przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

to jak mam dobrac dawke moddusa i ccc?chce zastosowac jeden zabieg jak zacznie w fazie 1 kolanka.Czy to dobry termin?jezeli około 80% roslin na pedzie głownym bedzie miało 1 kolanko na wysokosci 2-3cm nad ziemia to wkraczac ze srkacaniem czy tez mam czekac na te 20 % az dojda do fazy....nigdy nie skracałem zboz ale chce troche intensywniej uprawiac i wiem ze skracanie bedzie konieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

Moddus odpowiedzialny jest za przyhamowanie uwalniania hormonów wzrostu rośliny,powodując pogrubienie zdzbła.Zastosowany w pózniejszych fazach strzelania w żdzbło nie ma żadnego wpływu na skrócenie dolnych miedzywężli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Zetor myślę że 80% będzie to dobry czas by się przymierzyć do zabiegu ale patrząc na pogodę bo te środki w niskich temperaturach słabo działają. Jak będzie jasna i klarowna prognoza że np dziś mamy 5 C a za 3 dni będzie temp będzie wyższa niż 10 C to warto poczekać. A jak jest beznadziejnie z pogoda to pryskam i już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

@Tomek90: Moddus skraca międzywęźla, CCC pogrubia ścianki. Oba środki, nie tylko można, ale wręcz trzeba łączyć ze sobą ponieważ tworzą nierozłączną pare :)

 

Oj a nie jest przypadkiem odwrotnie? :D Co do stosowania razem to nie zawsze trzeba je łaczyć, ja np. nie widze ccc w roślinach krótkosłomych wole dać sam moddus na usztywnienie i starczy przy odpowiedniej obsadzie. Druga sprawa to ccc skraca system korzeniowy i przy suszy bedzie bieda :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Z tego co mi wiadomo i się domyślam to antywylegacze stosujemy w uprawach średnio lub bardzo intensywnych co za tym idzie to i ziemie są bardziej odpowiednie do tego. Drążąc dalej to staramy się wtedy aby zasiać i nawieźć w terminie. Co za tym idzie rośliny powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i rozkrzewienie. I dlaczego wtedy uważasz, że stosowanie ccc ma wpływ na system korzeniowy ? Czy on zasycha, kurczy się czy co się z nim wtedy dzieje ? W połowie listopada moje żyto miało 8-12 rozkrzewień jak i korzeń o długości powyżej 20cm nie licząc drobnych korzonków które zostały oberwane przy wykopywaniu. Wątpię czy przy tak silnej roślinie ccc ma znaczący wpływ na system korzeniowy.

 

Z tego co się dowiedziałem to wiosenne dokrzewianie żyta ccc jest stratą czasu i pieniędzy chociaż koszt nie jest zbyt wysoki to ma to mały wpływ na produktywność pojedyńczej rośliny, już wolałbym zrobić to na jesieni gdy się spóźniłem z siewem razem z jakąś odżywką azotową bądź samą odżywką azotową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

u mnie niestety zyto ma 2-3 rozkrzewienia tylko...zbyt gesto zasiane i dlatego...ale przy prawie 100N to jeden zabieg antywylegaczem płynnym plus ccc zastosuje...bo jak dobrze pojdzie to moze legnac zwłaszcza ze za geste jest....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

@dyczko0 Przeciesz nie u wszystkich rolników jest tak super pokrzewione jak u ciebie jeszcze do tego dochodzi sprzyjająca jesień która była długa i ciepła a nie zawsze taka jest prawda? Ziemia może być i V klasa ale jak pogoda bedzie sprzyjać to przy sporym nawożeniu N musisz stosowac regulatory bo bedzie leżec a ja nie lubie wybierać żyta bo jest długie i niewygodne do wybierania. Majać tyle rozkrzewien co ty masz i taka długość systemu korzeniowego niczego nie mozesz być pewnu bo wiosna system ten dalej sie rozwija az do fazy kłoszenia więc ccc w zaduzej badz w optymalnej dawce przy niesprzyjających warunkach moze przytrzymać jego rowzój więc ja wole nie ryzykowac jego stosowania jesli prognozuja ze bedzie sucho i brak opadów. Wolisz dokrzewiać rośline na jesieni azotem? prosze bardzo ale przecież może to obniżyć przezimowanie rośliny. CCC wiosna daje się po pierwszej dawce azotu rośliny dostają "kopa" i to jest ważne oczywiście przy dokrzewieniu.

 

@zetor111447 bedziesz śledził pogodę jak bedzie w miare optymalna to lepiej dać ten regulator bo przy 100N i takiej obsadzie bedzie raczej leżeć do tego pewnie dojdzie choroba.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Ja nie mówię o tym, żeby nie skracać, ja jestem jak najbardziej za tym aby skracać nawet przy niewielkich dawkach N, koszt samego zabiegu CCC jest nie wielki, nawet przy niewielkiej szkodzie dla rośliny ułatwi to zbiór. Chodziło mi raczej o sens wiosennego dokrzewiania. W tym roku miałem ziemię wziętą na wiosnę i siane było przez poprzednika to na początku marca nie było rozkrzewione, szczerze to nawet nie zaczęło się krzewić, gdzieniegdzie były 2 rozkrzewienia. I chciałem dać CCC na rozkrzewienie lecz zrezygnowałem i zastosowałem tylko wcześnie prawie 70 kg N i dobiło do 4 - 5 rozkrzewień lecz kłoski nie były nawet połową pędu głównego.

Dlatego lepiej jak najbardziej postarać się na jesień o stan rozkrzewienia i system korzeniowy. Wiosną ciężko to naprawić. Chociaż jak już wspomniałem to powinna wystarczyć wysoka I dawka azotu.

Co do jesiennego dokrzewienia to jest to zestaw mikroelementów + trochę azotu w formie amonowej (jeśli niepomyliłem z azotanową)

 

@zetor111447 - a mówili Ci, żebyś tak gęsto nie siał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Co proponujecie na T1 w życie? Proszę tylko nie pisać, że to strata $$ bo wiem z doświadczenia, że hybryda potrzebuje dość intensywnej ochrony. W tamtym roku waliła się rdza i mączniak na potęgę. Ale na T1 warto zastosować cos co zwalcza choroby podsuszkowe. Propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Na T1 to coś od łamlowości podstawy zdźbła może być Alert wyjdzie coś koło 80zł netto ale jak mówisz że miałeś pełno mączniaka to moze coś lepszego żeby odrazu zabezpieczyło przed nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bardzo dobrym środkiem na pierwszy zabieg jest Capalo. Cenowo może nie wychodzi najkorzystniej, ale pewny i sprawdzony środek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Błąd.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

gesto to zasiał poprzednik a pozniej cos mu sie odniewidziało i dał mi w dzierzawe....zapłaciłem za materiał siewny,nawoz oraz prace maszyn no i pozniej odchwasciłem pole...wiec sam moddus ma dac jako regulator wzrostu?Wiem ze mozna ze termin jego stosowania jest dosc w miare dobry...a jeslic chodzi o zyto to odmiane mam dankowskie złote....planuje dac tez cos od grybka...głownie chodzi mi i łamliwosc podstawy zdzbła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Bardzo dobrym środkiem na pierwszy zabieg jest Capalo. Cenowo może nie wychodzi najkorzystniej, ale pewny i sprawdzony środek.

 

 

Capalo nie zarejestrowany do żyta z tego co pomietam to pszenica i pszenzyto ozime oraz jeczmień jary tylko.

 

Ja z doświadczenia wiem, że nie jest to opłacalne i nie będę wykonywał T1 w życie, ale każdy ma swoje zdanie.

 

Napewno przy hybrydzie jest opłacalne gdzie plony siegaja 9t a nawet wiecej. Zreszta jak chcesz przy zwykłem życie uzyskać przyzwoity plon i utrzymać w pionie przy intensywnym nawozeniu az do zbioru to też trzeba coś dać na ta łamliwość. :)

 

gesto to zasiał poprzednik a pozniej cos mu sie odniewidziało i dał mi w dzierzawe....zapłaciłem za materiał siewny,nawoz oraz prace maszyn no i pozniej odchwasciłem pole...wiec sam moddus ma dac jako regulator wzrostu?Wiem ze mozna ze termin jego stosowania jest dosc w miare dobry...a jeslic chodzi o zyto to odmiane mam dankowskie złote....planuje dac tez cos od grybka...głownie chodzi mi i łamliwosc podstawy zdzbła

 

Tak jak pisaliśmy wczesniej z kolegą dyczko zależy jak sie rozkrzewi na wiosne i jak bedzie z opadami ale po mojemu przy 100N raczej dasz to ccc+moddus i zabieg na T1 to powinno ustać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja z żyta hybrydowego 9t nie wyciągam, więc najlepiej jak nie będę się wypowiadał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

 

Panowie z temat trochę z innej beczki. żyto mi jesienią nie wyrosło ledwie 4 pędy jeszcze małe zamiast 12 szt.

Pytanie czy przyczyna mógł być tolurex w dawce 1,7l zabieg 10.X temperatury dodatnie po zabiegu

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Jak ktoś mówi, że zabieg grzybobójczy T1 jest nieopłacalny to nie powinien być rolnikiem a już tym bardziej powinien często odwiedzać ODR albo jakiegoś ogarniętego sąsiada co się zna na uprawie.

Tym bardziej w przypadku żyta hybrydowego gdzie nasiona i opryski na chwasty drogie to szkoda zaprzepaścić to przez mączniaka, rdzę czy inne grzyby.

 

Siądź i sobie policz koszt oprysku to jakieś w drogiej wersji 80 zł. Co nam daje jakieś 130kg żyta z ha.

Przy plonach nawet 3 czy 4 tonach musisz zebrać 3 - 5 % więcej.

Przy ochronie nawet drogim środkiem powinno się zwrócić więc o czym tu dużo mówić, a są przecież i tańsze środki.

 

@krzysiekFM - stan rozkrzewienia zależy od więcej rzeczy niż tylko oprysk, musiałbyś więcej napisać o swoich polach i zabiegach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie ma stałej reguły co do dawki Moddus + CCC, do każdej uprawy trzeba podejść indywidualnie. Na decyzje o wykonaniu zabiegu/dawkach środków ma wpływ wiele czynników: stan uprawy, stopień rozkrzewienia, faza BBCH, pogoda itd. Za domyślną wartość można uznać 0,3l Moddus + 1l CCC i w zależności od potrzeb odpowiednio zmiejszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

KWS capalo w swojej broszurce chwali lepsze jest chyba tylko prosaro ale czy cenowo....

 

Panowie z temat trochę z innej beczki. żyto mi jesienią nie wyrosło ledwie 4 pędy jeszcze małe zamiast 12 szt.

Pytanie czy przyczyna mógł być tolurex w dawce 1,7l zabieg 10.X temperatury dodatnie po zabiegu

może za głeboko poszło?i termin siewu jak u mnie wydaje sie mocno graniczny dla mieszańcowego.a tolurex-chyba ze za wcześnie dałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak ktoś mówi, że zabieg grzybobójczy T1 jest nieopłacalny to nie powinien być rolnikiem a już tym bardziej powinien często odwiedzać ODR albo jakiegoś ogarniętego sąsiada co się zna na uprawie.

Tym bardziej w przypadku żyta hybrydowego gdzie nasiona i opryski na chwasty drogie to szkoda zaprzepaścić to przez mączniaka, rdzę czy inne grzyby.

 

Siądź i sobie policz koszt oprysku to jakieś w drogiej wersji 80 zł. Co nam daje jakieś 130kg żyta z ha.

Przy plonach nawet 3 czy 4 tonach musisz zebrać 3 - 5 % więcej.

Przy ochronie nawet drogim środkiem powinno się zwrócić więc o czym tu dużo mówić, a są przecież i tańsze środki.

 

@krzysiekFM - stan rozkrzewienia zależy od więcej rzeczy niż tylko oprysk, musiałbyś więcej napisać o swoich polach i zabiegach

 

Wygląda, na to że jeszcze dużo nauki przede mną.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

@e1leex to jakiś felerny rok musiał być że doszedłeś to takiego wniosku a może za poźno daleś środek lub nieodpowiedni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przepraszam troszkę namieszałem.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj