przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

przemek111447    141

ja siałem w glebe ktora 20 dni lezała czekajac na siew...a do tego siałem z agregatem doposazornym w maxi packera wiec dognieciona jest dostatecznie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

czy są jakieś przeciwwskazania żeby już(jesienią ) nie pryskać na żyto np. pogoda temp. czy termin zamieżam opryskać maratonem 375 co wy na to

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

maraton poradzi sobie dobrze z chwastami ktore maja maxymalnie 2 liscie ale jak juz sa 3 liscie i wiecej to moze byc roznie....na dwoje babka wrozyła....ja przegapiłem 2 liscie chwastow i teraz zasotsuje legato plus 600sc...maraton mozesz stosowac najlepiej od fazy szpilkowania do 3-4 lisci w zbozu...i tak aby temperatura przy gruncie nie spadła ponizej minus 2 stopni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Zasiałem po raz pierwszy zyto hybrydowe i w ogóle zyto. I mam place na polu gdzie troche ziarna wybrały mi żurawie, i tam jest za mała obsada. I chciałem sie zapytac czy da sie na wiosne dokrzewic żyto jeszcze? Planuje wysokie nawożenie azotowe ok 150kgN/ha i nie wiem czy dawka np. medax top wspomoże krzewienie? wiem że żyto przeważnie rozkrzewia sie jesienia, a wiosna tylko troche dokrzewia, ale może ktos już praktykował dokrzewianie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Witam

 

Jestem nowy na forum

 

Zasialem w tym roku ok 40 ha zytka hybrydowego, narazie wygląda nie źle, szykujemy się do zimy, u mnie dziś mają być pierwsze mrozy.

Szykuję kolejne 40 ha pod żyto na wrzesień, jako uprawę przygotowująca pole będę siał owies.

 

W związku z ym mam pytanko, jakimi agregatami siejecie, jaki wybrać na ok 100 ha???

  • Żyto siałem agregatem aktywnym i siewnikiem famarol, co wybarać akywny czy bierny na 4,5 klasę ziemi, z mocą ciągników nie ma probelmu
  • 3 metrowy aktywny czy 4 metrowy bierny???
  • napewno chce mieć wał pakera.
  • pola mam do 10 km od domu, ale mimo wszystko, zaorać i obsiać to troszkę czasu.

Może o tyle na początek.

 

Pozdrawiam i czekam na porady.

Dominik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dokrzewic mozna wiosna po ruszeniu wegetacji stosujac 0,5-0,8 CCC.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam

 

Jestem nowy na forum

 

Zasialem w tym roku ok 40 ha zytka hybrydowego, narazie wygląda nie źle, szykujemy się do zimy, u mnie dziś mają być pierwsze mrozy.

Szykuję kolejne 40 ha pod żyto na wrzesień, jako uprawę przygotowująca pole będę siał owies.

 

W związku z ym mam pytanko, jakimi agregatami siejecie, jaki wybrać na ok 100 ha???

  • Żyto siałem agregatem aktywnym i siewnikiem famarol, co wybarać akywny czy bierny na 4,5 klasę ziemi, z mocą ciągników nie ma probelmu
  • 3 metrowy aktywny czy 4 metrowy bierny???
  • napewno chce mieć wał pakera.
  • pola mam do 10 km od domu, ale mimo wszystko, zaorać i obsiać to troszkę czasu.

Może o tyle na początek.

 

Pozdrawiam i czekam na porady.

Dominik

 

witam,

w tym roku posiałem żyto hybrydowe po owsie IV-V klasa, plon owsa ok 4,5t/ha, uprawa: agregat podorywkowy(cięta słom), orka przedsiwna, po 3 tygodniach,polifoska 6 200kg/ha, mocznik 80kg/ha siew (ares z wałem rurowym + famarol 3m) rurowy jesienią słabo zagęszcza lepszy byłby chyba packer- ale jest na razie ok. siew płytki do 2cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Witam

 

Jestem nowy na forum

 

Zasialem w tym roku ok 40 ha zytka hybrydowego, narazie wygląda nie źle, szykujemy się do zimy, u mnie dziś mają być pierwsze mrozy.

Szykuję kolejne 40 ha pod żyto na wrzesień, jako uprawę przygotowująca pole będę siał owies.

 

W związku z ym mam pytanko, jakimi agregatami siejecie, jaki wybrać na ok 100 ha???

  • Żyto siałem agregatem aktywnym i siewnikiem famarol, co wybarać akywny czy bierny na 4,5 klasę ziemi, z mocą ciągników nie ma probelmu
  • 3 metrowy aktywny czy 4 metrowy bierny???
  • napewno chce mieć wał pakera.
  • pola mam do 10 km od domu, ale mimo wszystko, zaorać i obsiać to troszkę czasu.

Może o tyle na początek.

 

Pozdrawiam i czekam na porady.

Dominik

 

wez sobie aktywny z wałem packera...tyle tylko zeby wał packera był maxi czyli najwiekszy z mozliwych...na lekkich glebach nie bedzie Ci sie zapychał...ja mam agregat aktywny 3m z wałem packera i wspołpracuje z zetorem 110km(fotka w galerii u mnie)zaden bierny nie zrobi jak aktywny nawet na lekkiej glebie...a jak masz ciagnik ok 150km to wez sobie 4 m...choc na pola z dojazdem bedzie gorzej bo jak piszesz masz 10km od domu tak ze jak wolisz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Boxer 2 l + 5 g glean + diflufenikan 150 g /ha rok temu na żyto było tak pryskane i czysciutko do samych żniw w życie.

 

Diflufenikan 150 ml/ha mała pomyłka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@bialy2005: Przecież żyto krzewi się WYŁĄCZNIE jesienią. Pszenice, owszem można dokrzewić wiosną, ale nie żyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Krzewi sie tez wiosna tylko krzewienie wiosenne nie jest już tak plonotwórcze jak jesienne.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik82    0

NPK nie żałować, 80kg na ha nasion, trzeba je płytko posiać, wsadzisz za głęboko to gówniano się rozkrzewi.

 

ja za gleboko posialem i zeszlo ladne :) ale fakt faktem nie takie jak u sasiada ktory sial wiele plycej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

a ja siałem bardzo płytko, że praktycznie większość ziarna było nie przykryte i musiałem bronować, miesiąc od siewu mija, a na polu wręcz tragedia.

Edytowano przez lukaasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kiedy to siałes ze 200kg i rzadkie ? Przy takiej normie wysiewu powinno byc oki nawet siane końcem wrzesnia. czyba ze to czym siałes było do du... i skiełkowało 50%


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

ja siałem 180-200kg/ha od 25 wrzesnia do 27 wrzesnia i nawet za geste ciut sie wydaje...choc taka norma poszła gdyz stanowisko nie za dobre pod wzgledem ph... a jesli chodzi o wapno to oznacza skrot 04 na koncu?oznacza to jego grobosc??jakie jest najlepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja tez mam takie 180 i 200 posiane 15 to łaka ale tez taka normna bo stanowsko nie ciekawe ale wapno posiałęm przedsiewnie i na czesci był łubin i tam gdzie po łubinie jest to 50kg mnij mogłem zasiac. nauczka na przyszłosc :)

 

Odmiana 04 to sa normy odpowednie normy - skład, np dolomit czyli weglanowo-magnezowe to 05, tlenkowe 03, kreda tez 04

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

no jak dla mnie na gleby lekkie i srednie to zastosuje weglanowe 04 w ilosci 4t/ha....ph jest 4.5 wiec nie za ciekawe....jak narazie tam zyto wsiałem...na lepszych kawałkach mam ph 6.5 to pojdzie jeczmien jary w to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

kiedy to siałes ze 200kg i rzadkie ? Przy takiej normie wysiewu powinno byc oki nawet siane końcem wrzesnia. czyba ze to czym siałes było do du... i skiełkowało 50%

Siałem trochę późno, bo 30 września, ale wcześniej musiałem czekać na wapno i jakoś tak wyszło... strasznie rzadko jest :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

policz ile masz roslin na m2...jak 300 to jest dobrze...wiosna na poczatek grba dawka saletry pozniej poprawic druga dawke...antywylegacz ...i bedzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@lukaasz.Coś tu nie gra,przy 200kg/ha podałeś 0,02 na m2.Przy np MTZ 30 wysiew 300kg/ha=1000 ziaren na m2.Ty wysiałeś 200kg,a więc podałeś lekko 600szt/m2[nie znamy oczywiście MTZ kolegi].Próbuje ci uświadomić iż problem leży w dwóch kwestiach.Zresztą kolega @bialy2005 już to podkreślał,sprzęt lub siła kiełkowania.Moze być jeszcze jedna opcja,ale tu kolega musi podać nam skład procentowy wapnia zastosowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

żyto było niestety z takiego dość nieznanego źródła, bo od zupełnie mi nie znajomego faceta. Ogólnie ziarno było ładne, niczym nie śmierdziało, ale żadnej próby kiełkowania nie robiłem. Co do sprzętu, to w tym roku była taka troszeczkę uproszczona uprawa, bo po rozsianiu wapna na ściernisko raz zgruberowane, raz zabronowane i siew siewnikiem szu, po siewie zabronowałem, bo dużo ziarna było na wierzchu. i jakos tak kiepsko wyszło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Sam sobie jestes winien z tego co napisąłes w ostatnim poscie. Przy takim uproszczeniu uprawy siew musi byc wykonany bardzo starannie a jesli miałes ziarno na wierzchu to spaprałes robote i tyle. A kolejna sprawa termin siewu nie był optymalny. nie iwem jakie miałeś warunki wilgotnościowe ale jesli było sucho to juz w ogóle porażka wiec sie nie dziwie że jest rzadkie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj