przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

dyczko0    25

Być może nie jestem ekspertem w uprawie żyta hybrydowego ale co nieco na ten temat się dowiedziałem.

Rozumiem, że najważniejsza jest obsada kłosów na m2 ale z drugiego punktu widzenia zbyt gęsta obsada skutkuje niedożywieniem ogółu łanu i w konsekwencji odrzuceniem pędów produkcyjnych czy nie tak ?

W związku z tym na glebach lekkich starać się utrzymać obsadę na poziomie 350/400 kłosów na m2.

A moje pytanie jest takie z czysto hipotetycznego założenia jaka jest różnica w plonie pomiędzy 400 kłosów po 30 ziaren a 300 kłosów po 40 ziaren ??

Chyba lepiej mieć 300 zdrowych wykształconych kłosów czy 400 słabej jakości ? Podejrzewam, że coś się nie zgadza w moich założeniach ale tak tylko piszę moje przemyślenia.

Nie oczekuję nie wiadomo jakich plonów celuję raczej w 4 - 4,5 t/ha i dobrej jakości ziarno.

 

W tym roku udało mi się uzyskać liczbę opadania 310 i gęstość 78 co uważam za dobry wynik.

Przyznam na słabej ziemi klasy 5 i 6 udało mi się osiągnąć 4.5 t/ha przy średniej obsadzie 340-360 kłosów, miejscami do 440 a w dół nawet do 180 na m2

 

Być może się nie znam ale dla mnie jest najważniejszy wczesny termin siewu, wapnowanie i prawidłowa agrotechnika na wiosnę.

A po ostatnie ja zawsze powtarzam, że w tej chwili nie jesteśmy ocenić co będzie na przyszłoroczne żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

moze tutaj zadam pytanie do PiastOracz... :) widze ze posiada fachowa wiedze i cos dorazdzi:)

a wiec 25 wrzesnia posiałem zyto dankowskie złote c1 i 100kg polifoski8 dałem dzis widze ze ładnie powschodziło,siałem na 1,5-2cm w glebe wilgotna,wczoraj ładnie popadało tez wiec suszy nie mamy,do tego chce w fazie 3 lisci dac maraton4l i 5g glenu i teraz pytanie czy do tego odzywke jakas zastosowac czy nie?

Możesz zastosować bo nie zaszkodzi. Pytanie czy jest aktualnie potrzebne? Na jaki plon się szykujesz? Może lepiej zastosować to wczesną wiosna w twoim przypadku.

A i oczywiście ta odmian to populacja.

 

Być może nie jestem ekspertem w uprawie żyta hybrydowego ale co nieco na ten temat się dowiedziałem.

Rozumiem, że najważniejsza jest obsada kłosów na m2 ale z drugiego punktu widzenia zbyt gęsta obsada skutkuje niedożywieniem ogółu łanu i w konsekwencji odrzuceniem pędów produkcyjnych czy nie tak ?

 

Widzisz cały czas próbuje ci podpowiedzieć jaki problem może cię czekać i zaproponowałam ci rozsądne rozwiązania, które mogą ci pomóc złagodzić mnieszej obsady po siewie. W twoim przypadku jest realne zagrożenie (ty musisz to sam ocenić, ale z tego co piszesz to tak jest), że będzie problem z obsadą roślin jak i krzewieniem produkcyjnym. Oczywiście to twoje pole. Starałem sie tylko podpowiedzieć co nalezałoby zrobić według mnie. Oczywiście trzymam kciuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

tak wiem ze ta odmana to populacja,plon jaki chciałbym uzyskac to 4-5t...jak narazie to potrzeby nie ma ale w zeszłym roku zaowazyłem wczesnie niedobory niektorych składnikow wiec pytam...napewno ochwaszcze jesienia a co do odzywki to zobacze jaka bedzie potrzeba sotosowania jej jesienia...jesli takowa nie wystopi to zabieg wykona wiosna;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Żeby nie było ja bardzo cenię twoją wiedzę, to że potrafisz skomplikowane rzeczy wyjaśnić w prosty sposób, nie używając przy tym prostackiego języka a obrazowych metafor. Co tu dużo mówić (pisać) zawsze czytam twoje posty z wielka przyjemnością :) .

Dobra wracając do żyta, zaczynam obserwować wzrost obsady po ostatnich deszczach tam gdzie miałem 110-130 roślin na metrze, choć pewnie i tak nie dojdzie powyżej 150. Dzisiaj mierzyłem obsadę i najczęściej liczba roślin waha się między 150-170 mimo, iż było siane 1,8 j/ha, chociaż zdarzają się i kawałki gdzie jest wzorowe 180 roślin na metrze.

Mnie właśnie zainspirował ten kawałek gdzie na totalnym piachu przy obsadzie 110-130 roślin i przy 370-420 kłosach na metrze rośliny zachowały zielonkawą słomę do żniw i miały lepszy wygląd nawet niż niektóre rośliny na lepszej ziemi?

Czy nie chodzi właśnie o to żeby podchodzić indywidualnie do danego pola, co przecież przy kilku ha takiej plantacji już na starcie daje wymierne korzyści :) nie koniecznie szkodząc. Mnie jeszcze brakuje trochę sprzętu ale mam nadzieje, że to będzie właściwy kierunek. Oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tobą co do agrotechniki prowadzenie takiego łanu, oraz problemów jakie się z tym wiążą.Jednocześnie mam świadomość tego, że standardem siewu jest 170-180 nasion na metrze i wcale nie neguje tego co wymyśliły tęgie głowy i to przez ileś tam sezonów badawczych.

PiastOracz a ty nie eksperymentowałeś z normami siewu? A może ktoś jeszcze ma doświadczenia w tej materii, zachęcam do dyskusji! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Jeszcze kilka lat temu zalecane były 2 jednostki na hektar, tak też siałem swoje pierwsze hybrydy. Obecnie sieję 1,6 - 1,8 jednostki/ha w zależności od stanowiska, warunków w czasie siewów i przewidywanej pogody jesienią. Trzy lata temu kupiłem dwuletnie nasiona Palazzo, oczywiście ze sprawdzoną siłą kiełkowania, dopuszczone do sprzedaży itd. Niestety, wschody były tragiczne, przy wysiewie 180 szt/metr wzeszło 100 - 110 sztuk . Po zgłoszeniu reklamacji do sprzedawcy nasion ustaliliśmy, że zostawiamy to do wiosny i zobaczymy. Na tym samym polu posiane miałem jeszcze Visello i Balistic, od początku wyglądały dużo lepiej, aż do wykłoszenia i wiosennej suszy. W gęstych łanach nastąpiła redukcja kłosów, rzadszy utrzymał się w całości i ostatecznie Palazzo plonowało ok.tony lepiej .

W następnym roku posiałem 1,4 - 1,5 jednostki/ha. Jesień była zimna, zboża rosły słabo, żyto rozkrzewiło się, ale część pędów była wątła i w zimie, gdy na gołą ziemię przyszedł mróz z wiatrem najsłabsze pędy wysmaliło. Wiosną nie udało się uzyskać odpowiednie obsady i chociaż żyto wyglądało ładnie, długie, grube kłosy, plon był poniżej oczekiwań.

Dlatego zgodzę się z PiastemOraczem, lepiej niech będzie trochę za gęsto niż za rzadko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja tam wysiałem równe 2 jednostki na ha czyli 2mln nasion Visello jednostka wazyła 32kg z groszem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Posiałem Brasetto, i dlatego że robilismy przez 4 dni kiszonke, nie zdażyłem przywałować po siewie. Żyto ogólnie ładnie powschodziło, ale są miejsca gdzie wieksza gruda i tam słabo bardzo wzeszło i ziarno leży w ziemi. CZy moge teraz przywałować jeszcze, może ktos praktykował juz takie rozwiazanie, oczywiscie na suchą glebe aby nie powyrywać siewek, i chce to zrobić wałem łąkowym poprzecznie prążkowanym. dodam że pszenżyto siałem póżniej i tez była gruda, ale po siewie przywałowałem i normalnie wzeszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

potrzebuje pilnej opinii, doradztwa planuje opryskać brasetto albo: maratonem 375sc , legato plus 60sc te dwa wymienione najbardziej mnie zainteresowały pod wieloma względami ( subst. aktywne.,spektrum chwastów ) nie wykluczam innych , potrzebuje jeszcze insektycydu myślę o bi 58 ponieważ mam 1l. wtedy bym dokupił ,tak czy inaczej potrebuje czegoś na (mszyce i skrzpionke ) i niewiem co zrobić z ochrona grzybową czy prysnąć wiosną - zależy mi na szybkim doradztwie,opinii,dyskusji zależy mi na jak najlepszej ochronie herbicydowej,fungicydowej jak i insektycydowej i całej reszcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

małe pytanko: żyto mam w fazie 1-2 liscia, siane na ok 2 cm, chce zastosować Pendimetalina + IPU 4l/ha (maraton) + 7g gleanu, na chwile obecna w polu jest strasznie mokro i podejrzewam, że zabieg bede mogl wykonac w fazie 3-4 liści, czy takie dawki zalatwia sprawe nieporzadanych gosci(chwastow)? 4l/ha gorna dawka maratonu. Czy moze zastosowac jakis inny srodek?

Myslalem tez nad Legato Plus, z tym, że na DFF lepszy jest siew 3-4 cm ( w jednym z postow wspominal o tym PiastOracz)

z gory dziekuje za porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

ja mam zamiar zastosowac maraton 4l/ha i 5g glenu...pole wyło potraktowane rofostatem po zniwach...i zabieg musze odłozyc jak kolega wyzej napisał na faze 3-4lisic gdyb w tym tygodniu codziennie maja byc opady deszczu a pod koniec tygodnia przymrozki...w przyszłym tygoniu temperatura w nocy ma wynosic 6-7stpniu wiec czy wtedy moge takie dawki tez zastosowac?dodam ze zyto siane na 1,5-2cm jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciejpa    0

Witam.

Moje zytko jest już w 3 liściu, narazie pogoda nie daje ale za parę dni chcę popryskać kupiłem na początek glean i lintur.

Który uważacie za lepszy? a może coś innego?

Dwa tygodnie po oprysku chcę dać foli care. Czy razem z nim dać jakiś fungicyd? A może coś jeszce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Posiałem Brasetto, i dlatego że robilismy przez 4 dni kiszonke, nie zdażyłem przywałować po siewie. Żyto ogólnie ładnie powschodziło, ale są miejsca gdzie wieksza gruda i tam słabo bardzo wzeszło i ziarno leży w ziemi. CZy moge teraz przywałować jeszcze, może ktos praktykował juz takie rozwiazanie, oczywiscie na suchą glebe aby nie powyrywać siewek, i chce to zrobić wałem łąkowym poprzecznie prążkowanym. dodam że pszenżyto siałem póżniej i tez była gruda, ale po siewie przywałowałem i normalnie wzeszło.

 

To teraz jest już ryzyko uszkodzenia. Zbyt późno. Wałuje się po siewie, a nie jak już powschodziło żyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

kupiłem legato plus 600 sc 0,75 +glean 15 g i chce popryskać tym wszystkie oziminy (oprucz jęczmienia) żyto ok 3 liści pszenżyto podobnie i pszenica 2 mam dylemat odnośnie żyta i pszenżyta bo miejscami ziarko jest na wierzchu a reszta 2-3 cm co się z nim stanie po oprysku czy całkiem go zabije czy tylko osłabi? i czy deszcz szkodzi na ten oprysk i czy teraz temp jest ok do zabiegu i jakimi końcówkami pryskać mam 2strumieniowe eżektory niebieskie. z góry dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Końcówki albo antydryfy albo eżektory jedno-strumieniowe - maja dobrze kryć glebę. Rośliny z ziarna, które jest na wierzchu zostaną mocno "przyhamowane" a przy bardzo stresowych warunkach - niska temperatura może je zlikwidować (ale nie musi), ponieważ jak ziarno na wierzchu to i preparat pójdzie bezpośredni po korzeniach. W tym wypadku trochę lepszy byłby preparat pendimetalin +IPU trochę lżejsze dla zboża, ale już tak dobrze bratka (fiołka) nie zwalcza. Czy deszcz szkodzi? Pytanie nie precyzyjne. Który deszcz bezpośrednio po oprysku? Późniejszy deszcz? Bezpośrednio po oprysku wpływa na obniżenie skuteczności preparatu. Po wykonaniu zabiegu jak gleba nie była dostatecznie wilgotna preparat o działaniu glebowym nie wiążę się dobrze z glebą, zostaje przemieszczony w strefę korzeni i roślina, która uprawiasz ma problem, a i pośrednio właściciel pola. Tyle w telegraficznym skrócie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danger    1

Po co wam taka kombinacja herbicydów,niepotrzebny wydatek gotówki.

Jesienią wystarczy opryskać na miotłe a wiosną i tak musisz poprawić na inne chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

@PiastOracz a maraton 4l/ha + glen 5g/ha nie zaszkodzi zbozu?zyto w fazie 2-3lisci...siane na około 1,5-2cm

 

Nigdy nie szkodził tylko ze skutecznością może być różnie, jeśli chwasty są przerośnięte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

chwasty sa w fazie 2 lisci...znalazłem takie tez ktore maja po 3 ale to rzadkosc...ale tez jest kilka okazow takich jak na zdjeciu...miec maraton da rade?czy tez moze cos innego zastosowac?do tej pory za mokro było zeby wjechac w pole...i mysle ze w poniedziałek uda mi sie ten zabieg wykonac...prawie codziennie pada

 

link do zdjecia z chastem; http://www27.zippysh...32066/file.html

 

post-27833-0-66763600-1349942946_thumb.jpg

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Właśnie mam podobny problem podczas wykonywania oprysku IPU+DFF (dawka 1,3 l/ha) gleba na powierzchni była dosyć sucha ( ok 1 cm), ale głębiej gleba była już wilgotna może nie optymalnie ale roślinom generalnie nie brakowało wody i były już powyżej trzeciego liścia a wręcz już sporo roślin było w fazie bbch 21 i tu moje pytanie czy po tak dosyć mocnych opadach deszczu jakie były ostatnio istnieje możliwość uszkodzenia roślin i czy środek może przestać działać z powodu wymycia. Dodam, że oprysk wykonałem ponad tydzień temu a deszcz przyszedł po 2-3 dniach.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

własnie odebrałem wyniki badan na zasobnosc P,K i Mg oraz ph... P i K mam niskie ale nawozenie przedsiewne zastowsowałem..ale jesli chodzi o ph to mam 4,5...jak to sie przeniesie na plony? skoro nawozenie zastosuje na 5t/ha...w przyszłym roku powanowac pola musze konieczne...przynajmniej czesc....jaki jest orientacyjny koszt wapnowania ?mam gleby srednie i lekkie

 

a jesli chodzi o herbicydy to z cego co sie zorientowałem dzis to maraton nie jest u mnie dostpeny poki co wiec zastanawiam sie nad legato plus...i co do tego dodac musiałbym aby poprawic skutecznosc?

Edytowano przez przemek111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zbyt mało pisze się o terminowym odleżeniu gleby lub w ostateczności orka z wałem.

Żyto wręcz nie cierpi siewu w świeżą orkę.

Może na pierwszy rzut oka fajnie wchody wyglądają bo w miare równe. Ale kolejne fazy rozwoju to istne piekło dla roślin.

Osiadająca gleba powoduje obrywanie korzonek, które siłą rzeczy tracą cenną energię już na starcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj