przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

tobago    348

Ok, z Twoich wypowiedzi wnioskuję że jakąś tam wiedzę posiadasz więc mogę założyć że w jakimś stopniu masz rację. Ja się upierać przy swoim nie będę bo studiów w zakresie chemii rolnej nie kończyłem dlatego tez częśc wiedzy czerpie z zaleceń danych producentów.

Nie mniej jednak środki mam już zakupione więc oddawać ich nie będę. Ostatecznie strobi mogę zostawić sobie na przyszły sezon. Ale czy sama Artea wystarczy? Ma w sobie dwa triazole. No chyba że domieszam do niej tebukonazolu 0,5l bo mi zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

kazdy czyms tam się kieruje przy nawożeniu.

Gleba

Woda

przedplon

planowany plon

Ja łącznie z jesiennym azotem mam 190kg N/ha no i co?

liczę na podobny średni plon 8T

W ubiegłym roku mimo że nie ustało było od 6 do 10t....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

witam! co najlepsze w życie po kwitnieniu na mączniaka? cały czas pada i nie ma kiedy wjechać, a dziś byłem zobaczyć to sie biało robi przy łodygach!! co byście polecali w rozsądnych pieniądzach i możliwie szerokim spektrum działanie??

polecali mi LEANDER 750EC, LOTUS 750EC typowo na mączniaka i cenowo przystępny, a może DUET STARR?? jesli macie jakies doświadczenia z tymi środkami to dajcie znać chyba że jest jakaś inna opcja na te grzyby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

pryskałeś od grzyba we wczśniejszych fazach?

nie! ze wzlędu na brak funduszy to będzie pierwszy i jednyny zabieg dlatego chciałbym zeby zadziałalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Człowiek uczy się na błędach całme życie i głupi umiera...

Tak w zeszłym roku mi się wywaliło ale w drugiej połowie lipca.... a nie w maju.

No i cóż ale aura w ubiegłym roku była dość wyjątkowa tak gwałtownych burz u nas nie było od wielu lat ....... W ytm roku wielu z nas wzieło porawkę na takie zjawiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

No te 210kg N powinno wystarczyć na 12t plonu ziarna (doliczając do tego pewną ilość N w glebie - 40-60kg), tylko jeszcze musi mieć inne makro i mikroelementy (które pewnie ma, bo nikt nie aplikuje kilka lat pod rząd tyle N w pole - zbankrutowałby :) ), ale bez 3 krotnego skracania taka plantacja nie ustoi, a to już koszt ok. 200zł/ha, w tym roku skracanie kosztowało mnie 120zł/ha, to są odczuwalne koszta.

 

A pszenica nawożona podobnie do takiego żyta wymaga wyłącznie zastosowania samego CCC, co daje oszczędności rzędu co najmniej 170zł/ha, co można wykorzystać na np. lepszy zabieg przeciw grzybowi czy dodatkowy potas/siarkę, a patrząc na ceny z dziesięciolecia, więcej się zarobi na 8t pszenicy niż na 11t żyta. Tyle że pszenica wymaga dobrych gleb, a żyto na 6 klasie jest w stanie wyciągnąć z ziemi spokojnie 6-7t ziarna przy porównywalnym do tego roku, pszenica z takiego pola nie da nic.

 

 

A co do artey to jak dajesz pełną dawkę to spokojna głowa, a jak nie masz tyle środka to wymieszaj z tebu. Amistar sobie zachowaj na kolejny rok, a jeżeli masz pszenicę to śmiało pryskaj na flagówkę, jak będzie pogoda to jutro jadę w pszenicę, grzyb ostro atakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Widzę, że ktoś tu chce dawać strobiluryny w żyto po kwitnieniu, może przez to dojść do takiej sytuacji, że ziarno będzie dojrzewać, ale roślina nie wysychać (efekt sztucznie przedłożonej zieloności części wegetatywnej rośliny), przez co nie będzie remobilizacji azotu z liści i łodygi do ziarna i może wtedy dojść do faktycznych strat plonu. Strobiluryny wyłącznie w życie na T1, po kwitnieniu triazole, pchanie się w inne substancje przy braku porażenia mączniakiem to nonsens (a na mączniaka kendo/instinct).

 

A co do 210kg N w żyto - chcę widzieć jego fotkę przed koszeniem, teraz u mnie idą ładne wichury i zapowiadają się kolejne, mimo dwukrotnego udanego skracania boję się, że te 140-160kg N, które zaaplikowałem w żyto, może go wyłożyć.

A to akurat ciekawe, w sumie jeżeli po kwitnieniu nie można pryskać strobilurynami to innych tez się nie powinno. Mówisz tylko o T1, a przed kwitnieniem? Wg mnie jak najbardziej może być bo strobiluryny super zwalczają choroby kłosów, które na dobra sprawę w życie nie są nigdy szczególnie groźne.

Ok, z Twoich wypowiedzi wnioskuję że jakąś tam wiedzę posiadasz więc mogę założyć że w jakimś stopniu masz rację. Ja się upierać przy swoim nie będę bo studiów w zakresie chemii rolnej nie kończyłem dlatego tez częśc wiedzy czerpie z zaleceń danych producentów.

Nie mniej jednak środki mam już zakupione więc oddawać ich nie będę. Ostatecznie strobi mogę zostawić sobie na przyszły sezon. Ale czy sama Artea wystarczy? Ma w sobie dwa triazole. No chyba że domieszam do niej tebukonazolu 0,5l bo mi zostało.

Po kwitnieniu sama artea z pewnościa sobie poradzi. Jak chcesz tebukonazol możesz dodać, ale sama artea też da radę. Wg tabeli w NU Artea radzi sobie z chorobami kłosów, tebukonazol nie do końca wiec wg mnie sama artea wystarczy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

U mnie żyto na szczęście stoi a poszło ponad 100 kg N a i wody w 3 dni 100 litrów na metr.

Stoi i ładnie wygląda zobaczymy co dalej.

W kłosach już od 17 do 23 pięterek, a i kwitnienie się kończy.

 

Zobaczymy co dalej czy się jakieś choróbska nie przy pląta bo oprysk teraz to będzie nie lada problem bo po skracaniu zdążyłem tylko raz bo deszcze robiły swoje moje zyto ma 110-130 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

No moje żyto ma ok 140cm skracane było stabilanem jeden raz poszło ok 75kg N ale na jesień poszło 2T wapna na ha,mam wielką nadzieje że uda się skosić normalnie w żniwa i plon w miarę będzie,narazie ok jest,a pieterek u mnie 16-22 średnio jest.Pozdrawiam :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Żyto zaczyna kwitnąć , to co się połżyło wygląda tak jakby chciało siś podnosić,najwięcej pięterek naliczyłem 25 ale były miejsca,że i 12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25
Napisano (edytowany)

Widzę, że ktoś tu chce dawać strobiluryny w żyto po kwitnieniu, może przez to dojść do takiej sytuacji, że ziarno będzie dojrzewać, ale roślina nie wysychać (efekt sztucznie przedłożonej zieloności części wegetatywnej rośliny), przez co nie będzie remobilizacji azotu z liści i łodygi do ziarna i może wtedy dojść do faktycznych strat plonu. Strobiluryny wyłącznie w życie na T1, po kwitnieniu triazole, pchanie się w inne substancje przy braku porażenia mączniakiem to nonsens (a na mączniaka kendo/instinct).

 

A co do 210kg N w żyto - chcę widzieć jego fotkę przed koszeniem, teraz u mnie idą ładne wichury i zapowiadają się kolejne, mimo dwukrotnego udanego skracania boję się, że te 140-160kg N, które zaaplikowałem w żyto, może go wyłożyć.

 

Nie wiem jak ciebie, ale z tego co wszędzie piszą mądrzy ludzie to się pryska od grzyba po to aby właśnie były zielone. Czy nie mają być zielone ?

Jak nie chcesz aby były zielone to popryskaj glifosatem i będziesz miał suche.

 

A jak wtedy ma się to do innych zabiegów ? Czy reszta środków poza strobilurynami nie przedłuża zieloności rośliny ?

 

Jeszcze cytat z Amistaru :

Efekt zieloności

Wyjątkowa skuteczność w zwalczaniu chorób sprawia, iż roślina jest praktycznie wolna od chorób, co daje widoczny „gołym okiem” efekt zieloności (zdrowotności) łanu.

Szczególnie jest to widoczne na górnych liściach odpowiedzialnych za budowę plonu.

Naturalnym następstwem tego zjawiska jest złocisty, zdrowy łan zboża, na którym nie rozwinie się czerń zbóż nawet w sytuacji obfitych opadów i opóźniania żniw.

Długotrwała aktywność biologiczna fungicydu AMISTAR

 

wpływa na procesy fizjologiczne poprzez:

– ograniczanie procesu starzenia się rośliny

– wzrost intensywności procesu fotosyntezy

– lepsze wykorzystanie azotu mineralnego w roślinie

Edytowano przez dyczko0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Echhh, czytanie ze zrozumieniem się kłania.

 

Widzę, że ktoś tu chce dawać strobiluryny w żyto po kwitnieniu, może przez to dojść do takiej sytuacji, że ziarno będzie dojrzewać, ale roślina nie wysychać (efekt sztucznie przedłożonej zieloności części wegetatywnej rośliny), przez co nie będzie remobilizacji azotu z liści i łodygi do ziarna i może wtedy dojść do faktycznych strat plonu.

 

Strobiluryny mają szczególnie mocny efekt, porównywalny do nich jest jeszcze boskalid, a każdy fungicyd wpływa na metabolizm i gospodarkę hormonalną rośliny w mniejszym lub w większym stopniu (strobiluryny przedłużają zieloność, triazole skracają - inhibitują gibereliny etc.). Więc nie rozumiem skąd ten bezczelny ton i traktowanie mnie jako idioty. Nie pisałem żeby w ogóle nie pryskać, tylko żeby nie stosować strobiluryn po kwitnieniu na jakieś 1-1,5 miesiąca przed żniwami - one nadają się w zbożach najlepiej na 1 zabieg, ew. na liść flagowy w intensywnej pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

To nie był beszczelny ton mojej wypowiedzi tylko napisałeś właśnie że strobiluryny nie nadają się na t3 a przeczą temu wszystkie wyniki badań i porównań.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

To podaj te wyniki badan i porównań. Jeśli pszenica ma azotu na 10t plonu i wody pod dostatek, to i tak długo będzie zielona i żadna strobiluryna nie zrobi dużej różnicy, ale tu piszemy o życie, które najpierw musi przekwitnąć, aby je opryskać, uprawiane jest na słabszych (mniej zasobnych w wodę) glebach i o 2 tygodnie zazwyczaj jest wcześniej koszone od pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

starałem się sprawdzić no ale co tam zobaczysz... cos już malutkiego rosnie, zalążki ziarna ale wszystkiego nie sprawdzisz. Na chwilę obecną cieżko sprawdzić szczerbatość kłosa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

u mnie własnie pelnia kwitnienia. pszenica poczatek kłoszenia. takie moje pytanie. mam kupione artea i starami .ile po zabiegu ma nie padac? aż do obeschniecia roslin? czy do kilku godzin? czy grzyba mozna pryskac na wilgotne rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jak kwitnie to nie pryskaj, bo wysterylizujesz pyłek i będziesz zbierać wyłącznie słomę. Poczekaj najpierw, aż przekwitnie. U mnie także pełnia kwitnienia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

pytam doświadczonych. ile kwitnie hybryda? zamierzam prysnąć agilą, a kwitnie od tygodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

u mnie własnie pelnia kwitnienia. pszenica poczatek kłoszenia. takie moje pytanie. mam kupione artea i starami .ile po zabiegu ma nie padac? aż do obeschniecia roslin? czy do kilku godzin? czy grzyba mozna pryskac na wilgotne rośliny?

Najlepiej pryskać na suche rośliny, 2 godz po zabiegu do deszczu wystarczą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

no i przegoniło mnie z pola popadało niezle chyba lipa z takiego oprysku. pociesza fakt że 5 km dalej był grad :/ a mnie minął

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj