AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

BENNY82    242

panowie chce dać wapno granulowane pod rzepak który będę siał w przyszłym roku (w tym roku na tych stanowiskach będzie pszenica)

moje pytanie jest czy lepiej dać wapno w tym roku pod pług  (pod pszenice) czy lepiej w przyszłym roku pod agregat jak już będę siał rzepak???

 

najlepiej zaraz po skoszeniu rzepaku i niech lezy ewentualnie podrap na wschody samosiewów i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Kreda 06a występuje w Polsce tylko w jednym miejscy w złożu Kornickim w powiecie łosickim. Obecnie wszystkie kopalnie tej kredy, można powiedzieć kopią z jednej dziury - jednego złoża , wiec wszystkie kredy 06a  musiały by mieć taką wadę. Z tego co wiem to są to najczystsze chemicznie złoża kredy i w żadnym wypadku nie przekraczają norm na zawartość metali ciężkich.

Wszystkie są dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym , wszystkie są na liście IUNG Puławy.

Więc to co piszesz wydaje mi się mało prawdopodobne.

 

Jak jest inaczej to odeślij do źródeł.

 

O certyfikatach G.15.a i G.15.b nie słyszałem . Rozwiń temat.

Kto wydaje te certyfikaty?

 

Gdzie o tym przeczytać?

 

Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie

Typ 06a to "deklaracja producenta" - dla mnie dalekie to od certyfikacji

 

Żródłem jest obecnie obowiązujące prawo http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32013R0463

 

I tu faktycznie obowiązuje certyfikacja - wszystko z powodu tego że wcześniejsze oznaczenia (np. typ 06a) były nie do końca precyzyjne - bardziej deklarację producenta niż certyfikacje i z tego względu często oznaczenia mogły wprowadzać w błąd kupującego.

 

Jeśli chodzi o certyfikat ekologiczny to inny temat, czym innym jest zanieczyszczenie metalami ciężkimi, a czym innym zanieczyszczeniami organicznymi. Aktualnie spotkałem sie z sytuacją że prawdziwe wapno (którego powstało podczas okresu geologicznego o nazwie kreda oczywiście z deklaracją producenta 06a) z powodu zanieczyszczeń organicznych nie łapie się na "kredowy certyfikat" z tabeli G.1 który wyraznie wskazuje poszczególne parametry rozróżniające wapienie, kredy i wapna oraz wszystkie ich typy oraz związane z tym właściwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie

Typ 06a to "deklaracja producenta" - dla mnie dalekie to od certyfikacji

 

Żródłem jest obecnie obowiązujące prawo http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32013R0463

 

I tu faktycznie obowiązuje certyfikacja - wszystko z powodu tego że wcześniejsze oznaczenia (np. typ 06a) były nie do końca precyzyjne - bardziej deklarację producenta niż certyfikacje i z tego względu często oznaczenia mogły wprowadzać w błąd kupującego.

 

Jeśli chodzi o certyfikat ekologiczny to inny temat, czym innym jest zanieczyszczenie metalami ciężkimi, a czym innym zanieczyszczeniami organicznymi. Aktualnie spotkałem sie z sytuacją że prawdziwe wapno (którego powstało podczas okresu geologicznego o nazwie kreda oczywiście z deklaracją producenta 06a) z powodu zanieczyszczeń organicznych nie łapie się na "kredowy certyfikat" z tabeli G.1 który wyraznie wskazuje poszczególne parametry rozróżniające wapienie, kredy i wapna oraz wszystkie ich typy oraz związane z tym właściwości.

Pobieżnie przeglądnąłem i co nasuwa się od razu to ,że wszystko wrzucono do jednego wora , nie ma podanych zawartości i reaktywności.

Uważam ,że ten dokument wprowadza jeszcze więcej bałaganu niż obecny podział. Wydaje mi się być deregulacja a nie regulacją.Teraz i 06a i 04 i 05 będą razem w jednym worze.Ktoś widocznie za lobbował w tej kwestii. Dotychczasowy podział jest dokładniejszy.Teraz każdy może nazwać swój towar jak mu się podoba.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Pobieżnie przeglądnąłem i co nasuwa się od razu to ,że wszystko wrzucono do jednego wora , nie ma podanych zawartości i reaktywności.

Uważam ,że ten dokument wprowadza jeszcze więcej bałaganu niż obecny podział. Wydaje mi się być deregulacja a nie regulacją.Teraz i 06a i 04 i 05 będą razem w jednym worze.Ktoś widocznie za lobbował w tej kwestii. Dotychczasowy podział jest dokładniejszy.Teraz każdy może nazwać swój towar jak mu się podoba.

 

 

W starej nomenklaturze (wg DU 183 - załącznik 6) nie ma wymogu podawania reaktywności - w tej jest!!!

 

Dodatkowo oprócz współczynnika reaktywności będzie można teraz dowiedzieć się dokładniej o jakości kredy poprzez parametr o nazwie liczba zobojętniania.

Teraz nie wystarczy deklaracja producenta (deklaracja nie jest certyfikatem), potrzebny jest akrydytowany próbobiorca który dostarczy próbę do akredytowanego labolatorium...

 

Proponuje zapoznać się szczegółowo z opisam w 3 kolumnie - nie ma mowy aby typ 04 lub 05 dostał certyfikat G.1.5.a lub G.1.5.b. ponieważ musi być to naturalne złoże kredy...

Zmieni się to że nie każda kreda 06a będzie na tyle dobra aby dostać ten certyfikat kredy G.1.5.. i już to widać że kredy 06a tego typu są tańsze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

W starej nomenklaturze (wg DU 183 - załącznik 6) nie ma wymogu podawania reaktywności - w tej jest!!!

 

Dodatkowo oprócz współczynnika reaktywności będzie można teraz dowiedzieć się dokładniej o jakości kredy poprzez parametr o nazwie liczba zobojętniania.

Teraz nie wystarczy deklaracja producenta (deklaracja nie jest certyfikatem), potrzebny jest akrydytowany próbobiorca który dostarczy próbę do akredytowanego labolatorium...

 

Proponuje zapoznać się szczegółowo z opisam w 3 kolumnie - nie ma mowy aby typ 04 lub 05 dostał certyfikat G.1.5.a lub G.1.5.b. ponieważ musi być to naturalne złoże kredy...

Zmieni się to że nie każda kreda 06a będzie na tyle dobra aby dostać ten certyfikat kredy G.1.5.. i już to widać że kredy 06a tego typu są tańsze.

 

 

Z tego co się orientuję to kreda 06a występuje w Polsce jedynie w powiecie łosickim na Podlasiu koło Kornicy.Tylko chyba 4 kopalnie Koszelówka , Rudka , Kornica i Buchorza ( najmniej znana). Kreda z tych kopalni jet taka sama , różni się niuansami bo to te samo złoże.

Nie słyszałem żeby gdzieś indziej w Polsce były złoża 06a? Jak dobrze rozumiem tabele z tego dokumentu i załącznika 1:

Uziarnienie oznaczane za pomocą przesiewania na mokro po dezintegracji w wodzie:
— co najmniej 90 % przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek 3,15 mm
— co najmniej 70 % przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek 2 mm oraz
      — co najmniej 40 % przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek 0,315 mm
 
   Reaktywność frakcji 1–2 mm (uzyskanych za pomocą przesiewania na sucho),  co najmniej 40% w kwasie cytrynowym
Minimalna liczba zobojętnienia :42
Uziarnienie oznaczane za pomocą przesiewania na mokro:
     — co najmniej 97 % przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek 25 mm oraz ( chyba chodzi o 2,5 mm)
     — co najmniej 30 % przechodzi przez sito o wymiarze boku oczek 2 mm
 
i  jeżeli moje informacje co do występowania tej kredy w Polsce są prawidłowe , to wszystkie Polskie kredy 06a te warunki spełniają śpiewająco.
Kopalnie parametrów i zawartości z palca sobie nie wypisują , bo mają na potwierdzenie atesty laboratoryjne.
Tego parametru zobojętnienia nie do końca rozumiem , może tu są dokładniejsze rozróżnienia?
A że jest na rynku pełno wapna , które nazwało się kredą a nią nie jest, to oczywiście tych parametrów nie spełnia w/g nowej nomenklatury jak i nie spełniało w/g dotychczasowego rozporządzenia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    51

najlepiej zaraz po skoszeniu rzepaku i niech lezy ewentualnie podrap na wschody samosiewów i będzie git.

 

żniwa rzepakowe dawno z a nami (samosiewy już zlikwidowane), za chwilę zacznie się orka pod pszenice i się  zastanawiam czy wapno lepiej dać teraz pod plug czy lepiej w przyszłym roku pod agregat przed sianiem rzepaku???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Wydaje mi się, a wręcz jestem pewien że nigdy tego nie stosowałeś a wydajesz negatywną opinię. :)

Tobie zawsze coś się wydaje że wiesz najlepiej

Żeby stosować takie wynalazki to trzeba być malorolnym niedoukiem

Mnie po prostu nie stać przy 55 ha na takie eksperymenty

Druga sprawa moja wiedza o prawidłowym wapnowaniu i jego zasadach pozwala mi śmiać się w twarz frajerom którzy wciskaja tu kity ....zresztą nie tylko ja tu mam takie zdanie ale pewnie żeś nie odczytał bo zawiść przerasta profesjonalizm którego ci po prostu brak

Więc czytj co piszą madrzy ludzie bo widać że dales się nabrać na kit i probujesz sobie udowodnić że dobrze zrobiles wyzwalając kase za cudowne gie....które nie ma żadnych cudownych właściwości oprócz kosmicznej ceny

 

Co do moich doświadczeń to pisalem o tym dawno temu w tym temacie i mam tu podobne zdanie jak inni

Więc niczego nie odkryłem i nie obalam tego co jest powszechnie znane i dostępne ..,ale widać nie dla wszystkich

 

 

Cena leci bo towar zalega w magazynach ...frajerzy którzy lapali się na kit że 500 czy nawet 1000kg poprawi pH gleby , widocznie sie rozczarowali hehe

Albo czekają aż cudowny produkt zadziała

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Tobie zawsze coś się wydaje że wiesz najlepiej

Żeby stosować takie wynalazki to trzeba być malorolnym niedoukiem

Mnie po prostu nie stać przy 55 ha na takie eksperymenty

Druga sprawa moja wiedza o prawidłowym wapnowaniu i jego zasadach pozwala mi śmiać się w twarz frajerom którzy wciskaja tu kity ....zresztą nie tylko ja tu mam takie zdanie ale pewnie żeś nie odczytał bo zawiść przerasta profesjonalizm którego ci po prostu brak

Więc czytj co piszą madrzy ludzie bo widać że dales się nabrać na kit i probujesz sobie udowodnić że dobrze zrobiles wyzwalając kase za cudowne gie....które nie ma żadnych cudownych właściwości oprócz kosmicznej ceny

 

Co do moich doświadczeń to pisalem o tym dawno temu w tym temacie i mam tu podobne zdanie jak inni

Więc niczego nie odkryłem i nie obalam tego co jest powszechnie znane i dostępne ..,ale widać nie dla wszystkich

 

 

Cena leci bo towar zalega w magazynach ...frajerzy którzy lapali się na kit że 500 czy nawet 1000kg poprawi pH gleby , widocznie sie rozczarowali hehe

Albo czekają aż cudowny produkt zadziała

 

Wypowiadasz się bardzo autorytatywnie i pozwalasz sobie obrażać innych.

A ja do ciebie mam pytanie ; czy stosowałeś kiedykolwiek kredę ze złóż kornickich 06a?

Mam wrażenie ,że wypowiadasz się tylko teoretycznie.

To ,że nie stać cię na stosowanie kredy granulowanej to jeszcze nie znaczy ,że nie jest skuteczna.

 

Z kąt info że towar zalega i tanieje?

Wiesz to , czy jedynie sobie tego życzysz?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Nigdzie nie napisałem że nie jet skuteczną , tylko że w takiej dawce i w takiej cenie to nie ma ekonomicznego sensu
Druga sprawa rzmawiamy o odkwaszaniu a nie o ratowaniu plonu czy odkwaszaniu 3-5 cm profilu glebowego bo TY cały czas chyba o tym myślisz


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Nigdzie nie napisałem że nie jet skuteczną , tylko że w takiej dawce i w takiej cenie to nie ma ekonomicznego sensu

Druga sprawa rzmawiamy o odkwaszaniu a nie o ratowaniu plonu czy odkwaszaniu 3-5 cm profilu glebowego bo TY cały czas chyba o tym myślisz

 

Zadałem pytanie czy masz osobiste doświadczenia w stosowaniu prawdziwej kredy 06a , tylko tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

Ludzie wyobrażą sobie tonę wapna i myślą, że to dużo, a ile pieniędzy. Hektar x warstwa orna x przeciętna gęstość gleby: 1000m2 x 30 cm x 2,5 g/cm3 = 7500 Mg , czyli 7,5 tyś. ton  :) a tona nawozu to przy tym ułamek rzędu setnych - 0,01(3) %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

No i co z tego,że to tylko taki mały procent? 4tony zwiększy ten procent tylko 4 krotnie i w dalszym ciągu będzie to ekstremalnie mały procent.

100kg Saletry to jeszcze mniejszy procent i co nie powinna działać i nie działa?

Bo chyba Twój wpis tego dotyczył , że tona wapna nie ma szansy działać , prawda?

A mikroelementy? to już totalnie mały , śladowy procent i co też nie działają? Niektórych na hektarze jest tylko kilka kilogramów a jak zabraknie to robi się problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Zadziala chwilowo na 3-5 cm profilu glebowego a po przeorniu przeniknie do Chin z tego co tu pisales hehe
Co to da ? Uratuje kiepski plon ?
Ile wzrosnie ph w profilu do 30 cm ? A no nic chlopie ?
Pytanie brzmi czy odkwaszamy czy udajemy ze to robimy?
Bo ratowanie plonu czy odkwaszanie kilku centymetrow profilu to raczej nie jest profesjonalne podejscie do tematu
No ale jak ktos" musi siac jeczmien "w kwas no to faktycznie jest Twoj .....hehhe

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tobie zawsze coś się wydaje że wiesz najlepiej

Żeby stosować takie wynalazki to trzeba być malorolnym niedoukiem

Mnie po prostu nie stać przy 55 ha na takie eksperymenty

Druga sprawa moja wiedza o prawidłowym wapnowaniu i jego zasadach pozwala mi śmiać się w twarz frajerom którzy wciskaja tu kity ....zresztą nie tylko ja tu mam takie zdanie ale pewnie żeś nie odczytał bo zawiść przerasta profesjonalizm którego ci po prostu brak

Więc czytj co piszą madrzy ludzie bo widać że dales się nabrać na kit i probujesz sobie udowodnić że dobrze zrobiles wyzwalając kase za cudowne gie....które nie ma żadnych cudownych właściwości oprócz kosmicznej ceny

 

Co do moich doświadczeń to pisalem o tym dawno temu w tym temacie i mam tu podobne zdanie jak inni

Więc niczego nie odkryłem i nie obalam tego co jest powszechnie znane i dostępne ..,ale widać nie dla wszystkich

 

 

Cena leci bo towar zalega w magazynach ...frajerzy którzy lapali się na kit że 500 czy nawet 1000kg poprawi pH gleby , widocznie sie rozczarowali hehe

Albo czekają aż cudowny produkt zadziała

Nie mój drogi, żeby stosować takie wynalazki to trzeba iść z postępem     :)  a ty ciągle jesteś na etapie węgla i jeszcze z uporem maniaka nie chcesz na krok ruszyć ku nowoczesności.    :P

No co ja ci zrobię że ciebie nie stać, fakt takie wapno nie jest dla biedaków   :) przecież ci nie mam zamiaru nic sponsorować    :lol:

Weź najpierw zastosuj, przekonaj się jak działa a potem ze mną polemizuj, jak mam wywalić 400-500 zł,za 4-5 ton czegoś co zadziała za kilkanaście lat może i wmawiać sobie żę wywapnowałem pole tylko że zero efektu, to sto razy wolę nawet co drugi rok wyłożyć kasę na tonę czegoś co gołym okiem widać że jest efekt, a ty tkwij w swoim przekonaniu, wal całe samochody na hektar,jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim dojdziesz do rozumu.    :P

Zadziala chwilowo na 3-5 cm profilu glebowego a po przeorniu przeniknie do Chin z tego co tu pisales hehe

Co to da ? Uratuje kiepski plon ?

 

Czy do ciebie dociera że lepszy efekt jest właśnie po przeoraniu w drugim roku? no nikt tu też nie mówi że takie wapnowanie wapnami kredowymi jest na lata, ale ja akurat chcę widzieć efekty, a nie sobie wmawiać że mam wywapnowane i za 3-4 lata od nowa bo tamto jeszcze nie zadziałało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piertucha    0

A powiedzcie mi, tydzień temu rozsiałem 400kg wapna granulowanego, czy jeżeli teraz zastosuje obornik to coś złego się stanie? Czytałem że musi być odstęp dwa tygodnie, ale czy taka mała dawka jaką zastosowałem ma coś przeciwko stosowaniu obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Nie mój drogi, żeby stosować takie wynalazki to trzeba iść z postępem :) a ty ciągle jesteś na etapie węgla i jeszcze z uporem maniaka nie chcesz na krok ruszyć ku nowoczesności. :P

No co ja ci zrobię że ciebie nie stać, fakt takie wapno nie jest dla biedaków :) przecież ci nie mam zamiaru nic sponsorować :lol:

Weź najpierw zastosuj, przekonaj się jak działa a potem ze mną polemizuj, jak mam wywalić 400-500 zł,za 4-5 ton czegoś co zadziała za kilkanaście lat może i wmawiać sobie żę wywapnowałem pole tylko że zero efektu, to sto razy wolę nawet co drugi rok wyłożyć kasę na tonę czegoś co gołym okiem widać że jest efekt, a ty tkwij w swoim przekonaniu, wal całe samochody na hektar,jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim dojdziesz do rozumu. :P

 

Czy do ciebie dociera że lepszy efekt jest właśnie po przeoraniu w drugim roku? no nikt tu też nie mówi że takie wapnowanie wapnami kredowymi jest na lata, ale ja akurat chcę widzieć efekty, a nie sobie wmawiać że mam wywapnowane i za 3-4 lata od nowa bo tamto jeszcze nie zadziałało.

Powiedz czemu jetes taki zalosny ...co tu za brednie wypisijesz czlowieku ? Malo tego nawet sam sobie zaprzeczasz

Wiesz komu mozesz takie opowistki sprzedawac ? Dzieciom w przedszkolu albo starym babom hehe

Toc to steg bzdur i tyle ...nie wiem co tam zobaczyles za efekty ,ale widac ze to bzdury wyssane z palca bo cos co zadziala tylko chwilowo na wierzchnia warstwe po przeoraniu nie da juz zadnego efektu

Ta wiedza o cudownym dzialaniu jednej tony kredy w ktorej jest tylko polowa czystego skladnika jet naprawde fantastyczna i pochodzi z ulotek

Nie wiem jaki ty masz rozum ale widac w tej dziedzinie jetes tepy jak tabaka i tyle skoro dales sie nabrac na bzdury i twierdzisz ze zobaczyles cos na oko

Zrob badania przed i po z 25 cm profilu i zobaczysz jaki s baran i niedouk hehe

Na oko to ja mam w tym roku wiekszy plon o conajmniej tone z hektara i zadnej kredy nie stosowalem wiec tyle jest warte takie pierdo....

 

Co ci tam zadzialalo jak to dawno przeniknelo podobno do chin ?

Jak tu probyje udowadnic nawiedzony i samozwanczy ekspert od handlu tym czyms ?

Wytlumacz mi jak cos czego jest piec razy mniej niz powinno dziala lepiej ? Co chcesz nauke urojeniami obalic?

Szanuj sie czlowieku i nie rob z siebie durnia

Jaki jest sens placic za cos co mozna kupic piec razy taniej ?

Co to znaczy porzadne ?piec razy drozsze ?czy to ma piec razy wieksza zawartosc skladnika ?

Ludzie czy wy zupelnie po baranieli czy jak ?

Powiem Ci tyle,... ja jak mi sprzedawca opawiadal to samo co wy to mu powiedzialem w prost zeby mi nie piedolil glupot ....wiesz co powiedzial? ze musi bo te gowno mu nie schodzi i ze tak napisali na ulotkach to powtarza

A to ze to towar dla frajerow to wie, ale on ma to sprzedac a nie sie martwic co to jest

 

Nie wiem jaki tam postep u ciebie ale moi sasiedzi ktorz maja po ponad 100 ha i specjalizuja sie w produkcji roslinnej tez sa za biedni ?

Wiesz ile jest dlamnie warta tona takiej kredy ? Nie wiecej niz 120 zl z dostawa od tony ....wiem ze tego nie pojmiesz ale tyle jest warty taki towar w moim rejonie

Jak przeskoczysz swoje urojenia zes postepowy to zrozumiesz ze jetes po prostu wydymanym baranem

A dowody na to to znajdziesz wlasnie w tym temacie bo te sprawy byly tu walkowane nie raz .

Mozesz sobie wmawiac ze cos czego jest piec razy mniej dziala lepiej niz to samo w pieciokrotnej dawce i w tej samej cenie ..to typowe dla frajerow ktorzy laduja trzy bb granulatu na biedke i udaja bogaczy

Ludzie ktorzy maja pojecie zamawiaja to samo patelniami ...tyle nas dzieli chlopie i to jest przepasc

Szkoda mi takich ludkow co daja sie dymac jak dzieci i wierza w kity sprzedawane przez handlarzy

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

 

Nie wiem jaki tam postep u ciebie ale moi sasiedzi ktorz maja po ponad 100 ha i specjalizuja sie w produkcji roslinnej tez sa za biedni ? 

Widać z ciebie przykład biorą,   :)  

Jak ja stosowałem wapna różnego rodzaju, to ty koszulę w zębach jeszcze nosiłeś LUDKU,     :)  nie no ty to ściana wschodnia, także trochę czasu minie zanim będziesz na etapie zachodu.         :P       

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sean wracając na ziemię, przy okazji powiedz czym twoim zdaniem różni się 3t kredy granulowanej od 3t kredy luzem rozsypanych po moim 1ha pola? Z różnic nie wymieniaj ceny i wilgotności bo w granulowanej można przyjąć że jest stosunkowo niska, a luzem trzeba wiedzieć kiedy kupić aby nabyć stosunkowo suche.

Więc czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Sean ....Nie no naprawde powalsz wiedza i profsjonalizmem
Widzisz tu sie nie da udawac ze ma sie czar , tu trzeba znac podstawy a nie opowiadac glupoty ze cos widac na oko ...hehe

Zreszta podkladasz sie poraz drugi ...doczytaj chlopie jak nie wiesz a potem podskakuj
Takie teksty ze ty costam robiles to domowe przedszkole jak widac z tego co piszesz zes baran w temacie ....jakie tam masz doswiadczenia ? Prosze konkrety i wyniki badan a nie pierdolenie o oku
Powtarzam.... frajer ktory sypnol za miedza tone kredy dwa lata temu ma w tym roku efekt bo ja tez go mam choc nie sypalem
To sa argumenty ?

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ty już nie raz pokazałeś że sam siebie powinieneś zbadać, bo forumowy baran to ty jesteś nie od dziś.    :P     :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Widzisz ja przynajmniej mam klase i nie sprzeczam sie z faktami
Nie mam urazy do ludzi ktorzy maja inne poglady a tutaj pisza do rzeczy i nie kloce sie na sile
Tu polecam Ci kolege wyrzej jak masz uraze do mnie , czytaj bo warto wrocic do jego postow i doswiadczen o ktorych pisal w tym temacie... bo to sa podstawy dla takich jak ty
Wybacz ale ja Ci nie pomoge bos sie uparl jak glupi i szukasz zaczepki Na siłę
Było tu naprawdę sporo mądrych ludkow już przed nami więc warto czerpać

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie pieprz już nie pieprz marko, sam nie stosowałeś to nie mamy o czym gadać, z uporem maniaka będziesz ciągle klepał swoje byleby tylko się kłócić,to twój żywioł zresztą przecież.    :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Nie wiem... niech Ci ktoś inny wytłumaczy
Ja za leniwy jetem żeby powtarzać to co już tu pisalem
Staraj się nie wciskac czegoś czego nie wiesz bo akurat pisalem kiedyś o wyniku jaki uzyskalem po 2 tonach kredy granulowanej
Więc nie rób z siebie durnia jak nie umiesz podejść jak należy do sprawy


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

A to ciekawe.

Zauważyłem, że  krytycy  kredy 06a nie piszą , że stosowali tyle a tyle i że nie zadziałało i że pieniądze w błoto tylko strzelają inwektywami , tak jak by argumentów brakowało.

Z kolei mający opinie dobrą piszą , że próbowali , że działa , że jest efekt , że tyle i tyle stosowali i nie widać u nich takiej agresji jak u przeciwników.

 

A w wapnowaniu wcale nie chodzi o ilość ton/ha CaO a wyłącznie o zrównoważenie  jonów wodoru. Ilość CaO potrzebna do tego wynika  z Pojemności wymiany kationów, (PWK) , która jest inna dla mineralnych gleb piaszczystych , inna dla zwięzłych gleb ilastych a jeszcze inna dla gleb organicznych np. torfowych i od ilości  kationów H w glebie które trzeba zrównoważyć taką samą ilością kationów Ca.  Reszta to religia i fanatyzm wapniowy.

 

Dla odkwaszenia piaszczystej gleby VI klasy o niskim ph tona kredy będzie max a czasami za dużo. a dla b. kwaśnej gliniastej III klasy 1,5 t/ha może już być mało , z kolei dla organicznej gleby z kwaśnego torfu o ogromnej PWK pewnie i 10 ton kredy będzie mało i nie da się tego ph podnieść w krótkim okresie czasu ani kredą ani innymi nawozami wapniowymi.

 

Dlatego dyrdymały ,że na 30 cm warstwy ornej tona kredy to śmiech i że to idiota stosuje są g.no warte bo to są tylko dogmaty. Skuteczność równoważenia kationów wodoru nie zależy wyłącznie od ilości ton CaO/ha a  od szybkiej dostępności potrzebnej ilości kationów Ca z zastosowanego wapna. Może takie właśnie jest działanie kredy 06a ? i  sugerowane dawki są wystarczające do tego .Rozpoczyna proces równoważenia praktycznie od razu i dlatego efekt widać bardzo szybko . Ten proces rozpoczyna się szybko i szybko zatrzymuje na osiągniętym w danych realiach poziomie , wtedy należy zaaplikować kolejną dawkę , żeby to równoważenie kontynuować jeżeli dalej jest taka potrzeba.

 

Rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku ton mielonej skały wapiennej i coroczne stosowanie kilkuset kilogramów wysoko reaktywnej kredy o ekstremalnie małej cząstce. Ekstremalnie szybkim w działaniu jest wapno budowlane, ale oprócz szybkiego działania powoduje w glebie więcej szkód niż korzyści, to że wizualnie tego nie widać nie znaczy ,że tak nie jest. To ogląda się pod mikroskopem.Po co więc  robić coś co nas cofa , przecież mamy iść do przodu .

 

Odkwasza nie tylko wapno , odkwaszają wszystkie kationy zasadowe , czyli

  • wapń (Ca2+)
  • magnez (Mg2+)
  • potas (K+)
  • sód (Na+)

Zakwaszają gleby kationy kwasowe czyli

  • wodór (H+)
  • glin (Al3+)

Skutecznie odkwasić glebę można też np. za pomocą  Na , ph będzie 7 ale nic nie urośnie.

 

Jak pisałem tu wiele razy gleba to wiele fabryk chemicznych , w których cały czas trwa produkcja chemiczna w której zachodzą reakcje tak szybkie i tak zmienne w czasie , że człowiek nie nadąża z ich poznaniem i zrozumieniem i tylko nieudolnie próbuje wsadzać kij do kadzi  zazwyczaj nie rozumiejąc jaki to przyniesie skutek.

Efekt najczęściej jest mizerny a bywa często iż powoduje długo okresowe szkody , które przyroda musi potem naprawiać.

 

Więc podsumowując, to każde wapno jest wapno , ale różni się między sobą nie tylko procentową zawartością CaO ale  wiekiem złoża , składem złoża i strukturą a na skutek tego i sposobem działania.. Z tego powodu  tona mielonej skały wapiennej ,  tona mielonej skały dolomitowej, tona kredy jeziornej czy tona kredy 06a będzie działała inaczej , z tego powodu stosowanie poszczególnych wapieni będzie różne żeby uzyskać pożądany efekt. Ponieważ inne są ich właściwości..

 

Idealne moim zdaniem postępowanie jeżeli chodzi o stosowanie wapna mogło być takie (pomijam koszty):

1rok wykonanie badań w rozszerzonym zakresie w tym na zawartość mikro.

1 rok 2,5 tony dobrze zmielonej  skały wapiennej +tona kredy 06a

2 rok 0,5 tony kredy ,

3 rok 0,5 tony kredy i ile chcesz dobrego dobrze zmielonego dolomitu (o ile w glebie nie ma  za dużo magnezu).

  lub grubszej frakcji mielonej skały wapiennej na długotrwałe działanie.

 

Dalej ewentualne reagowanie kredą na  wyniki badań.

 

Bardzo ważne w takim idealnym planie jest doprowadzenie do odpowiedniego wysycenia gleby  pierwiastkami.

W przypadku braków lub niedoborów ilościowych  zastosowanie mączek skalnych , bazaltowej i granitowej

stałe wzbogacanie gleby w materie organiczną wszelkimi sposobami.

 

Po wykonanej tak tytanicznej pracy dopiero będą pewne i  wysokie plony o najwyższej jakości pokarmowej.

Samo wapnowanie to jeszcze nie wszystko.

 

Ciekawe kto się tym razem zbulwersuje i zaatakuje?

 

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Tu już nie chodzi czy działa czy nie a o kolosalną różnicę w cenie sypkie/granulat.... Weźmy dla przykładu suszarnie do zboża opalaną słomą - co za różnica czy wkładasz ładowarką całą belę czy sypiesz pellet - oprócz ceny 160/500zł. A to że ktoś jest starszy nie znaczy że mądrzejszy panie SEAN, podyskutuj o żywieniu krów z moim 90-letnim sąsiadem to będziesz 8 litrów dziennie doił w szczycie laktacji oczywiście jak krowa dożyje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj