje ziarno bo myślą że jak sami je wyprodukowali to jest za darmo co jest kompletna bzdurą. Jak czytam takie posty typu ponowny wysiew hybrydy, uprawa samosiewu rzepaku to się zastanawiam czy Ci rolnicy sobie żartują. Bo jak nie to powinni się zastanowić nad zmianą pracy bo o rolnictwie nie mają zielonego pojęcia. A jak się nie ma zielonego pojęcia to po co się męczyć?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja w tym roku zbierałem hybryde wysianą drugi raz, oczywiscie zwiekszajac wysiew, i sypało niezle, ponad 6t, bez żadnych fungicydów i na samym nawozie azotowym

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj