przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

kryssr    52

W okolicy koleś na jednym kawałku miał dwa lata pod rząd grykę a teraz zasiał oziminę (podejrzewam że żyto albo ewentualnie pszenżyto). Siał zawsze agregatem bezpośrednio w rżysko, gryka była dosyć ładna, ozimina tez teraz rozwija się dosyć ładnie, mimo dużej ilości resztek pożniwnych. gleby lekkie.

Widzę że on sporo zaoszczędza paliwa i czasu, ale jaki będzie plon to się okaże ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Rozumiem że spokojnie można pryskać lentipurem jak złapie przymrozek czy lepiej pryskać na wiosnę ??.

Edytowano przez TomaszNowak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

moze ktos mi powie jak długo działaja substancje aktywne z legato plus?czy wiosna beda działały tez na chwasty czy tez nie?bo martwi mnie to ze nie uschły w 100% jeszcze a to juz miesiac po zabiegu prawie...prosze doradzcie mi cos....nie mam zadnego doswiadczenia z jesiennym odchwaszczaniem pol i dlatego pytam....w naszym rejonie jesien jest mokra...czesto pada a temperatura w dzien około 8 stopni jest a w nocy 3-4....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Idealne warunki dla chwastów... Tak jak u mnie co kawałek deszcz i ciepło i chwasty rosną... Wydaje mi się że będziesz musiał poprawkę zrobić ale niech ktoś mądrzejszy się wypowie. Ja chyba opryskam lancetem na wiosnę chodź może ktoś poradzi mi lepiej. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zauważyłem że placami zaczyna mi żółknieć żyto czy może to być z niedoboru magnezu? Na tym kawałku po badaniach gleby wyszedł odczyn bardzo kwaśny ph 4.0. Ilośc magnezu bardzo niska 1,6mg/100g. W zeszłym roku zastosowałem wapno weglanowe 3,5t czystego CaO ale nie uzupełniałem w magnez. Planowałem jeszcze jedno wapnowanie wapnem magnezowym ale szybko posżło na to stanowisko żyto. Co teraz najlepiej zrobić? Kizeryt? Wapnowanie po zbozu raczej odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zauważyłem że placami zaczyna mi żółknieć żyto czy może to być z niedoboru magnezu? Na tym kawałku po badaniach gleby wyszedł odczyn bardzo kwaśny ph 4.0. Ilośc magnezu bardzo niska 1,6mg/100g. W zeszłym roku zastosowałem wapno weglanowe 3,5t czystego CaO ale nie uzupełniałem w magnez. Planowałem jeszcze jedno wapnowanie wapnem magnezowym ale szybko posżło na to stanowisko żyto. Co teraz najlepiej zrobić? Kizeryt? Wapnowanie po zbozu raczej odpada.

 

 

To co to za wapno,ze po wapnowaniu po roku ty masz ph-4,0.Jaka zawartość CaO procentowo oraz jaka gramatura.

Magnez rzeczywiście bardzo niski.Na wiosne 150kg/ha siarczan magnezu pogłównie + saletrosan 250kg/ha przed ruszeniem wegetacji i będziesz przecierał oczy ze zdumienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przy tak niskim pH, wniesienie dodatkowo ponad 50kg/ha siarki, w czym miałoby pomóc? Zaciekawiła mnie ta wypowiedź i jak mogę prosić o wytłumaczenie. Pozdrawiam.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Dla kolegi tobago,czy będzie miał ph 4,0 czy 3,8 własciwie nie robi różnicy i tak jest na poziomie katastrofalnie niskim.Wprowadzenie siarki spowoduje lepszą przysfajalność azotu oraz magnezu,polepszy kondycje roślin po zimie itd.lepsze pobranie azotu to również większe pobranie P i K przez rosline,choć przy takim ph pobranie fosforu będzie znikome.Ogólnie im mniejsze ph tym dostępność składników dla rośliny dużo mniejsza,dlatego tak istotne w tym przypadku jest podanie azotu w jak najbardziej dostępnej formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

ph 4.0 było przed wapnowaniem. Teraz nie wiem bo nie badałem ale od wapnowania minął ponad rok (10.2012) więc można założyć że już trochę zaczęło działać. Myślałem żeby jeszcze teraz coś rozsypać bo cały listopad zapowiadają ciepły więc żyto jeszcze nie kończy wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Ja u siebie też na wiosnę prysnę żyto. w zeszłym roku trzeba było poprawiać bo przytulia i fiołek powyłaziły..


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

U mnie w życie jest dużo siewek maków. I chciałem sie zapytać czy jak popryskam gleanem to zwalczy ten chwast. Na etykiecie nic nie pisze na temat maku, ale tam przecież są wypisane przykładowe zwalczane chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@akacja Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

jestem nowicjuszem w uprawawie zyta.dostałem ziemie w dzirzawe i na powieszchni 20ha zasiałem zyto...nie było czasu na wapnowanie bo ziemia doszła do mnie pozno...ph4,5-5 i teraz tak moje pytanie jest takie...czy z populacji dam rade wycisnac tam 4t?dałem przedsiewnie 100kg polifoski 8,oprysk na chwasty legato plus 600 sc miesiac temu był ale chwasty srednia schna...wiosna chce dac 150 saletry na start i 100 mocznika...dalej co mam robic?antywylegacz jakis?siałem 190kg/ha zyta dankowskiego złotego...taka norme zastosowałem bo stanowisko kiepskie wzgledem kultury...moze poprosze kolege akacja@ o doradzenie mi cos w tej kwestii..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zastosuj się głównie do tego co ostatnio powiedział, daj siarczan magnezu. Magnez i siarka się przyda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Moje zytko srasznie uroslo kazdy mowi ze nie przezimuje jak to wyglada u was jakie macie doswiadczenia z zimotrwaloscia zyta hybrydowego? siane 12 wrzesnia 1.9 jednostki na ha rejon wshodnie mazowsze 180kg polifoski pod korzen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Jaki nawóz dać na żyto i ile?teraz pola miałem wapnowane a pod kożeń nic nie sypałem klasa ziemi to 5 i 6.Chcę teraz zamówić nawozy póki tańsze i dlatego pytam.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

daj wiosna saletre na start z azotowych no i potas i fosfor....np sol potasowa i fosforowy nawoz jakis..poszukaj w necie..mieszanek nawozowych jest duzo...ale zyto P i K głownie jesienia potrzebuje do budowy plonu choc wiosna nie zaszkodzi tez jesli jesienia nie dawałes tych składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Saletrę i sól potasową można dać wiosną, ale co do fosforowych to raczej słabo będą one pobierane lepiej już je dać dolistnie

Sorki za pomyłkę oznaczenia mi się pomyliły :P

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Kolego potas ma symbol K i możesz go dać w postaci soli potasowej, a P to fosfor i wiosną lepiej dać go dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

też mam podobne klasy ziemi tzn 5 i 6 na której rośnie hybryda ;) jakie polecacie nawożenie ?? ja myślałem dać na 1 dawkę 100 kg saletry i 100 mocznika a na drugą - 100 kg mocznika, co wy na to??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Pierwsza dawka jest zależna od stanu łanu przede wszystkim gęstości i waha się do 40 do 70kg N. Nie patrz na klasę ziemi ja na takich ziemiach wyciągam 5-6 t. Tylko trzeba mu dać. Na dzień dobry proponuję saletrzak kolejne dawki też w saletrzaku. Mocznik daje tylko w opryskach

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj