AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marko-kolo    709

Akurat odemnie to jest mało starszy ale jak nie ma się argumentów to pisze farmazony
Cały czas pisze że to zabójstwo ekonomiczne i tyle
Ale do handlarza nie dotrze i dalej udowadnia tak naprawdę to co pisalem i przeczy temu co pisał wcześniej
Co to za argument że coś jest lepsze skoro jest nie ekonomiczne ?
Ale i tak postęp bo teraz nie 500 kg wystarczy tylko 1000 kg na ha hehe ...no i nie ponad 500 zł tylko taniej

CI co robili badania przed i po wypowiedzieli się jasno ale tych ekspert pomija bo dla niego podporą są ci co ślepo wierzą na oko że się poprawiło ....tylko że teza że w drugim roku sie poprawilo przeczy temu co twierdzi wyżej
Najbardzej wymowne jest jak frajer kupuje BB i pyta handlarza na ile ha to rozsiac .....to jest właśnie ich odbiorca i na takich eksperymentach opierają swoje tezy o cudownym działaniu bo żadne badania tego nie potwierdzaja bo tacy frajerzy ich nie robią bo są za głupi na to

Niechce mi się wracać i szukać dyskusji jaką tu toczylismy z samozwańczy ekspertem który poległ dawno temu z bzdurami o cudownej granulce kredy i jej wspaniałym działaniu i przenikaniu

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

marko każdy normalny nie pyta handlarza o dawkowanie, skład jest podany (o ile jest realnie rzeczywisty) to nie ma problemu, a te wszystkie tabele czy podpowiedzi handlarza to i kant d*py można, tak samo z kredą granulowaną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Przestań czytać tego bloga permakultura, albo przynajmniej cytować, gdzie przedstawiane są tłumaczenia książki za oceanu "naukowca" i uznawać je jako prawdę. 

Jutro 1 września to tornister spakuj, książki przejrzyj. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Giordano Bruno został spalony żywcem na stosie na Campo de' Fiori mimo, że prawdę mówił. Czyli że mu współcześni wierzyli w coś wręcz przeciwnego i byli pewnie święcie o tym przekonani.

Na wiosnę posypałem lekko ponad tonę na ha Wapniaka Koszelowskiego na V I VI klasę piasków. Przed zrobiłem badania, było 4,8 ph  po orce ponownie zbadam i podam tu na forum i się wyjaśni jak jest.

A co masz do bloga permakultura? Czytam czasami i nie widzę nic zdrożnego , bardzo ciekawie gość pisze i dużo ciekawych informacji podaje. Dużo ciekawych spostrzeżeń. Też uważacie że idioci i frajerzy tam siedzą? A ten naukowiec w cudzysłowu to też frajer handlarz? A Dr. Julius Hensel co w XIX wieku napisał „Brot aus Steinen” to też idiota?

Proponuję się nad sobą zastanowić bo w obronie waszej słusznej sprawy popadacie w paranoję.

Mało kto tutaj rozumie znaczenie słowa "dyskusja" do czego to forum jest stworzone. Zysk z wymiany doświadczeń rozumnemu jest oczywisty ignorantowi już niekoniecznie.

A tu co jest? Szkoda pisać- kupa zadufanych w sobie gości nie potrafiących wziąć udziału w normalnej dyskusji i wymienić się poglądami.

Gość co o kredzie granulowanej pisał kiedyś to pewnie Agronom Kujawy czy jakoś tak. Pamiętam jaka walka była ,ile inwektyw wtedy na niego poleciało.

W którymś poście  ktoś wtedy zwycięsko posumował , że został przegoniony z forum. Nie, on nie został przegoniony , on was olał i sobie z tond poszedł. Bo ile można się szarpać z ignorantami?

Tu autorytet od wapnowania ma ten ,który napisze ,że trzeba 100 ton dolomitu sypać i wtedy będą ochy i achy.

Przypominam sobie mojego kolegę jak miał pierwsze dziecko i jak się przeziębiło to do kilku lekarzy po kolei  woziłem aż trafił do takiego , który torbę od cukru antybiotyków przepisał , a o tych u których był wcześniej to miał opinię , że idioci i niedouki..Bo zalecali masaże , inhalacje i rosół z prawdziwej kury . Woziłem go wtedy z tym dzieciakiem po lekarzach i sugerowałem żeby się zastanowił bo ci „idioci” chcieli dla jego dziecka dobrze , ale on wiedział lepiej.

Napiszę teraz coś pewnie dla niektórych strasznego; będę na to pole sypał mączkę bazaltową i miał z węgla brunatnego a na wiosnę znowu 500kg Wapniaka Koszelowskiego. Poszukuję również taniej zrąbki ale to wiosną jak gałęzie przepuszczą przez rębaki.

Nikt się na śmierć nie zakrztusił piwem?

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Z kredy granulowanej są zadowoleni ludzie którzy obudzili się z ręką w nocniku siejąc na kwaśnej glebie rośliny nie tolerujące niskiego pH i po posypaniu pogłównie kredą te rośliny nabrały wigoru, ale do odkwaszenia gleby daleka droga.... i kosztowna..... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Wiadomo że my ignoranty i niedouki ale pH gleby mamy na przyzwoitym poziomie
No i co ? Nie mamy ciśnienia że" musisz posiac jęczmień "a tam pH 4 ....może ja i głupi ale w takiej sytuacji nie byłem
Kupilem pole to najpierw badanie i odkwaszanie i na początek wiadomo nikt normalny nie rzuca rośliny o wysokich wymaganiach
Tak więc niech karzdy dba o swoje jak umie a nie narzuca nachalnie jakieś dyrdymaly i pisze tak naprawde jak ratować polon bo w głowie pusto i brak profesjonalizmu


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem... niech Ci ktoś inny wytłumaczy

Ja za leniwy jetem żeby powtarzać to co już tu pisalem

Staraj się nie wciskac czegoś czego nie wiesz bo akurat pisalem kiedyś o wyniku jaki uzyskalem po 2 tonach kredy granulowanej

Więc nie rób z siebie durnia jak nie umiesz podejść jak należy do sprawy

Chyba na te 55 ha dałeś te 2 tony jak już    :P  bo na pewno nie na hektar, ty byś prędzej dał sobie d*pę szkłem ogolić niż wyrzucić 800 zł na 2 tony, powiedz to takiemu jak ty jesteś.    :lol:  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Swoje urojenia zostaw dla siebie
Twoja teorię o działaniu 1t kredy w drugim roku na oko sprzedaj glupszym od siebie , bo to akurat nawet koleś który tu udaje eksperta obalił, ale widać nie umiesz tego odczytać
Nie masz nic do powiedzenia to czego się czepiasz z glupkowatymi zwidami
Zrobiles badanie glowy ? Wes się za to przynajmniej.... bo widać że w tym temacie ciemnota na poziomie malorolnego niedouka i tyle

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1947

u mnie działa. Teraz robię poletko rzepak wczesny i po kwitnieniu gryka. 30 a na próbę. Ziemia w kiepskiej kulturze. Poszło 400 kg kredy plus 200 dolomitu. Nawożenie z borem. Zobaczymy. Z tym, że ja nie zajmuję się produkcją roślinną. Może kiedyś jak ziemia dojdzie do siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Swoje urojenia zostaw dla siebie

Twoja teorię o działaniu 1t kredy w drugim roku na oko sprzedaj glupszym od siebie , bo to akurat nawet koleś który tu udaje eksperta obalił, ale widać nie umiesz tego odczytać

Nie masz nic do powiedzenia to czego się czepiasz z glupkowatymi zwidami

Zrobiles badanie glowy ? Wes się za to przynajmniej.... bo widać że w tym temacie ciemnota na poziomie malorolnego niedouka i tyle

Żal ci d*pę sciska że ty walisz samochodami, a inni rozsiewaczami i mają taki sam efekt.     :)   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Człowieku czytaj co tu się pisze przynajmniej
Mnie nie obchodzi co walisz na swoją działaczkę bo ja nie jestem dzialkowiczem
Jaki efekt ? Chore oko które widzi to czego nie ma ?


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No toć czytam że z uporem maniaka próbujesz wszystkim narzucać swoją durnowatą teorię, no co cię obchodzi co kto daje albo co reklamuje, przekonałeś się do jednego to sobie to stosuj, a nie naskakuj na tych co mają inne zdanie. i co z tego że masz więcej ziemi, ale jest widać chu**wa i potrzebujesz dwa razy tyle co inni.    :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Człowieku o co chcesz się kłócić i co ty wypisujesz ?


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Sean pijesz kawę? Bo ja nie, ale nie słyszałem żeby łyżka granulowanej miała moc 5 łyżek sypkiej..... Nie słyszałem żeby krowa dawała po wiadrze pełnoporcjówki granulowanej tyle mleka co po 5 wiadrach pełnoporcjówki sypkiej..... nie słyszałem żeby trutka na szczury w postaci granulatu była 5x mocniejsza od sypkiej czy płynu.... a bigbag kredy granulowanej ma moc 5 ton  kredy pylistej... fenomen normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 No właśnie o co chcesz się ze mną kłócić?    a może zacznij reklamy w telewizji atakować i ludzi którzy te produkty kupują.      

 

 

 

Sean pijesz kawę? Bo ja nie, ale nie słyszałem żeby łyżka granulowanej miała moc 5 łyżek sypkiej.....

No właśnie, nie pijesz a wiesz co z tą kawą.     :P    co się tam z wami dzieje na tym wschodzie, przeciwko kredzie są prawie wszyscy stamtąd. Może faktycznie na tych waszych piachach trzeba całego TIR-a wewalić /ha, żeby nie uciekło to do Chin po przeoraniu.     :)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

pawel885 - wydaje mi się że użyłeś złego porównania. Powinieneś porównać 1 łyżkę kawy granulowanej z 5 łyżkami ziarnistej. I analogicznie 1 tonę granulatu kredy z 5 tonami wapna mielonego (kruszonego) Bo raczej o to tu biega i tu za pewne są różnice w efektywności.

Jeśli chodzi o porównanie granulatu i pyłu to należy postawić znak równości a wybór należy do kupującego czy ceni wygodę czy liczy się z każdym groszem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

tak z innej beczki... w tamtym roku wapnowałem w ilości ok 4 tony na hektar wapnem węglanowym, odebrałem w tym tygodniu wyniki analizy glebowej pH ,, podskoczyło" o 0,4-0,5 także jestem zadowolony. Ostatnie badanie było 2 lata temu i wtedy wczesną wiosną rozsiałem w granicach 300 kg wapna granulowanego ( nie pamietam dokładnie coś z okolic Bełchatowa) ale nie byłem z tego wapna zbytnio zadowolony. Wapno węglanowe najlepiej działa w 2 roku od rozsiania tak wyczytałem, więc teraz minęło 12 miesięcy od rozsiania i zaczyna się drugi rok oscylacyjnie o ile powinno sie poprawić pH w przyszłym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Sean mam pomysł jak Wam w zachodniej PL użyźnić jeszcze bardziej Wasze super gleby.... Zamiast ciąć słomę sieczkarnią zamontowaną w kombajnie zbierajcie ją, zawieźcie do specjalistycznej firmy albo sami przeróbcie na pellet i potem siewką rozsiewajcie po polach - na pewno próchnica w oczach podskoczy, nie będzie się zapychać przy orce, podczas obróbki zabijecie wszelkie grzyby i inne dziadostwa- same korzyści 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Kreda jest dobra do wapnowania interwencyjnego i tu nikt temu nie zaprzeczał i potwierdził to ten co tu tak agituje ...wywalił po 450zl za tone granulatu bo jest amatorem który musiał ratować plon
Teraz próbuje udowodnić że błąd ma być zasada i mamy przepłacać bo on to zrobił ....toc to jakiś śmiech na sali
Rozumiem musiałeś chłopie bo nie miales wyjścia ale nie rob cyrku i nie usprawiedliwiaj sie że pokonales naukę

Sean co to za wygoda sypać co rok po 1 t na ha granulat za 400 zł?jak można w tych kosztach zrobić raz na 4 lata i to porządnie

Pajacować można , tylko po co ? Co to za nowa ekonomia i mądrość wywalac 1600 zł zamiast 400 zł

Granulat to towar dla frajerów i tyle, albo dla dzialkowicza


Sean jak wysiewasz i czym 1 t kredy pylistej na ha bo to jeszcze by się kalkulowało ? I co to za przyjemność robić to co rok ?
Rozumiem że masz dobre gleby , ale co nie wymagają wapnowania ? Czy tak sobie wmawiasz bo jakiś sprzedawca cię uświadomił ?
Co tam zapodales że tyle lat trzyma ?hehe

Jak zobaczyłes efekt w drugim roku po 1 t kredy na ha
?
Zamówiłes lepsze okulary ? Hehe

 

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pawel885 - wydaje mi się że użyłeś złego porównania. Powinieneś porównać 1 łyżkę kawy granulowanej z 5 łyżkami ziarnistej. I analogicznie 1 tonę granulatu kredy z 5 tonami wapna mielonego (kruszonego) Bo raczej o to tu biega i tu za pewne są różnice w efektywności.

Jeśli chodzi o porównanie granulatu i pyłu to należy postawić znak równości a wybór należy do kupującego czy ceni wygodę czy liczy się z każdym groszem.

Dlaczego porównujesz dwie różne kawy, a może jedna z nich wcale nie jest kawą, albo nią jest tylko w 70%?

 

Jak już porównywać to kawę granulowaną z kawą prawie granulowaną. Zgranulowana nie urosła, człowiek ją granulował.

Więc weź od tego człowieka 5 łyżek kawy tuż przed samym procesem granulacji (czyli jakiś proszek który jest następnie już tylko granulowany)

oraz weź 1 łyżkę proszku po procesie granulacji.

1 łyżka granulowanej 1 tona twojej kredy granulowanej

5 łyżek proszku wyjętego z zasobnika maszyny granulującej to 5 ton kredy luzem sypkiej przywiezionej patelnią.

 

Mało kto tutaj rozumie znaczenie słowa "dyskusja" do czego to forum jest stworzone. Zysk z wymiany doświadczeń rozumnemu jest oczywisty ignorantowi już niekoniecznie.

A tu co jest? Szkoda pisać- kupa zadufanych w sobie gości nie potrafiących wziąć udziału w normalnej dyskusji i wymienić się poglądami.

Dyskusja z tobą jest niczym walka z wiatrakami. Gdy ludzie przekazują swoje poglądy, że zakup kredy granulowanej jest  idiotyzmem gdyż kilkakrotnie taniej można kupić tą samą kredę luzem luzem. To ty dorabiasz sobie kolejny argument, pisany pokrętnym językiem który na szali stawia wygodę z oszczędnością kilku groszy .

 

Pokrętnym, bo w żadnym wypadku nie ma tu mowy o oszczędności kilku groszy. To są zaoszczędzone grube pieniądze niekiedy mogące sięgać 100% wysokości dopłat  do 1 ha.

średnio węglanami na 1 ha przy pH 4,5 trzeba sypnąć minimum 5t aby sean mógł dostrzec tylko w samych okularach jakieś zmiany na polu.

5 tony granulowanej x 300zł = 1500zł/ha koszt na 1 ha 1500 zł

5 ton sypkiej kredy x 100zł = 500zł/ha koszt na 1 ha 500zł

1500zł - 500 zł = 1000zł oszczędności podczas podnoszenia pH z 4,5  na 6,5 kredą sypką w zamian za kredę granulowaną

 

I teraz ponownie wyjdź na scenę i poinformuj ludzi że oszczędzane grosze mierzone twoją miarą są równoważne z 100% dopłat tych biednych rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Nie szukaj na siłę problemu i nie dorabiaj ideologii o różnych produktach. Mi nie musisz tłumaczyć jak krowie na rowie jak zastosować proporcję do pobrania miarodajnej próbki.

Moje porównanie dotyczyło porównania wielkości cząsteczek i w tym wypadku kawę granulowaną potraktowałem jako zgranulowaną kawę mieloną (analogicznie zgranulowana mączka wapienna), a nie jakąś ricore czy inną biedronkową śniadaniową z dodatkiem cykorii czy też kawy zbożowej. Kawa ziarnista to oczywiście analogia do wapna kruszonego zakupionego luzem

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A widzisz, mi się wydawało że w poprzednim poście cały czas odpisuję tej samej osobie.

 

I tej osobie drugiej o której cały czas myślałem, uwierz mi że trzeba tłumaczyć jak krowie na rowie, ciężko do niego dotrzeć i skubaniec cały czas myśli że to on ma rację a wszyscy pozostali po za jakimś tam wyjątkiem są z innej planety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Udało mi się kupić całe auto wapna z wapiennika Olkusz Hydrat 90% tlenkowe ( odpadowe) za 500zł +200zł transport,na 2ha bedzie idealnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Tym, którzy chcą odkwasić swoje gleby proponuję poczytać o tym na stronach ODR'ów. Są tam dokładne informacje ile wapna lub jego odpowiednika w postaci CaO należy wysypać na hektar, żeby zmienić odczyn o jeden poziom (np. z bardzo kwaśnego na kwaśny). Po uzyskaniu tej bezcennej wiedzy będzie można wyliczyć koszt wapnowania pól różnymi rodzajami wapna.

Na pytanie "Wapnować co rok, czy wapnować rzadziej?" odpowiedź brzmi - wapnować co 3-4 lata. Po 4 latach około 50% wapna będzie już poza zasięgiem korzeni roślin uprawnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj