AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

szynszyl    0

Poszukuje rzeczoznawcy od wapna z papierami.Zamówilem krede dostarczyli dolomit 0-2 rozdrobniony iupierają sie ze to jest kreda nawozowa .Powiedzialem że im nie odpuszcze ...

Edytowano przez szynszyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Daj wapno do badania do Stacji Chemiczno Rolniczej w Twoim regione. U mnie za takie cos chcieli ok 120 zl od probki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawcio21    2

witam

czy moze ktos sie orientuje czy mozna siac wapno granulowane na przenzyto zimoze po zasianiu ?? i czy zima lepiej czy moze do wiosny lepiej poczekac i przed wegetacja rozciac ?? Wiem ze to chyba powino byc siane przed siewem ale tek wyszlo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrin6231    13

zalerzy od rodzaju wapna skontaktuj się z producentem i dopytaj napewno timaga wapna z alg morskich można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

A koledzy czy ten nawóz wapnowo magnezowy mogę dać przed siewnie czy to coś da mam taki pomysł ponieważ nigdy nie stosowałem wapna nawozy npk oczywiscie co roku ale z racji tego ze nie daje wapna podejrzewam że poziom ph jest bardzo niski.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

dziś gospodarka to nie to co kiedyś niema sęsu wkładać trzeba jak najtaniej po najniższyvh kosztach a nie jakies tam drogie nawozy kupować i wewalać w ziemię ja założyłem posta bo niechce mi sie wapnować po żniwach tracić kasę i czas. Dlatego pytam czy mogę na wiosnę go zastosować tam pisze że przedsiewnie ale no oziminy niejest nic wspomniane a słyszałem różne opinie od niektórych szpeców z dziedziny rolnictwa że ponoć sięnierobi że się zniszcze zboże itp itd.

 

Może stary temat jednak myśle że przyda sie innym, krew mnie zalewa jak czytam takie mądrości "niechce mi się wapnować po żniwach tracić kasę i czas" człowieku właśnie tak postępując tracisz i kasę i czas. Powracając do tematu oczywiście możesz stosować wap mag na oziminy wiosną tylko zawiele to im nie pomoże jeśli z takim zamiarem go chciałeś stosować. Przyłanczam się do kolegów WAPNOWANIE (odkwaszanie) długofalowe i planowe, tam gdzie trzeba i ile trzeba, wapnem w którym za czysty składnik zapłacimy najmniej, w uprawach rolniczych najrozsądniej forma węglanowa, chyba że GLINY to mozna pobawić się tlenkowym, wapmagi i inne tego typu nawozy wapniowe tak jak napisał @deer interwencyjnie i wszystkie dokładnie mieszać z glebą! Najkorzystniej z całą warstwą orną, interwencyjnie z warstwą gdzie roślinka ma najwięcej "korzeni"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

wiem już jakie mam ph 4.8 jaką dawke wapna budowlanego musiał bym dac żeby podnieść ph 5,5 lub troche więcej pytam tak z ciekawości bo po żniwach mam zamiar sypnąć 4 t/h CaO 50% 04 za 45zł t z wojcieszowa +transport i ciekawi mnie co wyjdzie taniej i lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem wczoraj od producenta po 370za tone.Jezeli ktos mowi ze to zwykła kreda to niech jej nakopie a nie cwaniakuje. To naprawde działa i duzo daje. A cena nie jest wygórowana jak za taki towar.używaj częściej spacji

Edytowano przez Marcin91
brak spacji między słowami, ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ecogran u producenta kosztuje 400 lub ponad 400 za tone z dowozem na slabe gleby powinnno sie wysiac 500 kg. Siac sie to powinno pod agregat przed siewem lub nawet po. Ten towar naprawde działa szybko i widac poprawe juz gdy zboze zejdzie. Sialem i bardzo chwale ten towar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

Witam,chciałbym rozsiać teraz po pszenicy,jaką dawke zastosować i czy warto rozśiewać.Pozdrawiam i prosze o odpoweidz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie warto, pH i tak bardzo nie podniesiesz, najlepiej zastosuj dobre wapno po żniwach na ściernie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adasko5401    0

Witam :)) . Wiemy że z roku na rok jest coraz wiecej nowości.. Tu mam jedną z tych nowości .. Physiomax975 .. jest to granulowane wapno nawozowe z magnezem .. chciałbym poznac wasze zdanie i opinie - jak działa .. poprostu .. poznać wasze zdanie :)) Z góry dziekuje :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

To jest bardzo dobre wapno, w przeciwieństwie do "zwykłego" dajesz go mniej i koszty związane z jego stosowaniem są niższe poza tym działa "od razu" a nie tak jak zwykłe po kilku miesiącach, jest dobrze przyswajalne i rozpuszczlne, poza tym to żadna nowość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adasko5401    0

No tak .. cenowo także wygląda bardzo kusząco .. bo gdybym chciał ten sam skład umieszać w firmie zapłacił bym kupę kasy więcej .. .. Nowość nie nowość.. myślę że zależy to od regionu polski albo od firm zaopatrujących rolników ... Dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Panowie pytanie:

Gdzie można znaleźć skład tego nawozu? Na stronie nie ma precyzyjnych informacji. Napisano, że:

 

"PHYSIOMAX 975 i Physio-Mescal G18 - nawozy z wysoką zawartością reaktywnego wapnia Mezocalc, polecane pod większość upraw oraz na użytki zielone i uprawy wieloletnie. Oba nawozy zalecane są do stosowania także w rolnictwie ekologicznym (wykaz IUNiG)."

 

Ma ktoś dokładne dane? Jaka jest cena tego ustrojstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Tak tak a smok w tej bajce był?? Poza tym zaraz poleci banik za reklamę. Skoro zawiera 98% CaO to tyle samo co np wapniak koszelowski wiec z jakiej racji zastępuje kilka ton wapna od konkurencji?? hehe dobra ściema nie jest zła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krejzol3000    0

Ja z kolei dodam swoje 3 grosze, zamówiłem samochód wapna węglanowego(jurajskie) i kredy.

 

Teraz kwestia czy przywiozą to co potrzeba, czy są jakieś sprawdzone sposoby na test wapna?

 

Słyszałem, że:

 

wapno tlenkowe trzeba wymieszać z wodą, powinno się wtedy palić tak jak i budowlane

 

wapno węglanowe dodać do octu i wtedy powinno się bąbelkować,

 

natomiast nie wiem w jaki sposób przeprowadzić prosty, szybki i skuteczny test na kredę.

 

Proszę o porady doświadczonych kolegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor1980    0

WITAM CZY MOŻE STOSOWAŁ KTOŚ WAPNO DOLOKORN

CZY WARTO 300KG/HA CENA OK 500 zł t

niby jest dobre zastosowac na bieżące potrzeby roslin ph mam uregulowane 6-7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dolomitu (WAP-MAGu) to nigdzie na zachodzie nie stosuje się tego typu nawozu, wynika to przede wszystkim z tego że dolomit ma strukturę krystaliczną i nie wchodzi w reakcję po rozsianiu w glebie. Innymi słowy wysypanie dolomitu jest tak samo skuteczne jak nawożenie kruszonym granitem albo piaskiem.

Aż dziw bierze że jeszcze tego typu produkty dopuszczone są do obrotu. Powinno się tego zabronić! Dla obrońców wap-magu i dolomitu proponuje prosty test w szklance wody. Mianowicie wsypcie wap-mag i zamieszajcie, następnie odstawcie na 350 lat w chłodne i ciemne miejsce, następnie ponownie zamieszajcie i odstawcie na kolejne 350 lat tym razem w suche i nasłonecznione miejsce. Po 700 latach zalegania dolomitu w szklance wody okaże się że dolomit nie stracił swoich wspaniałych właściwości i nadal jest tym samym dolomitem w co w momencie zakupu. Pozdrawiam

 

a stosuje ktoś wapno budowlane jak tak to czym je rozsiewacie i w jakiej dawce je dać na gliniastą ziemie gdzie wapna nie było ok 15 lat

 

Wapno budowlane to to samo co wapno palone i tlenek wapna, ma postać pylistą i jest otrzymywany w wyniku prażenia w wysokiej temperaturze węglanu wapnia, czyli kredy uzyskanej z mielenia skały wapiennej. Jest to najbardziej efektywna forma nawozu do odkwaszania gleby. Dlatego też w ustawie o nawozach wapniowych producenci wapna zobowiązani są do przeliczania odmian wapna na zawartość tlenku wapna CaO. Wielu ludzi nie rozumie że w większości wapna dostępnego na rynku wcale nie ma tlenku wapnia CaO.

Prosty przykład: wapno węglanowe ma postać pylistą lub granulowaną a producent podaje że zawiera 55%CaO (tlenku wapnia) , wynika z tego że zawartość przeliczeniowa masy nawozu to ponad połowa tlenku wapnia CaO, w rzeczywistości jednak masą nawozu jest 98% węglanu wapnia CaCO3 a nie tlenku wapnia CaO!

Tak więc z punktu widzenia rolnika, węglan wapnia nie ma nic wspólnego z tlenkiem wapnia gdyż są to dwie różne substancje chemiczne których nie da się ze sobą porównać. Poza tym obydwie substancję zupełnie inaczej reagują w przypadku gleb ciężkich a inaczej na glebach lekkich. Różnic jest tak dużo że można by o tym napisać kilka stron, innymi słowy są to dwa zupełnie inne nawozy!

I teraz rolnik stoi przed decyzją jakiego nawozu użyć do odkwaszenia gleby, żeby zakup był opłacalny a inwestycja się zwróciła wraz z plonem.

Z niewielką wiedzą w temacie łatwo paść ofiarą oszustów lub zwykłej manipulacji!

Podsumowując:

 

-Każdy kto używa formy dolomitowej( kruszonej) wapna powinien to przemyśleć i zapoznać się z fachową wiedzą na temat dolomitu i jego właściwości.

Żaden dolomit nie podnosi pH gleby i nie wpływa na żadne parametry przyrostu masy ani inne właściwości gleby ! Nigdzie poza Polska nie stosuje się dolomitu kruszonego w rolnictwie!

-Forma tlenkowa w odkwaszaniu jest nieopłacalna gdyż cena wapna budowlanego to ponad 500zł za tonę. Odkwaszanie wapnem tlenkowym ma sens jedynie na glebie ciężkiej. Jest to jednak bardzo kłopotliwe. gdyż wapna tlenkowego nie da się zgranulować ponieważ po kontakcie z wodą zachodzi reakcja chemiczna.

-Najlepszym i najtańszym nawozem do odkwaszania gleby bez względu na jej jakość jest nawóz węglanowy czyli węglan wapnia inaczej kreda.

 

 

I tu pojawia sie kolejny problem ponieważ na rynku istnieje kilkadziesiąt rodzajów tego typu nawozu a ich cena waha się od 10zł za tonę(kopaliny) do 2500 tyś ( nawozy importowane).

 

A co sądzicie o takim nawozie wapniowym jak :wapno granulowane lub kreda granulowana ?

Edytowano przez Agronom_kujawy
  • Like 2

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj