Skocz do zawartości
AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
szajar    1

wiosną sypnąłem ratunkowo ecogran 0,5t/ha, to za mało, wiem i dlatego chce zamówić z 2 patelnie jakiegoś luzem

jaki rodzaj wapna najlepiej zastosować na gleby lekkie, bardzo kwaśne (ph4) z zawartością magnezu niską i bardzo niską? (podlaskie)

kreda mielnik 100

radkowit premium 110

morawica 100

fast cal 150

standard cal 115

w tych się zorientowałem ile mniej więcej mnie wyniosą, ceny netto za t

jarekvip99    4

A co sądzicie o kredzie granulat po 300 zł z dowozem i ile trzeba tego dać na hektar żeby dało dobry efekt. Nie miałem z tym styczności a do zwykłego wapna nie mam rozsiewacza wiec dochodził by koszt wynajęcia go

damianzetor9540    1268

U mnie koszt wynajęcia zestawu do siewu wapna (Forterra 125 i unia rcw 10 ton) to koszt 30 zł/tona. Więc nawet gdyby to granulowane było po 150 zł to i tak bym podziękował, a tutaj po 300 zł.  :blink:

Wiadomość z agroFakt.pl

jarekvip99    4

U mnie koszt wynajęcia zestawu do siewu wapna (Forterra 125 i unia rcw 10 ton) to koszt 30 zł/tona. Więc nawet gdyby to granulowane było po 150 zł to i tak bym podziękował, a tutaj po 300 zł. :blink:

To jakie wapno polecasz żeby szybko zadziałało bo ziemia dopiero co kupiona i jest 4.5 ph a kreda podobno najszybciej działa

jarekvip99    4

No gleba ciężka nie jest raczej bym powiedział średnia. No z magnezem tez średnio w niej

a1fe26c2    36
Napisano (edytowany)

Na pierwszy rzut kreda, żeby poprawić odczyn gleby chociaż do kwaśnego. W drugim rzucie kreda z magnezem, żeby doprowadzić odczyn do lekko kwaśnego i dostarczyć magnez. Za 3 lata i tak połowa z tej kredy wyjdzie poza zasięg korzeni. Ilości wapna potrzebne do zmiany odczynu o jeden poziom są wyznaczone i dostępne na stronach ODR'ów. Z tych danych można wyznaczyć ile wapna kupić na swoje pola. Co najwyżej zajdzie konieczność przeliczenia ilości CaCO3 na ilość CaO.

Na glebach ciężkich można sypać tlenek wapnia. Magnez dla roślin w danym sezonie wegetacyjnym można dostarczyć w postaci siarczanu.

Edytowano przez a1fe26c2

jarekvip99    4

A ile tej kredy bo na tej granulowanej np wapniak koszelowski jest napisane że 1 tonę lub troszkę więcej

Tomek90    196

Przecież napisał tobie że przeliczasz na czysty składnik. Granulowana zawsze będzie miała więcej Cao niz luzem, ale nie na tyle aby wyszło taniej. 

mariuszzz    14

wiosną sypnąłem ratunkowo ecogran 0,5t/ha, to za mało, wiem i dlatego chce zamówić z 2 patelnie jakiegoś luzem

jaki rodzaj wapna najlepiej zastosować na gleby lekkie, bardzo kwaśne (ph4) z zawartością magnezu niską i bardzo niską? (podlaskie)

kreda mielnik 100

radkowit premium 110

morawica 100

fast cal 150

standard cal 115

w tych się zorientowałem ile mniej więcej mnie wyniosą, ceny netto za t

Witam,

z tych wapien, które wymieniłeś, najszybciej będzie działać FastCal, ale niestety to wapno bez magnezu.

Kreda i Radkowit Premium bedą działać trochę wolniej a najwolniej standard i morawica.

Skoro zawartości magnezu masz niskie, to nie masz wyboru, musisz dać wapno magnezowe. Jedyne magnezowe jakie masz na liście to Radkowit Premium.

a1fe26c2    36

Pojawił się właśnie artykuł o terminach wapnowania pól (kiedy wapnować pole?). Warto poczytać, bo wyjaśnia on dlaczego i kiedy należy stosować wapno w ilości 0.5 t/ha.Na zadbanych polach taki zabieg będzie zbędny. Normalna dawka dla gleb lekkich i bardzo lekkich to  jedna tona CaO na hektar co trzy/cztery lata. W przeliczeniu na CaCO3 daje to około dwóch ton kredy na hektar. Nieco mniej wysypuje się wapna magnezowego, gdyż ma ono większą siłę zobojętniającą.

Przemo188    6

mam ofertę 

polcal big bag - 420 zł

worek - 450 zł

nordkalk big bag 375 zł

wapniak koszelewski big bag 440

skłaniam się ku polcalowi 

fezoi    47
Napisano (edytowany)

To jest typ 04 (z przerobu skały) , kreda to 06a np.kornica , koszelów .

Edytowano przez fezoi

pawel885    380

Wychodzi na to że saletra kosztowała by 500zł a polifoska 800.... Jak by były sypkie 

Agrest    401

Zawartość jak najbardziej prawidłowa. Znalazłem dane firmy, choć skąpe, ale działają obok Kornicy, więc raczej prawdopodobne, że nie kręcą http://www.credoton.pl/

TheMariko12    409

Witam

Jaka powinna być optymalna dawka na 1 ha wapna z  firmy polcalc ? Chodzi mi o kredę ? Ziemia lekka

nieARMANDv2    6

O optymalnej dawce trzeba rozmawiać znając aktualne pH, wartość do jakiej chcesz dobić i jakie rośliny chcesz uprawiać...

Ainat    10
Napisano (edytowany)

Czy Ktoś odważy się zrobić analizę porównawczą kredy Polcalc z Lubienia Kujawskiego  i Ecogranu (Wapniaka Koszelowskiego) z Kornicy

Który nawóz jest wart pieniędzy , jakie za nie żądają sprzedawcy?

Parametry podobne ale pochodzenie różne.

Polcalc to mielona skała wapienna a Wapniak Koszelowski to naturalna kopalina o właściwościach chemicznych i fizycznych lepszych niż Polcalc a występujących w naturze bez żadnej obróbki przemysłowej.

Przy porównywalnej cenie zakupu ku któremu produktowi się skłaniać?

Nawozy , przynajmniej patrząc na specyfikację są bardzo podobne. Którego zakup będzie bardziej racjonalny rolniczo i ekonomicznie ?

Różnica jest w technologii produkcji i składzie chemicznym z przewagą dla Ecogranu.

Edytowano przez Ainat

FisKars    3

ile zastosować wapna polcalc jeśli mam ph na poziomie 6?

Na stronie polcalc zalecają zastosować wapno zaraz po siewie rzepaku czy można to zrobić jeśli rzepak bedzie opryskany na chwasty doglebowo metazanexem i comandem?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie