AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

adiss    6

Ta  odpowiedź przeczy sama sobie . Po cholerę duża dawka co 4 lata jak po dwóch większość idzie w pizdoo   . Może jednak racjonalnie co roku ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

po uregulowaniu pH atakujesz ziemię nawozami, pozostałościami pożniwnymi czy opryskami więcej corocznie raczej obowiązkowo i kontrola co lat kilka. Tak wypisują wszędzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Nic tam sobie nie przeczy. Co 3-4 lata wapnuje się glebę, ale nie tak dużymi dawkami jak przy regulowaniu odczynu po latach zaniedbań. Odczyn nie zmienia się skokowo w czasie a i wapno wymywa się stopniowo. Ponadto do wapnowania polecane są wapna magnezowe, które rozpuszczają się wolno i stabilizują odczyn gleby w czasie. Gleba ulega zakwaszeniu na skutek używania nawozów jak i pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Zmiany pH w czasie nie są czymś groźnym, jeśli nie są zbyt duże (np. zmiana odczynu z obojętnego na bardzo kwaśny). Wysypanie właściwej ilości i rodzaju wapna co 3-4 lata powinno utrzymać pH gleby w zakresie dla niej odpowiednim.

O tym, że wapnować należy rzadziej mówią wykładowcy SGGW. Podobne informacje są zamieszczane na stronach ODR'ów, np. LODR.

Generalnie każdy robi jak chce.

Życzę sukcesów na polu odkwaszania pól.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Chciałbym zobaczyć jak, przykładowo, przy 100ha miałbyś wapnować wapnem sypkim co roku :D Przy wapnowaniu raz na cztery lata rocznie masz tylko 25ha do wapnowania, co gwarantuje wykonanie zabiegów agrotechnicznych w terminie. Bym zapomniał, dawka 4-krotnie mniejsza (np. 2Mg--->0,5Mg), czyli szkoda paliwa za jeżdżenie. :D Obiektywnie pozdrawiam. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Jaki to problem powapnować 25 ha? Jak pole w jednym kawałku i ciągnik z turem  i odpowiedni rozsiewacz to 1 dzień pracy. Ja wczoraj w 6 godzin posiałem na 8 ha (3,5t/ha) mając do dyspozycji łyżkę zapinaną na tył o ładowności  około 200 - 250 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Usługa rozsiania kosztuje 600zł/ wannę co daje 20-25zł za tonę, a ile kosztuje granulacja tony? 200-400z? No i samo się nie rozsieje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Trochę nie na temat, ale gdzie znalazłeś idiotę który w dzisiejszych czasach przewiózł Ci 35 t netto? Co i gdzie kupowałeś, bo z kopalni przeładowane auto nie wyjedzie. A może tylko zapłaciłeś za 35 ton?

 

Ja w mijającym tygodniu zakupiłem dwa auta z Morawicy. Oba po 28 t netto. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

zestaw z koniem dwuosiowym to 44 tony zostaje 16 ton na zestaw - troszkę mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Tara zestawu 12,6 t. Brutto 40,6t, więc netto 28t. Taki wydruk z kopalni.  

Z czego ten zestaw 16 tonowy miałby być -może asfalt uprzednio na pace mu zastygł? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Znajomy przewoźnik....Kreda jeziorna, mierzone na łyżki koparki, ale stary kierowca tylko ruszył na asfalcie i koń mu zaczął wierzgać to powiedział "ooooj 35 ton to na bank jest" Ale to kilka lat temu, może symboliczne kary były.... Rekord gościa to 44 tony . Mokre wapno to duży ciężar - na wywrotkę d47 wpakowali nam kiedyś 9600kg defekacyjnego także te 35 ton wcale nie usypywało się z naczepy.... 

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

chyba auto+towar nie może więcej ważyć niż 40ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

Mam pytanie czy warto rozsiac wapno granulowane na pole pod ozime zboza? Mam możliwość kupic wapno granulat po o kolo 330 zl za tonę z transportem. Dodam ze wapna nie bylo dawane z dobre 20 lat. Ile bym musial wysiac go na ha? Mysle ze chyba kolo tony? Prosze o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Co chcesz osiągnąć sypiąc wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Mam pytanie czy warto rozsiac wapno granulowane na pole pod ozime zboza? Mam możliwość kupic wapno granulat po o kolo 330 zl za tonę z transportem. Dodam ze wapna nie bylo dawane z dobre 20 lat. Ile bym musial wysiac go na ha? Mysle ze chyba kolo tony? Prosze o odpowiedź.

 

Więc na początek proponuję zbadać glebę i będziesz wiedział jakie masz na polu niedobory. Wróżenie i dawane na oko to strata czasu i pieniędzy. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

A to nie spotkałem się z zagadnieniem poprawy struktury gleby za pomocą wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Co nie którzy tylko szukają punktu zaczepu bo nie mają  co robić.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Mam pytanie czy warto rozsiac wapno granulowane na pole pod ozime zboza? Mam możliwość kupic wapno granulat po o kolo 330 zl za tonę z transportem. Dodam ze wapna nie bylo dawane z dobre 20 lat. Ile bym musial wysiac go na ha? Mysle ze chyba kolo tony? Prosze o odpowiedź.

Trzeba siać tylko bardzo drogo kupujesz.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

A mineralizacja resztek dzięki wapnie to co niby jest.

 

Artykuły o mineralizacji resztek pożniwnych wspominają o konieczności zapewnienia azotu bakteriom, które rozłożą słomę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj