Zaloguj się, aby obserwować  
przemas8595

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemas8595    0

Wita Panowie.Otóż w jakim najpóżniejszym terminie można zasiać rzepak jestem z okolic Włocławka i optymalny termin siewu rzepaku to ok. 25 sierpień a u mnie i nie tylko stale mokro i pada jeszcze nikt z moich sąsiadów ,znajomych nie zasiał i tu nasuwa się pytanie czekać czy już myśleć o innej uprawie nadmienię że w tym roku sieje tylko 20ha rzepaku ale siejąc większe areały nigdy nie siałem tak póżno czy ktoś z was siał w tak póżnym terminie i czy wogulę warto?POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Lubisz ryzyko to siej. W poprzednim roku znajomy facet, ktorego pole sasiaduje z moimi zasiał chyba na początku wrzesnia 1-2 nie pamietam...zbiory miał porównywalne z innymi. Woj Podlaskie

 

Ten rok jest dziwny i nie wiadomo czym jeszcze nas zaskoczy, dlatego siane w poźnym terminie może być ryzykiem. Albo stracisz duużu, albo zyskasz....tak jak przy normalnych zbiorach rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas8595    0

Hubert w każdym rejonie Polski jest inny optymalny termin siewu (w kuj -pom) 25 sierpień i mam pytanie o ile można go przekroczyć , bo w innych regionach jest inny .Mój kolega w tamtym roku siał ok 10 wrzesnia bo się nie wyrobił (150ha)i plon miał lepszy niż ja. Co ty na to bo wiem że trochę praktyki masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Są inni co mają wiecej praktyki. Podlasie jest regionem gdzie najwcześniej sieje się rzepak. A 5 września to już ostateczna ostateczność. 5 wrzesnai czyli 25 dni po terminie teoretycznie....

Poprzedni rok był także specyficzny, kto zasiał później temu lepiej wyrósł na jesien. Jednak przy zbiorach różnicy nie było znaczącej...

Optymalny termin siewu w Twoim rejonie to 15-20 sierpnia. Rzepak przed zimą powinien wytworzyć rozetę z 8-10 liści, gruby i długi korzeń palowy i co bardzo ważne nisko osadzony pąk wierzchołkowy. Taki rozwój uzyskuje rzepak po 75-80 dniach jesiennej wegetacji w temperaturze powyżej 5oC. Z tego powodu tak ważny jest termin siewu nasion, nie można go zrekompensować większą ilością wysianych nasion na 1 ha i wyższym nawożenie azotem jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas8595    0

Hubert teraz trochę pożartuje. Co do terminu to się nie zgadzam,rozeta powinna mieć jak najwięcej liści,korzeń gruby i długi a tak na poważnie to co byś zrobił na moim miejscu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

do 5 wrzesnia bym czekał...jesli po 5 nadal nie da sie siac to bym sobie odpuscil

 

,,Optymalny termin siewu w Twoim rejonie to 15-20 sierpnia. Rzepak przed zimą powinien wytworzyć rozetę z 8-10 liści, gruby i długi korzeń palowy i co bardzo ważne nisko osadzony pąk wierzchołkowy. Taki rozwój uzyskuje rzepak po 75-80 dniach jesiennej wegetacji w temperaturze powyżej 5oC. Z tego powodu tak ważny jest termin siewu nasion, nie można go zrekompensować większą ilością wysianych nasion na 1 ha i wyższym nawożenie azotem jesienią.''

 

to był cytat z mądrej książki, nie moje słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas8595    0

Dzięki Hubert.Chociaż wole słowa praktykanta a nie cytaty bo znając życie to ten człowiek wie co nie co na temat teorii a nie praktyki, a sam wiesz jak jest w praktyce chociażby warunki atmosweryczne ale dzięki serdeczne za Twoje porady i czekam na następne porady praktykantów .Pozdrawiam (Hubert jeszcze raz dzięki)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopek22    3

Ja tez jestem z okolic Włocławka i tez nigdy nie siałem tak późno jak w tym roku czyli 1 wrzesnia. W tamtym roku siali u mnie 8 i wydał 3 t/ha ... wszystko zależy od pogody. Ja w tamtym roku pszenice po burakch siałem 2 listopada B) i polonowała tak samo jak ta siana w koncu września. Jak będzie taki listopad jak w tamtym roku to na pewno bedzie ok , a jaki będzie , ryzyk fizyk, ale moim skromnym zdaniem to po 8 wrzesnia nie ma co ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

w mojej okolicy tez nikt nie posial ale znajomy sieje pozno zawsze i ma takie same plony okolo 15-20 wrzesnia nawset ja tez do 20 jak nie posie to dam sobie spokuj chociaz 8 ha mam posiane . a jak powschodzi to sypne saletry i powinno byc ok jak jesien bedzie dluga i ciepla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Czym póxniej posiany tym większe ryzyko że gdy wcześnie spadnie śnieg i bedzie długo leżał słabe roślinki marnie przezimują. Skolei jak za duży na zime wyrośnie i snieg go nie przykryje jstnieje ryzyko wymarźnięcia i bądź tu mądry. Wydaje mi się jednak że ktoś określając maksymalne daty siewu w poszczególnych rejonach polski nie wzioł ich z sufitu w tamtym roku poisiałem 7 września na południowym podlasiu i na wiosne musiałem przyorac bo nic nie było na szczęście niedużo. Podsumowując jeśli będzie długa ciepła jesień wyrośnie jeśli spadnie śnieg tak jak u nas w tamtym roku w październiku to lipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja kiedyś przesiałem 28 września z 3ha na kawałku o areale 16ha.Bo tam gdzie się nałożył środek to nie powschodził.Nie było różnicy później.

Wszystko zależy od jesieni.Jak jest długa i ciepła a rzepak ładnie powschodzi to będzie.A że trochę mniejszy to nic, wyrówna się na wiosnę.

Sąsiad kiedyś siał 1 października ale nic nie powschodziło.Ja bym posiał ale nie pryskał.Bo jak coś nie tak wyjdzie to po oprysku będzie problem, plus koszty, a później na wiosnę ocenisz co z nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

teoria jedno a praktyka drugie wszystko zależy od pogody na którą nie mamy wpływu i jest nie przewidywalna ja siałem 18 września pszenżyto a sąsiad rzepak i sypał mu dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dlatego też trudno jest przewidzieć pogodę. Ryzyko.

 

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106241,prognoza-sezonowa

 

Pogodami długoterminowymi nie należy się kierować, lecz ta sprawdziła się wiosną i latem. W dobie tak rozwinietej nauki i techniki myślę jednak że kilka ziarenek prawdy jest w tej prognozie.

Zobaczcie datę dodania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Xemit@ rozwiał pewnie Twoje wątplowości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jeśli ta prognoza się sprawdzi cięzko będzie. Ogólnie po dość ciepływch zimach z przed sotatnich kilku lat ostatnie dwie czy trzy były dość wczesne śnieżne i zimne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

ok, gdzies czytalem, ze w zeszlym roku optymaly termin siewu byl do polowy wrzesnia- jaki ten rok bedzie nikt tego niewie. Moge podac wzor jak wyliczyc optymalny termin, tylko co komu po nim jak sa tam 3 niewiadome..


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nic tu nie wyliczysz terminy siewu rzepaku jak i innych zbóż podane są na podstawie ilości dni wegetacji , która w polse wacha się chyba od 220 na zachodzie do 180 na pł wschodzie. Jeśli przekroczysz terminy może się udac lub nie poprostu ryzyko jest większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przy opóznionym terminie siewu warto rozważyć wiosenny oprysk Lontrelem lub Galera i jakimś graminicydem.W przypadku strat związanych ze złym przezimowaniem mniej stracimy i nie zablokujemy stanowiska(devrinol,kerb)Warto również zastanowić się czy nie zastosować nieco mniejszego nawożenie PK i ewentualnie uzupełnić składniki wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj