przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

waldi33    1

KrzysiekFM a dlaczego tylko saletrzak stosujesz na żyto a nie saletrzak w 1 dawce i saletrę w 2 dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czemu na kolejne saletrzak? Słabiej się rozpuszcza od saletry. Ja w przyszłym roku spróbuje z mocznikiem na II dawkę, w tym roku saletra w II dawce była nieporozumieniem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

milanreal1 uzasadnij bardziej szczegółowo dlaczego u Cb na drugą dawkę saletra była złym rozwiązaniem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

i dla czego mocznik ma być lepszym rozwiazaniem?

Ja na żyto sypie tylko saletrzak około 500kg i na plony nie narzekam. na IVa do 10t/ha

Saletrę stosuję tylko na pszenicę wiosną jeżeli musi się dokrzewić.

Najważniejsze to stosować nawóz przed deszczem lub trakcie.

Saletra w drugim była nieporozumieniem? dlaczego?

Mocznik to pod ziemniaki bo w lipcu sierpniu zadziała. W zbożach trzeba szybko działać.

Różnica pomiędzy saletrą a saletrzakiem jest przy bardzo małych dawkach. Kiedy walisz 250-300 kg naraz granul jest na tyle dużo...... .

A że się dużej rozkłada to według mnie bujda. Saletrzak może następnego dnia leży na pow. ziemi ale z granulki został tylko tak zwany wypełniacz. Oczywiście kiedy jest sucho Po 24 godzinach kulka będzie cała. Ale ja stosuje nawóz wyłącznie przed deszczem. Obserwuje radary pogodowe i nawóz idzie kiedy chmura jest tuż tuż.

Co z tego że saletra się rozłoży od rosy. NA powierzchni gleby tworzy się taka cienka warstewka azotu czasami widać taki nalot ale migracja azotu w tym momencie zatrzymała się, a zaczęło parowanie......

No i jeszcze jedna zaleta saletrzaka według producenta można go rozsiać na 40m według mnie to prawda moim klamotem A-804 bez problemu rzucam na 24m tj jadę jedną ścieżką a nawóz dolatuje do drugiej 12m dalej i to przy 1400 obr.

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dlaczego saltrzak a nie saletra ? Bo ekonomia przemawia jednoznacznie za saletra. 500kg saletrzaku = 397kg saletry. Skład chemiczny taki sam poza wypełniaczem w postatci zmielonego wapna dolomitowego w saltrzaku który spowalnia dziłanie. Liczyłem nie raz i za różnice miedzy cena azotu w saltrzaku i saletrze to można kupic kilka razy tyle wapna niz jest zawarte w saletrzaku. Mocznik to juz inna bajka i choćwychodzi najtaniej liczac azot to nie jest to nawóz w odpowedniej formie dla zbóz chyba ze na druga dawke ale to trzeba by go siac zaraz po pierwszej w postaci saletry.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal1 uzasadnij bardziej szczegółowo dlaczego u Cb na drugą dawkę saletra była złym rozwiązaniem ??

Bo mieszkam w regionie o najmniejszej ilości opadów i najgorzej rozłożonych opadach. W tym roku porządny deszcz po zimie spadł na początku czerwca. Z 2 dawka pod pszenżyto czekałem prawie do maja, gdy zebrało się na deszcz rozsiałem saletrę, spadło parę kropel i przeszło. Azot z tej saletry nie dał kompletnie nic. W tym roku zamierzam wcześniej wysiać mocznik, @PiastOracz mówił że przy małych opadach jest ok, więc wypada sprawdzić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Mocznik będzie działał jeżeli będzie zastosowany odpowiednio wcześnie po pierwszej dawce azotu wykonanej za pomocą formy saletrzanej. Jego dawkę należy podwyższyć o minimum 20% w stosunku do formy saletrzanej (która miałaby być zastosowana). Większa dawka i wcześniejszy termin niweluje mankamenty formy amidowej w stosunku do formy saletrzanej. Lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest oczywiście RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli na pierwsza dawke mozna zastosowac saletrzak?? jestem posiadaczem dziwnego rozsiewacza o nazwie GUCIO ktory saletre sypie bardzo nierówno wiec wolał bym saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Biały2005 masz jakieś dziwne ceny saletrzaku ja ma saletrzak po 1200zł a saletrę po 1400zł w zaokrągleniu. cena kg N do 44 do 41zł czyli jakieś 7% do tego mamy marne 2% CaO i 4 % MgO więc różnica cenowa nieznacznie spada. Jak ktoś ma kiepski rozsiewacz to Saletrzak jest lepszy. Kiedyś też siewałem tylko saletrę byłem zadowolony, a odkąd sieje saletrzak jeszcze bardziej się cieszę....

 

Wracajac do żyta. w tym roku posiałem gutino i pallazzo. Miałem "nowy" siewnik i celując w 180 roslin na m2 siw wyszedł mi na 200.

A wzeszło 180. Generalnie kiepsko się rozkrzewiło na koniec sezonu było 500 - 630 pędów. No i jestem zdziwiony ubiegłej jesieni miałem przy takiej samej obsadzie roślin ponad 1000 pędów (brassetto) co się stało? Wegetacja trawała dość długo, termin siewu ten sam.... Ktoś ma te odmiany ?

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

@KrzysiekFM to ty masz jakieś dziwne ceny 1400zł/t strasznie drogo tam u ciebie z tą saletrą. A jak to jest saletrzakiem od ilu stopni juz działa?? Ja jestem tak jak Biały2005 za saletra bo to jedyny rozsądny nawóz granul. pod oziminy na pierwszą dawke ok 3 stopni juz działa i w miare przyzwoita zawartość N mówie tu o 34%N nie trzeba walić po 300kg czy wiecej. 10t z hektara hybrydy gratuluje :), a jakie nawożenie i ochrona jeśli można prosić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Całkiem "mała" ta róznica :) policz sobie jeszcze raz. Przykład na 24t saletry 34N i saltrzak 27N. 24t saletry- kosztuje (przy załozeniu 1400zł/t) - 33600zł. Teraz zeby kupic ten sam azot w formie saletrzaku musimy kupic 30,22T co daje (przyjmujac 1200zł/t) - 36266zł. Róznica w cenie to 2666zł. Teraz CaO i MgO zawarte w saltrzaku to 600kg i 1200kg przyjmujac skąłd który podałes czyli saltrzaku standard. Koszt wapna dolomitowego czyli weglanowo-magnezowego o składzie 30-35 CaO i 15-18 MgO to około 60-70zł tona w mojej okoilicy czyli 220km od koplni kileckich. Za ta róznice w saltrzaku i saletrze masz około 38-40t wapna którego skałd to 11,5t CaO i 5,7t MgO ( liczyłem tylko 38t o skłądzie 30 CaO i 15 MgO).

 

Dla mnie oczywiste który nawóz wyjdzie taniej :)

A co do wysiewu to saletre napewno równiej rozsieje niz saltrzak A mam "nie najgorszy" rozsiewacz :)

U mnie tez wszyscy sieja sltrzak bo "wydaje" sie tanszy i wiecej mozna go kupic patrzac na ilosc a to podstawa w handlu detalicznym.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Panowie z tym saletrzakiem no macie sporo racji jesli chodzi o ekonomię. Ja jestem małorolny i nie drapię się po głowie ile kosztuje tir nawozu i może to błąd....

A co do moich plonów żyta, to żadnych rewelacji wam nie powiem. Wpadła mi w ręce taka pomarańczowa książka z KWS i trzymałem się tego co tam piszą. Pogoda dopisała chociaż nie do końca no i wyszło.

150kg N z czego jesienią 40kg

300kg suprofoski 27

mało stabilanu około 0,5l modusa nie pamietam

grzybek 2 razy

ale dziś widze że z powtórką będzie ciężko jakoś niedokrzewione jest w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja akurat kupuje takie ilosci azotu wiec liczyłem juz to kiedys dlatego wiedziłęm co pisze :) Co do zyta jesli słabo dokrzewione to po ruszeniu wegetacji 0,8ccc i napewno cos pomoze :) stosuje od 2 lat dokrzewianie wiosna. u mnie tez słabo pokrzewione zboza wydaje mi sie ze ja za głeboko sieje ale moze tez byc to skutkiem małej wilgoci w poczatkowych fazach rozwoju.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

A to 0,8 to przy jakiej temperaturze dajesz? Rozumiem że po pierwszej dawce azotu. Jak tylko da się wjechać z opryskiwaczem czy jak?

Co do głębokości siewu mam tak 2 cm miejscami 3. "Nowy" agregat nadbudowany jeszcze go nie wyczułem.

Parę lat temu zasiałem za płytko po zimie bywały miejsca że węzeł krzewienia był nad ziemią i żyto krzewiło się we

wszystkich kierunkach tylko nie pionowo w dół :)

W przyszłym roku na pewno będę siał wcześniej do tej pory siałem w okolicach 15 gdzie optymalny termin to 10-15. Myślę że 5-7 będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Jak warunki dobre to trzymaj się optymalnego terminu niema co siać wcześniej. W tym roku zima przyszła dość późno więc nie powinno byc problemu z słabym rozkrzewieniem zboż sianych w odpowiednim terminie, a zabardzo rozkrzewione jak dywan to też niema z czego się cieszyć na zimę bo jak śnieg spadnie na niezamarzniętą ziemie to przepadnie raczej na 100% i niewiem czy dokrzewienie ccc coś da na wiosnę.

 

@biały 0,8 nie za dużo?? Temperatura to pewnie aby ponizej zera nie było nasze okolice tzn wschodnia cześć polski cieżko z tym ccc i temp bo długo niskie się utrzymuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jak do tej pory udawało mi sie utrafic z ccc aby nie było ponizej zera. Pryska sie po pierwszej dawce N jak tylko dasie wjchac i wegetacja rusza. Ja siałem 15 i brassetto sie pokrzewiło w mire choc to mój pierwszy rok z hybryda i nie mam porównania. A populacja zasiana 180 to łaka :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Ja w ubiegłym roku miałem łąkę na koniec wegetacji nie było widać gleby a "trawa" miała co najmniej 10cm wysokości !!! Taką minę miałem :unsure: :wacko: :blink:Zima była niezbyt łaskawa. Wiosną było trochę przypalonych czubków i podgnitych liści przy samej ziemi które i tak do niczego nie są potrzebne no i troszke się skurczyło

http://imageshack.us/photo/my-images/831/p1050405w.jpg/ tu fotka akurat rzadszego

a plon był

http://imageshack.us/photo/my-images/825/p1190512.jpg/ w trakcie żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

a siał ktoś populacyjne 100 kg ha? bo ja w tym roku eksperyment robię... niby danko tak zaleca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Populacyjne od 80-120kg/ha w zależności od odmiany tylko kto tyle sieje?? :D Posieją 200kg/ha ba nawet wiecej i azotowych mało bo bedzie leżeć i plony po 2-4t :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

ja kupiłęm ziemie gdzie rolnik poprzedni zasiał 190/ha i tak juz musi byc....z tym ze tam ph 4,5-5 wiec zdna rewelacja...no ale planuje dac około 100N i antywylegacz...chyba pokusze sie o modusa...bo zyto dosc ładnie wyglada...jutro wstawie fotke to ocnicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Jak trafisz to bedzie stało :) Sam moddus to za mało bo tylko usztywni rośline trzeba jeszcze zapodac ccc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Sąsiad zasiał ponad 300kg, bo nie wiedział po co sie robi próbę kręconą ( gospodarz od 30lat syn gospodarza) i zebrał 1t igieł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj