Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnik90_01    5

To już zależy od twych możliwości sprzętowych. W pryzmę lepiej by było dać sieczkę. Cała roślina lepiej się zakisi w beli. Chodzi o ugniecenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

jak masz mozliwosc to tylko pryzma. kiedys robilismy w bele tylko prasa bez nozy to trudno bylo rozdawac i troche sie psulo. teraz robimy w pryzme przyczepa samozbierajaca i jest dobrze. material jest pociety, latwo sie rozdaje i mniej sie psuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huliszek1990    44

Myslalem nad pryzma, a od ziemi cos trzeba połozyc? Jaki najlepszy termin na sciecie zyta i czy trzeba przerzucac skoszone zeby podeschło? Jakis zakiszacz? Generalnie dobry towar dla opasow? Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. mam zamiar w tym roku zrobic kiszonke z zyta i tu moje pytania: chcę zrobic to tak. kosze rotacyjna i chcialem zapytać gdzie moge dostac takie dystanse czy jak to się fachowo nazywa? długo
jak długo po skoszeniu powinna leżeć na polu (chcę to zebrać samozbierajaca) ? i gdzie najlepiej zamówić folię? po jakim czasie można to skarmiac? prosze o szybką odpowiedź :) muszę zrobić ma kiszonke bo strasznie gęste :/ za wszystkie odpowiedzi z gory dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz342    90

2 dni jak poleży to wystarczy jak ładnie to przewracarką rozbijesz ja tak robię i ładnie leży w belach a i kiedyś w pryzmie też spoko leżała :) a mam pytanie dajesz folię pod spód pryzm? miałem problemy z pryzmami często że boki strasznie gniły coś poradzicie? nie tyczy się qq i żyta ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

koledzy i mozna zaplacic za żyto do ściecia i zbelowania we wlasnym zakresie cena za bele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stannis    0
Napisano (edytowany)

Witam ja w tym roku myślę nad robieniem kiszonki z żyta gdyż zamierzam zrobić sobie trochę zaplecza z paszą żeby nie powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku. Mam posiane ok 5ha żyta i ok 1-2ha przeznaczyłbym na kiszonkę w bele i mam pytanie ile tak średnio wychodzi z hektara i czy bez rozbijania pokosów tylko pierwszego dnia skosić 1-2 dni poleży później zgrabić i znowu 1-2 dni by leżało i później prasować, czy w ten sposób mniej więcej równo się przesuszy i czy będzie dobra. Mam późne żyto więc jeszcze mam ponad tydzień do zastanowienia się zanim urośnie do odpowiedniej wysokości  a i będę kosił rotacyjną.

Edytowano przez Stannis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

witam ja z rownych 2 ha mialem 82 bale 120 na 120. kosiem w srode a w sobote presowalem i owijalem. przesuszone bylo slabo ale zapowiadali deszcze wiec nie czekalem. Zeby byla dobra kiszonka i duzo tego bylo trzeba szybko zasiac i gesto, ja sialem na czwartej klasie na poczatku wrzesnia wysiew 240kg na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stannis    0

82 bele to sporo ale u mnie tyle nie będzie bo nie mam tak gęsto posianego, jak u mnie będzie 30 bel z 1 ha to się będę cieszył. U mnie w najbliższej okolicy nikt nie robi żyta w kiszonkę, ja w tym roku będę musiał zrobić bo każdy będzie łapał łąki ile się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Panowie a co sadzicie o życie z wyką ozimą aby zrobić z tego belem


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Czy żyto syntetyczne albo hybrydowe można zasiać drugi raz na kiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer321    5

Witam . Może odświeżę temat . Zamierzam pierwszy raz zasiać żyto na kiszonke i mam kilka pytań . Czy to będzie dobry pomysł aby zasiać mieszankę żyto 150kg i wyki 30kg czy może to jest zły pomysł i lepiej zasiać żyto z pszenżytem i może jęczmieniem albo zrezygnować z mieszanki i zasiać samo żyto tylko gęściej ? Ile kg siejecie żyta na hektar ? W jakiej fazie kosicie swoje żyta ? I jaki plon uzyskujecie chodzi mi o ilość bel z hektara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

zyto  z wyką  bardzo  dobre    miałem  w tym roku  z wyką  i  bez  to  z Wyką  jest  o wiele  lepsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

W jakich dawkach siałeś?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer321    5

ja zasiałem 200kg żyta i 30kg wyki na hektar . Zobaczymy co z tego wyjdzie

Edytowano przez farmer321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Witam 

Szukałem na forum informacji odnośnie wsiewki seladery w żyto ale nic za wiele nie znalazłem.

A chodzi mi głównie o to że mam dość spory kawałek bardzo słabej ziemi. Dostałem od znajomego w dzierżawę. 

Stwierdziłem że nie ma sensu siać tam żyta czy innego zboża na ziarno. Więc będę siał tam żyto na sianokiszonkę.

Ale kiedyś pamiętam jak dziadek mi opowiadał jak siało się saladere w żyto. Po skoszeniu żyta było można krowy wypasać  czy coś takiego. dokładnie nie pamiętam 

bo to było dość dawno. Ale napewno mówił o wsiewce  z saladery. 

Wpadłem na pomysł żeby w żyto które mam na kiszonkę wsiać saladere. Tak w okolicach kwietnia. 

Zaś w maju skosić, podsuszyć, zwinąć i zbelować żyto. A saladera by sobie dalej rosła...

I jeżeli by coś urosło to znowu bym mógł zrobić sianokiszonkę tym razem z saladery.

Znajomy kiedyś miał sianokiszonkę z saladery i bardzo ładnie mu to byczki żarły. Tyle że on siał w czystym siewie

A ja bym chciał spróbować z tą wsiewką.

 

Co wy o tym sądzicie?

Czy to dobry pomysł? Miał bym podwójne korzyść z jednego kawałka ziemi

Za wszelkie rady z góry Dziękuje 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Pomysł Oki.tylkobobawiam się że przy zbiorze żyta tak zjezdzisz pole ze tej saladeri nie będzie prawie wcale.
Tak też możesz wsiewac groch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pomysł Oki.tylkobobawiam się że przy zbiorze żyta tak zjezdzisz pole ze tej saladeri nie będzie prawie wcale.

Tak też możesz wsiewac groch

 

Jak sieje trawę czy lucernę jesienią ze pszenżytem czy innym zbożem to mimo mechanicznego zbioru wiosną, trawa/lucerna nie wypada. Saradela jest wrażliwsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Dzięki za podpowiedź. Groch odpada bo raczej na takiej słabiej nie urośnie.
Trochę boję się zaryzykować bo ziarno saladery jest drogie (5-7zł za kg) a tego trzeba wysiać ze 30 do 50 kg. Na 3 ha to bedzie sporo kosztować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jus82    6

Do"darkoe

Saladere siali kiedyś w żyto które zbierali kosą albo snopowiązałką w lipcu, kiedy saladera już sobie rosła w najlepsze, chociaż też nie zawsze się udawała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Chyba odpuszczę sobie tą wsiewkę. Jak już to zasieje w czystym siewie. Nie ma co ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Możesz zasiać łubin żółty da trochę masy i dodatkowo polepszy stanowisko.


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
    • Przez KamilMaj
      Sprzedam pszenżyto 2 siew po kwalifikacie ładne ziarno oraz żyto Lokalizacja Świętokrzyskie, Kielecki, Raków
    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj