przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

20CBR12    209

..ach,przeczytałem cały temat odnoście żyta hybrydowego no i przede wszystkim zazdroszcze wiedzy wielu foruwiczom( bardzo rzeczowej wiedzy)

Nigdy nie siałem żyta mieszańcowego-jednak jak łatwo się domyśłećnosze się z takim zamiarem( po to przeczytałem uważnie i mam nadzieję,że ze zrozumieniem 56 stron wypowiedzi) wiedza tu zawarta -naprawdę jak dla mnie robi wrażenie- właściwie kopiować pomysły i powinno być ok, wiele tematów zostało bardzo szczegółowo owówionych -przynajmniej z mojego punktu widzenia i bardzo dziękuję wszystkim za to! :)

Zabrakło mi chyba tylko jednego - co z ph gleby-ok powinno być urególowane ale urególowane to dość w moim mniemaniu względne pojęcie- jakie jest rekomendowane dla tego żyta bo o tym chyba nikt nie pisał....? <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

post-47060-0-60018800-1371318665_thumb.jpg

artea chyba się nie spisał - liście wyglądają strasznie, ale kłosy czyste. pryskane 08.06.

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

u mnie wygląda podobnie! pryskałem Falconem i tez chyba za dużo tych grzybów było bo sie zrobiło na polu żółto i jeszcze troche kłosów białych! nie wiem co robić a na początku maja łan żyta był piękny.... czekałem z grzybówką a później przyszły deszcze i żyto kwitło i kwitło.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

I jaką masz presję rdzy? U mnie tydzień temu (3 tyg po zastosowaniu menary) zauważyłem miejscami infekcje rdzy. I dziś te infekcje nie rozwijają się, mocno hamowany jest jej rozwój. Widocznie jeszcze działa, choć nie przypuszczałem że będzie działać ponad 3 tygodnie.

 

02.05.13

T1 - 0,8 Tilt turbo + 0,7 MondAtak + odzywka+ SM + Mocznik

21.05.13

T2/T3 - Krótko przed kwitnieniem - 0,6 falcon + odżywki

 

Dziś zauważyłem malutka plamkę rdzy brunatnej (taka jasno zabarwiona czerwona plamka) ale żeby ją znaleźć musiałem się troszkę nachodzić. Na kilku liściach pojawiają się infekcje ale ogólnie 25 dni po zabiegu to chyba i tak świetny wynik. Jestem zadowolony. Teraz do żniw to już jakoś dotrwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dlaczego wprowadzasz kolegę w błąd i narażasz na niepotrzebne wydatki ?

Amistar bardzo słabo zwalcza rdzę, gdyż działa przede wszystkim zapobiegawczo, jak inne strobiluryny.

O wiele lepiej i taniej będzie zastosować jakieś triazole, np. tebukonazol+epoksykonazol.

Właśnie tu nie ma żadnego błędu, azoksystrobina to jedna z najlepszych substancji na rdzę, ale zgodzę się że stosować zapobiegawczo, bo jak już infekcja wystąpi to zadziała efekt fitotoniczny bo tych infekcji nie zwalczy. A jak choroba się rozwinęła to nawet stosowanie triazoli jest zbędne bo po prostu choroba zrobiła już swoje. I z tymi triazolami też się nie zgodzę, tebukonazol na fuzariozę, epoksykonazol na septoriozę, na rdzę są średnie.

15 06 2013 (7).JPG

artea chyba się nie spisał - liście wyglądają strasznie, ale kłosy czyste. pryskane 08.06.

Artea na rdze jest średnim produktem, więc mogła nie dać rady. Własnie zwróć uwagę jak chroni kłosy. Ja stosowałem menarę czyli te same substancje aktywne tylko w innych proporcjach. Trochę rdzy się pojawiło, ale kłos chroni super. Sąsiad posiał tą samą odmianę i u niego 5% kłosów mocno porażone fuzariozą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

w tamtym roku nie pryskałem na T2. Wyszła rdza straszna, nie dało się chodzić bo wszystko robiło się rude. Pomimo tego plon był bardzo wysoki. W tym roku zastosowany zarówno T1 i T2.

No to mnie pocieszyłeś, oby i u mnie tak było. Rdza już się mocno rozwinęła, poszła sama artea, niech przynajmniej kłos będzie chroniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Właśnie tu nie ma żadnego błędu, azoksystrobina to jedna z najlepszych substancji na rdzę, ale zgodzę się że stosować zapobiegawczo, bo jak już infekcja wystąpi to zadziała efekt fitotoniczny bo tych infekcji nie zwalczy. A jak choroba się rozwinęła to nawet stosowanie triazoli jest zbędne bo po prostu choroba zrobiła już swoje. I z tymi triazolami też się nie zgodzę, tebukonazol na fuzariozę, epoksykonazol na septoriozę, na rdzę są średnie.

 

 

No coraz ciekawiej :D

Nie ma błędu, bo nie widzisz różnicy pomiędzy zwalczaniem a zapobieganiem ??

A jak choroba się rozwinęła na liściach, to już nic nie robić, tylko poczekać, niech zaatakuje źdźbło i kłos , tak ?

Tebukonazol i epoksykonazol sa średnie przeciwko rdzy ? A można wiedzieć na podstawie jakich badań tak twierdzisz ? Bo według KWS-Lochow i HGCA sa bardzo dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

jaka jest u was sytuacja ile przewidujecie do zbiorów , pod koniec lipca damy rade zebrać ?, u mnie już dawno po kwitnieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

W jakich proporcjach zmieszać Arteę z tebukonazolem żeby ochronić żyto po kwitnieniu? Póki co nie widać oznak rdzy. Jest sens mieszać te dwie substancje czy zastosować sam tebukonazol? Chciałem tez ochronić kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak dla mnie ich mieszanie nie ma sensu. Artea jest dobra na choroby kłosów, więc nie ma sensu dodawac do niej tebukonazolu.

No coraz ciekawiej :D

Nie ma błędu, bo nie widzisz różnicy pomiędzy zwalczaniem a zapobieganiem ??

A jak choroba się rozwinęła na liściach, to już nic nie robić, tylko poczekać, niech zaatakuje źdźbło i kłos , tak ?

Tebukonazol i epoksykonazol sa średnie przeciwko rdzy ? A można wiedzieć na podstawie jakich badań tak twierdzisz ? Bo według KWS-Lochow i HGCA sa bardzo dobre.

No kolejny co się czepia ( co za upierdliwi ludzie, ale cóż taka natura polaka :P)

Nie ma błędu bo zapobiega czyli nie dopuszcza do infekcji więc co tu zwalczać? Mam tłumaczyć jak dla noworodka? Jak choroba się rozwinęła to możesz dla mnie dawać nawet środki za 200zł/ha ale wystąpi tylko efekt lżejszego portfela. Widziałeś rdzę na kłosie? Bo ja nie.

Dawaj ta tabele HGCA.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

 

 

No kolejny co się czepia ( co za upierdliwi ludzie, ale cóż taka natura polaka :P)

Nie ma błędu bo zapobiega czyli nie dopuszcza do infekcji więc co tu zwalczać? Mam tłumaczyć jak dla noworodka? Jak choroba się rozwinęła to możesz dla mnie dawać nawet środki za 200zł/ha ale wystąpi tylko efekt lżejszego portfela. Widziałeś rdzę na kłosie? Bo ja nie.

Dawaj ta tabele HGCA.

 

prawie rok nic tu nie pisałem i widzę, że nie warto było się odzywać.

Jakie to było przysłowie ? "nie dyskutuj z ....."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

Witam! nie wiem jak u was ale u mnie żyto w tym roku to jest porażka!! 08-06-2013r. poszedł falcon z środkiem na robaki i dziś chodziłem ponownie i pojawiła się rdza.... nie mam siły na to zboże pszenica i jęczmien jary są piękne a żyto to jakaś porażka w tym roku.. mam hybryde palazzo i chyba odpuszczam sobie dalszą ochronę..mam nadzieje ze ta rdza na duze ubytki plonu nie wpłynie chociaż flagowy nie wygląda najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na moim polu na hybrydzie pojawiły się na kłosach pojedyńcze białe tak jakby ziarna odstające bardzo kruche a na kłosie lepki krople o specyficznym zapachu.Co to może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

moderator na udaje że zna sie na wszystkich chorobach.ekspert fito :blink:

http://www.hgca.com/...Winter rye.mspx

Wcale nie ekspert, trochę kojarzę jaka substancja na jaka chorobę jest dobra. I co do rdzy pewności nie mam ale coś mi się kojarzy że widziałem listę (choroby po łacinie, bo po angielsku ciężko zrozumieć) że tebukonazol i epoksykonazol miały tylko 2 gwiazdki, chyba że ktoś znajdzie tą tabele i mi udowodni że się myliłem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Chciałbym was podpytać jakim agregatami uprawowymi wyprawiacie pola pod żyto, aktywne czy bierne.

 

Ja sieje aktywnym i zastanawiam się czy ma tu uzasadnienie orki 2 tygodnie wcześniej by ziemia się zleżał, jak i tak ją wymieszam i spulchnię aktywnym, na pewno nie tak głęboko jak pługami.

 

Co z wilgocią gleby, co na słabych piaszczystych ma znaczenie.

Jakie macie technik???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Witam.

 

Na moim polu na hybrydzie pojawiły się na kłosach pojedyńcze białe tak jakby ziarna odstające bardzo kruche a na kłosie lepki krople o specyficznym zapachu.Co to może być.

 

Z tego co piszesz to raczej na pewno sporysz ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Wcale nie ekspert, trochę kojarzę jaka substancja na jaka chorobę jest dobra. I co do rdzy pewności nie mam ale coś mi się kojarzy że widziałem listę (choroby po łacinie, bo po angielsku ciężko zrozumieć) że tebukonazol i epoksykonazol miały tylko 2 gwiazdki, chyba że ktoś znajdzie tą tabele i mi udowodni że się myliłem.

 

Taka tabela publikowana była o ile dobrze pamiętam w marcowym TopAgrarze. Teraz nie sprawdze ale wymienione triazole właśnie dobra miały skuteczność na rdzę. U mnie po kwitnieniu miał właśnie iść tebu ale odpuszczam bo susza i chorób nie widać. Poza tym co to zostało, miesiąc do żniw. Nawet jak na dniach wejdzie rdza to za wiele nie nawojuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

co do tabel to uwierzcie mi ale każda podaje co innego. Kiedyś sprawdzałem pewne porównania i wychodziło mi, że na T1Tilt + prochloraz to bardzo dobre rozwiązanie pod względem cena+efekt, w kolejnym juz wyszło że to bardziew i tylko wirtuoz na T1. W pewnej angielskojęzycznej tabeli wychodzi, że substancje zawarte w Falkonie to jest "rewelacja" a ja do końca się z tym nie zgadzam. Te tabele to mnie zaczynają drażnić, bo co strona i inna firma to inne wnioski. Lasowanie mózgu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W te tabele umieszczane w polskich czasopismach trzeba uważać, była tak która tebukonazol uważała za słaby na fuzariozę kłosów (wg HGCA ma +++ czyli bardzo dobry). To ze epoksykonazol i tebukonazol na rdze jest dobry lub średni to jestem pewny (tylko nie pamiętam czy w tym zestawieniu miały 2 czy 3 +). Bo z ciekawostek dodam że wg HGCA propikonazol ma ++ na fuzariozę kłosów, czyli jeżeli epoksykonazol ma tyle na rdzę to bym bardziej powiedział że średni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

..ach,przeczytałem cały temat odnoście żyta hybrydowego no i przede wszystkim zazdroszcze wiedzy wielu foruwiczom( bardzo rzeczowej wiedzy)

Nigdy nie siałem żyta mieszańcowego-jednak jak łatwo się domyśłećnosze się z takim zamiarem( po to przeczytałem uważnie i mam nadzieję,że ze zrozumieniem 56 stron wypowiedzi) wiedza tu zawarta -naprawdę jak dla mnie robi wrażenie- właściwie kopiować pomysły i powinno być ok, wiele tematów zostało bardzo szczegółowo owówionych -przynajmniej z mojego punktu widzenia i bardzo dziękuję wszystkim za to! :)

Zabrakło mi chyba tylko jednego - co z ph gleby-ok powinno być urególowane ale urególowane to dość w moim mniemaniu względne pojęcie- jakie jest rekomendowane dla tego żyta bo o tym chyba nikt nie pisał....? <_<

 

Żyto z pośród wszystkich zbóż ma największą tolerancje na zakwaszenie gleb. A najlepiej się rozwija w odczynie lekko kwaśnym bądź zbliżonym do zasadowego, 5,8-6.0 ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mała poprawka, koledze zapewne chodziło o zbliżone do obojętnego. Bo odczyn zasadowy jest jeszcze bardziej szkodliwy niż kwaśny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj