Polecane posty

Budzu321    0

WItam mam takie pytanie czy można by bylo posiac po żniwach na poplon żyto np w sierpniu pod koniec i wykosci je gdzies w pazdzierniku rotacyjna i zgrabic i zbierajacą zebrać na pryzme i kiszonke z tego zrobic zdało by to egzamin?? Można by to było dawac krowom mlecznym do jedzenia??

Edytowano przez Budzu321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

PO pierwsze szkoda zachodu aby żyto kosić jeszcze jesienią ponieważ zbyt małe urośnie i wątpię czy zwrócą Ci się chociaż wszystkie koszta poniesione na jego zasiew

PO drugie krową mlecznym możesz dawać kiszonkę z żyta ale pamiętaj, że wielkiej wartości ona niema-jest to lepsza pasza dla opasów przynajmniej ja tak uważam.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Dokładnie żyto ma takie wartości dla krowy mlecznej tak jak by chciałeś byka utuczyć na samym sianie :PTeraz to dopiero zauważyłem bo na początku nie piałem paszy za dużo i dawałem samej kiszonki z żyta i zdawało mi się że fajnie dają :(

Edytowano przez Jelcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

tnie się rotacyjna w ładną pogodę polezy 1 dobe grabisz na rzędy po kolejnej zwijasz prasą na duzy zgniot i owijarka folia owinąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

PO drugie krową mlecznym możesz dawać kiszonkę z żyta ale pamiętaj, że wielkiej wartości ona niema-jest to lepsza pasza dla opasów przynajmniej ja tak uważam.........

a co ma według ciebie dobra wartość kiszonka z QQ czy coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Koledzy ma ktoś z was doświadczenie z kiszonką z pszenżyta?Bo właśnie mam dylemat czy nie zrobić w tym roku,tylko boje sie o to jak uda sie kukurydza siana po pszenżycie(zapewne będzie to dosyć późno).


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

to lepiej szukaj nasion kukurydzy o bardzo krotkim fao .... sasiad mial zyto na zielonke ktore pozno zseeszlo

i zasaial normalne fao 240-250 w naszej okolicy termin siewu byl kolo 5-15czerwcza nie pamietam dokladnie wyrosla bardzo ladna kuku ale w momencie zbioru wodnista ,.... kolby bez wartosci takie ;/ czyli to sie nie opłacało .... u mnie normalny termin na kuku to 20.04 -1.05 a po życie 2-3 tygonie roznicy i zawsze jest dobra kukurydza a nie wodsnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

zyto zbierac prosto z pnia czy lepiej zeby przeschlo troche?

zyto siane na 2 klasie ziemi a przed siewem dany byl obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Jeśli w beli,to konieczne jest podsuszenie w przeciwnym razie zrobią ci sie tzw.placki.Jeśli w pryzme to nie podpowiem bo nie praktykuje.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

zdecydowanie wole w pryzme

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

to juz raczej jest bez wiekszego znaczenia,ale na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Wg mnie niema wielkiej różnicy czy żyto jest podsuszone czy nie przed belowaniem i takie i takie udało się znakomicie!!Jedyne plusy podsuszonego to mniejsza waga balota i mniej smrodu.....

@cinek1808 jasne że kukurydza ma większą wartość-ale tu się nie wypowiadam ponieważ mam za mało doświadczenia w tej kwestii

@PREZES91WLKP z tego co się oriętuje z pszenżyta kiszonka wychodzi super jest tylko jedno ale......kosi się je znacznie później niż żyto tzn pszenżyto powinno się kosić w dojrzałości mlecznej ziarna i wg mnie najlepiej w pryzmę no chba że masz prasę z dużą ilością noży i potnie je bardzo mocno.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Właśnie cały problem tkwi w tym że zamierzam siać kukurydze jeszcze po tym pszenżycie,a jakoś nigdy nie próbowałem siać kukurydzy na początku czerwca(bo o tyle termin siewu może sie przeciągnąć).Dodam że prawdopodobnie miała by to być qq na ziarno.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

nie dojdzie ci na ziarno na kiszonkę ledwo zdąży. Nie lepiej było nie siać tego pszenżyta tylko normalnie qq na kiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Pewnie i byłoby lepiej,ale to była troche skomplikowana sprawa z dzierżawą na której właśnie jest to pszenżyto.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci bardzo na ilości to spróbuj zebrać wcześniej, czytałem kiedyś artykuł o gospodarstwie państwa Mazurek (czołówka krajowa pod względem wydajności) i był tam opisany GPS z pszenżyta zbierany o wiele wcześniej niż zalecenia o wybitnych parametrach, niestety nie pamiętam szczegółów, ale też będę zmuszony taki zrobić więc może znajdę info.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Napewno możnaby spróbować skosić jak się tylko wykłosi ale szczerze wątpię czy zdążysz zebrać kukurydzę na ziarno........Przecierz w naszym rejonie kukurydzę zbiera się dość późno przy normalnym siewie-a Ty chcesz opóźnić siew min 3 tygodnie......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Też właśnie pisze tutaj aby sie dowiedzieć więcej od bardziej doświadczonych w tym temacie,co prawda siałem kuku na ziarno ale w optymalnych terminach.Ale wg.was na kiszonke powinno być dobrze?Oczywiście przy zastosowaniu jakiejś odmiany szybko dojrzewającej.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Raczej tak,w tej kwestii zdam sie na chemirol,niech oni zaproponują odpowiednią odmiane :) W najgorszym wypadku najwyżej zetnie sie pszenżytko zanim zacznie sie kłosić.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

jakieś 3 lata temu siałem kukurydzę po zbiorze żyta, jakoś tak wyszło, że siałem tą kukurydzę 17 czerwca i o dziwo była najlepsza w okolicy. siałem wtedy odmiane TK- 160, zbierałem pod koniec pażdziernika i pomimo póznego terminu siewu, zdążyła kukurydza dojrzeć na kiszonkę, ale jeśli chodzi o ziarno, to raczej za póżny siew


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub21    20

Witam wiem iż odkopuje temat lecz nie wyczytałem czy do kiszonki z żyta daje się zakiszacz czy też nie ?? Chodzi mi o bele zawinięte w folie a nie pryzmę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
    • Przez KamilMaj
      Sprzedam pszenżyto 2 siew po kwalifikacie ładne ziarno oraz żyto Lokalizacja Świętokrzyskie, Kielecki, Raków
    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj