pawel675

Doprowadzenie do użytku 2ha

Polecane posty

michal009    27

No, tu ekologia troszkę komplikuje.

A, może zwapnuj je, zaorz w miarę głęboko, na wiosnę uprawka i siew gryki albo bardzo gęsto (110kg na ha) albo w rzędach jak ziemniaki i pielnikiem w międzyrzędziach (około 60kg/ha).

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

Witam.

Zaczynam uprawę ugoru 10ha nieuprawiany około 10lat. chwasty około a 1,5m teraz praktycznie całkowicie wyschnięte. Nie wiem czy mam to skosić rotacyjną na jesień, a na wiosnę orać po pokosach jak to ludzie mówili, bo nie wiem czy te chwasty chociaż będą leżeć całą zimę pod śniegiem dadzą się później zaorać. Wspominaliście o talerzówce ale nie wiem czy chodziło wam o talerzowanie ugory bez koszenia czy jak i nie wiem w ogóle czy talerzówka da rady coś takiego pociąć. Nie mam dostępu do kosiarki do odłogów a nie chce żeby ktoś mi to na usłudze robił bo ten kawałek to prawie tyle co ja mam w tym momencie całego pola więc nie chce się pchać w koszty. Planuje tam posiać grykę prysnąć ją później na chwasty i na dosuszanie. Podpowiedzcie jak mam "zwalić" tą trawę nie pakując w to jakiś ogromnych koszty. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Spróbuj teraz przejechać jakąś dobrą ciężką talerzówką jak masz i zobaczysz czy daje radę bez koszenia. Myślę, że powinno być ok i wtedy orka przed zimową. Pewnie będziesz musiał wapno rozsiać ale dawki to Ci nie podam... i na wiosnę możesz już coś zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Nawet dobra talerzówka w taką susze w ten dywan nie wlezie, chyba że po 2-3 krotnym przejeździe ale narobi miliony kotyłek całych roślin, ja od razu bym glebogryzarką wjechał sciąć to na 5-7cm, pozostawić na jakiś czas, co wzejdzie potraktować glifosatem, na wiosnę lekko ruszyć broną i czekać na chwasty co wzejdzie znów glifosat, zaorać zasiać qq i opryskać guardianem, jeżeli coś odważy się wzejść prócz qq jeszcze poprawić maistrem, potem qq zagłuszy wszystko, i w rok masz pole doprowadzone.

Kukurydza bardzo dobrze rośnie na takich nieużytkach i doskonale doprowadza do porządku nieużytki.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    224

ja kupiłem 5 ha w kawałku ugoru prawie sam perz i trawa i wziołem to koło maja potraktowałem randapem zbronowałem żeby tak wszystko nie stało przy orałem i zasiałem gorczyce w czasie kiedy gorczyca była już trochę wyrośnięta to ją przy orałem uprawiłem wszystko agregatem i zasiałem pszenżyto :P zero perzu a co będzie to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Nic nie robić do wiosny

na wiosnę gdy przerośnie opryskać a potem duży pług, tak będzie najtaniej i najprościej a w ziemi pozostanie próchnica z tych chwastów

kukurydze bym odradzał bo po takich ugorach atakuje ploniarka zbożowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

glebogryzarka poradzi sobie z co najmniej 1,5m trawiami? czy chodziło ci po skoszeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

A, ja by doradził inaczej. Teraz płytko to przyorać, można przed orką zwapnować, jak badanie płynem Helliga wykaże taką konieczność. Na wiosnę bronowanie i w zależności od tego jakie chwasty zejdą, to koło 20 kwietnia oprysk chwastoxem, albo jakimś glifosfatem. Koło 5 maja(14-20 dni po oprysku) głęboka orka i bronowanie i siew gryki(koło 10 maja). Jak gryka będzie miała około 10-15cm wysokości, a perzu występuje dużo to oprysk Fusilade Forte.

To wg. mnie jest najniższy koszt późnego doprowadzania pola do użytku nie dysponując ciężkim sprzętem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

Ale czy mam to skosić? to nie są jakieś małe chwasty tylko ponad 1,5 m w jednym miejscu jest koło 2,5m ale większość tak jak pisałem wcześniej 1,5m. więc nie wiem czy da rade to przyłożyć bez koszenia. a jeśli z koszenie to co zrobić z pokosami? zostawić jak skruszeją czy co?>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Moim zdaniem w zimie to wszystko siedzie niżej a wiosna przerośnie i wtedy opryskać odpowiednikiem randapu i potem orka dużym pługiem który się nie zapycha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Goscserwisu    0

Ja bym skosił zwykłą kosiarką i przyorał na 15cm,chociaż wszystkiego nie zakryje,ale to nic,to co przykryje to przegnije a wiosną brony a po nich głeboka orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

Okazało się że bd miał dostęp do kosiarki leopard 280 którą zapnę do swojej 120-stki. Po skoszeniu lepiej zostawić na zimę i na wiosnę opryskać i orać czy orać pod zimę i na wiosnę bronować i siać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Jeżeli teraz będą deszcze i pole się zazieleni to jeszcze jesienią oprysk i orka na zime

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

A CO NAJLEPIEJ zasiać na polu 2 lata nie uprawiane było troche zarosło opryskałem tajfunem ale bede siał cos na wiosne tylko nie wiem co by dało jakis plon w miare???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

polecam łubin :D odradzam wszelkie mieszanki z pszenżytem jarym

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

a coś ze zbóż???

 

a coś ze zbóż??? co najlepiej?????

Edytowano przez LUKASZ82mtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek702    0
Napisano (edytowany)

Mam podobny problem z tym że uguru jest 4h i 3 lata nie uprawiany klasa III

Dodam że 2h jest skoszone a na 2h rośnie różnego rodzaju zielsko

co ma z tym zrobić prosze o rade ???

czy zdąże coś posiać w tym roku na zime

 

 

 

pozdrawiam

 

:)

Edytowano przez grzesiek702

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Kolego. Jutro dajesz 5 l Roundup TransEnergy za 10 dni orka 600 kg polifoski 6 250 kg mocznika, zaprawa na drutowce i siejesz kuku już teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Ja dwa lata temu miałem podobny problem. Ja skosiłem, zwapnowałem, zrobiłem głęboką orkę, płytka uprawa agregatem i siew gryki. Grykę sieje się około połowy mają więc masz jeszcze czas. Po zbiorze gryki dałem znów wapno i orka. Po 3 tygodniach nawozy, płytka uprawa agregatem i sianie pszenicy ozimej. Jak na razie pszenica wygląda ładnie i chwastów nie ma za wiele. Jak zdecydujesz się na ta opcję to pamiętaj żeby opryskać od perzu jak gryka będzie miała 15-20 cm. Możesz do tego użyć np. Fusilade Forte w dolnej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj