pawel675

Doprowadzenie do użytku 2ha

Polecane posty

pawel675    0

witam

nie wiedziałem gdzie ten temat zalorzyć wiec daje tutaj.Mam na oku 2ha ziemi .aktualnie jest to odług :/ ok 10lat rosną tylko chwasty... chciałbym w nastepnym roku zbierać juz zboże . Proszę Was o pomoc jak uprawic ten ugur aby zlikwidować perz przy jak najmniejszym nakłacie finansowym ??

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Według mnie to za póżno na opryski no chyba ze są jakieś specjalne ale można to zjechać broną talerzową i zaorać zależy co tam będzie siane czy ozime zborze czy jare. I jaka jest tam klas ziemi????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wlasnie randap i inic innego nie pomoze ,a kolega co napisal zeby w perz wjechac talezowka to jest chyba jakis jeszcze nie wykwalifikowany...do tego kolegi...kolego talezowka potnie perz i bedzie go jeszcze wiecej,a niby dla czego za pozno na randapowanie...co,,,,3-4tygodnie polezy i bedzie oki..a potem dobrze gleboko zaorac...na zime a na wiosne mozesz prysnac to cale zanim co kolwiek zaczniesz robic na ug maxem...ja w tym roku pierwszy raz zastosowalem ten srodeczek i zobaczymy jakie beda efekty..pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

no jakiś oprysk na pewno, orka nie wiem czy głęboka bo głęboko to moze być juz martwica. Napewno obornik lub gnojówka a w next roku wapno, albo to albo to bo obornik i wapno na raz to nic z tego nie będzie.. sami takie pole dokupywaliśmy juz z 7-8lat temu, było obok naszego, ale u nas była jeszcze potrzebna fadroma do zapychania dołów... tego pola napewno w rok nie doprowadzisz do użytku, 3-4lata co najmniej potrzebne, a na pierwszy siew to gryka, owies my sialismy grykę, albo zrób tak jak jest duży chwast to go wykoś, zaoraj i zasiej cos na wiosne a opryskać to np na ścierznie. obornik lub gnojówka to napewno B)

heh, ja mam niby mało lat, ale nawet na takiej ziemi jak tam 10lat chwasty rosły to pole jest wyczerpane ze składników, a pszenica jara nie ma małych wymagań, gryka, lub owies i po tym na ścierznie jeszcze raz oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

1. jęśli są jakieś drzewa(samosiejki) wyrwać

2. na roundup nigdy nie za poźno więc daj, jednak na ugory radzę dać więcej niż napisane na ulotce co da lepszą efektywność oprysku

3. gdy spali pociąć talerzówką

wapno, wapno koniecznie najlepiej te które najszybciej działa

5. zaorać na głeboko

6. na wiosne zasiać lepiej mieszankę jęczmień pszenica

 

Tak ja robiłem z ugorem 1,5ha i zboże nieźle sypało już w pierwszym roku B)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszG100    0

Panowie wszystko pięknie ładnie ale widzę tu koszty,koszty i jeszcze raz koszty ja nie będę tu nikomu mówił że jest mało wykwalifikowany ja doprawiałem ugory trzy lata z tym włącznie teraz jest tam piękna kapusta i nie ma żadnego śladu że to ugór był.Jeden kawałek do porównania talerzowałem a na drugim zrobiłem podorywkę obydwa zabiegi na jesień ładnie przemarzły chwasty i trawa, a na wczesną wiosnę dość głęboka orka 25-30 cm ile w sumie zetorek podołał.Ziemia się odleżała trochę na to nawozy agregat bierny i dwa lata siew jęczmienia no może lepszy by był owies ale na naszych terenach nie ma co z nim robić a w trzecim jest piękna kapusta nie różniąca się niczym od tej na innych stanowiskach a i zapomniałem roundap był po żniwach i jestem zadowolony z tego sposobu tani a nawet fajnie to pole wyszło B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Jeśli chcesz uprawiąc tą ziemię dłuuugi czas to trzebato zrobić w pierwszym roku efektywniea nie jak najtaniej

 

@mateuszg100 widzisz ty 2 lata się bawiłeś z chwastami, a ja po roku miałem wszystko wysprzątane 0 perzu B)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel675    0

Właśnie rozchodzi się o koszty .... wapna nie będe dawał ani kosił .słyszałem że jest oprysk na pszenice jarą zwalczający perz .Zrobie chyba tak jak mowi @MateuszG100 teraz raudap ,we wrześniu tależówka ,na wiosna orka , nawóz , agregat bierny i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

wiosenna orka jest beznadziejna przesusza glebe lepiej rundup teraz za 3 tygodnie gleboka orka wapno granulowane i pszenice ozima posiac na wiosne na wszelki wypadek pryskac albo apyrosem albo atributem zapobiegawczo na perz jakby jakis przetrwal i bedzie git no i plon wiekszy niz z jarego zboza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz22    1

Zgadzam się z @Lukaszjarm, orka wiosenna odpada. Wysusza glebę i jak się za wczasu nie zabronuje to straszne bryły B) Spal randapem, potem talerzówką dobrze wymieszać a na zimę orka 25cm. A na wiosnę może być kultywator z bronami lub same brony (będziesz widział) i jakiś owies lub jeczmień można wsiać bo na pszenicę za wcześno. Przed zimową jakiś nawóz naturalny jeśli dysponujesz B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co do oprysku to teraz mija się z celem chwasty są zdrewniałe kończą wegetację w korzenie nie pójdzie środek

Właśnie teraz przeleciałbym talerzówką pomiesza łodygi i właśnie spowoduje odrost świeżutkiego perzu B) na który właśnie bym walnął roudapa B) i dopiero orał. Zresztą bez talerzówki czy skoszenia trzeba mieć naprawdę dobry pług (duże prześwity) by zaorać 10 letnie chwasty B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Z talerzówką radze uważać to jest dobre na uprawione pola, ale perz tylko rozmnoży. Przerabiałem temat w tym roku na wiosne, tylko u mnie była glebogryzarka ziemie kupiłem w marcu a siałem w kwietniu. Perzu i trawy w pszenicy było sporo. Najlepiej teraz opryskać do oprysku mozesz dodac mocznik lub saletre poprawi działanie. Potem jeśli trawa jest duża dobrze było by zastosować może agregat ścierniskowy tak aby to rozdrobnić żeby po orce nie wystawało nic. Z tym wapnowaniem radze najpierw zmierzyć ph a nie na pałe sypać w końcu to też kosztuje. 2 czy 3 klasa po ugorowaniu nawet bez obornika powinna coś dać. Zaorac powinienes możliwie głeboko aby wszystko dobrze przykryć.

Jeśli nie masz agregatu spróbuj zaorać po oprysku korzenie przetruchlejką i powinno lżej jść, jesli się nie da pozostaje talerzówka.

Co do oprysku zwalczającego perz w pszenicy watpie czy taki jstnieje. Na roslinkach ja się nie znam ale perz i pszenica to chyba jednoliścienne więc jeśli oprysk spali jedno to spali i drugie..

Perz możesz zwalczac chemicznie w rzepaku lub kukurydzy.

Do zakończenia okreu wegetacji rośliny normalnie funkcjonują a więc korzenie też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz22    1

Jeżeli tego po spryskaniu nie wymiesza talerzówką lub gruberem (dla mnie lepiej talerzówką bo lepiej potnie). Jak ja zaczołem uprawiać nieużytek to po spryskaniu go tajfunem (tańszy od randap),wał u KBT do góry na maksa i mieszałem to nawet po 2 razy aż pole wyglądało jak należy B) Bo jeżeli po spryskaniu się od razu zaorze to z pod skiby będą wystawać suche części chwastów co podczas siewu może to przeszkadzać B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz22    1

Ponieważ ta ziemia musi się ruszyć tzn. zacząć plonować po 10 latach stania odłogiem. A jęczmień czy owies ma mniejsze zapotrzebowania niż pszenica. Po owsie jest bardzo dobre stanowisko pod pszenice lepsze nawet niż po jęczmieniu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

i co on z tym owsem będzie robił? za ile go sprzeda? jak walczyć z chwastami typu owies głuchy? a koszty? myślisz że ta ziemia nie żyje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz22    1

Nie wiem co będzie robił. Może ma produkcję zwierzęcą??? Co? Z resztą zrobi jak chce ja tylko wyrażam swoją opinię B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze raz potwierdze randap zimowa orka na gleboko....na wiosne Owies a jak nie owies to w ostatecznosci jeczmien...ale owies byl by idealany dobry plodozmian pod pszenice ozima moze po nast zniwach edziesz musial jeszcze raz poprawic randapem,nie stety jak pole tyle lezalo odlogiem bez kosztow sie nie da obejsc..jak chcesz cos z tego pola w nastepne zniwa zebrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny    2

A co was tak wzięło na raundup , są przecież tańsze środki o takim samym działaniu . B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj