Zaloguj się, aby obserwować  
anticius

Jak rozwiązaliście "problem" pojenia cielat?

Polecane posty

anticius    0

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jak większy hodowcy bydła mlecznego(stada powyżej 50-60 krów w laktacji) rozwiązali problem pojenia cieląt w swojej oborze. Przyjmując, iż ktoś ma 60 wycieleń w ciągu roku, co daje średnio 5 cielaków miesięcznie-powoduje to potrzebę ciągłego pojenia cielaków co z pewnością jest męczące bo przecież mały byczek lub jałóweczka potrzebuje mleka(w rożnych postaciach) a nie wody więc klasyczne poidło odpada.

Proszę pisać jak u Was wygląda ta kwestia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anticius    0

Dzięki za tą wyczerpującą wypowiedź...

Sam stosuję takie rozwiązanie ale nie zadowala ono mnie dlatego się pytam. Może ktoś stosuje jakieś innowacyjne rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

Chyba nic innego nie wymyślono. :D Ale co z tego wiaderka ze smoczkiem jak np. stoją luzem 3 albo 4 cielęta i każde ma dostać inną porcję bo jedne są młodsze a inne starsze? Wtedy wszystkie dostają jednakową porcję? Ja poję zwykłym wiadrem. Leję mleko i stawiam przed nosem i pije. 30 sekund i nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Antek21    1

Osobiście to pierwszy raz się pokazuje cielęciu po palcu co to mleko, później stawiam mleko w wiadrze o niech robi sobie co chce. A już tak w 2-3 tygodniu wpuszczam kilka na raz do zagrody i razem piją.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anticius    0

Coś takiego jak wyżej(chodzi mi to z DeLaval) to dosyć dobra rzecz :D

Ogólnie chodzi mi o pojenie cieląt w kojcach grupowych, nawet po 10+ cieląt. tak aby każdy z nich wypił ile ma dostać i nie więcej! Mniejsze cielę powinno dostać mniej i często jeszcze inne mleko...

Z tego co pisze przy tym automacie, mogłoby to rozwiązać problem, ale ciekawi mnie cena tego urządzenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

Jednak nie opisze ci jak to wszystko się sprawdza w praktyce bo jak korzystam z metody palec i wiadro :D

 

Cena pewnie kosmiczna :) nie wiem jaka masz liczbę cielaczków ale to chyba opcja dla większych gospodarstw... albo bogatszych

 

Ale jak cielaki biegają luzem to ciężko by ten większy cielak dostał mniej a mniejszy więcej bo nie wiesz do którego wiaderka Ci podejdzie chyba ze zrobił byś przy poidłach "bramki" i kierował cielaka do odpowiedniego poidła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anticius    0

Hmm, zastanawiałem się czy nie ma czegoś podobnego do stacji paszowych dla krów, w których to każda dostaje swoja dawkę - paszę(może ich chodzić bardzo dużo luzem, w zależności do systemu i wielkości stacji). Żadna krowa nie dostanie wówczas więcej niż powinna dostać, komputer nad wszystkim czuwa:) Jedynie gdyby nie wyjadła to inna krowa po niej dokończy ale to się nie zdarza zazwyczaj.

Podobnie mogłoby być z cielakami, każdy z nich może dostać mleka daną ilość dziennie(najlepiej jakby automat wydawał mleko 2 razy dziennie załóżmy od 5 do 11 i od 17 do 20)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

Tak jest coś takiego jest to miedzy innymi wyposażeniem dojarni "karuzeli" gdzie każda krowa ma indyfikator i przy dojeniu dostaje ile jest w stanie zjeść przez czas dojenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Przeglądnijcie sobie oferty na traktorpoolu tam niekiedy można trafić na taki automat. Radzę wygodnie usiąść przy podliczaniu ceny, wystawiane są osobno identyfikatory i automat.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Stacja DeLaval kosztuje ok 25 tysięcy złotych brutto. Fajna sprawa. Automat już jest w gospodarstwie, czeka na instalację. Zapowiada się obiecująco!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj