Skocz do zawartości
AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wapno
Agrest    347

Zgadza się że potrzebuję 20 ton ale za to co puste na samochodzie też trzeba zapłacić nie pamiętam już jaka to kwota. I najważniejsze, nie tak łatwo rozsiać 20t wapna pylistego

Mówisz o wapnie pylistym typu np Nordkal Fast czy o wapnie z kieleckich kopalni? Bo jeśli o tym drugim to nie można mówić o pylistym. I z tym problemu z wysiewem nie ma, wystarczy stary taśmowy kos lub motyl. .  Bez obaw można dać nawet i 7 t na ha więc auto to wcale nie tak duża ilość.

TheEnd    4
Napisano (edytowany)

za to co puste? Płacisz stawkę za transport i za wapno na aucie.

W okolicach Jarosławia na Podkarpaciu jest opłata za pustą przestrzeń tak jak to jest w przypadku gruszki z betonem ;)

Mówisz o wapnie pylistym typu np Nordkal Fast czy o wapnie z kieleckich kopalni? Bo jeśli o tym drugim to nie można mówić o pylistym. I z tym problemu z wysiewem nie ma, wystarczy stary taśmowy kos lub motyl. . Bez obaw można dać nawet i 7 t na ha więc auto to wcale nie tak duża ilość.

Te próbki co oglądałem z najbliższej kopalni to mąkę przypominały więc uważam to za pyliste. Kosa akurat mam ale tym to kursów sporo na całe auto wyjdzie.

Ps. Zapewne zaraz będzie tu notka od moderatora że zacytowalem ostatni post, ale bez cytatu nie wyobrażam sobie odpowiedzi na dwa posty.

Edytowano przez TheEnd

Wiadomość z agroFakt.pl

Agrest    347

No niestety bez roboty się nie obejdzie. Ale możesz zapiąć kosa za wozem/przyczepą i ograniczysz liczbę kursów

Troker1979    13

Prośba o opinie.

Wapniak koszelewski jak się rozsiewa zwykłym rozsiewaczem(niezbyt nowoczesnym)?Jaka granula -twarda, zabita? Mocno pyli? zabija rozsiewacz? Granulacja 2-5 mm lub 6-9mm.

witam planuję w tym roku rozsiac wapno granulowane pod kukurydze. przedplonem była również kukurydza na oborniku i mam niskie ph i chciałbym w miarę szybko podnieśc ph. co pomoze, jakis polcalc czy cos innego polecacie bo ogolnie polcalc drogi to raz no ale nie dam rady rozsiac sypkiego bi nie mam rozsiewacza do wapna. pozdrawiam

zkordalski    81

Pierdu pierdu wszystko zależy od dawki czasu i ilości. No ja wapnowałem wszystko 5 lat temu . Ale z badań wyszło ze ph nie jest idealne więc rzutem na taśmę na naj gorsze pola kupiłem właśnie tak jak yacenty granulat POLcalc w ilości 5 ton tylko dlatego by natychmiast zadziałać by plon nie spadł. I dla mnie choć drogo był to idealny zakup a reszta na okres po zniwny dwa składy luzem bo wówczas gleba będzie miała czas coś pobrać . A jak komus brak troche to bez sensu brac weglan z morawicy cały skład a tym bardziej gdy chce natychmiastowego efektu. 7 ton na raz? Nie polecam takiej dawki glebę osuszy za bardzo i zamiast pomóc zrobisz krzywdę

stempos1980    37

ogólnie wapniak koszelowski dobrze się rozsiewa rozsiewaczami nawet lejkiem idzie

damianzbr    976

7 ton na raz? Nie polecam takiej dawki glebę osuszy za bardzo i zamiast pomóc zrobisz krzywdę

Podaj jakieś uzasadnienie z chemicznego pt. widzenia że 7t węglanu wapnia zastosowane jednorazowo zrobi krzywdę glebie.

zkordalski    81

Chemicznego nie ma. Ale fizycznego już tak taka ilość w jedne dawce absorbuje ogromne ilości wody które są nie zbędne do rozwoju rośliny. Zalecane dawki to max 5 ton jedno Razowo. No ale jak tam chcesz. Dajesz 500kg saletry na raz? Nie bo spalisz a w dzielonej dawce da ogromny plon. Tak samo jest z wapnem.

pawel885    376

Tlenkowym jak najbardziej możesz przesadzić , węglanem nie przedawkujesz a tym bardziej dolomitem, najwyżej wymyje w głębsze warstwy jak ziemia lekka czyli będą straty. 

damianzbr    976

Chemicznego nie ma. Ale fizycznego już tak taka ilość w jedne dawce absorbuje ogromne ilości wody które są nie zbędne do rozwoju rośliny. Zalecane dawki to max 5 ton jedno Razowo. No ale jak tam chcesz. Dajesz 500kg saletry na raz? Nie bo spalisz a w dzielonej dawce da ogromny plon. Tak samo jest z wapnem.

Aby węglanowe zaczęło coś absorbować najpierw kwasy i muszą go rozłożyć. I np. taki dolomit (czyli bardzo stara skała słabo reaktywna) w dodatku słabo zmielona jak się trafi (mała powierzchnia styku do reakcji) to i 20 ton możesz dać a nic się nie wydarzy.

pawel885    376

U nas już oferują granulat po 250 zł, widzę że "reklama" na forach rolniczych robi swoje  :P

tomow    0

Granulat ratuje tych, którzy nie mają jak rozsiać kredy czy innego rodzaju wapna wymagającego Piasta. Ja sieje granulowane co roku i mam ustabilizowane PH.

Chciałbym zapytać Was czy Waszym zdaniem można posiać granulowane (Dolokorn) przedsiewnie i nie mieszać przez dwa czy trzy tygodnie z glebą? Chce uniknąć nałożenia z NPK...

kamilc017    30

kolego też właśnie kupiłem dolokorn i w jakich dawkach co roku go stosujesz i pod jakie uprawy? Dołączam się do pytania w sprawie wysiewu.

kamilc017    30
Napisano (edytowany)

Ja 700zł za tonę. Nie mam czym rozsiać tylko rozsiewaczem ale dla mnie jest on za drogi co do składu i w tym roku chyba będzie PolCalc

Edytowano przez kamilc017

tomow    0

Ja zapłaciłem 620 złotych za tonę. Wolę taką formę, bo spokojnie rozsiewa sie lejkiem. Cena jako wapna nie zachęca, ale wrzucamy do ziemi cos instant, choć działać zaczyna dopiero w drugim sezonie.

Ja Dolokorn stosuje zawsze wiosną przedsiewnie pod zboża. Daje 300 kg na hektar. Zawsze od razu mieszałem z glebą, ale tym razem nie da sie wjechać z uprawą... Chciałbym posiać teraz, a potem uprawiać przedsiewnie za dwa czy trzy tygodnie..

tomek73    186

Jak to jest dolomit to on jest kompletnie nic nie warty. Powinni dopłacać że to że się go stosuję.

Michalk13    8

Dlatego że jedzie prosto z niemiec i niby ma magnez ale to i tak dobrze zmielony dolomit...
Ja jak stosuje to tylko i wyłącznie kredę granulowaną odmiana 06 za max 350zł/t

Bo odmiana 04 i 05 to zmielona skala wapienna np polcalc

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się