przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kobra89    71

No tak trzeba ale z tego co wszędzie gadają na pogodzie to za tydzień -10 ma byc i śnieg także budzenie teraz roślin może miec pewne konsekwencje później.........


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes9    0

W sobote juz poszło 150l RSM 32% pod koniec marca 150kg mocznika. Stanowisko po rzepaku. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Gdy teraz posieje 150kg saletry i potem przyjdzie mróz i jakiś śnieg bo tak prognozują to nie zaszkodzi roślinom i podany azot zostanie przez nie poprany czy pójdzie w świat ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1994    43

Planuje dać na swoje żytko około 150N+ 30N dostało jesienią, czym je skrócić żeby wytrzymało do końca???
Wystarczy CCC+Modus w dawkach 1,0l+0,2l i do tego na flagę Cerone 0,5l/ha.

Zastanawiam się także nad wariantami fungicydowymi:
T1: Tilt Turbo+Mirage lub Capallo
T2: Safir+Strobiluryny( np. Acanto)

Tylko nie wiem czy opłaca inwestować się w taką ochronę grzybową czy może wystarczą jakieś tańsze warianty?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

a policzyłeś  koszta takiego nawożenia i ochrony???

Wg mnie pojechałeś za mocno takie nawożenie i ochrona to raczej na pszenicę i to na zakładaną dość wysoką wydajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

zależy ile ukosi i po ile sprzeda bo może mu sie opłacac nawet w takich kosztach. przy takim nawożeniu to  na ochrone bym nie żałował  w tamtym roku żyto dostało u mnie 140N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1994    43

a policzyłeś  koszta takiego nawożenia i ochrony???

Wg mnie pojechałeś za mocno takie nawożenie i ochrona to raczej na pszenicę i to na zakładaną dość wysoką wydajność

 

Koszta nasion, nawozów i śor w granicach 1700 zł/ha

 

 

Edytowano przez bizon1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

w sobote rozsialem 150kg saletrosanu tyle bo wydaje mi sie bo zyto ma od 6 do 12 rozkrzewien doradzcie czy sypac cos jeszcze na faze krzewienia czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Panowie, słyszałem niewiem czy prawdę, że zeby żytko mieszańcowe się udało trzeba raz w odpowiednim momencie opryskać na grzyba. Moje pytanie brzmi, kiedy zabieg zastosowac?


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

kazde zboże trzeba opryskać w odpowiednim momencie, tak z teorii bardzo ciężko określić ten moment wszystko zależy od warunków pogodowych, stanu uprawy, gęstości łanu...........ogólnie jest wiele różnych zmiennych żeby to określić , najlepiej będzie na polu obserwować i jak tylko zaczną się pierwsze objawy chorobowe psikać ale tu kłania się chociaż podstawowa znajomość objaw chorobowych

tak w skrócie  zapoznaj się z tym

http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/media/migrated/pl2014/broszury_2014/Choroby_grzybowe_zboz.pdf

może coś Ci rozjaśni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

super, dzieki wielkie za katalog chorób


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL01    0

Mam 0,5ha żyta hybrydowego, przezimowało nawet dobrze, ale wiosenne opady spowodowały, że jest coraz gorsze, tak jakby gniło,

obecnie jest miękko, wjechać ciągnikiem się nie da, zastanawiam się czy dobrze by było rozsiać trochę saletry, 50kg ręką, czy to coś pomoże bo pole jest bardzo grząskie.

 

Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Kolego jeśli to 0,5 ha to rozsiejesz to między dwoma piwami zdecydowanie rozsianie 100kg saletry na tą działkę pomoże, zboże wygląda coraz gorzej bo gloduje brak mu N i zaczęło zapewne redukować pędy klosonosne dlatego wydaje Ci się że jest coraz słabsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

I w tym przypadku należy niezwłocznie ruszać z nawozem. Termin określany "czasem najwyższym" mamy już dawno za sobą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tom_ch    0

Witam ,dziś byłem na mojej plantacji , i główne pedy dostają pierwsze kolanko , żytko prezentuje sie pieknie po świętach trzeba myśleć o T1  i N2  .Pozdrawia Opolskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL01    0

Witam

17 marca posiałem na 0,5ha żyta hybrydowego 50kg saletry, morze trochę mało. Powiedzcie kiedy dać drugą dawkę azotu i czy 50kg saletrzaku wystarczy, żyto jest takie sobie, pole nadal grząskie, wydaje mi się że nadmiar wilgoci mu szkodzi.

 

Dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Pierwsze pytanie jest takie, jak to żyto obecnie wygląda? Czy po zimie było gęste czy rzadkie? Jaką ilość wysiewu stosowałeś?

50kg saletry to stanowczo za mało. około 100kg lepiej by to wyglądało. Tym bardziej, że czytając poprzednie Twoje posty chyba je przegłodziłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL01    0

Moje doświadczenie w uprawie żyta mino kilkunastu lat uprawiania ziemi jest niewielkie gleba jest zakwaszona, boje się dawać dużych dawek azotu, żeby żyto się nie wyłożyło, a stosowanie antywylegaczy jest drogie i nie wiem czy w moim przypadku byłoby opłacalne i trudno mi wybrać odpowiedni moment aby go zastosować, ponieważ ciężko mi określić fazy rozwoju zboża, w zeszłym roku stosowałem modus to w miarę bezpieczny środek ale drogi, żyto jak na moje oko jest średnio gęste, zauważyłem, że żyto ma barwę trochę jakby fioletową, uprawiane jest po seraderze, wysiana jedna dawka siewna na 0,5h 19.09 żyto visello. Zastanawiam się czy dać drugą dawkę azotu i w jakiej wielkości

 

Dziękuję za komentarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

Skracanie drogie???Raczej nie....najlepszy moment na skrócenie to wtedy jak pokazuje się 1 kolanko ok 1,5-2cm od węzła krzewienia

to,że robi sie fioletowe to być może brak fosforu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moje zdanie jest taki to co zaoszczędzisz na skracaniu wydasz z nawiązką na kombajn, który będzie  mniej wydajny o spadku plonu nie wspomnę. 

Dobre skracanie to koszt poniżej 100 zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Kolego Kamil ja na V klasie tez lekko zakwaszonej dalem 200kg saletrosanu a pozniej na strzelanie w zdzblo 180kg saletry amonowej. Nie stosowalem ocbrony ani skracania a stalo az do zniw i bylo bardzo geste, wydalo okolo 3.8-4 ton. Proponowane przez Ciebie dawki sa o wiele za male. Aby zebrac trzeba dac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL01    0

Dziękuję za zainteresowanie, posiałem jeszcze 50kg saletry dzisiaj, ale żyto dostało trochę ciepła i jest o niebo leprze, zieloniutkie. Potem jeszcze około 100kg saletrzaku i myślę, że będzie dobrze. Nie wiem tylko czym skrócić bo przy takim nawożeniu to chyba skracanie będzie konieczne. pierwszy raz stosuję taką dawkę azotu, na hektar  zawsze dawałem 200kg nawozów azotowych max. Wieloskładnikowych nie daję, bo podobno jak ziemia jest kwaśna to nie przyswaja N,P,K z nawozów. A macie jakieś sprawdzone sposoby na dłuższe podniesienie ph gleby, chodzi mi o rodzaj wapna, gleba jest piaszczysta V, VI i trochę IV klasy. Wapno tzw jednoroczne jest dobre, ale drogie, działa szybko ale krótko,  a tych pozostałych to jest tyle odmian, że głupi jestem. 

 

Dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Odpuść sobie skracanie. Jak nie dałeś PK to i ten azot również nic ci nie da, moim zdaniem na zbyt obfity plon nie masz co liczyć. Nawożenie musi być zrównoważone, a ty stosujesz jednostronne azotowe.

 

Podam ci bardzo fajne vademecum, moim zdaniem jest to literatura idealna dla osób, które niewiele wiedzą na temat nawożenia ;) Naprawdę warto przeczytać.

http://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia.html

 

Po żniwach zrób analizę gleby i wówczas będziesz wiedział, jakie nawożenie zastosować pod roślinę następczą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL01    0

Analizę gleby robiłem, na opisywanej działce ph jest 4,7 fosforu 5,5 , potasu <2, magnezu 1,7 na pozostałych działkach ph 3,6 zawartość fosforu, potasu, magnezu bardzo niska. Nie wiem czym podnieść ph i czy zastosowanie nawozów wieloskładnikowych ma sens,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj